Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie,

nie zagladam tu od pewnego czasu, bo zwykle dostaje powiadomienie o pojawieniu sie nowych listow, a tu nic do mnie nie dotarło.

Poza tym nawał pracy i czasu na forum mało.

Odnosnie listy zapytan bingo-ada, to najlepiej przeslac je e-mail wprost do Legalett. Moim zdaniem wszystko zalezy od Twoich mozliwosci finansowych i potrzeb. Skoro podciagniecie gazu jest dla Ciebie kosztowne, to nie bardzo rozumiem, bo koszt pompy cieplnej czy Legalett takze nie jest tani. Ja zrezygnowałem z gazu z racji finasowych i korzystam z pradu elektr., co jak do tej pory jest bardzo korzystne w przypadku Legalett (sąsiedzi maja gaz z butli i płacą kilka razy więcej). Przy tak dużym domu koszty Legalett nie będą niskie, ale i pompa jest droga. Ja byłbym bardziej za Legalett niż pompą cieplną, ale decyzja nalezy do Ciebie.

Kominek połączony z Legalett, to bardzo dobre rozwiązanie

 

Nie mam doswiadczen z ogrzewaniem pietra za pomoca Legalett. Jest ono stosowane, a po zmianach technologicznych wprowadzonych rok temu bardziej skuteczne.

 

Tyle na szybko.

Pozdrawiam życząc wytrwałych poszukiwań najlepszych rozwiązań oraz dobrych i mądrych wyborów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam i pozdrawiam wszystkich.

Mam nadzieję, że jeszcze czasem ktoś tu zagląda.

 

Dzis nastąpiło przebudzenie Legalett.

Włączył się sam, bo temp. spadła w niektórych pokojach do 19,5 st., a na dworze rankiem jest już mniej niż 5 st.

A jak u innych?

Czy grzejecie już kominkami i piecami?

 

Najlepszego w DEN

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalett "chodzi mi po głowie" od conajmniej trzech lat. Po długim zbieraniu się nadejszła wiekopomna chwila i uruchomiłem papiery na budowę i zwróciłem się do Legalett o wycenę i projekt. Dzisiaj mam dostać umowę i wstepny projekt niezbędny do wydania zezwolenia. Jak dobrze pójdzie to sam fundament wyleję jeszcze w tym roku by wczesna wiosna ruszyć dalej.

Domek 100 m2 (Gienia z pracowni Horyzont) plus poddasze (40 m2 - 2 pokoje, łazienka), płyta tylko na dole, góra dogrzewana grzejnikami z dynamicznym rozładowaniem. Wszystko grzane elektrycznie.

Mam pytanie do uczestników farum (bo choć przeczytałem wszystko to odpowiedzi na te watpliwości nie znalazłem) : czy jeżeli kominek będzie wpięty w system to według rozeznania praktyków (z może i teoretyków) jest szansa uzyskania nieco ciepłego powietrza na ogrzanie pomieszczeń na górze ? Chodzi mi o grawitacyjne przemieszczenie ciepłego powietrza z płaszcza kominka kanałami i wypuszczanie go nad podłogą pietro wyżej. Teoretycznie jest to możliwe bo długość kanałów nie przekroczy 3 m. Może ktos to przetestował ?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalett niewiele ciepła odbiera od kominka i nie ma problemów żeby kominek grzał górę. Zresztą, właśnie tak mam. Na dole ciepło trzyma Legalett, a ciepłe powietrze znad kominka idzie na górę.

 

Legalett usprawnił wymiennik ciepła umieszczany w czopuchu kominka. Twój zdaje się ma już parę lat i niewielką powierzchnię wymiany (same rury spiro).

 

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam. Jestem nowy :oops: Ponieważ temat legalettu śledzę od pewnego czasu postanowiłem podzielić się z Wami moimi przemyśleniami. Jestem na etapie projektowania mojego przyszłego domu, a więc i podejmowania decyzji co do rozwiązań technicznych. I wcale nie próbuję skrócić tego etapu, bo znacznie łatwiej jest wymazać parę kresek niż "przesuwać parę ścianek". Zauważyłem, że częściej odwiedzają tę stronę osoby, które chcą wybudować dom na legalecie, niż ci którzy z niego korzystają. I nie dziwię się, bowiem mając płytę grzewczą zapomina się o problemie ogrzewania. Poprostu to działa (wiem to od użytkowników). Najpewniej działające są rzeczy proste. I najprostszym rozwiązaniem jest ogrzewanie fundamentu powietrzem podgrzanym elektrycznie( prąd podprowadzony do centrali grzewczej i już). Ale tańszym w użytkowaniu będzie gaz. Tylko wtedy oprócz centrali grzewczej trzeba kupić również piec gazowy. To dodatkowe koszty. Ale może nam podgrzewać wodę ( to plus). Do tego możemy podłączyć w dowolnym czasie kominek z płaszczem wodnym i otrzymujemy pewnie i stabilnie działający zintegrowany system ogrzewania i c.w.u. I to jest moim zdaniem dobre rozwiązanie na dziś. Dlaczego na dziś? Bowiem rozwiązaniem przyszłości jest połączenie Legalettu z pompą ciepła. Niewielkie zapotrzebowanie na moc oraz stosunkowo mało wydajne pompy ciepła to dobry mariaż. Na dziś wg fachowców koszty zakupu i użytkowania pompy ciepła są ekonomicznie nieuzasadnione jeśli ma się dostęp do gazu ziemnego. U naszych zachodnich i północnych sąsiadów pompy ciepła montowane są w 50 % powstających domostw. I w większości są to pompy pozyskujące ciepło nie z gruntu a z powietrza ( ze względu na małe powierzchnie działek). Firmy produkujące piece mają takie rozwiązania w swojej ofercie. Nie jest to u nas zbyt znane rozwiązanie.

ale przynudziłem. na dzisiaj wystarczy. pozdrawiam wszystkich. Jeżeli ktoś ma ochotę podyskutować - zapraszam.

