Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie nie jestem użytkownikiem.

Widziałem natomiast dom modelowy na L i tam kominkiem dawali non-stop.Mimo ,że ledwie kilka stopni na minusie było.Byłem kilka razy i zawsze tak było.Na maksa kominek.Po co ??????Skoro to tak bezobsługowy i tak tani system

Czy tym w ogóle da się osiągnąc np 25 stopni bo tak lubię?

Czy to u was dotyczy tylko tej częsci domu czy całości?Jaki mógłby być rachunek za prąd gdybyście chcieli mieć 22-23 stopnie??Jaki duży dom macie i ile teraz płacicie

U nas kominek ma wymiennik 1,5 kw - przy agregatach rzedu 8 kW (chyba tyle, nie bede tego sprawdzac i sie tlumaczyc; sa dwa agregaty 4-obwodowe) jego grzanie to "pic na wode fotomontarz". Bardziej grzeje przez szybe niz przez obwod i podloge. Wiec moze dlatego ciagle palili na maxa w domu pokazowym.

Co do kosztów -> mamy dom 120 m2, parterowy z ociepleniem na stropie typu Ecofiber (doskonala izolacja cieplna).

De facto grzejemy niecale 100 m2. W zeszlym sezonie było mniej o jedna sypialnie 11 m2.

Wydatek miesieczny na prad w sezonie to 550 zł. Maz mi wlasnie przypomnial, ze musielismy sie przeniesc ze spaniem z gabinetu (ten niedogrzany pokoj) do salonu, bo w gabinecie temperatura spadla do 16 stopni. Na zewnatrz wtedy byly te straszne mrozy. W calym domu nie bylo zbyt cieplo, max 20 st.

W tym roku nasz gabinet dalej ma 2 stopnie nizej niz reszta pomieszczen.

 

Co do pilnowania majstra, mierzenia wylewki, sprawdzania projektu...

Skoro zamawiam kompleksowa usluge "pod klucz", dlaczego mam jeszcze kogos pilnowac? BTW, krzywa wylewke reklamowalismy, byly problemy z wizja lokalna, ktora ostatecznie nie doszla do skutku - nie mielismy czasu drazyc, sprawa ucichla... dlaczego?

W miedzyczasie napisal cos sensownego Piotr O. Sprawdze i powiem czy dziala. Nie wiem tylko co to jest male pomieszczenie - kibel 2m2 czy sypielnia albo łazienka 10 m2. W koncu L. dopasowuje sie do projektu domu, mogli powiedziec, ze nasz sie do tego nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ta bezstronna opinia jest czymś na co czekaliśmy mnóstwo czasu .....

De facto grzejemy niecale 100 m2. W zeszlym sezonie było mniej o jedna sypialnie 11 m2.

Wydatek miesieczny na prad w sezonie to 550 zł. Maz mi wlasnie przypomnial, ze musielismy sie przeniesc ze spaniem z gabinetu (ten niedogrzany pokoj) do salonu, bo w gabinecie temperatura spadla do 16 stopni. Na zewnatrz wtedy byly te straszne mrozy. W calym domu nie bylo zbyt cieplo, max 20 st.

W tym roku nasz gabinet dalej ma 2 stopnie nizej niz reszta pomieszczen.

 

Co do pilnowania majstra, mierzenia wylewki, sprawdzania projektu...

Skoro zamawiam kompleksowa usluge "pod klucz", dlaczego mam jeszcze kogos pilnowac? BTW, krzywa wylewke reklamowalismy, byly problemy z wizja lokalna, ktora ostatecznie nie doszla do skutku - nie mielismy czasu drazyc, sprawa ucichla... dlaczego?

TAK to w REALU wygląda........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Esso

De facto grzejemy niecale 100 m2. W zeszlym sezonie było mniej o jedna sypialnie 11 m2.

