Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

piotrzeO ,nie rozumiem skąd ten język -wungiel etc. nie rozumiem skąd mowa o konkurencji,nie pisałem o tym,bać się nie boję,a a propos Twojej profesji a zaangażowania w Legallet,to jeśli Ci nic nie płacą to jest skandal.Rany na Twojej piersi i szkody psychiczne w obronie marki L,świadczą o kombatantctwie i wymagają zadośćuczynienia,albo przynajmniej honorowego prezesostwa.Tyle żartów.Wiem,że to nie jest miejsce na pozyskiwanie klientów,czytam to wszystko,żeby poznać rynek,jakie są oczekiwania ludzi,powiem szczerze,wiem więcej.Stąd moje pytanie o strone techniczną,czy kładzie się kafle bezpośrednio na płytę,wiedzieć więcej....to ważne.O tyle ważne ,że mnie interesuje cała reszta ,co sie dzieje po.. ponieważ dalej zajmuję sie budowaniem chałup i dla mnie ważny jest cały proces budowy,mniej boli później.

ot i całe zeznanie,co do konkurencji,to ja dla marki L,jestem tzw. pikuś ,nawet nie pan pikuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

O tyle ważne ,że mnie interesuje cała reszta ,co sie dzieje po.. ponieważ dalej zajmuję sie budowaniem chałup i dla mnie ważny jest cały proces budowy,mniej boli później. ot i całe zeznanie,co do konkurencji,to ja dla marki L,jestem tzw. pikuś ,nawet nie pan pikuś.

Cezka, podoba mi się to co piszesz i jak piszesz. Tym bardziej, że masz poczucie humoru, umiesz czytać ze zrozumieniem, nie obawiasz się popełniać błędów, jesteś refleksyjny... i doceniasz ludzi - dziękuję. :-)

Mam dla Ciebie "tajną" informację, o której kiedyś tu pisałem. Legalett Gdańsk szukał firm, które byłyby zainteresowane wykonawstwem fundamentu grzewczego. Oferta być może jest nadal aktualna. Jak pewnie wiesz taki fundament można wykonać samemu w oparciu o dokumentację otrzymaną z L.

Co Ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

A czemu upierasz się przy rurach/kanałach 100 mm?

Wyczytałem, że przy większych średnicach powietrze ma mniejsze opory do pokonania a przez to mniej szumi. Przekładając to na Kominkowy wymiennik ciepła przy rurach 50 mm L będzie bardziej szumiał niż przy rurach 100 mm.

Niemniej standardowa oferta L zakłada stosowanie rur 50 także do KWC.

 

A skąd taka błędna informacja? Wybór należy do Ciebie czy chcesz 50 pp czy 100 spiro.

Faktycznie, zadzwoniłem, sprawdziłem. 100 mm spiro są dostępne ale jest to droższe rozwiązanie niż 50 mm.

Standardowo też L w przesłanej ofercie zaproponował mi rury 50 mm.

 

Jeszcze jeden temat chodzi mi po głowie. Z tego co pamiętam poruszana była kiedyś sprawa KWC.

Wymiennik działa w dwie strony grzeje gdy jest palone w kominku ale i ochładza niepotrzebnie układ gdy kominek jest wygaszony.

Czy jest to problem czy też są to pomijalne straty lub czy ktoś praktycznie rozwiązał ten problem np: stosując tak jak w rekuperatorach z GWC bypass (przełącznik).

Kominek grzeje, przełączamy wajchę i mamy ciepłą podłogę z kominka. Kominek nie grzeje wajcha w drugą stronę i KWC jest wyłączony z obiegu powietrza.

 

pawgar: "dla otwartych pomieszczeń (kuchnia na salon i przedpokój) inwestycja (w KWC) nie jest zalecana przez L."

Znów jakieś dziwne informacje. Gdzie to wyczytałeś?

Gdzie to wyczytałem? W e-mailu od głównego projektanta L. W większości będę miał pomieszczenia otwarte a w nich

cytuję "... są to w większości pomieszczenia otwarte (salon, kuchnia), które swoim zasięgiem obejmuje przenikające ciepło z kominka. W związku z powyższym podłączanie agregatu grzewczego do kominka mija się z celem. "

 

Skąd masz tę ilość 180 ton?