Nic tak nie ćwiczy szarych komórek jak sensowna dyskusja

:roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wątpliwości co do sensu łączenia PC i Legalettu.

PC to ogrzewanie niskotemperaturowe. Do Legalettu trzeba chyba dawać wyższe temperatury. Zastosowanie Legalettu oraz PC ma szczególnie sens jeśli grzejemy w II taryfie.

Nie wiem czy PC dając ok 40-45st (to już dużo, jeśli chcemy zachować dużą sprawność PC powinno być mniej) na wymienniku grzejącym powietrze do Legalettu zdąży zagrzać fundament.

Ale może PC pracując całą dobę zagrzeje płytę przy koszczie mniejszym niż grzanie prądem w II taryfie?

Czy ktoś to analizował?

Oczywiście koszt PC jest niebagatelny i tu należałoby też uwzględnić zwrot inwestycji.

 

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na początku pozwalam sobie na przytoczenie danych technicznych wodnej centrali grzewczej proponowanej przez Legalett:

Agregat IGV 3004W posiada cztery wymienniki woda - powietrze.

Może być stosowany z 1,2,3, lub 4-ma termostatami

-(możliwość wydzielania czterech stref grzewczych).

 

Dane techniczne:

Napięcie ...........................................230 V 1N 50Hz

Moc znamionowa silnika wentylatora.................115 W

Bezpiecznik ...................................................10 AT

Moc wymiennika wody - powietrza ........2,5 kW - 4 kW

Temperatura na wejściu.......................... 45° - 75° C

Średnica przyłącza .....................................f 15 mm

Przepływ powietrza ...................400 - 550 m3 / godz.

A zatem patrząc na zakres temperatur centrali i PC to powinno grać> I tu przydałaby się opinia kogoś z Legalettu. Oczywiście należy zastanowić się czy sensownym jest komplikowanie układu grzewczego a zatem powiększanie stopnia jego awaryjności, bo (tak w skrócie)

1. zasilamy prądem PC

2. PC ogrzewa nam wodę (cieplik)

3. Cieplik podgrzewa powietrze

4. Powietrze podgrzewa fundament

Uważam jednak, że dobrze jest być mądrym mądrością innych. Ceny prądu, gazu innych mediów będą dość szybko osiągały poziom cen "zachodu" (Przykładem ropa, benzyna). Należałoby więc już dzisiaj dla własnego bezpieczeństwa przyjąć sposób myślenia i liczenia naszych zachodnich i północnych sąsiadów, aby nie być zmuszonym do zmiany własnego nowego systemu ogrzewania ze względu na gwałtowne podwyżki cen mediów ( przykład propan-butan). W najnowszej ofercie Viessman proponuje kompaktowe powiązanie pompy ciepła z solarem dla CO i cwu wspomagane elektryczną grzałką. Wszystko w wymiarach lodówki i z jednym sterownikiem. Dla mnie bomba choć cena wybuchowa. Po cichu liczę na to, że te drogie ale ekologiczne rozwiązania będą w niedalekiej przyszłości premiowane dotacjami lub ekokredytami.

Na koniec spostrzeżenie: jedyne co mnie do Legaletta zniechęca to fakt, że jest monopolistą, a to jak wiemy nie wróży nic dobrego.

Pozdrawiam

Markus1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że PC da radę.

Wadą takiego rozwiązania jest (co zauważyłeś) komplikacja i większa cena. Legalett jest drogi, PC też.

 

Przy 45 stopniach dobowy czas pracy PC może być jednak bardzo długi. Czy na tyle długi, że koszt energii przewyższy koszt pracy grzałek na II taryfie? Nie wiem. Trzeba to wyliczyc dla konkretnego domu. I jeszcze proszę uwzględnić koszt zakupu PC.

 

Agregat Legalettu to rzecz prosta jak konstrukcja cepa. Całość kosztuje dużo, ale płaci się też za płytę i gwarancję, że to wszystko razem zadziała. Firma ma pewnie też patent co blokuje innych.

 

Pozdrawiam,

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Uważam, że wszystko zależy od jakości styropianu. Robiliśmy małe doświadczenia ze styropianem. Styropian tej samej klasy różnych producentów zachowuje się różnie: np. pod wpływem otwartego ognia. W niektórych przypadkach w założeniach niepalny styropian potrafił się nie tylko topić ale nawet pięknie tlić. Podobnie różna była tendencja do kruszenia się. W przypadku Legaletta nie można oszczędzać na styropianie.

Co do doświadczeń to trudno oczekiwać aby firma źle pisała o swoim produkcie na własnych stronach internetowych. Rozmawiałem z użytkownikiem Legaletta (8 letni dom) i jedyne co usłyszałem to pochwały. Na zewnątrz budynku nic nie można było stwierdzić co do stanu styropianu.

Pozdrawiam

Markus1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Fakt. Źle to ująłem. Zamiast niepalny powinienem napisać TRUDNOPALNY. I to właśnie ta trudnopalność jest tak kontrowersyjna. Ciekawe czy na to forum zaglądają przedstawiciele (pracownicy) firmy LEGALETT?

Pozdrawiam Markus1

 

Naprawdę nie kumam co jest kontrowersyjnego w trudnopalności styropienu. Ma spełniać normy , czyli między innymi być samogasnący. A już wcale nie mogę sobie wyobrazić jak miałby się zapalić (i płonąć!?) styropian pod płytą fundamentową. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...