Wydatek miesieczny na prad w sezonie to 550 zł. Maz mi wlasnie przypomnial, ze musielismy sie przeniesc ze spaniem z gabinetu (ten niedogrzany pokoj) do salonu, bo w gabinecie temperatura spadla do 16 stopni.

Coś jest nie tak Esso. Z tego co powyżej wynika, że grzaliście w ubiegłym sezonie około 90 m2, a rachunki to 550 zł. Macie dwie taryfy, więc wg mnie przy tej powierzchni za dużo płaciliście. A do tego było w niektórych pokojach chłodno.

Pisząc sezon, które miesiące masz na myśli?

 

...bo w gabinecie temperatura spadla do 16 stopni. Na zewnatrz wtedy byly te straszne mrozy. W calym domu nie bylo zbyt cieplo, max 20 st.

Ta informacja jest naturalna. Pisaliśmy o tym, że podczas dużych mrozów nie wystarczy grzanie w II taryfie (podobnie jak przy innych typach ogrzewania). Trzeba grzać także w I taryfie, by mieć wyższe temp.

I co bardzo - ważne jeśli nie grzejemy równomiernie we wszystkich pomieszczeniach (np. minimum nastawa 20-21 st.), to w sąsiednich pomieszczeniach też temp. spada, jest niższa.

U mnie aktualnie wszędzie (poza małą łazienką) temp. są minimum 20-21 st. Grzejemy tylko w II taryfie, bez kominka. Temp. za oknem -11 st. C.

 

Jaką powierzchnie ma gabinet?

Mała łazienka, małe pomieszczenie to poniżej 10 m2.

 

MCB pytał wcześniej i pewnie nie miałaś czasu odpowiedzieć.

Czy możesz podać:

1. wyliczone zapotrzebowanie na ciepło dla tego pomieszczenia.

2. łączną moc obwodów L. ogrzewających to pomieszczenie.

3. rodzaj wentylacji

4. czas grzania L.

Odpisz jeśli możesz - w wolnej chwili. :)

Pozdrawiam

 

PS Też mam ekofiber (30 cm na płytach k-g)i podzielam Wasza ocenę: doskonała izolacja cieplna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składajac użytkownikowi elektrycznego legalettu chciałem się przekonać w jak sie odczuwa komfort cieplny w domu z tym systemem szczególnie przy typowo zimowej pogodzie. Namiary tylko na dwójkę posiadaczy legalettu z wymiennikiem otrzymałem z Legalett Gdańsk, skapo troche ale zależało mi na czasie i teren ograniczyłem do kujawsko-pomorskiego i Gdańska do którego sie wybieram wiec może tu leży przyczyna.

Ten temat z trudem cały przekopałem, wiem kto wypowiada sie merytorycznie, w jaki sposób szybko zostaje się elytą forum i kto pije piwo zgrzewkami 8). Ponieważ inwestycji jeszcze nie rozpocząłem obserwuję jedynie, ten temat obligatoryjnie omijając posty szybkiej elyty forum i jej podobnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

De facto grzejemy niecale 100 m2. W zeszlym sezonie było mniej o jedna sypialnie 11 m2.

Wydatek miesieczny na prad w sezonie to 550 zł.

Do Essy...

Czy podany koszt energi za miesiąc uwzględnia tylko ogrzewanie czy całkowite zużycie przez wszystkie urzadzenia?

Możesz podać jaką masz budowe sciany (z czego i jakie docieplenie)?

Z góry dzieki za odpowiedzi...

 

Ponieważ inwestycji jeszcze nie rozpocząłem obserwuję jedynie, ten temat obligatoryjnie omijając posty szybkiej elyty forum i jej podobnych.

Pochwalam...Rozsądne i mądre podejście do tematu. Też przestanę debatowac z "szybką elitą forum" bo moje rzeczowe i konkretne pytania jakoś "elita" omija...Czyżby boi się konfrontacji...Fakt w nerwach czasami można być nieobliczalnym :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr napisał:

Jak już pisał MCB łazienki, małe pomieszczenia trzeba dogrzewać i to nie tylko przy L. podłogówce... My na czas kąpieli włączamy na 10 minut dmuchawę i jest dzieciom gorąco.

