Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A i jeszcze ten ytong energo to raczej chwyt marketingowy. Najlepiej sam przelicz i podejmij decyzje.

Ja gdybym miał ponownie wybierać kupiłbym ytonga najcieplejszą odmiane 24cm grubości... dolozyłbym bardzo dobry styropian ok. 20cm.

 

wszystko to chwyt marketingowy, L też... a my jestesmy tylko nabieranymi na nie barankami :D, jesli mam dokładać styro to wolę już jakiś zwykły BK, a tu U=0,19 marketingowo mnie wystarczająco urabia i całe szczęście to nie chałupa na 3 kondygnacje, więc różnice w koszcie materiałów na ściany konstrukcyjne będą średnie. Zrezygnowałem z rozbuchanej PU na rzecz lepszych :) technologii... jak na razie za życia nie chcę się zapakować w worek foliowy, zostaję przy ścianie 1W, no chyba że mnie jeszcze czymś mocnym przekonacie 8)

 

W środku wszystkie sciany z silikatów...co daje akumulację ciepła i mozliwość odchudzenia sciany jeśli były zaprojektowane z bloczków gazobetonu. Ja u siebie działową sciane nośną z gazobetonu 24cm zastapilem 18cm pustakiem silikatowym a inne sciany z 12 odchudziłem do 8cm. W ten sposób kolejne cm podlogi przybyły a pozatym sciany mocniejsze i cichsze. Nie wspomnę o większej akumulacji.

 

silikat jak najbardziej, ale nie wiem czy zdecyduję się na ścianę 8 cm - teraz mam takie z bloczków gipsowych, żeby specjalnie ciho było - to nie powiem, a jak dzieciarnia się rozbryka to się boję niespodziewanej wizyty przez ścianę. Jak wiadomo: łatwiej kijek pocienkować niż go potem pogrubasić, zostanę przy min=12 cm...

 

pS. Jak myslisz o antresoli to może pomyśl też o swietlikach w dachu. Może cos takiego jak w moim projekcie. Wszyscy dziwią sie, że parterówka a salon z oknami w dachu :D

http://www.domnahoryzoncie.pl/pl/index.php?s=33&sid=5

 

okna dachowe doświetlające salon i antresolę to oczywista oczywistość, domek masz fajny - a pomysleć, że jeszcze 6m-cy temu na parterówkę bym nie spojrzał, teraz nic innego mi już nie pasuje (byle tylko był czytelny podział na strefę nocną i dzienną)

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witaj Mariuszu

Znów się czepiasz Waszmość i jak zwykle piszesz:

znam się na tym wiec wyjaśnię. :)

Napisałeś: Róznica jest tylko w źrodle ciepła, nośniku i akumulacji.

Zapomniałeś o temperaturze - niższej w przypadku L. niż przy podłogówce - co ma duże znaczenie dla alergików.

Nie zgodzę się więc ze zdaniem:

W przypadku systemu podłogówki i ogrzewania systemem legalett rozkład temperatur jest taki sam.

Chyba, że to znów gra słów i moje błędne zrozumienie Twojej myśli (?).

Dodałaś jednak:

nalezy pamiętać, że ze względów zdrowotnych i technicznych nie wolno przegrzewać podlogi przez zbyt wysoką temperaturę czynnika grzewczego.

Co i ja miałem na myśli pisząc o podłogówce w temacie zdrowotnym.

Pozdrawiam serdecznie życząc wszystkiego najlepszego Tobie i Twoim bliskim w Nowym Roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Zrezygnowałem z rozbuchanej PU na rzecz lepszych :) technologii... jak na razie za życia nie chcę się zapakować w worek foliowy, zostaję przy ścianie 1W, no chyba że mnie jeszcze czymś mocnym przekonacie 8)

 

Witaj

Powiedz jakie zalety ma ściana 1W - z oddychaniem jej to oczywiście ściema marketingowa, dom do życia potrzebuje w przybliżeniu 100 000 razy większej wymiany powietrza niż daje ściana 1 W,

-jak przy takiej ścianie izolować wszelkie nadproża np nad oknami ? wszelkie elementy systemowe są niewiele warte i b. drogie - dom przez to będzie zimny

-obniżona znacznie trwałość ściany - punkt rosy wypada gdzieś w środku, następuje tu ciągłe zamrażanie - rozmrażanie, ściana 1W to bardzo słaby porowaty materiał (względy cieplne)

-to samo elewacja deszcz zacinający na ''oddychający'' tynk i zamrażanie/rozmrażanie - częstsze naprawy konieczne

-jak długo będą parować kleje ze ściany 1W - uwzględniając jej grubość - zależy Ci pewnie na wzgędach zdrowotnych ?

