Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Legalett oferuje dwa rodzaje wymiennika:

1. Wymiennik jotul - powietrze z systemu przepływa w radiatorze który nakłada sie na rurę dymową

2. Wymiennik legalett - zamiast rury dymowej

 

Oczywistym jest że wybrałbym to drugie rozwiązanie.

Akustyka:

Do i z wymiennika powietrze przepływa przez elastyczne spiro wysokotemperaturowe w otulinie z wełny mineralnej co ma tłumić akustycznie.

Cały wymiennik byłby w obudowie szamotowej bez kratek konwekcyjnych co jest z pewnością jakąś barierą dźwiękową.

 

Zdun nie wiedząc o legalettcie proponował początkowo odzysk ciepła z dymu krążkami ortnera + obudowa szamotowa - . Będąc na szkoleniu w austrii zgłębił temat wymiennika legalett i ma pomysł na zastosowanie go w obudowie ciepłej z dodatkową masą akumulacyjną - szczegółów jeszcze nie zdradził.

Ponieważ legalett będzie elektryczny wszelkie sposoby ograniczenia zużycia prądu są dla mnie pożądane a kominek jest medium, które lubię mając jednocześnie dostęp do taniego drewna.

W naszym domku będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją.

 

Rozumiem że gdyby pomieszczenia dogrzewane byłby obudową ciepłą kominka termostaty nie będą załączać agregatów legalettu i wówczas podłoga będzie zimna?

 

Piotrze obecnie mamy spiżarnię i jest tam ciągle rupieciarnia ( weków nie robimy ) tym bardziej że można zamknąć drzwi żeby nikt nie widział - takie zamiatanie pod dywan. Pomieszczenie gospodarcze planuję przy garażu wolnostojącym. Kosztem P.G. będzie większa kuchnia i pojemniejsze "komandory" od strony wiatrołapu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Może wiesz jak będzie pracowała pompa ciepła powietrze woda z Legalett ,który wymaga 55stopni w instalacji,jak to wpłynie na żywotność pompy,długość jej pracy,bezwładność systemu i COP pompy??

Takie podejście można porównać do wyważania otwartych drzwi.

Niestety wynika ono z polityki prowadzonej Legalett Polska.

W innych krajach bez problemu oferują oprócz powietrznego systemu ogrzewania płyty grzewczej także ogrzewanie wodne lub kablami elektrycznymi :

http://legalett.rakentaja.fi/index.asp?s=/artikkelit/idea.htm

http://legalett.rakentaja.fi/kuvat/Keijo/kuva6.jpg

Wodne ogrzewanie, oczywiście prawidłowo zaprojektowane i wykonane, charakteryzuje się znacznie niższą temperaturą czynnika grzewczego i bez problemu współpracuje z pompami ciepła powietrze-woda, czy glikol-woda, a także ze wszystkimi rodzajami kotłów. czy nawet z kolektorami słonecznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki HenoK.

Czyli:

Legalett oparty o wodę w rurkach plus pompa powietrze/woda ok

Legalett oparty o powietrze w rurkach plus pompa powietrze/woda nie ok?(jeśli nie ok ,to dlaczego???Wysilenie pompy,niski COP,jeszcze większa bezwładność?)

Dobrze rozumiem?

Na marginesie- woda pod 20cm betonu to wiesz....trochę bym się obawiał.Ale może się mylę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki HenoK.

Legalett oparty o powietrze w rurkach plus pompa powietrze/woda nie ok?(jeśli nie ok ,to dlaczego???Wysilenie pompy,niski COP,jeszcze większa bezwładność?)

Zakładając, że w rurkach umieszczonych w podłodze spadek temperatury będzie równy 5K, to dla dostarczenia 1kWh energii trzeba przez rurki przepompować ~590m3 powietrza albo 0,17m3 wody. Pompa ciepła ciepło do wody może dostarczyć bardzo efektywnie (przy małych spadkach temperatur) np. poprzez wymiennik płytowy. Aby to samo wykonać w przypadku powietrza konieczny jest wymiennik o znacznych gabarytach. Pół biedy, jeżeli jest to skraplacz pompy ciepła, gdzie powietrze jest podgrzewane bezpośrednio. Zazwyczaj jednak wymiana ciepła jest dokonywana dwustopniowo: najpierw podgrzewana jest woda, a następnie w nagrzewnicy wodnej podgrzewane jest powietrze.

