Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Naiszę chyba piąty raz to samo:

Zadałem pytanie(po raz pierwszy - gdzie tu powtarzanie w kółko tego samego) o współpracę Legalett z pompą ciepła.Zadałem je tu ,ponieważ gdzie indziej napisano mi ,że się nie nadaje,a tu jest najwięcej ludzi którzy coś o Legalett wiedzą.

Również tu uzyskałem odpowiedz ,że się nie nadaje z przyczyn które opisał np HenoK.

Ty nie potrafiłeś odpowiedzieć na moje pytanie - jak zadziała pompa ciepła w związku z wysoką temp zasilania wymaganą przy Legalett

(jak zachowa się COP,jak to może wpłynąć na żywotność pompy ciepła , jak zmieni się i tak bardzo duża bezwładność)

Powiedziałeś ,że wszystko super współpracuje bo gość z jednym postem napisał ,że tak jest nawiasem mówiąc, właśnie po postach ,że jest nie bardzo.Wybacz,ale chyba nikt przy zdrowych zmysłach na takiej podstawie nie podejmie decyzji

Zadałem też(ale to już póżniej) pytanie jak L współpracuje z piecem na gaz bo chyba były jakieś problemy z doborem właściwego pieca i nawet ,jak mnie pamięć nie myli miała je Katarzyna

Wkleiłem zdanie na temat Legalett kogoś z innego forum.Złe zdanie,Ale przecież ,jeśli to co napisał jest nieprawdą można to tu napisać i uzasadnić.Chyba min po to są takie fora.Mało tego,przeglądając to inne forum zauważyłem ,że autor tego co wkleiłem miał inne (inny temat zupełnie)kontrowersyjne poglądy co napisałem i co chyba raczej na niekorzyść Legalett nie jest.

Tobie każde PYTANIE( podkreślam-pytanie) kojarzy się z atakiem na Legalett.Nie wolno pytać , trzeba mówić ,że jest super?Taka jest twoje definicja właściwej netykiety i braku trollowania?

Po prostu

1.napisz jak zachowa cie COP pompy ciepła,co będzie z jej żywotnością oraz co będzie z bezwładnością systemu

2.Napisz jak Legalett współpracuje z piecem gazowym np jakie piece stosuje się do tego systemu ,jak działają

3.Obal złe zdanie człowieka o Legalett z postu ,który wkleiłem

p.s Jak pamiętasz moje wątpliwości co do Legalett zaczęły się od stosowania styropianu pod płytę.Takie wątpliwośći mają nawet konstruktorzy.A pisałeś przecież jakie to bzdurne idiotyczne pytania mam.A nikt nie wie co będzie za 30lat bo nikt styropianu spod płyty po 30latach nie wyciągał jeszcze.ALe oczywiście w/g ciebie na pewno nic się nie stanie a moje pytania to trollowanie,

Może Ty dostałeś domek za darmo ,ale ja ciężko na niego pracuje i nie mam zamiaru wydać miliona złotych nieodwracalnie na podstawie materiałów reklamowych Legalett i możesz sobie nazywać to trollowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Żeby już było bardzo precyzyjnie HenoK nie napisał ,że się nie nadaje tylko ,że COP pompy spadnie a żywotność pompy również,

Nie napisał ,co z bezwładnościa ale wiadomo ,że niższa temp zasilania (z pompy) tą bezwładność zwiększy.

Oczywiście PiotrzeO możesz twierdzić ,że to nie ważne ,że pompa wytrzyma dwa razy krócej a COP będzie połowę niższy niż powinien a bezwładność jeszcze wyższa niż jest ale podłączyć się da więc się nadaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek131 napisał: i możesz sobie nazywać to trollowaniem

Dziękuję i tej wersji będę się trzymał, bo na wszystkie Twoje pytania udzieliłem odpowiedzi (na ostatnie także Henryk).

Twoje powtarzanie wkółko tego samego i dorzucanie niepewnych informacji jak choćby ta powyżej: jak mnie pamięć nie myli miała je Katarzyna - świadczy, że odpowiedzi czytasz wybiórczo wybierając to co Ci odpowiada.