 

-widziałem ściany 2 W po zdjeciu styropianu względy obudowy - wygladało to lepiej niż nowe

- między ścianą a styropianem jest pustka i też jeśli chcesz to tamtędy oddycha - tylko trochę szybciej - mniejsza grubość

 

Wyższa cena ściany 2W zamortyzuje się po 5 latach ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Mariuszu

Znów się czepiasz Waszmość i jak zwykle piszesz:

znam się na tym wiec wyjaśnię.

Napisałeś: Róznica jest tylko w źrodle ciepła, nośniku i akumulacji.

Zapomniałeś o temperaturze - niższej w przypadku L. niż przy podłogówce - co ma duże znaczenie dla alergików.

 

Piotrze nie czepiam się tylko nie lubie jak wprowadza sie innych w bląd.

Powiedz gdzie jest napisane, że temperatura w prawidlowo wyliczonej i wykonanej podlogówce jest wyższa niz w w systemie legalett. No gdzie...???

 

Wiec do Twojej wiadomości drogi Piotrze temperatura w podlogówce jest taka sama jak w legalecie. Jeśli ktos celowo przestawi termostaty w centralach grzewczych legalett i termostatach podlogowki wtedy podłoga bedzie przegrzana co w jednym i drugim systemie nie będzie dobre ani zdrowe. Tyle w temacie bo szkoda miejsca. I nie pisz, że czepiam sie bo to nie jest czepianie tylko wyjaśnianie. Są ludzie, którzy czytają i porownuja legalett do podlogówki wiec powinni wiedziec jak jest naprawde. To, że ja mam płyte legalett nie znaczy, że podlogówka jest be.

 

wszystko to chwyt marketingowy, L też... a my jestesmy tylko nabieranymi na nie barankami , jesli mam dokładać styro to wolę już jakiś zwykły BK, a tu U=0,19 marketingowo mnie wystarczająco urabia i całe szczęście to nie chałupa na 3 kondygnacje, więc różnice w koszcie materiałów na ściany konstrukcyjne będą średnie.

 

Nie twierdze, że wszystko to chwyt marketingowy... Zwrocilem ci tylko uwage na to, że Ytong (według mnie bardzo dobry materiał budowlany) wprowadził ładnie brzmiąca nazwe dla reklamy. Jak porównasz zwykłe bloczki Ytonga na pioro-wpust najcieplejszej odmiany (najtanszej-jak ja kupowalem) to okaże się że płacisz wiecej tylko za nazwe energo a nie parametry cieplne.

Do tego jeszcze lepiej kupić klej np: Baumit niż orginalny Ytonga (bo jest tanszy) co nie znaczy, ze gorszy.

A swoja droga mam też ciekawe spostrzeżenia na temat wyrobów Xella (ytong i silka) nie koniecznie miłe ale najwazniejsze, że wszytsko dobrze sie skonczylo dla mnie. Więc mogę materiał polecić aczkolwiek nie wolno wierzyc slepo we wszytko co mówia i piszą. Dość długo pracowałem w duzym handlu hurtowym mat-bud i mat. instalacyjnych stad takie a nie inne moje spostrzerzenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariuszu

Powiedz gdzie jest napisane, że temperatura w prawidlowo wyliczonej i wykonanej podlogówce jest wyższa niz w w systemie legalett. No gdzie...???

Mogę się mylić i dlatego podaje przykład (znajdziesz takich opisów wiele w Internecie):

Z Instrukcji Kisana

2.2.1.Temperatura podłogi

W ogrzewaniu podłogowym występuje ograniczenie temperatury powierzchni podłogi. Optymalna temperatura wynosi 24–26°C. Ze względu na odczucie komfortu cieplnego, temperatura podłogi nie powinna przekraczać:

- 29°C w strefie stałego pobytu ludzi (pomieszczenia mieszkalne i biurowe),

- 35°C w strefie brzegowej,

- 33°C w kuchniach i łazienkach,

- 27°C w pomieszczeniach roboczych, gdzie pracuje się na stojąco.

 

W przypadku Legalett temp. podłogi opisywana przez producentów i komentowana przez ekspertów to 21-24 st. C (z informacją o braku prądów konwekcyjnych i znaczenia tego dla alergików).

Ciekawy przykład tutaj: http://www.e-projektydomow.pl/artykul/Plytowy_Fundament_Grzewczy_Legalett.pdf

(Znajdziesz takich opisów oczywiście więcej.)

