Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

... to rozwiązanie które ja planuje niczego nie komplikuje, nie potrzeba automayki (no chyba ze ktoś bardzo chce, to tylko jeden, do sterowania źródłem powietrza, albo przez kominek, albo bezpośrednio.

 

poza tym bilans wentylacji będzie niezmienny...

 

Z tym bilansem to chodzilo mi o to, ze w salonie powinien byc raczej nawiew a nie wyciag.

Jesli zrobilbym wyciag, to trzeba by gdzies dodac nawiew a co za tym idzie moglaby wzrosnac calkowita ilosc powietrza potrzebnego do wentylacji w calym domu.

 

Ta "bardzo" wysoka temperatura powietrza z DGP skierowana bezposrednio do rekuperatora mnie jeszcze niepokoi. Wole jak wczesniej powietrze ogrzane kominkiem wymiesza sie z "olbrzymia" masa powietrza w domu przed przerobieniem jej przez rekuprator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ciekawy artykuł traktujący o systemach WM z rekuperacją i DGP z kominka:

 

http://www.rekuperatory.pl/rekuperatory/art7.shtml

 

Jeśli kominek ma wspomagać główny system grzewczy, nie warto przepłacać a zaoszczędzoną kwotę zainwestować w lepszej sprawności rekuperator.

 

myk polega na tym że ich teoria o tym że sprawnie działajacy reku rozprowadzi ciepłe powietrze po domu jest może i prawdziwa, ale tylko jeżeli mamy dom słabo ocieplony i w kominku palimy non stop.

 

W przypadku palenia okazjonalnego, czas w jakim powietrze ogrzane kominkiem odpowiednio zacznie nagrzewać powietrze nawiewane w pozostałej części domu jest tak długi że znim odczujesz efekt, będziesz kończył palenie.

 

robiłem u siebie takie obserwacje, z których wyciągnołem takie wnioski :)

 

Dlatego planuję jednak zasilać reku powietrzem które przeszło przez rure która była w bliskiej styczności z kominkiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłany: Sro, 9 Kwiecień 2008 05:24 Temat postu:

"Takie systemy podłogówki pędzonej kominkiem kombinują w systemie legalet , płyta podłogowa na gruncie z zatopionymi rurami stalowymi a przez nie puszczone powietrze z kominka. Ten ich wymiennik powietrza wokół wkładu to moim zdaniem kompletna padaczka. Kilkakrotnie dostarczałem wkłady do domów budowanych w tej technologii , zresztą jest ich kilka w naszej okolicy, sugerowałem że taka mała rura to nie to . Przekazywanie ciepła z wkładu do powietrza a potem do drugiego zamkniętego obiegu powietrza to niepotrzebna strata , można to wykonać inaczej i efektywniej ale trzeba mieć wkład kominkowy mogący pracować bez wentylacji. W takim przypadku kłania sie Dynamic wkład do wszelkich hypokaust a opisany system to przecież tylko rozwinięcie starego rzymskiego systemu . http://www.wklady-kominkowe.com.pl Darek B"

 

Powyższy cytat z http://forum.muratordom.pl/kominek-z-masa-kumulacyjna-praktyczne-doswiadczenia,t128251.htm

Tekst napisany przez mistrza zduńkiego, jego strona http://www.kominki.xip.pl/index.htm

_________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby racja. U siebie nie zastosowałem wymiennika L. Jednakże, z tego co się orientuję teraz jest nowy typ wymiennika o większej sprawności.

Za zastosowaniem przemawia to, że nawet mimo zabezpieczenia ogrzewania wyłącznie przez kominek, podłogę także trzeba grzać choćby ze względu na komfort. A sterowanie L. przy pracującym niezależnym kominku jest trochę skomplikowane.

Nie zastosowałem wymiennika także z tego powodu, że nie wiedziałem jeszcze jaki będzie kominek i gdzie wyprowadzić kanały L.

