Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

MCB - spiro robią tylko rzadziej i zwykle na gruntach bardziej "ruchliwych". U nas na Podkarpaciu takie nadal robią. Można wybrać.

 

O co chodzi z tym "ruchliwym" gruntem i co to ma do rodzaju rur? :roll:

 

Z tego co wiem to robią oba systemy jak kto woli... Różnica pomiędzy spiro a pp50 (z tego co mi kiedyś tłumaczył pan Wojtek) jest taka że przy spiro ze względu na większą średnicę robi się mniejsze zagęszczenie kanałów przy czym sama rura jest bliżej wierzchu posadzki (ponieważ grubość płyty w obu systemach jest jednakowa). Powoduje to że na płycie są (ledwo wyczówalne) miejsca cieplejsze i zimniejsze... Przy pp50 kanały ułożone są dużo gęściej i są "głębiej" w płycie więc beton powinien nagrzewać się bardziej równomiernie. Jeżeli chodzi o szumy to w obu systemach praktycznie ich nie ma - wyjątek to wymiennik kominkowy.

 

Co do ilości wody w systemie pp50, która sie zbiera w trakcie budowy domu... Ja jak otworzyłem klapy pierwszy raz to się za głowę złapałem bo skrzynki i rury miałem wypełnione po brzegi :o Wysssałem wszytko odkurzaczem budowlanym - było ponad 20 wiader! Rurka pp50 idealnie pasuje do końcówki rury od odkurzacza więc na pewno łątwiej je przedmuchać :lol: niż spiro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcy z którymi rozmawiałam są różnego zdania. Elastyczny ? czy wystarczy klej atlas uniwersalny ? dzieki za odpowiedz

 

Witam, co do kleju to uwazaj na tych fachowców którzy nie wiedza jaki klej uzywać do płytek gresowych. Do gresu nalezy uzywać specjalistycznych zapraw klejowych do gresu!!! Gres to nie jest to samo co płytka ceramiczna. Całkowicie inna technologia wykonania. Proponuje produkty ATLAS seria PROGRES lub MAPEI też do gresu moze być ADESILEX P9.

 

Klej zwykły - z atlasu byle dobrze kleił - znaczy się np. Atlasa

 

W żadnym wypadku zwykły klej !!! Piotrze O. proszę nie doradzaj jesli nie jesteś pewny.

 

O klejach i fachowcach można poczytać, ewentualnie zadać pytanie chetnie doradzą bezpłatnie tutaj:

http://www.glazurnicy.pl

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mariuszu.d

Pytanie brzmiało:

jaki klej go gresu stosujecie przy legalecie ?

 

Odpisałem krótko i pogodnie odnosząc się głównie do Legalett, jako fundamentu grzewczego, bo zrozumiałem z treści pytania, że to głównie jest ważne dla Anulki349:

Klej zwykły - z atlasu byle dobrze kleił - znaczy się np. Atlasa :)

Odniosłeś się tylko do dwóch początkowych wyrazów, a pominąłeś ważną resztę o tym, że ma dobrze kleić i być np. z firmy Atlas. Dodatkowo sugerujesz bym nie doradzał, bo nie jestem pewien (błędna interpretacja własna). :( :o

Można by zapytać: Co to znaczy klej zwykły? Czy klej do płytek ceramicznych, czy klej do płytek gresowych? :) :D Oba są niezwykłe?

Na wszelki wypadek dodaję link:

http://www.artbud.pl/Kleje_do_glazury_terakoty_klinkieru_i_gresu-k431-0-3-default.html

Jeśli błędnie zrozumiałem pytanie i nie napisałem wystarczająco jasno - przepraszam.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klej zwykły - z atlasu byle dobrze kleił - znaczy się np. Atlasa

Odniosłeś się tylko do dwóch wyrazów, a pominąłeś ważną resztę o firmie np. Atlas.

Drogi Piotrze z całym szacunkiem ale w tym temacie jesteś laikiem. Pytanie dotyczyło płytek gresowych a w tym konkretnym przypadku mniej ważne jest podłoże bo wszyscy wiemy, że to płyta Legalett. A pozatym jakieby nie było podłoże stosuje w przypadku gresu zaprawy klejowe (nie mylić z klejem) do gresu na odpowiednie podłoze.