Mnie to przekonuje, Ciebie chyba nie - czy warto o te pare stopni "kruszyć kopię". :) :-? :roll:

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to teraz krótko i na temat, pytanie do tych którzy mają legalett

biorąc pod uwagę projekt, którym się interesuje (patrz wyżej) ok 165 m2 użytkowej, parterówka bez poddasza dokonałem następujących obliczeń

 

tradycyjna ława fundamentowa

-fundament z ociepleniem - 40 000 PLN

-posadzki z ociepleniem - 20 000 PLN

-drenaż - 10 000 PLN

-instalacja CO 50 000 PLN - eko groch albo mial a przy okazji rozwiązany temat cwu

daje to ok 100 000 PLN

 

ława fundamentowa

60 000 - 70 000 + co 50 000 = 120 000PLN

 

legalett z agregatem 4 strefowym plus kominek - 130 000 PLN i zostaje jeszcze problem cwu

 

biorąc mniej więcej takie wyliczenia zrobilibyście na moim miejscu legalett?? wiem że decyzję musimy podjąć z żoną razem, ale ja pytam was o zdanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Andreoo

 

Krótkie pytanie: skąd takie koszty wziąłeś? Co się na to składa, bo bardzo ogólnie to opisałeś? To wygląda jakby z sufitu wzięte z dokładnością do kilku tysięcy. :)

Na przykład: 10 000 za drenaż? Czemu tak dużo?

 

legalett z agregatem 4 strefowym plus kominek - 130 000 PLN i zostaje jeszcze problem cwu A te koszty skąd masz? Czy z L. + cena konkretnego kominka?

Temat cwu można rozwiązać na wiele sposobów. Na przykład bojler elektryczny.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był tu niedawno krótko poruszany temat termostatów do L., niekoniecznie standardowych oferowanych przez Gdańsk.

Znalazłem takie ciekawe rozwiązanie

http://www.lazienkowy.pl/563-6-13.htm

Nie wiem na ile można to przystosować do sterowania L., ale jak komuś ten link się przyda i rozwinie temat, to będę się cieszył.

Pozdrawiam serdecznie, dobrego weekendu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ława fundamentowa 60 000 - 70 000 + co 50 000 = 120 000PLN

 

legalett z agregatem 4 strefowym plus kominek - 130 000 PLN i zostaje jeszcze problem cwu

 

biorąc mniej więcej takie wyliczenia zrobilibyście na moim miejscu legalett?? wiem że decyzję musimy podjąć z żoną razem, ale ja pytam was o zdanie

 

Jeśli liczyłeś to wszystko w miarę realistycznie, to zrobiłbym Legalett.

:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to teraz krótko i na temat, pytanie do tych którzy mają legalett

biorąc pod uwagę projekt, którym się interesuje (patrz wyżej) ok 165 m2 użytkowej, parterówka bez poddasza dokonałem następujących obliczeń

 

tradycyjna ława fundamentowa

-fundament z ociepleniem - 40 000 PLN

-posadzki z ociepleniem - 20 000 PLN

-drenaż - 10 000 PLN

-instalacja CO 50 000 PLN - eko groch albo mial a przy okazji rozwiązany temat cwu

daje to ok 100 000 PLN

 

ława fundamentowa

60 000 - 70 000 + co 50 000 = 120 000PLN

 

legalett z agregatem 4 strefowym plus kominek - 130 000 PLN i zostaje jeszcze problem cwu

 

biorąc mniej więcej takie wyliczenia zrobilibyście na moim miejscu legalett?? wiem że decyzję musimy podjąć z żoną razem, ale ja pytam was o zdanie

 

 

Witam,

do C.W.U ja zastanawiam się nad pompą Logafix WPT 300M (Buderus), ktoś z forum założył CombiVal WP-VT (Hoval), jest jeszcze z Viessmanna Vitocal 160-A.

Pozdrawiam,

Anna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszty liczyłem +/- kilka tysięcy a cena legalett to cena jaką mniej więcej podano mi w Gdańsku za metr kwadratowy powierzchni płyty (ok 550 PLN + VAT) z przyłączem kominkowym bez ceny kominka

co do wyceny pozostałych elementów to przyznaję, że opieram się wyłącznie o wypowiedzi użytkowników w innych tematach

poza tym jeśli jedna firma ma wykonać płytę (nie legalett) to koszt jest rzędy 300 PLN za m2 i pozostaje kwestia ogrzewania, a jak robić tradycyjne ławy to nigdy tego tak nie zaizoluje jak płytę, każda czynność jest płacona osobno i dlatego takie wyliczenia

pozdrawiam

ps

jestem na 99% przekonany do legalettu, nie wiem jednak wciąż co zrobić z CWU, bojler mnie nie pociąga, pompa ciepła mnie nie interesuje, gazu nie mam, chyba pozostanie mi pocieranie rury ręcznikiem jak zona będzie brać prysznic:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Legalett temp. podłogi opisywana przez producentów i komentowana przez ekspertów to 21-24 st. C (z informacją o braku prądów konwekcyjnych i znaczenia tego dla alergików).

