Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

I na koniec przemyślenia z ostatniego okresu. Kiedy słyszę, że niektórzy nie mają prądu od 3 tygodni, to zastanawiam się jednak nad na wszelki wypadek zrobieniem rozprowadzeń z kominka do pokoi. Mieszkam blisko Rzeszowa, więc nie przewiduje takich długich awarii, ale... może kiedyś...

Nie zycze nikomu.

 

Swoja droga to granda, ze nikt nie mowi, ze do kazdej takiej wsi mozna dowiezc w ciagu jednego dnia agregat pradotworczy.

Wiem, ze to nie zapewni wszystkich potrzeb ale zawsze ugotowac wode lub zasilic automatyke pieca gazowego powinno wystrarczyc, nie mowie o kilku zarowkach na gospodarstwo.

 

Poszukaj sobie ile kosztuja generatory.

 

I to by bylo na tyle tego OT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

chociaz tez bede mial i kominek i rekuperator z nagrzewnica i jeszcze cieple koce w szafie.

 

znaczy się planujesz rekuperator z nagrzewnicą tak jak zaleca legalett canada?

czy chodzi o nagrzewnicę przeciw szronieniu czerpni rekuperatora?

 

Mniej wiecej tak jak to opisuja w Kanadzie.

 

Ja mysle o zrobieniu kawalka rury w rurze plus obejscia regulowanego temperatura aby nie uszkodzic wlasciwego rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie, że się MCB odezwałeś, bo do rzeczy piszesz w tym wątku.

 

Właśnie z powodu (jak się okazuje) problematycznego łączenia WM z DGP lub WM/Reku i wykorzystania WM do rozprowadzenia energii pochodzącej z kominka (bez DGP) oraz przede wszystkim ze względu na konieczność uzupełnienia systemu LEGALETT o inne niezależne źródło, przeglądam sobie różne rozwiązania, np http://www.najtanszeogrzewanie.pl/strona/index.php?option=com_content&task=view&id=89&Itemid=61. Może wykorzystać podobny patent w sypialniach i łazience, a salon/jadalnię/kuchnię zostawić układowi L+kominek??

Koszt takich 4 paneli po 650W ze sterowaniem (3 syp + łazienka) z montażem to około 5 tys. PLN (przy rezygnacji z "super" gratisu w formie obrazu-rykowisko na jednym z paneli)...

 

5 koła za takie g... , za góra 200zł masz 4 farelki lub olejaki które spełnią dokładnie to samo zadanie a w kieszenie zostaje sporo kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie proste liczenie mija się z faktycznym zużyciem energii. Poza tym sezon liczony jest zwykle jako okres przynajmniej 180 dni.

 

 

Piotrze nie naginaj faktów dla swoich potrzeb!

to ile trwa sezon grzewczy zależy od konkretnego przypadku, w moim domu w tym roku zaczął się w połowie listopada z tygodniową przerwą w ostatnim tygodniu listopada, i nie zakładam dłuższego grzania niż rok temu czyli do końca marca, to wychodzi max 135 dni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS Odnośnie Waszych powyższych rozważań o WM, DGP... :) jest taki ciekawy artykuł fachowy http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=4300&cms=504

 

W artykule ktoś zapomniał wpaść na pomysł żeby powietrze najpierw ogrzać od kominka a później do rekuperatora, i na pewno nie przepuszczał bym powietrza bezpośrednio po obudowie kominka tylko przez jakiś wymiennik, czyli kawał rury owiniętej dookoła rury spalinowej

 

nie komplikuje to całego układu, można mieć dwie czerpnie, jedną bezpośrednią drugą przez kominek i "automatycznie" sterować temperaturą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze nie naginaj faktów dla swoich potrzeb!

to ile trwa sezon grzewczy zależy od konkretnego przypadku, w moim domu w tym roku zaczął się w połowie listopada z tygodniową przerwą w ostatnim tygodniu listopada, i nie zakładam dłuższego grzania niż rok temu czyli do końca marca, to wychodzi max 135 dni!

 

Łukaszu, to chyba jakieś nieporozumienie. Niczego nie naginam. Piszę o standardzie, z którym się spotkałem i jest powszechnie przyjęty od wielu lat. Wielokrotnie różne osoby pisząc o sezonie grzewczym odnosiły się do tego samego okresu czyli miesięcy X-III lub X-IV (czasem i w kwietniu mamy chłodne dni i grzejemy na Wielkanoc :) ).

Gdyby przyjąć Twoje, indywidualne rozumowanie: to ile trwa sezon grzewczy zależy od konkretnego przypadku, to porównywanie dotyczyłoby różnych okresów i nie miałoby sensu. U Ciebie sezon zaczął się w połowie listopada i zakładasz, że skończy się w marcu. Założenia jak wiesz mogą odbiegać od rzeczywistości - nie przewidzisz pogody w połowie kwietniu. U kogoś innego sezon zaczął się w połowie października i zakończy faktycznie w połowie kwietnia. U Ciebie max 135 dni, a u innej osoby będzie to 180 dni.