Dodam też, że bardzo ważne jest przygotowanie podłoża pod takie plytki. W odróznieniu do glazury która ma nasiakliwość okolo 10% płytki gresowe mają nasiakliwość nie wiekszą niż 0.5%. Zazwyczaj polskie gresy maja 0.2% dlatego używa się specjalnych zapraw co by później nie było problemów. A i jeszcze tak na marginesie ku przestrodze innym... Żadnych płytek nie wolno układać "bezfugowo" kończy się to utratą gwarancji na płytki. Sprzedawcy często wciskają klientom, że płytki są bezfugowe... Z całą stanowczościa zaprzeczam i potwierdzam nie ma na rynku plytek "bezfugowych" Myślę, że to bardzo ważna informacja dla wszystkich Legaletowców bo często w salonach na dość dużych płaszczyznach układają płytki.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by zapytać: Co to znaczy klej zwykły? Czy klej do płytek ceramicznych, czy klej do płytek gresowych? Oba są niezwykłe?

A i jeszcze jedno duzo zależy od formatu płytek gresowcyh. A twoja odpowiedź Piotrze w temacie kleju raczej była mało precyzyjna wiec może zamknijmy ten temat bo jesteśmy po to aby doradzać. A nie nieopatrznie wprowadzać w błąd. W razie kolejnych pytań może zrobimy małe szkolenie z glazurnictwa..? :p Wtedy żaden użytkownik i posiadacz płyty Legalett nie da sie zagiąć pseudo fachowcom którzy lepia plytki a nie ukladają...

 

Dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Dariuszu,

chylę czoła przed Twoją znajomością tego tematu. Rozumiem, z tego co piszesz, że to Twoja specjalność. Przyznaję znam się tylko tyle, co sam poznałem przy kładzeniu płytek w domu i na zewnątrz.

Dziękuję za Twoje szczegółowe i ciekawe informacje.

...pytanie dotyczyło płytek gresowych a w tym konkretnym przypadku mniej ważne jest podłoże bo wszyscy wiemy, że to płyta Legalett.

Pytanie brzmiało: jaki klej do gresu stosujecie przy legalecie ?

Odebrałem to inaczej i nadal mam jednak małą, ale istotną wątpliwość czy Anulce349 chodziło głównie o znaczenie kleju czy o znaczenie kleju przy fundamencie grzewczym Legalett?

A po tym co napisałeś zastanawiam się czy chodzi Jej o posadzkę z gresu czy płytki gresowe? :) Ty nie masz co do tego wątpliwości?

Także piszesz zamiennie o gresie i płytkach gresowych.

Mam nadzieję, że Anulka nam to wyjaśni.

 

I jeszcze pytanie do fachowca. W podanym przez mnie wcześniej linku jest m.in. klej do gresu z opisem: ATLAS PROGRES STANDARD BIAŁY, klej do płytek gresowych - Klej zalecany jest do przyklejania ściennych i podłogowych płytek z gresu polerowanego.

ˇ Elastyczność. Klej zalecany jest do mocowania płytek w miejscach szczególnie narażonych na odkształcenia termiczne lub użytkowe, czyli na tarasach, balkonach, elewacjach itp. Elastyczność kleju pozwala użyć go także w układach grzewczych, na matach i podkładach wylanych z podłogowym ogrzewaniem wodnym bądź elektrycznym.

Czy ten klej nie jest odpowiedzią na pytanie Anulki349?

Pozdrawiam, dobrej nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieńdobry

:o Gres i płytki gresowe...jak zwal tak zwał jest to to samo. Płytę legalett mozna potraktować jak każdą inną posadzkę z ogrzewaniem podłogowym. Proszę o konkretne pytanie i dam konkretne warianty odpowiedzi co do kleju. Jakie płytki zostały wybrane, kraj pochodzenia,wielkość, rodzaj, grubość, rodzaj powierzchni (mat lub poler), kolor itp. Jak poznam większość szczegółów to odpowiem dokładnie na pytanie. A ogólnikowo moge powiedzieć, że każdy klej do gresu w klasie odksztalcalności C2. Jest to klasa potocznie zwana elastycznością. Proszę nie sugerowac się tym co niektórzy producenci pisza na opakowaniu, że klej jest elastyczny bo kazdy jest "elastyczny" tylko pytanie w jakim zakresie. Zły dobór kleju może przysporzyć problem w przyszości. A szczególnie ostatnio gdyż nastala moda na przerózne gresy (plytki gresowe). A one wymagają odpowiednich zapraw klejowych (klejów)

 

Poniżej katalog polskiego Atlasa:

http://www.atlas.com.pl/pl/katalog/?Cat=28

 

Piotrze klej o którym piszesz można zastosować ale link do niego podałeś w drugim poście a nie w pierwszym w którym pisaleś o zwyklym kleju, który ma dobrze kleić. Stad moja odpowiedź taka a nie inna. Później doszkoliłeś się i dodałeś po mnie kolejny post juz bardziej konkretny i mozna go potraktowac jako odpowiedź na pytanie...a nie te ogolniki które podaleś wcześniej.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze klej o którym piszesz można zastosować ale link do niego podałeś w drugim poście a nie w pierwszym w którym pisaleś o zwyklym kleju, który ma dobrze kleić. Stad moja odpowiedź taka a nie inna. Później doszkoliłeś się i dodałeś po mnie kolejny post juz bardziej konkretny i mozna go potraktowac jako odpowiedź na pytanie...a nie te ogolniki które podaleś wcześniej.