Ciekawy przykład tutaj: http://www.e-projektydomow.pl/artykul/Plytowy_Fundament_Grzewczy_Legalett.pdf

(Znajdziesz takich opisów oczywiście więcej.)

Mnie to przekonuje, Ciebie chyba nie - czy warto o te pare stopni "kruszyć kopię".

Piotrze za wszelka cene starasz się mieć racje... Nie jesteś ekspertem w dziedzinie ogrzewania podlogowego ani w dziedzinie legalettu. Jak czegoś nie wiesz, doczytujesz w wujku google i upierasz sie przy swoim. Jesteś ukierunkowany tylko na legalett nie wiem dlaczego..???

Nie interesuje Cię to, że ktos ma inne zdanie poparte profilową wiedzą i wieloletnim doświadczeniem dla Ciebie zawsze najlepszy jest Legalett.

Strzeliłeś sobie gola wklejając linka z termostatami...Zrobiłeś to bezinteresowanie żeby pomóc innym...Hmm a ta reklama Legalett na końcu tekstu z opisem "PATRON MEDIALNY SEKCJI OGRZEWANIE PODLOGOWE" to czysty przypadek. :lol:

Zaraz powiesz, że chce ci dogryść za potyczkę na temat temperatury podlogówki. Nie...nie mam zamiaru ale w z tego co zacytowałeś z karty podkarpackiej firmy Kisan w ktorej niejednokrotnie byłem na szkoleniachi jest opisana optymalna temp. podłogi.. Pytanie czy ta temperatura jest szkodliwa dla alergików i wyzsza niż w plycie legalett? Troche pokory Piotrze jak nie znasz sie na czymś dokladnie to nie straj sie za wszelka cenę pokazać, że jesteś nieomylny i wszechwiedzący. Z tekstu który zaczerpnaleś z folderu legalett wynika że temp. podłogi to 22-24 a nie 21-24 czyżby drobna manipulacja czy pomyłka? Ale co tam to tylko jeden; jeden stopien o który nie warto kruszyc kopi. Swoją droga chciałbym zobaczyc jak chodzisz w koszulce w domu przy -15 na zewnatrz przy temp. podlogi 21stC :o

Nie kruszę kopi o te pare stopni ale na stronie kanadyjskiej i niemieckiej L jest informacja, że temp. podłogi jest w granicach 22-26 st C. Jak widać tem. podłogi w płycie legalett tez nie jest stała (w okresie grzewczym) i zalezy od wielu czynników. Jak została wykonczona (panele, wykladzina, płytki itp) od temperatury zadanej na termostatach w pomieszczeniach, temperatury zewnetrznej itd. Ogólnie przyjmuje sie jakis przedział temperaturowy w którym mieści sie temp. podlogi. A tu widać że przedziały legalett i typowiej podlogówki (zaznaczam prawidłowo wykonanaj) pokrywają się. Więc wypowiedzi typu legalett jest lepszy bo ma zblizony do idealnego rozklad temperatury w pomieszczeniu jest bardzo ogolnikowy i marketingowy. To samo uzyskamy z podlogowki - tyle w temacie. Ja juz nie ciagne tego dalej bo nie ma sensu. Sam mam legalett ale to nie oznacza, że jest lepszy zawsze i wszedzie od wszystkiego.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem Mariuszu, że jest sezon ogórkowy w budownictwie i stąd zapraszasz mnie do polemiki – niby w odpowiedzi na zacytowany fragment mojego listu. Proszę czytelników tego wątku o wybaczenie. Niektórych ta polemika może rozbawi. :)

Myślę Mariuszu, że sprawa dotyczy czego innego. Obaj lubimy, gdy korespondent pisze konkrety i szczegóły opiera na faktach. Podobnie jak Ty: „nie lubie jak wprowadza sie innych w bląd”. Kilka razy w różnych tematach mieliśmy inne dane, znaliśmy inne rozwiązania, fakty i w końcu okazywało się, że Twoja pewność siebie była nie do końca trafna. Moja także. :)

Odpowiedziałem na Twój list konkretnie, podając konkretne dane (m.in. namiary na www), które znam i są one trochę inne niż Twoje. Już na wstępie napisałem, że mogę się mylić i że są to argumenty dla mnie przekonujące. Masz prawo mieć inne zdanie, spostrzeżenia, argumenty. Tylko proszę nie doszukuj się jakiegoś „drugiego dna”.