Dlatego dla porównania zwykle przyjmuje się ww. okresy sezonu grzewczego, a nie konkretne przypadki wybranego domu.

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej sie liczy zapotrzebowanie na cieplo.

A chyba, że o to chodzi. Tak zapotrzebowanie można liczyć inaczej.

Łukaszowi i mi nie chodzi o zapotrzebowanie tylko o rzeczywisty okres grzewczy. :-)

Strefy pogodowe różne, a jednak dla porównania sezonu coś trzeba przyjąć jako standard Pawle. W przypadku Łukasza dłuższy sezon to chyba na plus, bo dom może okazać się "mniej litrowy". :)

Pozdrawiam ze słonecznego Podkarpacia,

przestało padać, 3 st. na minusie, pięknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po pierwsze, Legalett NIE JEST systemem ,który może spełniac funkcję jedynego systemu grzewczego oraz po drugie ,aby rachunki za prąd nie zjadły właściciela należy codziennie robic kotłownie z salonu i palic w kominku.

Absolutnie nie chodzi tu o złośliwośc (gdybyś Piotrze zaglądał na inne wątki zobaczyłbyś,że parokrotnie polecałem Legalett i Praefę !!!).

Teraz jeśli będę miał okazję jeszcze dyskutowac o Legalecie napiszę tak-pomyśl nad Legalett jeśli:

-nie masz i nie będziesz miał gazu a węgla nie chcesz

-bądż świadom ,że aby nie zrujnowały cię wydatki na prąd musisz miec b.dobrze ocieplony dom

-przydałby się rekuperator

-musisz miec kominek , bo Legalett absolutnie nie powinien w praktyce byc jedynym ogrzewaniem

-musisz palic sporo kominkiem ,jeśli chcesz miec rozsądne rachunki za ogrzewanie

Jeśli wszystkie te warunki zostają spełnione jednocześnie , możesz myślec nad Legalett,pod warunkiem ,że przy warunkach które musisz spełnic odpowiada ci koszt wykonania Legalettu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Tomaszu!

Jakże się cieszę, bo od dłuższego czasu wreszcie napisałeś swoje przemyślenia (zapytania?) na temat tego wątku bez złośliwych wycieczek personalnych, sensacji :). Co prawda nie ma potrzeby codziennie robić z salonu kotłowni, a Legalett może spokojnie spełniać funkcję jedynego systemu grzewczego, ale reszta jest już bardziej bliska prawdy. :)

 

- nie masz i nie będziesz miał gazu a węgla nie chcesz to pomyśl o Legalett - TAK, można jeszcze dodać wariant: jeśli chcesz grzać prądem, to możesz pomyśleć o L., (co jak wiesz Tomaszu nie oznacza, że L. nie może być na gaz, węgiel, olej...);

- bądź świadom, że aby nie zrujnowały cię wydatki na prąd musisz mieć b.dobrze ocieplony dom - NIE, jakie zrujnowanie? - wydatki normalne, TAK - dobrze ocieplony dom jest wskazany bez względu na rodzaj ogrzewania;

- przydałby się rekuperator -TAK - przydałby się, jak go nie będzie spokojnie przeżyjesz, czego moja rodzina jest od kilku lat dowodem -; :-)

- musisz mieć kominek , bo Legalett absolutnie nie powinien w praktyce być jedynym ogrzewaniem - NIE - nie musisz i nie absolutnie (chyba, że masz na myśli podany przez mnie skrajny przypadek długiego okresu bez prądu);

- musisz palić sporo kominkiem, jeśli chcesz mieć rozsądne rachunki za ogrzewanie - NIE, nie musisz palić sporo kominkiem, możesz wcale w nim nie palić i mieć rozsądne rachunki (co tu wcześniej pisano z praktyki!);

...pod warunkiem, że przy warunkach które musisz spełnić odpowiada ci koszt wykonania Legalettu. - TAK, co dotyczy także innych rozwiązań grzewczych... :)

 

Absolutnie nie chodzi tu o złośliwość (gdybyś Piotrze zaglądał na inne wątki zobaczyłbyś,że parokrotnie polecałem Legalett i Praefę !!!).

Czytałem Tomaszu i dlatego traktuję większość Twoich listów tu pisanych jako złośliwe i oderwane od rzeczywistości. Bo w innych wątkach piszesz bez docinków i zwykle pozytywnie, a tu głównie negatywnie, doszukując się głownie wad systemu? Kiedy zacząłeś tu pisać było inaczej, potem załapałeś się do zespołu M1 i tak Ci niestety zostało. :(

Ale jak widać jest szansa na dobrą odmianę. Oby! :D

Pozdrawiam z ciepłego domku na Podkarpaciu i na Legalett

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli po pierwsze, Legalett NIE JEST systemem ,który może spełniac funkcję jedynego systemu grzewczego oraz po drugie ,aby rachunki za prąd nie zjadły właściciela należy codziennie robic kotłownie z salonu i palic w kominku.