Naiwnie liczyłem, że po zimie stan Twojej wiedzy jest lepszy, ale niestety nie i w związku z tym rezygnuję z dalszych prób tłumaczenia Ci czegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Tu akurat nie chodzi o Tomasza ale o twoją postawę. Jesteś jakoś z firmą Legalett związany co jest oczywiste patrząc na twpje wypowiedzi. Wątpliwości potencjalnych klientów należałoby rozstrzygać albo podając fakty które je rozwieją albo jeżeli takich nie ma przyznając że coś nie do końca jest doskonałe. Wskaż może proszę gdzie jest odpowiedź na wątpliwości Tomka bo ja takiej nie znalazłem. Też jestem potencjalnym klientem Legalettu i już widzę jak mogę zostać potraktowany. Teraz nazwą mnie trollem a jak już w Legalett zainwestuję i coś będzie nie tak to kim będę? Pieniaczem? Czepiającym się drobiazgów upierdliwym klientem? Może lepiej nie dociekać czy Legalett powietrzny dobrze współpracuje z PC i kupić płytę w innej firmie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Perm

Trudno mi zrozumieć skąd masz takie negatywne skojarzenia i podejrzenia. Nadal piszesz ogólnie i nadal nie wiem co konkretnie masz na myśli.

Poza tym raz piszesz, że nie chodzi Ci o Tomka, a potem prosisz, abym wskazał Ci gdzie są odpowiedzi na Jego pytania. A czy przeczytałeś uważnie korespondencję z Tomkiem w tym wątku forum - nie tylko moją?

 

Z braku czasu poproszę, abyś to Ty najpierw odpowiedział konkretnie na moje pytania z poprzedniego listu (tylko 3 krótkie pytania), a potem napisał jakie konkretne zagadnienia dotyczące Legalett interesujące Ciebie, a nie Tomka.

 

Jesteś jakoś z firmą Legalett związany co jest oczywiste patrząc na twpje wypowiedzi.

Co jest dla Ciebie oczywiste i z czego wynika ta Twoja oczywistość?

Jeśli chodzi o moje powiązania z Legalett nie są żadną tajemnicą i pisałem o tym tu już wielokrotnie w ciągu kilku lat - wystarczy poczytać. Znam tę firmę od momentu wybudowania mojego domu i na podstawie swoich 7 letnich doświadczeń staram się nimi dzielić z innymi. Można przyjechać do mnie, porozmawiać, zobaczyć dokumentację zdjęciową budowy, zapytać o naturalne liczne wątpliwości... Wielu z tego skorzystało. Tomek ponoć chciał i nawet znalazł się sponsor na taką wycieczkę dla Niego, ale wtedy Tomek się wycofał.

Zainteresowanym wysyłam artykuły, które napisałem do kilku wydawnictw (m.in. "Muratora") na temat budowy swojego domu.

Wbrew Twoim przykrym dla mnie sugestiom dzielę się tym gratis, bo sam kiedyś takich rad potrzebowałem i od tego jest też to forum.

 

Też jestem potencjalnym klientem Legalettu i już widzę jak mogę zostać potraktowany. Teraz nazwą mnie trollem a jak już w Legalett zainwestuję i coś będzie nie tak to kim będę? Pieniaczem?

Przepraszam, a czy kontaktowałeś się z kimkolwiek z firmy Legalett? Czy ktoś Ciebie źle potraktował? Na jakiej podstawie masz takie wnioski? Uzywasz liczby mnogiej czyli nie chodzi tylko o mnie. :-) W tym wątko nikt Ciebie tak nie nazywał (w innym jak czytam o różne rzeczy Ciebie posądzano), a ja wyraziłem tylko kilka razy prośby, które pozostały bez odpowiedzi. :-(

Jeśli na podstawie mojej korespondencji z Tomkiem, to czy mam rozumieć, że interesuje Ciebie tylko naśladowanie Tomka na forum czy też konkretna budowa domu?

 

Może lepiej nie dociekać czy Legalett powietrzny dobrze współpracuje z PC i kupić płytę w innej firmie?

Może, a może popytać w wielu miejscach: zapytać u źródła w firmie Legalett, skontaktować się z Piranie, który ma takie rozwiązanie i działa ono skutecznie, zadzwonić do ww. firmy z Jasła, poczytać na innych forach... Wystarczy tylko chcieć, a nie snuć domysły, przytaczać ogólniki napisane przez innych.

Tomek nie mając argumentów milknie na jakiś czas lub zmienia temat, by ponownie za kilka miesięcy zacytować pytania, na które już otrzymał odpowiedź.

Ostatnio trzyma się wypowiedzi Henryka, który nie odniósł się na razie do mojej prośby o opinie na temat listu Piranie.