Z przesłanej mi oferty firmy L. Dla mnie też to wydawało się dziwne. Nawet zadzwoniłem i spytałem czy to trochę nie za dużo. Dostałem odpowiedź, że może starczy 120 ton:)

Przyznam, że nawet 120 t. to dla mnie masakrycznie dużo.

 

Jaką masz wielkość działki?

Ok. 38x38m

 

Zmieniać będę tylko styropian na styrodur

Podziel się co było przyczyną zmiany. Co wpłynęło na twoją decyzję.

 

Acha jeszcze jedno pytanie

Jak poradziliście sobie z kanalizacją i instalacją ciepłej/zimnej wody.

Czy każdy punkt jest "na wylot " przeprowadzony przez fundament czy też instalacje te idą w ścianach?

 

Mam też jeszcze pytanie do wszystkich użytkowników L.

Jakie są wasze przemyślenia dotyczące L. Co byście zmienili dodali ulepszyli gdybyście jeszcze raz stawiali L?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droższe rozwiązanie pewnie bo do większych średnic kanałów grubsza płyta. 100 mm zalecane gdzie szkody górnicze itp.

 

Przy wyjściu powietrza z podłogi 50 mm do KWC są tłumiki o średnicy bodajże 500 mm, następnie rura flex aluminiowa z wełną 250 mm i wymiennik kominkowy.

 

Dziwne bo ja rozmawiając z inż Naruckim rad o bezzasadności stosowania KWC nie otrzymałem, wręcz przeciwnie a patrząc się na rzut projektu domu pagwar to ma on więcej pomieszczeń zamkniętych na parterze niż w moim z71. Zresztą większość nowobudowanych ma salon i kuchnie otwartą?

Edytowane przez QBELEK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Pawle

Jeszcze jeden temat chodzi mi po głowie. Z tego co pamiętam poruszana była kiedyś sprawa KWC.

Wymiennik działa w dwie strony grzeje gdy jest palone w kominku ale i ochładza niepotrzebnie układ gdy kominek jest wygaszony.

Czy jest to problem czy też są to pomijalne straty lub czy ktoś praktycznie rozwiązał ten problem np: stosując tak jak w rekuperatorach z GWC bypass (przełącznik).

Kominek grzeje, przełączamy wajchę i mamy ciepłą podłogę z kominka. Kominek nie grzeje wajcha w drugą stronę i KWC jest wyłączony z obiegu powietrza.

Fajny ten pomysł z wajchą. :-) Z tego co wiem był rozważany przez konstruktorów z L. To są pomijalne straty.

Gdzie to wyczytałem? W e-mailu od głównego projektanta L. W większości będę miał pomieszczenia otwarte a w nich

cytuję "... są to w większości pomieszczenia otwarte (salon, kuchnia), które swoim zasięgiem obejmuje przenikające ciepło z kominka. W związku z powyższym podłączanie agregatu grzewczego do kominka mija się z celem. "

Hm, zastanawiam się co miał na myśli projektant L. pisząc: "podłączanie agregatu grzewczego do kominka"?

Jeśli masz obwodu połączone z kominkiem, które są otwarte i są blisko kominka, to ciepło będzie się rozchodzić grawitacyjnie i wtedy rzeczywiście KWC będzie pewnie niepotrzebnym wydatkiem z jednym wyjątkiem. Kiedy na przykład grzejesz gazem i nie ma dla Ciebie znaczenia w jakich porach dogrzewasz, to KWC ma dla opisanego przez Ciebie układu domu małe znaczenie. W przypadku jednak agregatów prądowych, wykorzystujących głównie II taryfę, KWC pozwala na oszczędności zużycia energii dzięki skumulowaniu w fundamencie ciepła z kominka.

Mam nadzieję, że jasno to opisałem.

Przyznam, że nawet 120 t. to dla mnie masakrycznie dużo.
U mnie było odwrotnie zaplanowano za mało i wtedy byłem zaskoczony, gdy było dwa razy więcej m3 i dwa razy więcej do zapłaty. :-(

Ci, którzy już wybudowali wiedzą, że na tym nie należy oszczędzać - to jest bardzo ważny element L. - jego podłoże.

Ok. 38x38m
Piękna działka i na niej z pewnością wszystko Ci się zmieści - nawet średni basen pływacki. :-)

Jak poradziliście sobie z kanalizacją i instalacją ciepłej/zimnej wody.