 

Ja tak nie uwazam. Chodzi o wlasciwe zwymiarowanie ukladu. Legalett moze byc jedynym zrodlem ciepla, ale musi zapewniac je w calosci a nie tylko do granicy.

 

 

Teraz jeśli będę miał okazję jeszcze dyskutowac o Legalecie napiszę tak

-pomyśl nad Legalett jeśli:

-nie masz i nie będziesz miał gazu a węgla nie chcesz

-bądż świadom ,że aby nie zrujnowały cię wydatki na prąd musisz miec b.dobrze ocieplony dom

-przydałby się rekuperator

-musisz miec kominek , bo Legalett absolutnie nie powinien w praktyce byc jedynym ogrzewaniem

-musisz palic sporo kominkiem ,jeśli chcesz miec rozsądne rachunki za ogrzewanie

Jeśli wszystkie te warunki zostają spełnione jednocześnie , możesz myślec nad Legalett,pod warunkiem ,że przy warunkach które musisz spełnic odpowiada ci koszt wykonania Legalettu.

Diabel tkwi w szczegolach.

Jesli bys sformulowal swoje sugestie w taki sposob:

1. - kompletnie pominal bo to jest tylko inne zrodlo ciepla i tak jakos musisz wytwarzac c.w.u.

2. ocieplenie domu to chyba juz nikogo nie dziwi w naszym klimacie

3. j.w.

4. kominek moze byc alternatywnym zrodlem ciepla

5. Jesli chcesz ograniczyc wydatki na ogrzewanie bez kompromisu w komforcie uzytkowania zastanow sie nad dodatkowym zrodlem ciepla - chodzi mi tu o bezwladnosc ukladu

6. Musisz grzac tym co dla Ciebie wychodzi najtaniej. Ilosci zapotrzebowania na cieplo nie oszukasz. Koszty sa z cala pewnoscia rozne.

... to bym sie zgodzil, chociaz "wstepne" ostudzenie zapalu i chlodne spojrzenie na koszty nie zawadzi nawet z Twoimi argumentami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam wycenę L, raczej bez niespodzianek - 65 tys. netto za płytę 134 m2 Pz, dwa agregaty po 4000 W, 25 styro. Nie zaznaczyłem, że wykluczam integrację L z kominkiem, więc wycena ten element obejmuje.

[sarkazm mode on] Może jak się przyłączę do kontrataku na tomka131 to dostanę zniżkę... [mode off]

 

Jest też opcja dodatkowa LUX :wink: (5k pln) - gotowe elementy brzegowe wyprawione drobnym kamieniem, czyli elewacja płyty na gotowo, nie wiem na ile to jest zła wiadomość dla gryzoni, węży boa oraz innej fauny.

 

To G... na suficie grzeje trochę na innych zasadach jak grzejnik olejowy, ale faktycznie 5k to chyba przesada, będzie lepiej poświęcić więcej uwagi dla DGP, ściany już zmieniłem na 2W :D - BK 24 cm+15 styro (U=0,21).

 

lakusz - której opcji z artykułu dotyczy Twoja modyfikacja?

("W artykule ktoś zapomniał wpaść na pomysł żeby powietrze najpierw ogrzać od kominka a później do rekuperatora, i na pewno nie przepuszczał bym powietrza bezpośrednio po obudowie kominka tylko przez jakiś wymiennik, czyli kawał rury owiniętej dookoła rury spalinowej

nie komplikuje to całego układu, można mieć dwie czerpnie, jedną bezpośrednią drugą przez kominek i "automatycznie" sterować temperaturą!')

 

pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lakusz - której opcji z artykułu dotyczy Twoja modyfikacja?

Chyba w tym: Gorące powietrze odbierane z pokoju przez wentylację wywiewną

Ja osobiscie uwazam, to za zle rozwiazanie, poniewaz obawiam sie o sam rekuperator.

OK nie stopi sie ale temperatura powietrza znad kominka jest zdecydowanie wyzsza niz temperatura powrotu do Rekuperatora. Prawde mowiac nie mam danych o zakresie dopuszczalnych temperatur rekuperatora np Vitovent.

 

Druga sprawa jest ilosc powietrza wyciaganego.

 

Zasadniczo wyciagi montuje sie lazienkach, kuchniach czy pralniach, ktorych zapachow lub wilgoci nie chcemy rozprowadzac po calym domu.

