Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

No, no , no jakie tu ciekawe wiosenne sprzątanie. Trzeba będzie "prawo jazdy forum Muratora" zrobić, by się tu nauczyć poruszać. :-)

Dobrze, po wielu latach pora na zmiany.

Wiadomość o artykule w "Rzeczpospolitej" była 1 kwietnia. Kto się nabrał i kupił, to jego kasa. :-)

 

A teraz na poważniej, poświątecznie - jak u Was z grzaniem?

U nas od kilku dni znów małe grzanie - Legalett włącza się nocą w niektórych pokojach w celu dogrzania.

Sezon, tak jak kiedyś pisałem, a niektórzy przeczyli, trwa nie do marca tylko do kwietnia.

Ogólnie pogoda jest wiosna, senna, za oknem deszczyk, temp. w nocy w okolicach 0 st., a w dzień powyżej 10 st. C.

"Byle do lata" ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mój ulubiony wątek zamiera.Było tak dobrze w tą srogą zimę ,że nikt nie pisze ,czy tak żle że szkoda pisać?

A czy ktoś myślał ,aby podłaczyć do Legalett pompę ciepła ,ale powietrze-woda - dobrą jakąś np Zubadana albo Daikin Altherma itp (chodzi o możliwie wysoki COP w niskiej temp zewnętrznej)?

Bo jeśli ktoś boi się grzania prądem to myślę ,że zamiast kopać i podłanczać gaz i płacić potem opłaty stałe mógłby zastosować taką pompę (postawi sobie pudełko bez kopania,odwiertów itp)-koszt pewnie z 20tys,ale przyłącz gazu i piec gazowy i też kosztują ,że o opłatach stałych nie wspomnę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEj Tomku. Ja myślałem nad podłączeniem do Legalettu pompy powietrze-woda, ale nagrzewnice w Legalecie potrzebują coś ok 50-55 st.c, więc cop pompy będzie słaby a sprężarka będzie wysilona. Można to inaczej rozwiązać. A co do gazu to mam takie same zdanie, pozatym gaz jest niepewnym źródłem ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kolejna ściema cudownego patentu pt.Legalett?Wszystko można podłączyć i prąd i gaz i węgiel i pompę ciepła-tak piszą przecież wielkimi literami w każdej reklamówce.

No tak,nie da się tylko parasola w d... rozłożyć,poza tym można wszystko- pytanie jakim kosztem i jak to będzie działać ,ale można....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ulubiony wątek zamiera.Było tak dobrze w tą srogą zimę ,że nikt nie pisze ,czy tak żle że szkoda pisać?

 

Ja myślę, że całe forum zamiera po tej niechcianej rewolucji.

Korzystanie z forum jest dużo trudniejsze niż kiedyś.

 

Myślę, że albo uporządkują ten bałagan, albo wielu przeniesie się do forum konkurencyjnego.

 

Czy wiecie, że Galmet zaczyna produkować pompy ciepła ?

 

link: http://www.galmet.com.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_galme&id_dzi=14&id_men=40

 

Gdy więcej polskich firm wejdzie w ten asortyment wtedy ceny spadną :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że całe forum zamiera po tej niechcianej rewolucji.

Korzystanie z forum jest dużo trudniejsze niż kiedyś.

 

Myślę, że albo uporządkują ten bałagan, albo wielu przeniesie się do forum konkurencyjnego.

 

Czy wiecie, że Galmet zaczyna produkować pompy ciepła ?

 

link: http://www.galmet.com.pl/cms/php/strona.php3?cms=cms_galme&id_dzi=14&id_men=40

 

Gdy więcej polskich firm wejdzie w ten asortyment wtedy ceny spadną :-)

 

 

Potwierdzam, dawno nie wchodziłem na forum i potrzebowałem trochę czasu żeby się zorientować jak dotrzeć do ulubionych wątków.