Czy każdy punkt jest "na wylot " przeprowadzony przez fundament czy też instalacje te idą w ścianach?

Tak, każdy - chociaż tak być nie musi.

 

PS Pytałem p. Wojtka N. z L. o zasadność stosowania spiro 100, a nie pp 50. Potwierdził, że na życzenie inwestora lub gdy wymagają tego właściwości terenu są stosowane. Jest ono jednak obecnie rzadko wykorzystywane. Tak jak pisałeś standardem są 50 pp z racji kosztów (ok. 20 % taniej). A kwestię wyciszenia szumów w agregatach z pp rozwiązano nowymi skrzyniami z podwójnym przykryciem i uszczelnieniem.

Edytowane przez Piotr O.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gdzie to wyczytałem? W e-mailu od głównego projektanta L. W większości będę miał pomieszczenia otwarte a w nich

cytuję "... są to w większości pomieszczenia otwarte (salon, kuchnia), które swoim zasięgiem obejmuje przenikające ciepło z kominka. W związku z powyższym podłączanie agregatu grzewczego do kominka mija się z celem. "

 

Uprzedzam, że dopiero w przyszłym tygodniu będę (mam nadzieję!) mieć ostateczną rozmowę z Pref-Budem i wszystko tam ustalimy, ale my ze wzgledu także na otwarte pomieszczenia chcemy kominek zintegrować z agregatem strefy nocnej a nie dziennej. Strefa nocna jest zamknięta, poza tym wcześniej czytałam w postach, że nie wszystkim na L. udało się w zimie fajną temperaturę osiągnąć w tych pomieszczeniach, a ja lubię ciepło.

Na początku o to pytałam, ale nie pamiętam czy coś stoi na przeszkodzie, by był to drugi agregat.

 

A jeżeli chodzi o styrodur - dużo pisał o tym Tomek131. My się zastanawialiśmy czy jeszcze styropian czymś utrwalić. Nie mam tak dużego rozeznania w różnorodnych materiałach budowlanych i tego wynalazku nie znałam (teraz poznałam też aqua ;)). Chcieliśmy o to zapytać na najbliższej rozmowie z Pref-budem. Jednak znalezione w necie info na temat styroduru przekonuje nas. Różnica w cenie niewielka, a trwałość większa. Będziemy też na boki styropianu dawać siatki przeciw nornicom, kretom i innym stworzonkom ryjącym w ziemi.

 

Mam nadzieję, że lada dzień wszystko ustalimy. Już na szczęście zamknęliśmy temat instalacji. Zdecydowaliśmy się na wod-kan i elektrykę - co, gdzie, ile :))

 

Tomku131 - byliśmy ostatnio w modelowym i dokładnie przyjrzeliśmy się poddaszu. Wcześniej nie zwracaliśmy specjalnie uwagi na nie. Pomierzyliśmy, policzyliśmy i będzie tam jeden pokój plus kawałek suszarni (oczywiście jak się zdecydujemy na adaptację poddasza). Na 2 pokoje nie ma szans, chybaże przesunęłoby się wejście, ale już o tym rozmawiałam wcześniej - w to miejsce o którym myślałam się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co czytaliście o pomieszczeniach niedogrzewanycb w mrozy przez Legalett bo ja nawet nie pamiętam?

Ten pokój na poddaszu-zwracaliście uwagę na wysokość tego pokoju? Tam po doliczeniu ocieplenia jakie musicie dać w dachu plus płyty g-k plus jakaś posadzka to w najwyższym punkcie będzie chyba z 1.95m jak pamiętam.I to tylko na środku, na szerokości chyba dosłownie metra,reszta skos.Podniesienie ścianki kolankowej dałoby więcej miejsca,ale nie wiem jak to z papierami (czy istotna zmiana).A może taka wysokość wam wystarczy,choć mieszkać to tam się dało nie będzie chyba,a latem może być fatalny zaduch.

Ktoś rozważał chyba kiedyś,żeby po nawiezieniu podsypki i zagęszczeniu wylać cienko beton i dopiero dać styropian ,czy to słuszny pomysł musisz pytać fachowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie Pytanie!

Jak prowadzicie rury ciepłej i zimnej wody.