Tomek bzdurnie podważa ten list. Piranie zbudował dom (w przeciwieństwie do Tomka), ma ciekawe dwuletnie doświadczenia, ale to wg Tomka nic nie jest warte, bo... nie napisał wielu listów na forum. Przyznasz Perm, że to "ciekawa" argumentacja przekreślająca doświadczenia innych i typowa dla definicji trolla.

Można dojść do wniosku, że należy na forum pisać dla samego pisania, by stać się dla jednych wiarygodnym, a dla innych na przykład trollem. :-)

Edytowane przez Piotr O.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko Ty masz z tym problemy:

Oto przepis na rozwiązanie Twoich problemów :

- otwierasz swoją skrzynkę odbiorcza,

- zaznaczasz wszystkie wiadomości,

- otwierasz z menu Wybrane wiadomości

Z tego menu możesz wybrać pobranie wszystkich zaznaczonych wiadomości w 3 różnych formatach : XML, CVS, TXT. Dla pewności możesz pobrać wiadomości we wszystkich tych formatach, a potem hurtem usunąć.

Od tej pory możesz cieszyć się "dziewiczą" skrzynką odbiorczą, a tak czy inaczej będziesz miał dostęp do swoich wiadomości offline :).

 

Dziękuję Henryku. Zmobilizowały mnie e-maile z Muratora, że piszą do mnie, a skrzynka prywatna odrzuca listy.

Przepraszam, że z braku czasu dopiero teraz wyczyściłem skrzynkę z korespondencji za lata 2003-2010.

Troszkę naszukałem się tego zwrotu "Wybrane wiadomości", aż znalazłem w końcu po przewinięciu strony w dół pod zaznaczonymi listami.

Można już do mnie pisać. :-)

PS Zapisałem jako plik txt w Word.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek ponoć chciał i nawet znalazł się sponsor na taką wycieczkę dla Niego, ale wtedy Tomek się wycofał.

 

Co???????????????????

 

A zresztą,szkoda gadać.Kończę dyskusję z PiotremO bo bez sensu wydłuża ona wątek i utrudnia potem innym czytanie.Ewnetualnie PiotO może w koncu odpwiedzieć na pytania które powyżej mu zadałem chyba po raz czwarty,w głupie słowne przepychanki już mi się nie chce bawić,więc będę pomijał je milczeniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio trzyma się wypowiedzi Henryka, który nie odniósł się na razie do mojej prośby o opinie na temat listu Piranie.

Prawdę mówiąc próbowałem znaleźć tą wypowiedź i mi się to nie udało. Zresztą ostatnio znalezienie czegokolwiek na FM jest bardzo trudne.

Jeżeli możesz, to podaj do niej link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto co napisal piranie

 

Użytkuję Legalett od 18 miesięcy

 

Witam Forumowiczów po raz pierwszy i chyba nie ostatni gdyż widzę że toczy się tutaj gorąca dyskusja.

Zaglądnąłem na forum Muratora z czystej ciekawości (wcześniej śledziłem nowinki technologiczne będąc zagorzałym czytelnikiem i prenumeratorem gazety Budujemy Dom) i widzę że toczy się pewnego rodzaju wymiana doświadczeń na temat opłacalności budowy konkretnych systemów cieplnych w domach które zamieszkujemy. Więc pozwolę sobie przedstawić rozwiązania które zastosowałem w domku w którym obecnie od 15 miesięcy mieszka klasyczna polska rodzina tj. rodzice + 2 dzieci.

Budowę domu planowaliśmy już w 2007 roku i tak też zadecydowaliśmy że powstanie on w technologii mało u nas stosowanej tj. Legalett oraz Praefa i całkowicie jesteśmy uzależnieni od energii elektrycznej gdyż CWU i ogrzewanie oraz gotowanie (kuchnie indukcyjna) zostało oparte na zasilaniu prądem elektrycznym (licznik dwu taryfowy, przyłącz 9 kWh i 32 A).

Jest to dom Zorza po niewielkich zmianach układu ścian na poddaszu (podniesienie ścianek kolankowych oraz zrezygnowano z jednego pokoju na rzecz garderoby

i powiększonego hollu)