 

Ja mam legalett i własnie wykańczam dom. Nie mogę jeszcze dzielić się informacją na temat tego jak grzeje ale jak już coś będę wiedział to z pewnością cos napiszę tutaj o ile jeszcze wątek będzie działał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy u Was także nowe forum kiepsko współpracuje z przeglądarką Mozilla Firefox?

 

Mamy 24 kwietnia, a u mnie Legalett nadal włącza się w nocy.

Czy to już ostatnie przymrozki nocne czy też jeszcze w maju będziemy grzali?

 

PS tomku131 jak zwykle bajdurzysz banialuki swoim wpisem na temat braku możliwości współpracy L. z pompą ciepła. Znów masz problem z czytaniem?

Zaledwie na poprzedniej stronie "Piranie" opisał swoje bardzo ekonomiczne doświadczenia z takim połączeniem (18-03-2010 08:16).

Edytowane przez Piotr O.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stoję drodzy legaletowcy przed dylematem zastosowania czy też nie, wymiennika kominkowego. Powierzchnia parteru w naszym projekcie wynosi ok. 47 m2 w dodatku będzie to przestrzeń w większej części otwarta (kuchnia+salon+ hol ze schodami). Wydzielona będzie jedynie łazienka i wiatrołap. Kominek będzie w obudowie ciepłej akumulacyjnej. Czy jest sens komplikowania systemu wymiennikiem wraz z drenażem kieszeni? Z drugiej strony może jednak rozkład temperatury w pomieszczeniach grzanych podłogą będzie lepszy niż jedynie masą akumulacyjną kominka z jednego punktu i przez to gra jest warta świeczki?

 

Zamieszczam link do rzutu parteru w którym pokój i pomieszczenie gospodarcze będą przeznaczone na powiększenie odpowiednio salonu i kuchni http://www.z500.pl/projekt/z71/rzuty.html

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakich banialukach piszesz naganiaczu Legalett?Ja zadałem pytanie!Po uzyskaniu odpowiedzi napisałem co myślę. W innym wątku powiedzieli ,że musi być min 55stopni temp zasilania i pompa nie poradzi, będzie chodziła non -stop i na niskim COP.Tutaj to potwierdzono.Na poprzedniej stronie również pisano ,że nie bardzo się nadaje pompa pod Legalett ze względu na właśnie temp zasilania.Owszem , wszystko można ,ale bezwładność systemu przez niższą temp zasilania będzie jeszcze większa,pompa się zajedzie,COP spadnie-ale da się.

O czym chcesz mi powiedzieć?Znowu o wpisie gościa z jednym postem na forum i od razu ni z gruchy ni z pietruchy post jaki to L dobry a z pompą ciepła jeszcze lepszy? (zaraz po postach innych użytkowników ,że L się za bardzo do pompy nie nadaje).Co ty idiotów masz przed sobą?Skończ już bo krew mnie na te idiotyzmy zalewa.

 

To oczywiście do Piotra.O było

Edytowane przez tomek131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda komplikować z wymiennikiem kominkowym. Osobiście uważam, że nic nie daje, a jak daje to bardzo mało. Wcześniej podawałem cytat prawdziewgo zduna, który wypowiedział się na temat wymienników do Legalettu.

Jeżeli kominek będzie w centrum, a tak wygląda, to ciepło ładnie się rozejdzie. Proponuję dodatkowo założyć rekuperację. Możesz napisać, jaki kominek chcesz zastosować i z jakim systemem akumulującym?

Piotrze O. Tomek 131 ma rację. To już lepiej gaz wpiąć do Legalettu niż pompę, chociaż z gazem też są problemy. A z resztą, cokolwiek wpinając doLegalettu to po prostu się nie opłaca. Koszt Legaletu+Pompa Ciepła,hahaha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda komplikować z wymiennikiem kominkowym. Osobiście uważam, że nic nie daje, a jak daje to bardzo mało. Wcześniej podawałem cytat prawdziewgo zduna, który wypowiedział się na temat wymienników do Legalettu.