W małej łazience mamy drabinkę, ale bardzo rzadko włączamy, bo jak się gorącą wodę puści, to od pary jest gorąco.

 

Piotrze co oznacza "małe pomieszczenia"???Czy jak napisałeś póżniej, poniżej 10m?To znaczy że wszystkie pokoje 9m ,często sypialnie w niedużych projektach trzeba dodatkowo oprócz Legalettu grzać np wytwornicą pary jak ty łazienkę :)

To bardzo ciekawe,nie wiedziałem o tym...

Essa podaj parametry o które Cię prosili ,może ktoś coś doradzi.Może błąd w projekcie , za mało rurek w tym niedogrzanym pokoju?Jaki sposób naprawy takiej sytuacji ?Wytwornica pary?Załóżyć zlewozmywak w pokoju i puścić gorącą wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co my na to Essa?Nie wiem , kicha chyba.Zapytaj Piotra tylko on wie jak miec ciepło przy Legalett za 250zł miesięcznie tylko w drugiej taryfie.Nikt inny tego chyba nie potrafi.

Powinnieneś miec policzone,ile energii potrzebuje dom i jaką moc agregatów do tego dobrac.Może za słabe agregaty a moze masz za duze oczekiwania po lekturze tego wątku ,w którym to udowadniano ,że Legalett tańszy od węgla.

I właśnie dlatego przeciw temu protestowałem

 

Ja nie Piotr, a już tym bardziej nie huraoptymista Legaletu... ale mi tam wystarcza obecnie przy -10 na zew. ok 4-5h/dob. do utrzymania w domu temp. ok. 20st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy L nie robisz już wylewek

 

Oj robisz wylewki, robisz... tylko jest Ci trudniej ;-)

Zakładając wariant optymistyczny, L. ma dopuszczalną nierówność płyty rzędu 5 mm. Deska barlinecka wymaga podłogi o nierówności do max 2 mm.

PS. Zaczęłam się ostatnio mocno ślinić jak zobaczyłam idealnie równe wylewki tradycyjne u koleżanki.

 

Każdy robi jak sobie chce, ja między innymi po to robiłem L żeby wylewek nie robić... Poczytaj lepiej o wylewkach robionych po kilka razy ile z tym nerwów, kłopotów, itp... wystarczy tylko chcieć poszukać takich wypowiedzi...

a ślinię się na zupełnie inne "rzeczy" niż równe wylewki :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do łazienki to wydaje mi się, że osiągnięcie wysokiej temperatury samym L. jest trudne tym bardziej, że L. z założenia ma nieco niższe temperatury niż "tradycyjna" podłogówka. Z drugiej strony w łazienkach z "tradycyjną" podłogówką zaleca się instalację dodatkowych grzejników (np. drabinek) zasilanych z obiegu podłogówki lub na prąd. Liczyłem się z tym od samego początku i w łazience jest miejsce na grzejnik drabinkowy i na dmuchawę. Drabinka będzie do suszenia ręczników. Dmuchawa ma na celu szybkie zwiększenie temp. na okres kąpieli.

 

MCB

 

Czy masz już na oku jakąś fajną dmuchawę ? Bo ja do łazienki właśnie o czymś takim myślałem, obecnie w całym domu mam jednakową temperaturę z dokładnością do 0,5

P.S. MCB nie karm troli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co coraz więcej tych byc może błędów - jednemu nie grzeje, drugiemu grzeje ale pożera kupę kasy, trzeciemu ciężko dogrzac, czwartemu nie odpowiadają pół roku na reklamację itp.