 

Rozwiązaniem byłoby zastosowanie specjalizowanej pompy ciepła powietrze-powietrze (tak jak w klimatyzatorze z funkcja grzewczą) lub glikol-powietrze. Taka pompa ciepła mogłaby mieć niezłą sprawność, jeśli byłaby dostosowana do takich warunków pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK ,mówiąc wprost ,Legalett na powietrze w klasycznym standardowym wykonaniu Legalett, Twoim zdaniem do pompy ciepła powietrze/woda się nie nadaje,czy tak?

Albo inaczej mówiąc, mam L na prąd ,decyduje się założyć pompę ciepła powietrze/woda .Wymieniam wymienniki na wodne podłanczam pompę ciepła powietrze/woda i co się dzieje?Pompa napierdziela,jest wysilona,COP jest niski , bezwładność (i tak wysoka)robi się jeszcze wyższa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK ,mówiąc wprost ,Legalett na powietrze w klasycznym standardowym wykonaniu Legalett, Twoim zdaniem do pompy ciepła powietrze/woda się nie nadaje,czy tak?

Albo inaczej mówiąc, mam L na prąd ,decyduje się założyć pompę ciepła powietrze/woda .Wymieniam wymienniki na wodne podłanczam pompę ciepła powietrze/woda i co się dzieje?Pompa napierdziela,jest wysilona,COP jest niski , bezwładność (i tak wysoka)robi się jeszcze wyższa?

Zobacz jakiej wielkości masz wymiennik ciepła woda-powietrze w agregatach Legalett. Przy tej wielkości wymienniku aby dostarczyć moc potrzebna do ogrzania domu konieczne są odpowiednio wysokie temperatury.

http://www.legalett.com.pl/?P=agregaty%20Spiro&SP=wodne

http://www.legalett.com.pl/?P=agregaty%20PP50&SP=wodne_p50

Piszą o temperaturze na wejściu 45°-75° C.

Ta dolna granica jest jeszcze dla pompy ciepła do przyjęcia. Górną granicę osiągają tylko nieliczne pompy ciepła o specjalnej konstrukcji.

Jeśli nawet takie temperatury są w pompach ciepła do osiągnięcia, to radykalnie spada przy tym COP.

Praca w tak wysokich temperaturach nie jest też obojętna dla żywotności sprężarki.

 

Tak jak pisałem wyjściem byłby agregat o zupełnie innej konstrukcji.

Zamiast wymiennika woda-powietrze musiałby być wstawiony skraplacz pompy ciepła.

W ten sposób można by pominąć pośrednią wymianę ciepła poprzez wodę. Spadłaby temperatura jaką musi wytworzyć PCi.

Jest jednak minus takiego rozwiązania. O ile do wymiennika woda-powietrze można bez problemu podłączyć dodatkowe źródło ciepła w postaci chociażby grzałki elektrycznej, to przy agregacie opartym o skraplacz PCi całość ciepła musiałaby pochodzić z pompy ciepła. Ten warunek trudno byłoby zapewnić w przypadku pomp ciepła z dolnym źródłem opartym o powietrze (trzeba się liczyć z mniejszą wydajnością i przerwami w dostawie ciepła podczas najniższych temperatur zewnętrznych).

Ale już PCi pobierające ciepło z gruntu powinny sobie z tym poradzić (glikolowe lub z bezpośrednim parowaniem).

 

Być może są już gotowe rozwiązania tego problemu opracowane przez Legalett.

Jeżeli nie, to myślę, że prędzej czy później znajdzie się producent PCi, który wykorzysta tę niszę rynkową.

Problem dotyczy już zainstalowanych systemów Legalett z ogrzewaniem powietrznym.