1. powierzchnia zabudowy - 117,95 m2

2. kubatura pomieszczeń - 244,85 m2

3. powierzchnia użytkowa - 146,18 m2 bez garażu

domek wyposażyliśmy w wentylacje nawiewno – wywiewną z odzyskiem ciepła i pełnym sterowaniem elektronicznym – Rekuperatory.pl zamontowaną przez porządną firmę S.E. pana Tomka z Łańcuta,

pompę ciepła Thermogolve z bezpośrednim odparowaniem i wymiennikiem poziomym gruntowym oraz instalację solarną tj. 30 rur próżniowych oraz 500 litrowy buforowy zbiornik ciepłej wody montowane przez solidną firmę z Jasła,

fundament Legalett z izolacją 2*10 cm styropianu pod spodem i metalowymi kanałami grzejnymi fi 100 oraz wymiennikiem kominkowym, pełne sterowanie elektroniczne temperatury i załączania pompki wodnej po spadku temperatury

ściany zewnętrzne Praefa to keramzytobeton 15cm +15 cm styropianu platinum ściana,

dach 20 cm wełna samo rozprężna oraz 5 cm wełny w płatach kładzione w poprzek krokwi,

 

rolety okienne aluminiowe z ociepleniem sterowane elektronicznie i zamykające się

po zmroku.

 

Parter - powierzchnia ogrzewana Legalettem to ok. 84 m2 przy 2 szt. wymienników wodnych IGV 4000W z czteroma termostatami;

Poddasze – powierzchnia ogrzewana 97 m2 (5 małych grzejników pod oknami dachowymi + tradycyjna podłogówka ze sterowaniem Grandfosa).

 

Temperatura ustawiona na sterownikach Legalettu na parterze: 210C i 220C w salonie gdzie najczęściej bawi się 18 miesięczna córeczka,

Temperatura na poddaszu 200C aby lepiej się spało bo powyżej to było zbyt gorąco.

 

A teraz czas na konkrety dotyczące zużycia prądu przez nasz domek:

Okres od 04.09.2008 do 31.12.2008r. gdzie zużyliśmy 598 kWh w taryfie dziennej

i 1101 kWh w taryfie nocnej za kwotę 572,60 PLN co daje nam 119 dni przy średniej dziennej 4,81 PLN i był to czas od założenia licznika do dnia wprowadzenia się całej rodziny czyli tzw. wykończeniówka z ogrzewaniem domu do 190C.

 

Okres od 01.01.2009 do 31.12.2009 gdzie zużyliśmy 2547 kWh w taryfie dziennej

i 3836 kWh w taryfie nocnej za kwotę 2184,21 PLN co daje nam 365 dni przy średniej dziennej 5,98 PLN za pierwszy pełny rok użytkowania z malutkim dzieciątkiem które generowało dodatkowe koszty prania i kąpieli (uważam że nie jest źle );

 

Okres od 01.01.2010 do 14.03.2010r. gdzie zużyliśmy 743 kWh w taryfie dziennej

i 1395 kWh w taryfie nocnej za kwotę 755,94 PLN co daje nam 73 dni przy średniej dziennej 10,35 PLN gdzie obecna zima daje często do wiwatu.

 

Jednocześnie nadmieniam że sam kominek traktujemy jako rekreacyjną rozrywkę wieczorem i od momentu wprowadzenia się do domu to był on używany mniej niż 50 razy z tego w czasie lutowych mrozów przepalałem w nim 6 razy około 3-4 godziny co drugi lub 3 dzień (nie lubię pracować na etacie palacza) a poza tym i tak pompa ciepła daje radę więc po co się brudzić przy kominku.

 

Tak więc pozdrawiam z okolic Łańcuta i czekam na komentarze dotyczące naszych kosztów i pocieszam innych świecącym słoneczkiem które pobudza do zakwitania przebiśniegi w naszym ogrodzie.

Pisał i pozdrawia, dziękując Wykonawcom - Pirania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie zacytowałeś cały post, wystarczyłby tylko link do niego : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?24120-Legalett-do%C5%9Bwiaczenia-mieszka%C5%84c%C3%B3w&p=4014121&viewfull=1#post4014121

Wyniki dla tego domu są rzeczywiście rewelacyjne. Zużycie energii poniżej 50kWh/m2 rocznie można uznać za bardzo dobry wynik.

Dom jest zaizolowany na podobnym poziomie jak mój (ja mam mniej izolacji od strony gruntu).

Niskie zużycie energii to wynik nie tylko dobrej izolacji i pompy ciepła, ale także wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, próżniowych kolektorów słonecznych i wspomagania ogrzewania kominkiem (wbrew pozorom ma on duży wpływ na poziom zużycia energii elektrycznej).

W tym wypadku kolektory słoneczne odciążają PCi latem przy przygotowaniu ciepłej wody, co pozwala lepiej zregenerować wymiennik gruntowy PCi.