 

Pozdrawiam,

MCB

 

PS

Do użytkowników - podajcie proszę informacje za ostatnich 5 dni:

1. Powierzchnia domu.

2. Temperatura w pomieszczeniach.

3. Dobowa ilość kWh zużytych na ogrzewanie.

4. Czy dogrzewano kominkiem.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do użytkowników - podajcie proszę informacje za ostatnich 5 dni:

1. Powierzchnia domu.

2. Temperatura w pomieszczeniach.

3. Dobowa ilość kWh zużytych na ogrzewanie.

4. Czy dogrzewano kominkiem.

Myślę, że rwxw nie pogniewa się, jeżeli skorzystacie z miejsca, z którego korzystają już użytkownicy pomp ciepła :

http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNNVE&hl=en

Można tam utworzyć osobny arkusz dla użytkowników Legaletta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,

będzie to mój pierwszy post na tym forum, i na pewno mimo przeczytania prawie całego tego tematu będę miał kilka pytań.

 

Na wstępie może wkleję link do twoju jaki będę już lada chwila budował,

 

http://promopack.pl/pages/domy_nowoczesne/nowy_projekt.htm

 

już jest praktycznie przesądzone iż jako fundament zostanie zastosowana płyta grzewcza legalett, chciałbym mimo wszystko poradzić się co sądzicie na temat takiego rozwiązania i w jaki najlepszy sposób rozwiązać kwestie ogrzewania piętra.

Ponieważ będzie to dom szkieletowy drewniany to legalett będzie tylko na parterze. Czym ogrzać górne piętro oraz CWU mając do dyspozycji tylko prąd??

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie, które na pewno przydadzą się takiemu laikowi jak ja :)

Pozdrawiam,

 

Jasiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Promopack specjalizuje się w stawianiu domków ryglowych, bardzo efektownych zresztą. Niestety odstraszyła mnie wizja mieszkania w domku zbudowanego z belek KVH.

 

Jesli miałbym poddasze użytkowe ( zależy co napiszą w WZ) to na u góry jedynie grzejniki akumulacyjne typu duoheat.

W szkieletowcach można też stosować elektryczne a nawet wodne ogrzewanie podłogowe ale może zaistnieć przeszkoda w postaci emisji formaldehydu pod wpływem ciepła, który znajduje się w płycie konstrukcyjnej osb na stropie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie!

 

Przeglądając forum znalazłem informację, że są użytkownicy Legalettu, którzy ogrzewają go wykorzystując piece na ekogroszek.

Wiem, że ten sposób jest uciążliwy w porównaniu z prądem i gazem, jednak korzystałbym z niego pod warunkiem, że byłby wyraźnie tańszy. Gdy kontaktowałem się z firmą Legalett powiedziano mi, że nikt jeszcze nie podzielił się z nimi informacją o kosztach takiego ogrzewania.

Bardzo proszę wszystkich, którzy orientują się w tym temacie o podzielenie się ze mną i innymi forumowiczami wiedzą na ten temat. :)

Jestem naprawdę bardzo ciekaw jakie mają Państwo zużycie węgla na sezon, zarówno w przypadku ogrzewania CWU jak i samego Legalettu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Jakiś czas temu ktoś pytał jak firma Legalett zachowuje się w momencie zgłoszenia awarii, czy nie ma problemu z naprawami gwarancyjnymi… (nie pamiętam czy to było w tym wątku czy na priv, a szukać mi się nie chce).

 

Do tej pory niewiele mogłem na ten temat powiedzieć gdyż nie miałem takich doświadczeń (pierwszy sezon grzewczy obecnie), ale teraz mogę co nieco napisać.

Problem u mnie polegał na tym, że w jednym z wymienników nie wyłączał się wiatrak – chodził non stop 24h na dobę, dodatkowo w jednym pokoju termostat niby się włączał ale nie dawał sygnału do pieca, przez co jeden z pokoi miałem cały czas niedogrzany.