W dopiero planowanych płytach Legalett lepszym i tańszym rozwiązaniem jest wodne ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję HenoK.I żeby było jasne -zapytałem o to nie po to by udowodnić znowu pisanie głupot piewcy i orędownikowi systemu Legalett czyli Piotrowi O.Jego nawet o to nie pytałem,bo nie widziałem sensu - sam odpowiedział ,że Legalett oczywiście super się nadaje do pomp ciepła ,a ja pytałem dlatego ,że w innym wątku ktoś napisał ,że się nie nadaje z dokładnie tych powodów które opisał HenoK.Byłem ciekaw innej opinii (najlepiej fachowca) czy rzeczywiście tak jest , i jeszcze raz dziekuję Henokowi ,że poświęcił swój czas by wyjaśnić.Smuci mnie to ,bo radykalnie obniża moją chęć do Legalett.

Nawiasem mówiąc w innych wątkach sam polecałem Legalett jako alternatywę na zasadzie- nie chcesz węgla i nie masz gazu spróbuj Legalett na prąd.Jak będzie bardzo drogo (bo np tak zdrożeje prąd) ,zawsze możesz podpiąć pompę ciepła.Oczywiście przemyślaną i kupioną za rozsądne pieniądze.Czyli mogłem kogoś wprowadzić w błąd,ale Legalett tak chwalił się ,że wszystko można podpiąć,a pompę ciepla to już w ogóle,że nie pomyślałem ,że to może być nieprawda (czy półprawda ,bo podpiąc to można,wszystko można tylko jaki będzie efekt)

Refleksja ogólna mi się nasuwa taka ,że non-stop od rana do nocy trzeba się oglądać za siebie bo bez ustanku ktoś chce cię wydymać na każym polu ,w każdej możliwej dziedzinie.

p.s To przy okazji jak wygląda współpraca Legalett z gazem bo też ponoć są jakieś problemy-ktoś zna fachowo temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Przepraszam, że odpowiadam z opóźnieniem, ale po zmianie forum nie docierają do mnie na e-mail informacje o nowych wpisach.

 

Tomaszu, przykro mi, ale nie znam odpowiedzi na Twoje pytania. Tak jak wcześniej pisałem nie mam pompy ciepła i trudno mi dywagować z Tobą na temat, który jest tematem rzeką o czym świadczy Twoja korespondencja z Henrykiem.

Szkoda, że nie chcesz skorzystać z kontaktu z kimś, kto takie rozwiązanie ma. Cóż, Twój wybór.

Znalazłem inną osobę, która mogałby Ci odpowiedzieć na Twoje pytania - jeśli zechcesz. Zadzwoń do sympatycznego Pana Tomasza K. z Jasła z firmy Thermogolv, która połączenie L i pomp ciepła stosuje. Pan Tomasz chętnie udzieli Ci potrzebnych informacji. Kilka podstawowych informacji znajdziesz tu: http://www.thermogolv.com/inwestycja.html

 

Czytając Wasze listy odnoszę wrażenie, że na próżno Henryk tak się rozpisuje dla Ciebie, bo Twoje wnioski końcowe są mało związane z tym o czym On pisze.

Rozmijacie się w intencjach, poruszanych kwestiach. Henryk pisze jako fachowiec o konkretnych rozwiązaniach technologicznych, a Ty piszesz kilka razy to samo - wyrażasz nie wprost swoje główne oczekiwanie w stosunku do Niego i odnoszę wrażenie, że mało rozumiesz z tego, co napisał.

Czego oczekujesz? Głównie aby czarno na białym napisał Ci, że pompa ciepła nie nadaje się do współpracy z Legalett. Miałbyś kolejny raz satysfakcję, tym razem powołując się na autorytet Henryka, aby stwierdzić, że Legalett jest „be” i ostatecznie podsumować:

…a ja pytałem dlatego ,że w innym wątku ktoś napisał ,że się nie nadaje z dokładnie tych powodów które opisał HenoK.(…) Refleksja ogólna mi się nasuwa taka ,że non-stop od rana do nocy trzeba się oglądać za siebie bo bez ustanku ktoś chce cię wydymać na każdym polu ,w każdej możliwej dziedzinie.

W powyższym cytacie niestety manipulujesz, bo Henryk nie napisał, że pompa ciepła i Legalett nie mogą ze sobą współpracować. Podobnie jak ja nie napisałem, że: Legalett oczywiście super się nadaje do pomp ciepła.