W dobrze ocieplonym domu z dobrze dobraną PCi współpracującą z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym oraz podgrzewaczem ciepłej wody można spokojnie zrezygnować z kolektorów słonecznych i kominka wspomagającego ogrzewanie, zachowując niskie zużycie energii.

Moim zdaniem instalacja ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w tym domu jest przeinwestowana (można było wykonać ją taniej uzyskując podobny poziom zużycia energii).

Niestety podstawą tej oszczędności jest zastąpienia ogrzewania z kanałami powietrznymi wodnym ogrzewaniem podłogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem,że to nie kolejny post reklamowy(a było tu kilka takich dziwnych postów,zawsze ten sam schemat był) ,który pojawia się w absolutnie odpowiednim momencie a następnie gość milknie mimo ,że chciał dzielić się doświadczeniami.Ale zostawmy to

Tylko czy da się ocenić po tym poście jaki był COP pompy czy jak długo ona pochodzi?

A może pompy z kolektorami poziomymi czy pionowymi współpracują z Legalett lepiej niż te powietrze/woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy da się ocenić po tym poście jaki był COP pompy czy jak długo ona pochodzi?

A może pompy z kolektorami poziomymi czy pionowymi współpracują z Legalett lepiej niż te powietrze/woda

Nie da się tego ocenić. W tym opisie nie ma nawet podziału na energię używaną do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody od tej zużywanej na pozostałe potrzeby.

Niewątpliwie jednak jest to drogie pod względem inwestycyjnym rozwiązanie: kanały grzewcze systemu Legalett, nagrzewnice wodne, nagrzewnica kominkowa, pompa ciepła z zasobnikiem 500l, próżniowe kolektory słoneczne. Do tego dochodzi jeszcze powiązanie tego wszystkiego i układ sterowania.

Przeszkodą do ekonomicznego zastosowania PCi nie jest tu dolne źródło - może być ono różne: powietrze, woda, grunt, ale temperatury potrzebne do nagrzewnic.

Przy mojej instalacji z wodnym ogrzewaniem podłogowym temperatura czynnika grzewczego nie przekraczała 35 st.C nawet w największe mrozy, natomiast w układzie z nagrzewnicami, w takich samych warunkach, temperatura czynnika grzewczego musi być rzędu 45-50st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ekonomiczne używanie pompy ciepła z Legalett nie jest możliwe w normalnej sytuacji, tzn robimy Legalett na powietrze i podłanczamy pompę ciepła.Dodatkowo praca na takich temperaturach skróci okres żywotności tego drogiego cacka jakim jest pompa ciepła oraz podniesie bezwładność systemu.Czyli dać się oczywiście da,ale sensu to ani ekonomicznego ani żadnego innego nie ma.

Szkoda.To bardzo poważna wada

I niech mi jeszcze ktoś powie ,że to jest ok i normalne takie pisanie przez Legalett jak cudownie można wszystko podpiąć a pompę ciepła w szczególności.Na takie właśnie rzeczy zalewa mnie krew.Oczywiście robi tak masę firm,zawsze pytanie jak niefachowiec ma odróżnić ziarno od plew i nie dać się nabrać.

Reasumując Legalett jest dobry tylko w jednym momencie-ktoś nie ma gazu nie chce węgla ,chce prąd,ma kasę by zrobić Legalett,zdaje sobie sprawę ,że jak ten prąd będzie go zżerał to np pompy ciepła do Legalett podłanczać nie będzie sensu,czyli najwyżej ...ubierze się grubiej

A piecem na węgiel można zagrzać Legalett ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ekonomiczne używanie pompy ciepła z Legalett nie jest możliwe w normalnej sytuacji, tzn robimy Legalett na powietrze i podłanczamy pompę ciepła.Dodatkowo praca na takich temperaturach skróci okres żywotności tego drogiego cacka jakim jest pompa ciepła oraz podniesie bezwładność systemu.Czyli dać się oczywiście da,ale sensu to ani ekonomicznego ani żadnego innego nie ma.

Nie jest to do końca tak jak piszesz. Napisałem, że można to zrobić taniej i z lepszym skutkiem.

Nie zawsze jest to jednak możliwe. Jeżeli masz już wykonane ogrzewanie powietrzne w systemie Legalett, to rozwiązanie takie jak opisał Piranie jest poprawne, ale gorsze pod względem ekonomicznym (wyższe koszty eksploatacji) od rozwiązania, o którym pisałem. Tym niemniej koszty eksploatacji po zastsosowaniu pompy ciepła (w porównaniu z ogrzewaniem tylko energią elektryczną) spadną min. 2-krotnie (dla pompy ciepła powietrze-woda), a nawet 3-krotnie dla pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem.