Jeżeli chodzi o wiatrak to jakoś pomijane jest tu na forum zużycie energii przez ten element. (wg strony L. w agregatach elektrycznych ciągną 115 W a w wymiennikach wodnych 165W). Jak wiatraczek chodził sobie non stop to miałem na dobę dodatkowe 4 KWH zuzycia energii, a zorientowałem się po kilku miesiącach - niestety :evil:

 

Ale do rzeczy . Zgłosiłem awarię panu Wojtkowi z L. Za kilka minut miałem telefon, że wysyłają części do Wawy i skontaktuje się ze mną pan Piotr (ten który „uruchamia” większość L. w okolicach Wawy). Wieczorem miałem telefon od pana Piotra i umówienie terminu. Pan Piotr przyjechał punktualnie – wymienił kapilarę w wymienniku (była fabrycznie źle skalibrowana co sprawdziliśmy na miejscu), wymienił uszkodzony termostat, spisał protokół i pojechał. 8)

 

Dlatego za serwis gwarancyjny daję mocną 6! Mimo odległości firma L załatwiła wszystko błyskawicznie. :D

 

Z piwnym

 

Browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Z tego co się orientuję to minimum wynosi 55 stopni.

Dlatego nie mogę zastosować pompy ciepła :(

 

A jaką temperaturę ma płyn (czy gaz) w klimie inwerterowej ?

Bo wiesz co kombinuję? Żeby za pomocą pompy ciepła nie grzać wody która następnie będzie zasilała wymiennik L, tylko wymiennik L zasilać bezpośrednio z klimatyzatora inwerterowego, taka klima o mocy nawet 8kW wcale nie jest wielka, a przy jej COP rzędu 3,0 i temperaturze pracy do -15 to nawet jak temp. spadnie poniżej to na ten krótki czas spokojnie można zagrząć sobie dom prądem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką temperaturę ma płyn (czy gaz) w klimie inwerterowej ?

Bo wiesz co kombinuję? Żeby za pomocą pompy ciepła nie grzać wody która następnie będzie zasilała wymiennik L, tylko wymiennik L zasilać bezpośrednio z klimatyzatora inwerterowego,...

 

Niestety nie wiem jaką ma temperaturę.

Jeśli dobrze rozumiem chcesz podłączyć klimatyzator inwerterowy zamiast agregatów legalett czy może tylko w obieg go podłączyć?

Ciekawy pomysł. Jeśli podłączysz go zamiast agregatów to już nie dogrzejesz prądem jak piszesz jeśli będzie za zimne powietrze dostarczał, natomiast jeśli w obieg to może być to lepsze niż podłączenie wymiennika nad kominkiem. Pytanie tylko jak rozprowadzić na wszystkie obwody grzewcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm napisał:

Tak przy okazji, rozmawiałem z przedstawicielem niemieckiej firmy robiącej izolacje (styro, xps, pianka PIR i PUR) o tym czy dałoby się pod płytę fundamentową dać płyty PIR - PUR. Powiedział że stanowczo nie bo mają za małą wytrzymałość na ściskanie i stabilność w czasie. Podobnie ze styropianem. Powiedziałem mu że taka firma jak legalett stosuje styro EPS 100. Zdziwił się bardzo, wg niego tylko xps spełna wymagania wytrzymałościowe i ma odpowiednią trwałość. Jak powiedziałem że legalett w Szwecji również robi to pierwsza rzecz jaką powiedział było "to niemożliwe". Nie wiedziałem co myśleć, albo niedoinformowany albo ma niestety rację.

 

Nawet ja jako laik się temu dziwiłem.Ale co to kogo obchodzi co będzie w czyimś domu za 20lat?Ano nic , najwazniejsze zeby dzis natluc tyle kasy ile sie da , a za 20 lat to juz emeryturka na Kanarach a niech sie wtedy martwia ci co maja to styro pod plyta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomku policz sobie, ile waży dom, i porównaj to z wytrzymałością styropianu !

 

mi wychodzi że EPS 100 ma wytrzymałość 150 kPa, czyli jakieś 15T/m2

 

mój dom jest zbudowany z ciężkich materiałów, i SSO myślę że ważył ok 120T, a powierzchnia zabudowy to ok 70, więc to i tak jest prawie 10 razy mniej niż wytrzymałość styropianu

 

Czy myślisz że ktoś tego nie sprawdził czy styropian może być pod budynkiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...