Jeżeli kominek będzie w centrum, a tak wygląda, to ciepło ładnie się rozejdzie. Proponuję dodatkowo założyć rekuperację. Możesz napisać, jaki kominek chcesz zastosować i z jakim systemem akumulującym?

Piotrze O. Tomek 131 ma rację. To już lepiej gaz wpiąć do Legalettu niż pompę, chociaż z gazem też są problemy. A z resztą, cokolwiek wpinając doLegalettu to po prostu się nie opłaca. Koszt Legaletu+Pompa Ciepła,hahaha

 

Ja się zdecydowalem na wymienniki, choć faktycznie nie mogę się podzielić jeszcze doświadczeniami. Wiem, że legalett ma nowe rozwiązanie (wymaga 50cm ponad kominkiem prostej rury).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zubadan jest drogi i nie wiem czy jest taki super. Kosztuje dwa razy tyle, co inne pompy powietrze-woda. Rozmawiałem z przedstawicielem i przyznał, że wydajność do -15 jest niezmienna, ale pobór energii rośnie. Montowanie jakiejkolwiek pompy ciepła do wymienników wodnych, które muszą pracować w temperaturze 55 st. C jest bez sensu. Wiem o czym myślisz, jak chcesz pogadać to dawaj na priv.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myślę QBELEK, że warto tylko wtedy jeśli nie będzie Ci przeszkadzał szum z kominka, który jest następstwem współpracy wymiennika ciepła z L. Szum jest mniejszy w zależności od tego z jakiego materiału wykonasz kominek. Jestem po pierwszej zimie z wymiennikiem i niestety przy moim tanim kominku (komora zwykła z płyt k-g) i duże 4 kratki szumi. Zrobiłem zamianę z rur Spiro na wymiennik dla oszczędności zużycia energii elektrycznej (odzysk ciepła z czopucha rzędu 2kW). Jeśli te oszczędności będą wyraźne, to napiszę, że warto zaakceptować ten szum.

Wiem, że w laboratorium Legalett robią badania pomiarowe z nowym wymiennikiem, więc przed podjęciem decyzji proponuję kontakt z inż. Wojciechem Naruckim.

 

PS Rezygnujesz z pom. gospodarczego na rzecz powiększenia kuchni. A co ze spiżarnią? Ja mam taki sam układ i zamiast tegoż pomieszczenia spiżarnię. Polecam taką zmianę. Może pół/pół: zmniejsz pom. gospodarcze robiąc z niego spiżarnie i powiększając trochę kuchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu, folklor na forum czasem jest wskazany, więc odpowiem ku wesołości. :-)

Znów wyszła na jaw Twoja niewierność. Nie uwierzyłeś w to, co tak dokładnie opisał Piranie (szczegółowe dane liczbowe z dwóch lat o wykorzystaniu pompy ciepła i elektrycznego L.) i aż się zagotowałeś emocjonalnie. :-( Szkoda, że nie skupiłeś się na merytoryce wpisu, a tylko na swoich epitetach i tradycyjnie w Twoim wykonaniu ogólnikach rzekomo niemożliwego wykorzystania pompy i powszechnie krytykowanego przez Ciebie L.:

"Czyli kolejna ściema cudownego patentu pt.Legalett? (…) No tak, nie da się tylko parasola w d..." :-(

A feeeee.

Rozbawiony tym wpisem pozwoliłem sobie na te banialuki odpowiedzieć. Odpowiedziałem konkretnie podając niedawny wpis na ten temat. Jak czytam Twoją uwagę zwrócił przede wszystkim fakt, że był to pierwszy wpis Piranie na forum, więc Ty takiemu nie wierzysz. Cóż, jeśli to jest dla Ciebie najważniejsze kryterium, a nie fakt energooszczędnego domu, to nic się nie zmieniło w Twoim rozumowaniu od dwóch lat.