 

Henryku

Na stronie Legalet Gdańsk jest błędnie podany zakres temperatur, na który się powołujesz: Piszą o temperaturze na wejściu 45°-75° C. Rzeczywiście tak jest napisane, a ma być temp. na wejściu 50 st. Jest to temperatura optymalna wykorzystywana przy wyliczeniach technicznych przy projektowaniu instalacji L. Informacji otrzymana z Legalett mówi, że temp. dla współpracy L. i pompy może być niższa niż wspomniane 50 st. C. Potwierdza to 2 letnie doświadczenie Piranie i nie tylko Jego.

Jestem ciekawy Twojej opinii na temat konkretnych doświadczeń współpracy L i pompy Piranie na stronie 45.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie Ty jesteś niesamowity.Zadałem pytanie najpierw gdzie indziej ,napisali ,że się nie nadaje z kilku względów.Zadałem je tutaj i HenoK zwyczajnie ,precyzyjnie i wprost odpowiedział cytuję:

"Jeśli nawet takie temperatury są w pompach ciepła do osiągnięcia, to radykalnie spada przy tym COP.

Praca w tak wysokich temperaturach nie jest też obojętna dla żywotności sprężarki"

Co tu się gdzie może rozmijać.Precyzyjna odpowiedż na dwa moje pytania.Brakuję tylko odpowiedzi na pytanie czy bezwładność systemu się zwiększy przez niższą temp.zasilania,ale na pewno bo to logiczne przecież.Tłumaczyłem ,że nie pytam po to by mieć jakąś satysfakcję bo w kilku innych wątkach (typu nie mam gazu ,nie chcę węgla)proponowałem Legalett np z pompą ciepła!!!! (opierając się na twierdzeniu firmy Legalett ,że jak najbardziej będzie ok).

Ja wszystko rozumiem ,ale zlituj się chłopie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoja korespondencja na priw nie dociera do mnie, bo po zmianie forum zmniejszono wielkość skrzynki i mam ją zapchaną. Przepraszam, nie mam teraz czasu na przeglądanie listów z 7 lat i kasowanie każdego z osobna, bo innego sposobu nie znalazłem. :-(

Nie tylko Ty masz z tym problemy:

Oto przepis na rozwiązanie Twoich problemów :

- otwierasz swoją skrzynkę odbiorcza,

- zaznaczasz wszystkie wiadomości,

- otwierasz z menu Wybrane wiadomości

Z tego menu możesz wybrać pobranie wszystkich zaznaczonych wiadomości w 3 różnych formatach : XML, CVS, TXT. Dla pewności możesz pobrać wiadomości we wszystkich tych formatach, a potem hurtem usunąć.

Od tej pory możesz cieszyć się "dziewiczą" skrzynką odbiorczą, a tak czy inaczej będziesz miał dostęp do swoich wiadomości offline :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakie w końcu te temp mają być dla Legalett.Bo PiotrO mówi ,że mylą się od lat (ha ha ha) i wcale nie musi być takiego zakresu temperatury a może być bez problemu mniej niż 50stopni.

A ile wtedy trza będzie grzać płytę ?Tydzień?Jak to będzie dogrzewać na takich temp zasilania zimą w minus 20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś na innym forum napisał:

Kablami .... Najrozsądniej, najtaniej, najlepiej i najczęściej. Najgorzej powietrzem - droga instalacja , bardzo nierówna temperatura płyty (powietrze szybko oddaje ciepło ) niemożność zrobienia regulacji w pokojach. W domach izolowanych zyski ze źródeł „pozagrzejnych” stanowią ogromny procent zapotrzebowania, system (automatyka pokojowa musi je uwzględniać) Płyta grzana powietrzem nie posiada automatyki w pokojach - powietrze to zdecydowanie najgorsze rozwiązanie. Są pokoje od południa, północy, może być kominek, TV (200W) komputer z peryferiami 300W… Legalett to płyta fundamentowa nie system ogrzewania . A ogrzewanie jej powietrzem… to doprawdy fatalny pomysł.

http://www.legalett.fi/legalett/Työvaiheet/

HenoK zaczął trochę dyskusji ale jakoś temat zamarł,może go odnowimy

p.s poprzedni post również aktualny,jeśli ktoś zechciałby odpowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku przeczytaj proszę uważnie poniższy tekst (pogrubienia tekstu dokonałem mając na myśli Twoje zachowania).