 

Piotrze za wszelka cene starasz się mieć racje...

Zamieniam imię i mamy: Mariuszu za wszelką cenę starasz się mieć rację… :)

Nie jesteś ekspertem w dziedzinie ogrzewania podlogowego ani w dziedzinie legalettu.

Jasne, że nie jestem i nigdy za takiego się nie uważałem. Czy Ty się za takiego uważasz? Ja mam nawet z tego powodu czasem zarzuty o to, że jak nie wiem, to odsyłam do specjalistów z Gdańska.

 

Jak czegoś nie wiesz, doczytujesz w wujku google i upierasz sie przy swoim.

Na jakiej podstawie taki wniosek z Googlami – czyżby z własnych doświadczeń? :)

Jesteś ukierunkowany tylko na legalett nie wiem dlaczego..???

To proste – mam w tym doświadczenie.

 

Nie interesuje Cię to, że ktos ma inne zdanie poparte profilową wiedzą i wieloletnim doświadczeniem dla Ciebie zawsze najlepszy jest Legalett.

Znów zapomniałeś dodać, że takie jest Twoje wrażenie. Skąd wiesz co mnie nie interesuje? :o

A moje wrażenie jest takie, że jesteś upartym człowiekiem, który lubi, by jego było na wierzchu. Lubi wg mnie zbyt bardzo chwalić się tym, że zna się na tym czy innym. Czasem to robisz w sposób nieelegancki , co może być ze szkodą dla opinii o korespondencie. Czy zdajesz sobie z tego sprawę?

 

Strzeliłeś sobie gola wklejając linka z termostatami...Zrobiłeś to bezinteresowanie żeby pomóc innym...Hmm a ta reklama Legalett na końcu tekstu z opisem "PATRON MEDIALNY SEKCJI OGRZEWANIE PODLOGOWE" to czysty przypadek.

Dobre sobie. Uśmiałem się z tego. Szukasz czegoś czego nie ma. Znalazłem ciekawe, inne termostaty (radiowe) i moją intencją było zachęcenie zainteresowanych tym tematem do ewentualnego rozważenia możliwości ich zastosowania przy sterowaniu Legalett. Faktycznie na dole jest link do ogólnie znanej www Legalett, ale co w tym złego? Przecież jesteśmy na wątku o Legalett i wchodzące tutaj Osoby, by zapytać o interesujące ich szczegółowe zagadnienia, strony www L. znają zanim tu zajrzą.

Pisząc Twoim językiem tą uszczypliwą argumentacją: strzeliłeś sobie gola Mariuszu! :)

 

Zaraz powiesz, że chce ci dogryść za potyczkę na temat temperatury podlogówki.

Tym zdaniem sam się do tego przyznajesz? A już tym bardziej tym:

Nie...nie mam zamiaru ale…

Nie masz zamiaru, ale jednak to czynisz. I znów się chwalisz: karty podkarpackiej firmy Kisan w ktorej niejednokrotnie byłem na szkoleniach i jest opisana optymalna temp. podłogi.

A to firma Kisan jest tylko na Podkarpaciu? Nie wiedziałem o tym (masz pewnie na myśli oddział) i nie cytowałem z tejże strony tylko z forum na ten temat tu na Muratorze. :) Czyli kolejne, błędne domysły lub złośliwe pudło – tak to niestety Mariuszu odbieram. :(

 

Troche pokory Piotrze jak nie znasz sie na czymś dokladnie to nie straj sie za wszelka cenę pokazać, że jesteś nieomylny i wszechwiedzący.

Znów Twoja ocena mojej osoby, a nie faktów, danych.

Z tekstu który zaczerpnaleś z folderu legalett wynika że temp. podłogi to 22-24 a nie 21-24 czyżby drobna manipulacja czy pomyłka?

Ależ Ty złośliwy jesteś i jakże wybiórczo czytasz.

Napisałem w dwóch miejscach mojej krótkiej odpowiedzi do Ciebie, że takich informacji o temperaturach znajdziesz w sieci dużo. Przejrzałem je i zakres podawany jest od 21-24, więc go podałem. Ty dopatrujesz się "drugiego dna" tylko na podstawie tego jednego, ciekawego artykułu, który podałem jako przykład. Gdzie podziała się Twoja dokładność?

Zajrzyj tu: http://legalett.informatorbudownictwa.pl/ (zakładka charakterystyka).

 

Ale co tam to tylko jeden; jeden stopien o który nie warto kruszyc kopi.