Zamierzam stawiać kanadyjczyka i wykonawca powiedział mi, że instalacja wodna ciepłej i zimnej wody (pozioma) powinna być prowadzona JEDYNIE w fundamencie aby nie osłabiać konstrukcji szkieletu.

Jednocześnie projektant Legaletu ma obawy czy zatapianie rurek w fundamencie nie spowoduje problemów w przypadku ewentualnej awarii wodnej a w konsekwencji zalania wodą i potrzebą rozkuwania podłogi na całej powierzchni.

 

Podzielcie się jak to jest u Was.

A jeżeli w płycie to gdzie (w betonie, pomiędzy styropianami pod betonem czy w ziemi)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje życzenie ekipa z L. położyła rurki wodne w drugiej warstwie styropianu czyli pod betonem. Dzięki czemu po wykonaniu L. miałem już mało pracy z podłączeniem do wanny, umywalek... (Praefa zrobiła bruzdy w ścianach, więc i to było uproszczeniem).

W ten sposób L. wykonuje to poza standardową umową w wielu domach. Decyzja należy do inwestora.

Mieszkamy 7 rok i wszystko działa OK. Gdyby jednak - nie daj Boże - było uszkodzenie, to zawór zamykający jest i można poprowadzić nową instalację nad fundamentem. W domu takim jak nasz parterowym nie ma tych rurek dużo. :-)

Mądrych i odważnych decyzji życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawgar co to za wykonawca?

Budujący szkielet mają sposoby na prowadzenie rurek w ścianach, są też zalecenia jeśli chodzi o otwory w słupkach drewnianych tak by nie osłabiać konstrukcji. Zgodziłbym się raczej jeśli chodzi o prowadzenie rur kanalizacyjnych.

W fundamencie płytowym robi się przepusty wod-kan, elektryka z zewnątrz. Tak jak mówisz może być problem np. przy rozszczelnieniu rurek wtedy tylko kucie z drugiej strony rozszczelnienie rur w ścianach zmoczy izolację domu a w następstwie spowoduje korozję biologiczną konstrukcji. Tak czy siak profesjonalizm wykonawcy jest najważniejszy by zminimalizować ryzyko i w przypadku szkieletu na tym nie można oszczędzać.

http://www.szkielet.pl/domy_szkieletowe.php?6.-Monta%C5%BC-instalacji&id=39

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam obecnie na montaż agregatów i mam pytania do użytkowników L.

 

1. jak długo grzać przy otwartych klapach ? jak długo wygrzewać przed położeniem podłogi?

2. jak wykonćzyć podłogę nad klapami aby nie hałasowało ale aby łatwo dostępne?

3. czy dodatkowo dołożyć styropianu na obwodzie płyty, gdyż przy tych betonowych "wypustach" zostało tylko 1 cm i wydaje mi się, że będzie to duży mostek cieplny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawgar co to za wykonawca?

Budujący szkielet mają sposoby na prowadzenie rurek w ścianach, są też zalecenia jeśli chodzi o otwory w słupkach drewnianych tak by nie osłabiać konstrukcji. Zgodziłbym się raczej jeśli chodzi o prowadzenie rur kanalizacyjnych.

 

Qbelek, ja pytam jak prowadzicie rurki ciepłej i zimnej wody a nie co sądzicie o moim wykonawcy!

Jak będę miał takie pytanie to się do Ciebie zgłoszę.

 

Co do linku, który podałeś, to już go wcześniej czytałem ale dziękuję za niego i gwoli mojego spokoju o osłabienie konstrukcji podesłałem go do mojego kier. bud.

Stwierdził on, że każde przewiercanie szkieletu nawet najmniejsze osłabia go. Niezależnie czy będzie to przewiert pod przewód czy pod rurę kanalizacyjną i zaleca minimalizować dziurawienie szkieletu. Zapytał on czy z własnej woli podciął bym siekierą na całej długości ściany każdy filar o prawie połowę jego szerokości?

Dodatkowo zaproponował rozważyć zastosowania cyrkulacji ciepłej wody, czyli aby po odkręceniu kranu od razu leciała ciepła woda - a to już dwie rury ciepłej wody i jedna zimnej w każdym punkcie i kolejny cios dla szkieletu.