Czy jest to inwestycja opłacalna, to już inna bajka - dużo zależy od zapotrzebowania budynku na energię do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra HenoK.Ale ja zajmuje się czymś innym,nie jestem fachowcem od budownictwa ,nie potrafię policzyć zaprojektować i wykonać lub zlecić wykonanie lepszego wymyślonego przeze mnie systemu tak jak Ty.Muszę korzystać z gotowych rozwiązań.Chcąc iść z postępem (pytanie czy to postęp czy wynalazki ,które za 20lat się okaże ,że do niczego się nie nadają,ale zostawmy to),tak więc chcąc iść z postępem zamawiam Legalett, który robi to tak jak robi czyli prąd lub wymiennik wodny.I kropka.Jest to gotowe systemowe rozwiązanie i takie mnie interesuje-nie mam czasu ani wiedzy żeby doprojektowywać ,przeprojketowywać itp.Gotowy system.

I teraz bojąc się prądu nie mając lub nie chcać gazu co pozostaje ,żeby miało sens ekonomiczny i inwestycyjny.O to głównie chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek131 jeśli koniecznie chcesz PC uderzaj w ogrzewanie podłogowe wodne, które do PC jest systemem dedykowanym. Nie dla Ciebie postęp w wersji legalett. Po za ekonomią legalett ma właściwości, których inne systemy nie mają co nie znaczy ze wszystko jest perfekt i legalett jest dla wszystkich.

 

U mnie stanęło ostatecznie że będzie wymiennik kominkowy nowego typu, wkład kominkowy w obudowie szamotowej bez dodatkowych mas akumulacyjnych. Zdun doradził że jeśli kominek będzie wspomagał system grzewczy to lepiej nie oszczędzać na wkładzie. Inżynier Narucki poinformował mnie że stosując wymiennik przy małej powierzchni fundamentu grzewczego w moim przypadku 57 m2 i ciągłym paleniu w kominku możliwym jest, iż grzałki elektryczne nie będą w ogóle pobierały prądu. Dobrze by było chociaż i bez tego legalett i kominek nie wypadłby z inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to ,że chcę koniecznie.Ale jak się okaże że za prąd płacę dużo lub bardzo dużo to chciałbym mieć taką możliwość, a jak widać nie bardzo mam.

Za ogrzewanie energią elektryczną zapłacisz dużo w dwóch przypadkach : duże jest zużycie energii potrzebnej do ogrzewania lub drastycznie wzrosną ceny energii. Na drugi przypadek nie będziesz miał wielkiego wpływu, ale prawdopodobnie ceny energii elektrycznej wzrosną w sposób podobny jak ceny innych nośników energii.

Na pierwszy przypadek masz duży wpływ na etapie projektowania i budowy domu. Bez większego problemu możesz zlecić projektantowi obliczenie sezonowego zapotrzebowania domu na ciepło do ogrzewania i na przygotowanie ciepłej wody. Jeżeli wyniki tych obliczeń będą niezadowalające możesz zlecić zaprojektowanie domu o konkretnym zużyciu energii. Możliwości pod tym względem jest naprawdę wiele, pompa ciepła jest tylko jednym z nich.

Pompa ciepła nie jest uniwersalnym rozwiązaniem sprawdzającym się z dobrym skutkiem w każdej sytuacji.

Podobnie jak przy instalacji grzewczej systemu powietrznego Legalett trudno jest ją sensownie zastosować przy współpracy z instalacją grzejnikową.

Również w tym wypadku efekty ekonomiczne będą gorsze niż przy ogrzewaniu podłogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem.Tylko zawsze lubię mieć alternatywę.Zgodnie z reklamówkami Legalett pomyślałem-jakby wyszło zle,wydam 25tys na pompę ciepła (przyłącz gazu i piec i tak by z 15tys pochłonął) i włożę pompę ciepła pow/woda.

Co ja w ogóle tak się uparłem na Legalett to też nie wiem,jak za 20 lat znikną z rynku gdzie se kupię wymienniki,sterowniki itp.Zainstaluję piec na gaz i grzejniki?Da się mając Legalett i ściany z praefy?

Może to kwestia lenistwa - wołam Pref-bud czy Abakon (Legalett+Praefa)uzgadniam cenę,każę działać i jest stan deweloperski za 3 lub z poślizgiem powiedzmy 5 miechów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...