 

Wszystko się zgadza Mariuszu poza tym doszkalaniem. Przepraszam za te żartobliwe "ogólniki" podane na szybko (MCB też podał "ogólniki", których nie skomentowałeś). :)

Chyba wszystko w temacie i poczekajmy na odpowiedź Anulki349.

Pozdrawiam serdecznie, dobrego dnia (u nas jakby już wiosna: słoneczko, 10 st.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo moje ogólniki były mniej ogólne :)

 

Reasumując, chodziło mi o to, że gres przykleiłem na klej, który wybrał fachowiec (mam nadzieję) od gresu właśnie. Przed wyborem pytał się czy jest "podłogówka". Gres (tani) kładłem na razie w pomieszczeniach technicznych.

Do droższego postaram się o sprawdzonego fachowca.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też prawie wiosna a popracować nie moge przy domu bo mnie połamało (ból kręgosłupa).

 

Piotrze ty to nieźły "miglanc" jesteś w dobrym tego slowa znaczeniu 8)

 

MCB nie skomentowałem bo jego ogólniki nie były takie ogólne. Nie podał co prawda nazwy kleju ale za to napisał, że zastosował klej do podłogówki a to juz jest dość konkretna odpowiedź. Najważniejsze żeby klej nadawał się do podłogowki a ten juz sam w sobie jest bardziej odpowiedni do gresu niz "zwykły" bez ulepszaczy do glazury za 17zł worek;)

Tak na marginesie można zauważyć zły dobor kleju na glazurze szkliwionej po paru miesiacach od przyklejenia jak wystąpią ledwie widoczne włosowate peknięcia szkliwa. to bardzo częsty przypadek choc wszyscy myślą, ze to wina płytek a prawda jest taka, że to wina źle dobranego kleju.

Wiec przy wykańczaniu plyty legalett płytkami trzeba dobrze pomysleć i wybrac odpowiednio. Nie twierdze, że płytki odpadna albo, że nie bedą się trzymać. Ale mogą wystapić poważne napręzenia i peknięcia. Raczej będą niewidoczne do czasu np: wylania czerwonego wina lub soku na podlogę.

 

ps. Jak milo, że admin wykasował wcześniej kilka wpisów MARTINY1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kręgosłup powiadasz - no to jako od lat szkolnych mający z nim problemy (szybko rosłem w górę, by te 190 nabyć :) ) - współczuję i zdrowia życzę.

"miglanc" powiadasz - dawno nie słyszałem tego sympatycznego określenia, dzięki.

Pozdrawiam serdecznie

PS ...dobrze, że tych kilka i szkoda, że nie większość. :) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koleżeńskość nie ma chyba tu co liczyć (odnośnie zwolenników L.) wyceny z Mega Thermu nie podesłał nikt...

Za to dostałam fascynujący materiał od innego kolegi (z forum) w wersji co prawda niemieckiej ,ale warto zobaczyć - POLECAM zwłaszcza galerię (by oglądnąć następny obraz należy kliknąć słowo WEITER...)

 

http://www.euro-fundament.de/galerie/index.html

 

Nie ma to jak niemiecka dokładność :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałam że moje pytanie wywoła taką burzę ;) Juz wyjaśniam- Nie jest dla mnie istotne czy gres czy zwykłe płytki ceramiczne ( o tym jaki klej do odpowiednich powinni wiedziec glazurnicy) jednak mało który fachowiec wie co to fundament grzewczy legalett i najczesciej na to słowo robią wielkie oczy. Uważają że to jest ogrzewanie podłogowe i mówią ze trzeba stosować zaprawy do tego odpowiednie, robic dylatacje. Ja kompletnie nie znam się na temacie i chciałabym poznać Waszą opinie,czy stosujecie jakies specjalne kleje jak do podłogówki czy uniwersalne. Piotr O. dobrze zinterpretował moję pytanie, nie ważne czy gres czy płytki ceramiczne. Ważne że to legalett i jak sie z nim obchodzic :) czy na zaprawie klejowej uniwersalnej nie bedą pękać? Ktos powiedział mi ze to może byc klej uniwersalny byle by z lepszej firmy np. atlas, mapei.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...