Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ktoś napisał takie dość czytelne porównanie:

 

 

Zadaj sobie jeszcze bardzo ważne pytanie:

 

- czy wolisz płacić za ogrzewanie gazem z butli rocznie 6 100 zł i mieć "bombę" na działce zamiast 2 500 zł (w obu przypadkach jest to koszt wytworzenia 20 000 kWh energii cieplnej) za ogrzewanie ekogroszkiem i składować oraz dorzucać węgiel/wyrzucać popiół ?

 

Jesli odpowiedź brzmi NIE to idź w nowoczesny piec na ekogroszek.

 

Jeśli chcesz jeszcze taniej a masz miejsce na składowanie opału luzem i nie boisz się dorzucania wiaderkiem to idź w tłokowy piec miałowy ze sterownikiem PID 2 - koszt wytworzenia 20 000 kWh to około 950 zł !!!

 

Dla porównania wytworzenie tej jednostki ciepła prądem w nocnej taryfie (100% nocnej - grzejniki akumulacyjne) kosztuje 5 230 zł i nie ma żadnych "bomb", składowisk węgla itp. (do tego już teraz można prąd wytworzyć w przydomowym wiatraku i ogniwie słonecznym na dachu - a instalacje te będą powszechnieć i tanieć - patrz nowe ogniwa oraz turbiny Magleva).

 

Do kompletu podaję jeszcze koszt wytworzenia 20 000 kWh przy użyciu gazu sieciowego GZ50 - 3 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

lakusz ma rację. Przy domu ok.150 m2 , dobrze ocieplonym , roczna różnica kosztów ogrzewania gazem z butli a piecem na ekogroszek nie będzie wynosić 3500 zł a ok. 1000 -1500 zł . To jest kwota za którą nie koniecznie opłaca się pracować na etacie palacza. :wink:

PS.:

Tekst o 'bombie" jest co najmniej nie na miejscu. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No lakusz koszty inwestycyjne Legalett do niskich to nie należą......a o Legalett w porównaniu do innych opcji tu mówimy

 

dobra jak mi przedstawisz rzetelne porównanie dwóch kosztorysów, obejmujących ten sam zakres "efektu" końcowego, wykonanego przez profesjonalną ekipę, na umowę z gwarancją, i fakturą i podaniem terminu wykonania obu wariantów to możemy pogadać !

 

Znam cene L, ale

tu w 4 dni mam stan "0", ocieplenie podłogi, wylewki, instalację CO, i "piec", przy dobrej pogodzie po 14 dniach można zacząć stawiać ściany

kontra

normalne ławy to jakieś 2 tygodnie (i to nie jest super według sztuki!), instalacja pewnie kolejne 2 tygodnie, wylewki 2-3 dni, i później 1-2 miesiące i to w momencie kiedy najczęściej już, już chciało by się mieszkać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko wiemy bo było sto razy.Koszt wyprodukowania tych 20000kwh (niech będzie 10000) jest po prostu wysoki dla prądu w porównaniu z innymi nośnikami i tyle.Nic tego nie zmieni.Koszty inwestycyjne L przyjmuje już za takie same jak systemu z piecem na węgiel czy gaz.W tym wątku próbuje się wmówić ,że Legalett na prąd jako sam w sobie zmienia koszt wytworzenia 1kwh z prądu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko wiemy bo było sto razy.Koszt wyprodukowania tych 20000kwh (niech będzie 10000) jest po prostu wysoki dla prądu w porównaniu z innymi nośnikami i tyle.Nic tego nie zmieni.Koszty inwestycyjne L przyjmuje już za takie same jak systemu z piecem na węgiel czy gaz.W tym wątku próbuje się wmówić ,że Legalett na prąd jako sam w sobie zmienia koszt wytworzenia 1kwh z prądu.

 

a kto takich głupot Ci nagadał? podaj cytat i autora !

 

wiesz ja 10000kWh nie zużywam ROCZNIE całego prądu, na wszystko, a ty chcesz porównywać, koszty takiej mega ilości energii na samo ogrzewanie ???

 

zrób takie zestawienie dla domu 100m2, dobrze ocieplonego, dajmy na to taki 5 litrowy domek, i zobacz jakie w tedy wychodzą "oszczędności"

 

dla ułatwienia dodam że taki domek będzie wymagał 5000kWh !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie jak musi być minimalna temperatura zasilania wody/płynu w wymienniku wodnym ?

 

Przepraszam, ze dopiero teraz odpowidam.

 

Z danych Legalett Canada wynika, ze parametry sa nastepujace:

Typowy piec z zasobnikiem zasilanie / powrot --> 60 / 50 degC

Pompa ciepla (plus zapasowy piec) zasilanie / powrot --> 43 / 36 (60 / 50) degC

 

Dodatkowo:

dla ukladow z rurami spiro fi-100 wydajnosc 5kW przy temperaturze 55 degC i przeplyw okolo 900 m3/h

dla ukladow z rurami PE fi-50 wydajnosc 5kW przy temperaturze 60 degC i przeplyw okolo 750 m3/h

Temperatura powietrza cyrkulujacego w kanalach waha sie w granicach 30 - 55 degC

Jesli temperatura wody na zasialniu wszystkich stref spadnie ponizej 27 degC to wentylator sie wylaczy. Jesli wzrosnie w jednej z nich powyzej 30 degC to sie ponownie zalaczy.

 

Tyle mowi Legalett Canada w dokumencie tehcnicznym 0536.pdf

 

Oczywiscie jest tez zapis, ze kazdy uklad jest dobierany indywidualnie i trzeba sie kierowac jego wytycznymi, wiec telefon do Gdanska jest jak najbardziej wskazany jesli chcesz zweryfikowac te dane.