Dodatkowa kratka wywiewna w salonie powoduje zwiekszenie rekuperatora bo musi "przerabiac" wieksze ilosci powietrza.

 

Ja planuje rozprowadzic DGP w poblize w/w pomieszczen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inaczej sie liczy zapotrzebowanie na cieplo.

A chyba, że o to chodzi. Tak zapotrzebowanie można liczyć inaczej.

Łukaszowi i mi nie chodzi o zapotrzebowanie tylko o rzeczywisty okres grzewczy. :-)

Strefy pogodowe różne, a jednak dla porównania sezonu coś trzeba przyjąć jako standard Pawle. W przypadku Łukasza dłuższy sezon to chyba na plus, bo dom może okazać się "mniej litrowy". :)

Pozdrawiam ze słonecznego Podkarpacia,

przestało padać, 3 st. na minusie, pięknie.

 

No właśnie trzeba podawać rzeczywiste dane, a więc nie naciągać na dłuższy sezon grzewczy....

 

Dlatego podaje się dane na rok na m2, a nie na miesiąc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lakusz - której opcji z artykułu dotyczy Twoja modyfikacja?

Chyba w tym: Gorące powietrze odbierane z pokoju przez wentylację wywiewną

Ja osobiscie uwazam, to za zle rozwiazanie, poniewaz obawiam sie o sam rekuperator.

OK nie stopi sie ale temperatura powietrza znad kominka jest zdecydowanie wyzsza niz temperatura powrotu do Rekuperatora. Prawde mowiac nie mam danych o zakresie dopuszczalnych temperatur rekuperatora np Vitovent.

 

 

A co to ma do rzeczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lakusz - której opcji z artykułu dotyczy Twoja modyfikacja?

Chyba w tym: Gorące powietrze odbierane z pokoju przez wentylację wywiewną

Ja osobiscie uwazam, to za zle rozwiazanie, poniewaz obawiam sie o sam rekuperator.

 

A co to ma do rzeczy ?

Moze nic, ale nie znam granicznych wartosci temperatur powietrza wylotowego.

Jesli bardzo gorace powietrze z kominka skieruje wpierw w poblize "brudnych" zamiast bezposrednio do rekuperatora, to wydaje mi sie, ze bede mial wieksza nad nim kontrole.

 

Dodatkowy wyciag z mojego salonu, gdzie bedzie kominek, musialby skutkowac dodatkowym nawiewem gdzies w domu np. w jednym z pokoi - co nie jest problemem samo w sobie - ale zwiekszyloby rowniez ilosc powietrza. Kiedy kominek bylby "wylaczony" ten wyciag i odpowiadajacy mu nawiew powinny byc zamkniete, a to juz jest dodakowy uklad automatyki i takie anemostaty nie sa w tej samej cenie co zwykle.

Jesli pozostalyby otwarte to zaklocalyby obieg powietrza w calym domu.

 

Mysle, ze przeczytales wytyczne projektowe dla WM firmy Viessmann, do ktorych link podalem wczesniej.

 

Tam jest to lepiej opisane. Jest to opisane w bardzo czytelny sposob.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lakusz - której opcji z artykułu dotyczy Twoja modyfikacja?

Chyba w tym: Gorące powietrze odbierane z pokoju przez wentylację wywiewną

Ja osobiscie uwazam, to za zle rozwiazanie, poniewaz obawiam sie o sam rekuperator.

 

A co to ma do rzeczy ?

Moze nic, ale nie znam granicznych wartosci temperatur powietrza wylotowego.

Jesli bardzo gorace powietrze z kominka skieruje wpierw w poblize "brudnych" zamiast bezposrednio do rekuperatora, to wydaje mi sie, ze bede mial wieksza nad nim kontrole.

 

Dodatkowy wyciag z mojego salonu, gdzie bedzie kominek, musialby skutkowac dodatkowym nawiewem gdzies w domu np. w jednym z pokoi - co nie jest problemem samo w sobie - ale zwiekszyloby rowniez ilosc powietrza. Kiedy kominek bylby "wylaczony" ten wyciag i odpowiadajacy mu nawiew powinny byc zamkniete, a to juz jest dodakowy uklad automatyki i takie anemostaty nie sa w tej samej cenie co zwykle.

Jesli pozostalyby otwarte to zaklocalyby obieg powietrza w calym domu.

 

Mysle, ze przeczytales wytyczne projektowe dla WM firmy Viessmann, do ktorych link podalem wczesniej.

 

Tam jest to lepiej opisane. Jest to opisane w bardzo czytelny sposob.

 

nie czytałem, bo to rozwiązanie które ja planuje niczego nie komplikuje, nie potrzeba automayki (no chyba ze ktoś bardzo chce, to tylko jeden, do sterowania źródłem powietrza, albo przez kominek, albo bezpośrednio.

 

poza tym bilans wentylacji będzie nie zmienny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...