Tylko jak widzę u jednego użytkownika jest mega super od lat i za 250zł /miesiąc od lat

 

Tomku, a słyszałeś o ludziach budujących 6-7 lat temu, którym wmawiano że olej opałowy jest najlepszy na świecie, pokupowali piece za grubą kasę i teraz płaczą, a słyszałeś o ludziach co mają piece na węgiel, i po kilku latach przerabiają kotłownię, wymieniają piec żeby móc palić bezobsługowa węglogroszkiem (bo z eko to ma nie wiele wspólnego) ?

 

co powiesz na takie sytuacje ?

 

Ja jedyne o czym myślę w przyszłości to za jakiś czas pomyśleć czy nie opłacałby mi się wiatrak, ale to dopiero wtedy jak będę miał dane z 2 lat na temat wiatru w mojej okolicy zmierzone przez moją stację pogodową ;)

 

Poza tym, nie bardzo rozumiem ludzi którzy budują wielkie domy, słabo je ocieplając a potem trąbią na wszystkie strony jacy to oni nie są biedni, bo tak dużo za ogrzewanie płacą !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dogrzewania to dotyczy to raczej łazienek. Z reguły temperatura tam ma być wyższa niż w innych pomieszczeniach. Ogrzewanie podłogowe, aby było zdrowe i komfortowe nie może być wysokotemperaturowe. Przy ograniczonej powierzchni podłogi taki system grzewczy może być niewystarczający. Takie informacje podawane są dla ogrzewania podłogowego każdego typu.

 

W łazience nie warto utrzymywać wysokiej temp. cały czas. Podłogowe ma zbyt dużą bezwładność, aby chwilowo podnosić temperaturę. W tym celu można zastosować dmuchawy. U siebie dam też matę elektryczną na okres przejściowy.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam o mroźnym poranku :lol: :-?

U nas na wschodzie -13, prawie bezwietrznie (wentylatorek kiermaszowy lekko się kręci to w lewo to w prawo :D), śnieg przestał sypać, jest go ok. 15 cm. Temp. wewnątrz od 20,5 do 19,5.

Przy takiej temp. i zapowiadanych dalszych mrozach jest okazja sprawdzić bezwładność L. Mamy przynajmniej dwa lub trzy rozwiązania.

1. Grzejemy tak ja dotychczas nie zmieniając nastaw i tylko w II taryfie lub przy nieelektr. tyle samo czasu.

2. Dogrzewamy dłużej - w I taryfie.

3. Dogrzewamy kominkiem (brykiet nam się skończył, ale drzewa jest dużo :)).

Jaka decyzja? (pytanie rzecz jasna do użytkowników L. :) )

Pozdrawiam serdecznie ciepełka życząc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, a słyszałeś o ludziach budujących 6-7 lat temu, którym wmawiano że olej opałowy jest najlepszy na świecie, pokupowali piece za grubą kasę i teraz płaczą, a słyszałeś o ludziach co mają piece na węgiel, i po kilku latach przerabiają kotłownię, wymieniają piec żeby móc palić bezobsługowa węglogroszkiem (bo z eko to ma nie wiele wspólnego) ?

 

Lakusz ,jaki to problem wymienic piec w porównaniu ze zrobieniem Legalettu???Też mam go wymienic?Jak ? Jedyne wyjście sprzedac dom i wybudowac nowy.

Zauważcie ,że kończą się pomału czasy IItaryfy w dotychczasowej formie, co zauważyła już Katarzyna.Po prostu przechodząc na 2 taryfę zakład podnosi nam cenę pierwszej taryfy i to często o tyle o ile opuścił cenę drugiej taryfy.

Pisałem kiedyś - opieranie całej idei systemu na tym ,że istnieje w tej chwili I i II taryfa jest w mojej ocenie wielce ryzykowne,bo to może się zmienic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :-)

Dawno tutaj nie zaglądałam... zreszta jeden z forumowiczów mnie stąd kiedys wykurzył...