To jak warto czy nie warto kruszyć kopie? Jak widać uważasz, że warto. :o

Swoją droga chciałbym zobaczyc jak chodzisz w koszulce w domu przy -15 na zewnatrz przy temp. podlogi 21stC A czemu mam chodzić w koszulce? Jak pisałem niedawno w innym liście - chodzę na bosaka. :)

Zapraszam, przyjedź - nie masz daleko.

 

Cała reszta Twojego listu odnosi się do wniosków, które uważam za wspólne i moim zdaniem wystarczyło odpowiedzieć tylko na nie. Oczywiście podpisuję się pod Twoim zdaniem: Sam mam legalett ale to nie oznacza, że jest lepszy zawsze i wszędzie od wszystkiego. :) :D

Pozdrawiam serdecznie Mariuszu, miej się zdrowo i pogodnie

 

PS Szkoda, że pominąłeś temat prądów konwekcyjnych, który był głównym powodem napisania, gdy zapytano o sprawy zdrowotne w związku z L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Andreoo

Dzięki za dodatkowe dane, informacje.

koszty liczyłem +/- kilka tysięcy a cena legalett to cena jaką mniej więcej podano mi w Gdańsku za metr kwadratowy powierzchni płyty (ok 550 PLN + VAT) z przyłączem kominkowym bez ceny kominka

Czy piszesz o firmie Legalett z Gdańska czy jakimś podwykonawcy, który stawia na przykład cały dom z fundamentem L. ?

Pytam, bo ceny z Legalett w Gdańsku rzadko przekraczają 500 zł/m2. Jeśli jest to firma stawiająca cały dom, to może tak sobie wyliczyli koszty L. w całym kosztorysie budowy (?).

 

We wcześniejszym swoim liście napisałeś o jednym agregacie 4-strefowym. Przy powierzchni 162 m2 moim zdaniem powinno to być rozwiązanie z dwoma agregatami.

 

...chyba pozostanie mi pocieranie rury ręcznikiem jak zona będzie brać prysznic:) Nooo, dobre - proponuje opatentować. :) :D

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ się rozbawiłem czytając Twoj post...

A tak w ramach sprostowania twojej wypowiedzi.

Nie masz zamiaru, ale jednak to czynisz. I znów się chwalisz: karty podkarpackiej firmy Kisan w ktorej niejednokrotnie byłem na szkoleniach i jest opisana optymalna temp. podłogi.

A to firma Kisan jest tylk o na Podkarpaciu? Nie wiedziałem o tym (masz pewnie na myśli oddział)

Na podkarpaciu dokładnie w Kańczudze nie jest oddział firmy KISAN tylko zakład produkcyjny.

PS Szkoda, że pominąłeś temat prądów konwekcyjnych, który był głównym powodem napisania, gdy zapytano o sprawy zdrowotne w związku z L.

Sprawa prądów konwekcyjnych w typowej podłogowce i w płycie L. niczym się nie różni i zalezy od ustawień zadanej temperatury. Więc nie ma o czym pisać. Jedno i drugie jest lepszym rozwiązaniem od grzejników dla alergików.

 

Myślę Mariuszu, że sprawa dotyczy czego innego. Obaj lubimy, gdy korespondent pisze konkrety i szczegóły opiera na faktach. Podobnie jak Ty: „nie lubie jak wprowadza sie innych w bląd”. Kilka razy w różnych tematach mieliśmy inne dane, znaliśmy inne rozwiązania, fakty i w końcu okazywało się, że Twoja pewność siebie była nie do końca trafna. Moja także.

Co kolwiek nie napisze w odpowiedzi, Ty pewnie to przerobisz w sobie tylko zrozumiały sposob i wyjdzie na to, że jak Ty nie masz racji to ja też nie...

 

Pozostawię reszte bez komentarza bo szlag mnie (innych pewnie też) trafia gdy piszesz dla samego pisania i zachwalania L.

Zgodnie z Twoja sugestią lepiej nie wdawać się w dyskusję z niektorymi osobami na tym forum postanawiam wcielic ta zasade w zycie.

 

Ps. Z zaproszenia chętnie skorzystam tylko pod warunkiem, ze przez 2 dni nie bedziesz palil w kominku i pozwolisz mi dokonać kilku pomiarów temperatury podlogi i powietrza. O czym chętnie podziele się na forum i zdam relacje a jeśli bedzie trzeba to wszystko odszczekam i przeproszę bijac się w piersi...MOJA WINA... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno na koniec. Jesli piszę porady to wtedy gdy wiem w 100%, że jest tak jak myslę i bronie swojego zdania. Jak nie jestm pewny to nie piszę wcale bo po co robic komus wode z mózgu. Niech doradzą inni którzy wiedzą lepiej.