 

Dostałem też w międzyczasie odpowiedź od projektanta z Legaletu, że jeżeli mam takie życzenie to mogę położyć rurki w fundamencie ale pod warunkiem, że nie będą one miały łączeń. Rurki mogą być prowadzone w betonie pod pierwszą warstwą zbrojenia. Tak więc po namyśle, zatopię w sumie 4 rurki w otulinie. Dwie od ciepłej wody, jedną od zimnej i jedną zapasową. Zakładając negatywny scenariusz gdy jedna rurka rozszczelni się, przełączę się na rurkę zapasową, bez kucia, bez kurzu, bez zmoczonego szkieletu. Zakładając jeszcze gorszy scenariusz, gdy druga rurka rozszczelni się, odłączam cyrkulację i na dwóch pozostałych sprawnych rurkach mam w pełni funkcjonalny dom. Dodam tylko że do cyrkulacji ciepłej wody potrzebna jest elektryczna pompa (a elektryczna znaczy koszty energii), dlatego dostałem sugestię aby od razu zaprojektować miejsce w tablicy rozdzielczej na czasowy wyłącznik, który tylko na chwilę rano i wieczorem włączy cyrkulację tak aby wstając do pracy i wieczorem idąc spać mieć komfort natychmiastowej ciepłej wody w kranie.

 

Piotrze.O dzięki za odpowiedź. Dzięki także za materiały, ze zdjęciami które mi przysłałeś o Legalecie. Były bardzo pomocne. Zaoszczędziłeś mi wiele czasu i pieniędzy na telefony do L.

 

Przyznam też, że jest to dla mnie bardzo niekomfortowa sytuacja, w której wykonawca jest oddalony ode mnie o pół Polski i nie mogę z nim bezpośrednio porozmawiać. Mam do wyboru wisieć godzinami na słuchawce i nabijać rachunki za rozmowy, lub przesyłać wszytko e-mailem i czekać na odpowiedź, dopytać o niezrozumiałą kwestię i ponownie czekać. Już dawno powinienem mieć podpisaną umowę a tu tyle kwestii niedogadanych.

Co gorsza liczyłem na możliwość podejrzenia jednej budowy L. w zeszłym tygodniu w mojej okolicy ale dany inwestor poprzesuwał terminy wykonania fundamentu i nic z tego nie wyszło.

 

No nic. Trudno. Jestem dobrej myśli. Damy radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze.O dzięki za odpowiedź. Dzięki także za materiały, ze zdjęciami które mi przysłałeś o Legalecie. Były bardzo pomocne. Zaoszczędziłeś mi wiele czasu i pieniędzy na telefony do L.
Miło mi, że mogłem pomóc. W razie potrzeby jesteśmy w kontakcie e-mail.

Mam do wyboru wisieć godzinami na słuchawce i nabijać rachunki za rozmowy, lub przesyłać wszytko e-mailem i czekać na odpowiedź, dopytać o niezrozumiałą kwestię i ponownie czekać.
Tak jest to pewien dyskomfort, ale zawsze możesz wyobrazić sobie dawne czasy kiedy to nie było tel., e-mai-l... :D

Co gorsza liczyłem na możliwość podejrzenia jednej budowy L. w zeszłym tygodniu w mojej okolicy ale dany inwestor poprzesuwał terminy wykonania fundamentu i nic z tego nie wyszło.
No to mimo upływu 8 lat jesteś w podobnej sytuacji jak my. Razem z małżonką jechaliśmy w mroźną zimę do stolicy, w której jak nas zapewniano mieliśmy obejrzeć dom i porozmawiać z inwestorem. Dom był i... obejrzeliśmy go przez murowane ogrodzenie, a inwestor podobno wyjechał na ferie.

Jestem dobrej myśli. Damy radę.
I tej wersji się trzymaj. Będzie dobrze - tylko spokój może nas uratować. :-)

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witoldzie15-sty ;-)

Najlepiej gdybyś zapytał o to Twojego wykonawce, który powinien udzielić Ci odpowiedzi na te pytania podczas montażu agregatów czyli już niebawem.

1. jak długo grzać przy otwartych klapach ? jak długo wygrzewać przed położeniem podłogi?

Tak długo aż znikną oznaki wilgoci - zalecane jest od tygodnia do dwóch.

2. jak wykonćzyć podłogę nad klapami aby nie hałasowało ale aby łatwo dostępne?