Trollowanie (trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje. Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. Podstawą tego działania jest upublicznianie tego typu wiadomości jako przynęty, która doprowadzić mogłaby do wywołania dyskusji.

Trollowanie jest złamaniem jednej z podstawowych zasad netykiety. Jego efektem jest dezorganizacja danego miejsca w Internecie, w którym prowadzi się dyskusję i skupienie uwagi na trollującej osobie.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Trollowanie

 

Już kiedyś o tym pisaliśmy i starałeś się panować nad sobą. Powyższe Twoje listy niestety świadczą o tym, że znów masz z tym problem. Piszesz i odpisujesz sam na swoje listy zajmując miejsce na wątku forum, które poświęcone jest czemu innemu. Wklejasz wypowiedzi z innych forów po czym sam przyznajesz, że jest to dość kontrowersyjne... Nudzisz się, to zajrzyj do miejsca, w którym można sobie pisać o prawie wszystkim i o niczym - na większości forów jest Hyde-Park, a nie zajmuj miejsca tutaj.

Przemyśl to proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

.

Są też tacy którzy zamiast argumentów których im brak stosują oskarżenie o trollowanie. I tak twoja wiarygodność w tym temacie ze względu na związki z Legalettem i bardzo widoczne ich promowanie jest prawie zerowa. Nie potrzefisz wyjaśnić wątpliwości kolegi to może się nie odzywaj. No tak, ale nie za to ci płacą :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Perm, rozumiem że zabawiasz się w adwokata Tomka131. :-(

Twój atak na mnie i obrona Tomka jest dla mnie niemiłym zaskoczeniem. Wyjaśnij mi proszę na jakiej podstawie tak uważasz, bo rzuciłeś tylko kilka ogólników.

Chciałbym wierzyć, że przeczytałeś wpisy Tomka, ale Twoja wypowiedź raczej temu przeczy. Gdybyś czytał, to zauważyłbyś, że od przynajmniej roku powtarza On podobne pytania, na które prawie nikt nie ma już ochoty i czasu odpowiadać. To jak przysłowiowy groch o ścianę. Teraz zaczął pisać nawet sam do siebie byleby tylko sprowokować kogoś do odpisania. I udało Mu się zachęcić Ciebie.

 

Tomek twierdzi, że jest zwolennikiem Legalettu, ale najbardziej zainteresowany jest wykazaniem jego rzekomych, licznych wad i do tego też zachęca innych z kiepskim skutkiem. To znamiona trollowania, a nie pisanie na temat w wątku o doświadczeniach, który intersuje tych, którzy tu szukają prawdziwych opinii o użytkowaniu Legalett.

 

Napisz proszę Perm o swoich doświadczeniach - jeśli je masz. (?)

Odpowiedz też konkretnie na moje pytania w związku z Twoim listem.

1. Jakich argumentów mi brak - wymień je konkretnie?

2. Jakich watpliwości nie potrafię wyjaśnić? - też proszę o konkrety.

3. Kto i za co mi płaci ? - chętnie się dowiem - może mam jakieś tajne konto np. na Wyspach Kanaryjskich, o którym nie wiem. :D

 

Tomaszu, przykro mi, że nadal powtarzasz bzdury na mój temat nie poparte żadnymi dowodami. To nazywa się oczernianie i cechuje trolla:

Trollowanie polega na zamierzonym wpływaniu na innych użytkowników w celu ich ośmieszenia lub obrażenia (czego następstwem jest wywołanie kłótni) poprzez wysyłanie napastliwych, kontrowersyjnych, często nieprawdziwych przekazów czy też poprzez stosowanie różnego typu zabiegów erystycznych. I kogo należałoby usunąć z forum?

Tyle na ten temat. Szkoda miejsca i czasu na tłumaczenie oczywistych spraw.

Edytowane przez Piotr O.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...