Piranie na koniec zaprasza do komentarzy Jego wpisów. Napisz do Niego – nie lękaj się niewierny Tomaszu – już jest po Wielkanocy, po zmartwychwstaniu - możesz przyjechać, dotknąć, włożyć rękę... :-) - zobaczyć nie tylko mój dom, ale i Piranie (bo blisko). Kolejny raz zapraszam Ciebie.

Piranie w podpisie używa mądrej myśli, która dobrze podsumowuje Twoje błędne domysły: "Każda prawda ma dwie strony: moją potwierdzoną i twoją domyślną."

Idąc za Twoją sugestią o idiotach (to nie ja o nich pisałem tylko Ty) dodam parafrazę znanej reklamy: Legalett - nie dla idiotów! :-) :D

 

PS Dom Piranie pod Łańcutem widziałem i potwierdzam opisane informacje, które mnie mile zaskoczyły. Też bym chciał mieć takie wyniki grzania.

Edytowane przez Piotr O.
poprawa literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz skopiuje co napisałem powyżej ,bo nawet odpowiadać mi się nie chce

 

Ja zadałem pytanie!Po uzyskaniu odpowiedzi napisałem co myślę. W innym wątku powiedzieli ,że musi być min 55stopni temp zasilania i pompa nie poradzi, będzie chodziła non -stop i na niskim COP.Tutaj to potwierdzono.Na poprzedniej stronie również pisano ,że nie bardzo się nadaje pompa pod Legalett ze względu na właśnie temp zasilania.Owszem , wszystko można ,ale bezwładność systemu przez niższą temp zasilania będzie jeszcze większa,pompa się zajedzie,COP spadnie-ale da się.

 

Odnieś się do faktów ,danych technicznych,fizyki jak chcesz odpowiadać a nie pisz mi co jakiś człowiek ,który pisze sobie coś na forum ma w domu.A ,że ktoś ,kto jest tu długi czas i ma jakąś historię na tym forum jest bardziej wiarygodny od człowieka,który po dyskusji ,że Legalett nie nadaję się pod pompę ciepła wyskoczył jak Filip z konopii i napisał jak to się dobrze nadaje jest naturalne.

Odnieś się do cytatu powyżej bo twoje naganiactwo zaczyna sięgać bruku.A ja bym bardzo chciał ,żeby Ci co piszą że L się nie nadaje pod pompę ciepła się mylili ,bo to może być dla mnie czynnik decydujący.Przekonaj mnie ,że jest inaczej.Bardzo proszę.Ale nie tym ,że ktoś o nicku piranie coś napisal na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu, mam na imię Piotr, a nie Filip choć i to imię jest ładne. :-)

Jak może zauważyłeś większość osób już na Twoje listy nie reaguje, bo nic one konkretnego nie wnoszą poza kopiowaniem stale tych samych, własnych banialuk i pewnie szkoda im czasu.

Ja mam poczucie humoru i czas, więc Twój folklor jeszcze raz rozświetlę licząc na to, że w końcu pojmiesz. :-)

Zaproszenie do obejrzenia domów znów odrzuciłeś i jak zwykle nic konkretnego nie napisałeś poza cytowaniem własnego listu, w którym opierasz się na wypowiedziach innych osób, bo nie są to Twoje doświadczenia.

Podważasz wiarygodność Piranie, a jak wygląda Twoja wiarygodność?

Kiedy zamierzasz się budować, by na forum doświadczeń dzielić się własnymi, a nie powielać przeczytane wieści?

Zgrabnie pominąłeś kilka niewygodnych, nie najlepiej świadczących o Tobie zdań z mojego listu i napisałeś: Odnieś się do faktów,danych technicznych, fizyki jak chcesz odpowiadać…

1. Fakty

Wyraźnie o faktach napisałem – faktem jest konkretny dom, który znam, wykorzystujący od dwóch lat połączenie Legalett i pompy ciepła, a jest takich domów więcej (na przykład w okolicy Gdańska).