Mam pytanie do osób już użytkujących Legalett - jak wygląda wydajność Legalettu, tzn. jaką temperaturę jesteście w stanie osiągnąć grzejąc się prądem tylko na nocnej taryfie?

Bo u nas, prawdę mówiąc to jest zimno. Sprawdzaliśmy w zeszła zimę kamerą termowizyjną i nie mamy poważnych mostków termicznych, a dom budowany jest dwa lata temu i ocieplony 15 cm styropianu.

Mamy jeden narożny pokój, owszem północno-wschodni + dwa okna, ale w nim własnie dzisiaj spadła mi temperatura do 18 stopni (L. ustawiony na 21 stopni na nocnej taryfie). A prąd żre jak głupi...

Co Wy na to?

Co Ty na to Browar?

Pozdrawiam,

 

U mnie wprawdzie temperatura nie spada poniżej 20 stopni ale to i tak jak dla mnie za zimno :-? Najgorsze jest to że jakoś nie mogę dogrzać do tych 23 stopni... agregaty chodza prawie non stop :roll: Nie mam jeszcze kominka i otwory w podłodze (te do podłączenia wymiennika) miałem zaślepione - tak mi radzono. Zauważyłem jednak że mam przez to pół domu nie dogrzane bo wg schematu w projekcie brak "połączenia" tych otworów przerywał obieg i tak naprawdę nie było "powrotu"... wziąłem więc rury które dostałem z wymiennikiem i połączyłem te otwory na razie prowizorycznie żeby powietrze krążyło - pomogło! 8) Ale niestety do 23 stopni dobić nie mogę a mostków tez raczej nie mam :roll:

 

Ja grzeję gazem nie prądem więc powinno być taniej - czekam na rachunek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj otrzymałam potwierdzenie faktu pisania pod podwójnym nickiem Obserwator77 i P.O. Ten pierwszy został wyłączony przez moderatora ... ...To jeden fakt.

2-gi odnośnie ilości postów Ci którzy mają mi coś do zarzucenia niech wejdą na ww. stronkę i policzą ile razy podbiłam temat ...i dodam jeszcze ,że cel by inni się z tym tematem zapoznali z pewnością nie był ,,komercyjny"...

MariuszD. poprosiłeś o przeliczenie Twojego domu - zrób to sobie sam - mam prawo ,wątpić dowiedzieć się..jest już tak dobrze że nawet zupełny świeżak w temacie (jak sam napisał zainteresowany tematem od 3 mies.) lucjanmarek z radości ,że załapał się na MEGA promocję bedzie tutaj piał z zachwytu... i pewnie przejmie rolę głosiciela jedynej słusznej IDEI - a reszta przedstawicieli w wątku będzie mu w tym pomagać ..... Przykład Essy, Katarzyny... i innych nie jest odosobniony i można im podziękować ,że napisały prawdę - w innym razie te wszystkie tutaj super opowieści to byłby czysty WIRTUAL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, nie mam czasu na grzebanie w projekcie - maly dzieciak, praca i wigilia na mojej glowie.

550 pln to tak ogolnie na L., wiosna domiar przyszedl na 3'800; odjelam okolo 300 pln, ktore zuzywalismy latem; grzenie wody (jest licznik) to okolo 100 zl z tych trzystu, reszta przetwory itp

Nie wiem czy to projekt jest skopany czy wykonanie, moze cale cieplo idzie w ziemie bo np. zle zrobili podklad styropianowy.

Na razie szukam winy po swojej stronie. BTW, u kolezanki legalett nie potrafil podtrzymac noca temperatury, ktora oni osiagali w dzien kominkiem. Skonczylo sie na wymianie jednego agregatu.

Nasz dom - poroterm + 15 cm styro, sufit podwieszany k-g na tym 30 cm ecofibru

salon + kuchnia -> 45 m2, 3x sypialnia + gabinet po 11 m2, lazienka jakies 8 m2

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...