 

--

Pozdrowienia

Pawel Durys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej 5 razy drożej niż tłokowy piec miałowy ze sterownikiem PiD2 :D

 

Ta jasne, chcesz mi i innym wmówić że za tradycyjny fundament i tradycyjny system ogrzewania w moim domu mógł kosztować 7,2 tyś ???

Jeżeli tak to ja chętnie zacznę budowę drugiego domu, jeżeli masz jeszcze tak tanie ekipy które postawią mi ściany i dostarczą tak tanie materiały na dom!

(sam beton na ławy w moim domu kosztowałby prawie 2 tysiące !)

 

Poza tym widziałeś piec o tak małej mocy, żeby był wstanie dawać tylko 20kWh na dobę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie jak musi być minimalna temperatura zasilania wody/płynu w wymienniku wodnym ?

 

Przepraszam, ze dopiero teraz odpowidam.

 

Z danych Legalett Canada wynika, ze parametry sa nastepujace:

Typowy piec z zasobnikiem zasilanie / powrot --> 60 / 50 degC

Pompa ciepla (plus zapasowy piec) zasilanie / powrot --> 43 / 36 (60 / 50) degC

 

Dodatkowo:

dla ukladow z rurami PE fi-50 wydajnosc 5kW przy temperaturze 60 degC i przeplyw okolo 750 m3/h

Temperatura powietrza cyrkulujacego w kanalach waha sie w granicach 30 - 55 degC

 

Pozdrowienia

Pawel Durys

 

dzięki , to ciekawe, bo tu na forum wile osób pisało że PCi nie nadają się do L bo dają za niską temperaturę....

 

No i podają wydajność dla 60st, co jest nie osiągalne dla PCi, ciekawe jaka jest dla temp 43st i tym samym przepływie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki , to ciekawe, bo tu na forum wile osób pisało że PCi nie nadają się do L bo dają za niską temperaturę....

 

No i podają wydajność dla 60st, co jest nie osiągalne dla PCi, ciekawe jaka jest dla temp 43st i tym samym przepływie...

 

Przeciez temperatura podlogi nie powinna byc wyzsza niz 27 degC co odpowiada okolo 25 degC w pomieszczeniu.

 

Jesli bedziemy "zasilac" plyte powietrzem o temperaturze 30 - 40 degC to czas potrzebny do uzyskania zadanej temperatury bedzie oczywiscie dluzszy niz gdybysmy podgrzewali ja powietrzem o temperaturze 50 - 60 degC (lub wyzszej)

 

Z innej strony nie zapominaj tez o tym co napisalem w nawiasie (plus zapasowy piec). Zawsze sa okresy kiedy temperatura wody uzyskiwana z PC nie jest wystarczajaca. Jesli uzytkownikowi nie bedzie przeszkadzala jeszcze wolniejsza reakcja na takie wahania temperatury to i PC bedzie wystarczajace, ale jak znam sie na "ukladach rodzinnych" to dodatkowe zrodlo ciepla np. wymiennik powietrze / powietrze w obudowie kominka sie przyda.

 

--

Pozdrowienia

Pawel Durys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś piec o mocy 20000kWh (dla ułatwienia dodam że to jest 20MWh) ?

 

20 000 kWh to jest np. piec o mocy 20 kW pracujacy przez 1000 h, czyli inaczej w przyblizeniu okolo 2h40 dziennie.

 

Nie jest to duzo ale tez nie jest to malo.

 

A swoja droga to pieca o mocy 20MW to nie widzialem, chociaz bralem udzial w montazu kilku piecow o mocy 2.5 MW

 

--

Pozdrowienia

Pawel Durys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

WIdzę że wątek powoli umiera :-? Widocznie te rozważania na temt mocy pieców mu nie służą... A co się stało z Pietią ? Bana dostał wreszcie zasłużonego razem z Martina niepkorną? :lol:

 

No to ja z pytaniem do uzytkowników L. - jak tam po zimie? Więcej rozczarowań czy może entuzjazm rośnie? :roll:

 

 

Ja powiem tak - u mnie nie ma różnicy (już na pewno nie w oszeczędnościach) jeżeli chodzi o L i tradycyjne grzejniki. Jedyny plus jaki widze na dzień dzisiejszy to to że nie mam szpecacych kaloryferów pod oknami... (oczywiście nie licząc wszelikich zalet płyty w porównaniu z tradycyjnymi fundamenami). W domu mam ciepło a to najważniejsze...

 

Czekam na wasze opinie - zadowoleni czy nie? :roll:

 

Browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Browar, kopa miesięcy. Pojawiłeś się i znów dziś -15 za oknem. :)

Tomek z Łukaszem wątek przejęli i się nerwują, to co mum się produkować. :D

U nas cieplutko, grzejemy bez ograniczeń i zaczynamy liczyć... wyszło nam na przykład, że mamy 200 kWh więcej na I taryfie niż w poprzednich latach.

Czemu? Zegar przy liczniku kiepsko chodzi i przełącza taryfy 10 minut później niż przez nas ustawione termostaty. "Stówka w plecy" - z naszej winy.

 

Ktoś tu pytał o L i pompie ciepła. To połączenie chociaż ciągle jeszcze drogie przy wykonawstwie sprawdza się od lat. W 2003 roku oglądaliśmy taki dom pod Warszawą. U nas na Podkarpaciu jest taki dom z podddaszem użytkowym - w użyciu bardziej ekonomiczny niż na przykład mój parterowy L. prądowy. :o

 

Pozdrawiam serdecznie życząc dobrego tygodnia,

"byle do wiosny"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...