Tak szczerze to niewiele mi pomogły Twoje posty które czytałem przed podjęciem decyzji o budowie płyty Legalett. Według mnie zawieraja za duzo informacji teoretycznych niż praktycznych. Na przestrzeni tych kilku lat wiecej mozna dowiedzieć się z wypowiedzi innych forumowiczów na tym wątku.

Kilkakrotnie stawałem po Twojej stronie "barykady" (w slusznej sprawie) i to nie zmieni się jeśli ktoś będzie pisał głupoty na temat L. Jednak jesli Ty lub ktoś inny bedzie celowo lub przypadkowo wprowadzał forumowiczów w błąd to dorzucę swoje trzy grosze...

Już taki mam trudny charakter :D podobno to rodzinne.

 

Witam,

do C.W.U ja zastanawiam się nad pompą Logafix WPT 300M (Buderus), ktoś z forum założył CombiVal WP-VT (Hoval), jest jeszcze z Viessmanna Vitocal 160-A.

 

Ja na ta chwile odradzam takie rozwiazanie grzania wody CWU bo wiecej z tym problemu niż kożysci.

1. Jak narazie to za drogie urzadznie - czas zwrtu hmm...kilkanaście lub dziesiąt lat. A gwarancja na 2lata na pompe...zbornik róznie od 5-10lat

2. Najlepsza wydajność latem, zimą wydajność spada w zaleznosci od temperatury pomieszczenia.

3. Zimą "zabiera" ciepło z pomieszczenia tworząc podcisnienie. Jeśli wyrzutnia "przerobionego" powietrza jest na zewnątrz to nic innego jak marnotrastwo i duze straty kilkaset m3 cieplego powietrza (jesli do garazu to jeszcze da się przezyć)

4. Dość duże gabaryty - potrzebne pomieszcznie typu kotlownia lub pralnia.

5. Znam osobe pracujacą w firmie produkujacej te pompy ciepła i prywatnie nie poleca tego urzadzenia znajomym (coś to sugeruje)

 

Ja wybrałbym porządny elektryczny ogrzewacz pojemnościowym (bojler) z cyfrowym sterowaniem tygodniowym i godzinowym. Koszt 80-100-120l w granicach 700-1100zł. Jak się dobrze to cudeńko zaprogramuje to spokojnie przy normalnym użytkowaniu w rodzinie 4 osobowej można wyrobić się w 70-100zł miesięcznie za podgrzanie wody. Prostota, niezawodność, niewielkie koszty inwestycyjne, mozliwość samodzielnego montazu nawet dla laika w temacie. Reszte kasiorki można wpłacic na lokate i oplacać rachunki za prąd przez kilka lat. Ewentualnie dołożyc pare tys. i wybudować małą elektrownie wiatrową. :wink:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz masz rację.

Czytam dużo różnych wątków na forum muratora i nie tylko, ale takiego gościa jak Piotr O. to nigdzie nie spotkałem. Po prostu sam marketing i tylko legalett najlepszy ponad wszystko. Opanował watek o L. jak pijawka ;) i aż z żalem czyta sie wypowiedzi Piotra O.

Dziwię sie tylko, że jeszcze tu pisze po tym wszystkim i się nie wstydzi :oops:

 

PS Piotrze napisz prawdę ile dostajesz prowizji od legalettu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WSTYD to akurat nie jego specjalność.... - polityka jest tu taka ,że wcześniej lub później wszyscy mający inne zdanie odejdą z tego wątku ...a on zostanie ...

 

Żeby nadrobić braki pojawi się 10 nowych budujących na lega i OD RAZU zachwyconych , przekonanych . I przede wszystkim zainteresowanych SYSTEMEM .... reszta - (jak projekt i inne składowe domu dla nich nie ważne ) ...

 

Polecam ten wątek - jest normalny - bez wodzireja....

http://forum.muratordom.pl/plyta-fundamentowa,t20852.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Mariuszu i „wesoła obstawo” :D

I tak z małego zapytania Andreoo powstała teoria spiskowa. Ubawiliśmy się obaj Mariuszu, a kiedy zabrakło Ci argumentów odszedłeś od tematu.

Wypada podsumować merytorycznie i konkretnie.

1. To nie ja tylko Ty kolejny raz zaczepiłeś mnie i próbowałeś udowodnić, że znasz się na opisywanym temacie. Zauważ - nie odpisywałeś konkretnie na zapytanie tylko zarzuciłeś mi wprowadzanie w błąd. To potraktowałem żartobliwie jako zaczepkę.