2. Dane techniczne są w liście na stronie 45 z datą: 18-03-2010 06:16, zacytuje tylko fragment:

domek wyposażyliśmy w wentylacje nawiewno – wywiewną z odzyskiem ciepła i pełnym sterowaniem elektronicznym (...),

pompę ciepła Thermogolve z bezpośrednim odparowaniem i wymiennikiem poziomym gruntowym oraz instalację solarną tj. 30 rur próżniowych oraz 500 litrowy buforowy zbiornik ciepłej wody,

fundament Legalett z izolacją 2*10 cm styropianu pod spodem i metalowymi kanałami grzejnymi fi 100 oraz wymiennikiem kominkowym , pełne sterowanie elektroniczne temperatury i załączania pompki wodnej po spadku temperatury

ściany zewnętrzne Praefa to keramzytobeton 15cm +15 cm styropianu platinum ściana,

dach 20 cm wełna samo rozprężna oraz 5 cm wełny w płatach kładzione w poprzek krokwi…

3. Fizyka

Prawa fizyki mówią, że jak jest dom dobrze ocieplony, a teraz głównie takie się buduje, to podawana przez Ciebie i innych temp. 50-55 st. C nie jest konieczna. Jak pokazują konkretne doświadczenia może być niższa. I to jest bardzo ważna i dobra wiadomość, którą można wykorzystać przy połączenie pompy ciepła i Legalett.

4. Koszty

I na koniec jeszcze jeden ważny temat, który słusznie podają sceptycy połączenia L. i pompy ciepła – koszt takiego rozwiązania. Faktem jest, że nie jest to tanie (kiedy budowałem w 2003 r. było jeszcze droższe, więc nie mam). Jeśli jednak kogoś na to stać i chce dzięki temu mieć takie koszty ogrzewania, jak podane niżej, to jego wybór:

Okres od 01.01.2009 do 31.12.2009 gdzie zużyliśmy 2547 kWh w taryfie dziennej

i 3836 kWh w taryfie nocnej za kwotę 2184,21 PLN, co daje nam 365 dni przy średniej dziennej 5,98 PLN za pierwszy pełny rok użytkowania z malutkim dzieciątkiem które generowało dodatkowe koszty prania i kąpieli (uważam że nie jest źle).

Podsumowując: buduj się Tomaszu i opisz swoje doświadczenia zanim kolejny raz będziesz podawał się za znawcę czegoś, czego mimo dwóch lat pisania tu na forum, nadal NIE ZNASZ.

Edytowane przez Piotr O.
formatowanie tekstu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka osób na tym i innych wątkach uważa ,że konieczność temp. 55 stopni w instalacji Legalett uniemożliwia ekonomiczne i właściwe używanie pompy ciepła

 

Jedna osoba ,z jednym postem po paru opiniach,że L nie nadaję się do EKONOMICZNEGO zastosowania pompy ciepła napisała ,że u niej jest ok.Dla mnie to za mało

 

Zadałem tylko pytanie,otrzymałem w tym i innych wątkach odpowiedż,że nie bardzo da się używać właściwie pompy ciepła z Legalett gdzie tu jest folklor?

 

A może folklor to pisanie przez Legalett ,że da się wszystko podłączyć ,gdzie nawet z gazem występują problemy?

 

Nie cieszę się ,że Legalett prawdopodobnie do współpracy z pompą ciepła się nie nadaje , bo nadal rozważam Legalett i problem z podłączeniem do niego pompy ciepła może w tych rozważaniach mieć decydujące znaczenie.

 

NAJWAŻNIEJSZE:

Może wiesz jak będzie pracowała pompa ciepła powietrze woda z Legalett ,który wymaga 55stopni w instalacji,jak to wpłynie na żywotność pompy,długość jej pracy,bezwładność systemu i COP pompy??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...