2. Wykazałem Ci, że temperatura podłogi w L jest niższa od temp. podłogówki - szedłeś w zaparte i nadal z uporem piszesz, że tak nie jest. Fakty mówią za siebie:

– dla Legalett przedział temp. 21-24 st. C.

– dla podłogówki 24-35 st. C.

Aby jednak nie opierać się tylko na swoim doświadczeniu i informacjach ze stron producentów wczoraj zadzwoniłem do znajomego, który od lat zajmuje się podłogówką. Potwierdził mi, że w praktyce użytkowania temperatura podłogówki zwykle utrzymywana jest w zakresie 26-30 st. C. Można to bez problemu zmierzyć i wielokrotnie to robił. Dodał inny sposób - wystarczy porównać z odczuciami chodzenia na boso. Przy podłogówce ciepło jest wyraźnie odczuwalne przez stopy. Jak sam wiesz, bo masz Legalett, podłoga w nim jest chłodniejsza i tylko w miejscach nad grzejącymi rurami jest słabo odczuwalne ciepło.

3. I najważniejsze, bo to było tematem zasadniczym - Andreoo zapytał:

Czy faktycznie istnieją wątpliwości co do zdrowotnych konsekwencji stosowania systemu legalett czy są to jedynie wyssane z palca gadaniny osób związanych z piecami, grzejnikami itp

Odpowiedziałem: Co masz na myśli? Pierwszy raz spotykam się z taką opinią? Wręcz przeciwnie przy L. prozdrowotnie ocenia się rozkład temp. i na plus w stosunku do podłogówki jeśli chodzi o alergików.

Ty dopiero w ostatnim liście odniosłeś się do tego i niestety wykazałeś się brakiem wiedzy w tym temacie oraz brakiem wiedzy o zalecie fundamentu, który masz. :D :o Napisałeś:

Sprawa prądów konwekcyjnych w typowej podłogówce i w płycie L. niczym się nie różni i zależy od ustawień zadanej temperatury. Więc nie ma o czym pisać.

Jest o czym pisać, bo...

W Legalett, z zasady jego działania, akumulacji ciepła - zmiany temperatury na powierzchni podłogi są powolne. Nie ma szybkich i nagłych skoków temperatury. W przypadku podłogówki mamy do czynienia z szybkimi zmianami temperatury - na przykład chcąc podnieść temp w pomieszczeniu z 21 na 27 st. C. Taki szybki skok temp. na powierzchni podłogi powoduje podbicie kurzu, a z tym związane są tzw. prądy konwekcyjne. Na tym polega zaleta, przewaga L w stosunku do podłogówki.

Oczywiście nie mówimy tu o sytuacji, gdy podgłówka jest włączona 24 godziny na dobę, bo nie jest to sytuacja normalna.

Zgadzam się z Twoim zdaniem: Jedno i drugie jest lepszym rozwiązaniem od grzejników dla alergików.

Mam nadzieję, że teraz wyjaśniliśmy sobie różniącą nas wiedzę i doświadczenie, a nie tylko teorię, na temat zdrowotny poruszony w pytaniu Andreoo.

 

Jesli piszę porady to wtedy gdy wiem w 100%, że jest tak jak myslę i bronie swojego zdania. Jak nie jestm pewny to nie piszę wcale bo po co robic komus wode z mózgu. Niech doradzą inni którzy wiedzą lepiej.

Jak widać w tym przypadku, podobnie jak w przypadku Twoich nietrafnych domysłów i wypowiedzi w innych tematach, Twoja 100% pewność może odbiegać od faktycznych danych i stanu wiedzy w omawianym temacie, co wykazali Ci także inni.

Chylę czoła przed Twoją praktyką z zakresu wykonywanej pracy zawodowej.

Myślę, że właśnie ona czasem powoduje iż tak z pewnością siebie piszesz o tych 100%.

 

Jednak jesli Ty lub ktoś inny bedzie celowo lub przypadkowo wprowadzał forumowiczów w błąd to dorzucę swoje trzy grosze...

Już taki mam trudny charakter podobno to rodzinne.

"I vice wersal" :D - tu dostrzegam Mariuszu spore podobieństwo nie tylko do mnie i stąd ta nasza polemika. :)

 

Pozdrawiam serdecznie

PS W sprawie zaproszenia przesyłam Ci nr tel. na priw.

--------------------------------

Bartoszu32 – bardzo merytorycznej odpowiedzi udzieliłeś w temacie tu poruszanym - zdrowotnym:

Opanował watek o L. jak pijawka i aż z żalem czyta sie wypowiedzi Piotra O.

Proste lekarstwo: nie czytaj tylko dziel się swoim doświadczeniem z innymi - po to jest to forum. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...