Obecnie stosowane skrzynki są odpowiednio wygłuszone, a nad nimi możesz położyć taką podłogę jaką zaplanowałeś (np. płytki, panele...).

3. czy dodatkowo dołożyć styropianu na obwodzie płyty, gdyż przy tych betonowych "wypustach" zostało tylko 1 cm i wydaje mi się, że będzie to duży mostek cieplny?

Jakie wypusty masz na myśli? Może wstaw tu zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z geodetą i fundamentem.

W umowie mam zapis, że to ja płacę za geodetę. No właśnie ile razy jest on potrzebny i do jakich prac?

Najpierw potrzebuję go przed wejściem ekipy Legaletu do wytyczenia obrysu fundamentu,

Czy także wzywam go ponownie do odbioru płyty aby sprawdził czy jest posadowiona ok i czy wylany beton jest równy (w umowie różnica nie większa niż +/-5mm)?

Czyli do fundamentu potrzebuję mu zapłacić 2x ?

 

Pomijam odbiór domu i inwentaryzację przyłączy el. i wodnego do których także muszę go wziąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z geodetą i fundamentem. Czy także wzywam go ponownie do odbioru płyty aby sprawdził czy jest posadowiona ok i czy wylany beton jest równy (w umowie różnica nie większa niż +/-5mm)?

U mnie był dwa razy: najpierw wyznaczył zewnętrzne wymiary (przed przyjazdem ekipy L.), a potem gdy koparka zebrała humus, usypano i zagęszczono pospółkę wyznaczył dokładne wymiary. Była już wtedy ekipa L. i pomagała mając swój sprzęt geodezyjny. Po wykonaniu odbioru dokonał kierownik budowy. Nie jestem pewien czy tak musi być. Zapytaj swojego kierownika i L.

Edytowane przez Piotr O.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękki Piotrze za odpowiedź.

W sprawie ile razy brać geodetę, napisałem także do L.

Dostałem od nich informację, że Oficjalnie - trzy razy będzie trzeba wykonać pomiary geodezyjne.

 

Pierwszy, aby wyznaczyć obrys fundamentu i wyznaczyć zero budowlane (to mam zrobione).

Drugi, tak jak pisze Piotr gdy usypię i zagęszczę pospółkę.

Trzeci raz po wylaniu płyty aby pomierzyć czy wylany beton jest równy.

 

I tu ciekawostka:

Pierwszy pomiar obowiązkowo musi być wykonany przez geodetę.

Drugi z pomiarów w zasadzie też powinien być wykonany przez geodetę aby wyeliminować sytuację w której jak podaje L zdarzało się, że radosna twórczość koparkowego spowodowała przestawienie palików (świadków). Teoretycznie zatem i na odpowiedzialność inwestora ten drugi raz geodeta nie musi być wzywany gdy mamy 100% pewności, że (świadki) głównych palików są na swoich miejscach i nie będziemy rościć ewentualnych pretensji do L o krzywy fundament :)

Co do trzeciego pomiaru to dokonuje go ekipa L, swoim sprzętem, badając odchyłki płyty fundamentu.

 

Dużo więc zależy od geodety i od operatora koparki. Na moją prośbę ja mam wyznaczone świadki 2 m od palików tak aby operator mógł wybierać spokojnie 1m poza obrys domu. Tyle teorii. W praktyce zobaczymy.

 

Nie myślałem, że to zrobię ale muszę pochwalić L za ich postawę.

W jednym z wcześniejszych listów napisałem do nich, że w zasadzie jestem niezadowolony ze współpracy bowiem czuję się zostawiony z tematem. W zasadzie w internecie nie mam informacji gdzie można poczytać o technologii L (większość to marketingowa papka), a każdy kontakt z nimi to dla mnie ciągłe dodatkowe koszty. Dodatkowo w ciągu dnia mam możliwość rozmawiania tylko z telefonu komórkowego a rachunek po półgodzinnej rozmowie z projektantem L a później 20 min z inną osobą w sprawach organizacyjnych powoduje wzrastające frustracje.

Co do informacji jakich mi brakowało To w zasadzie nie znalazłem informacji jak głęboko będzie zakopany fundament, po co robi się monstrualnie ciężko podsypkę 180 ton, jak wygląda sterownie temperaturą, jak są prowadzone przewody od termometrów w pokojach, co to do diabła jest Kominkowy wymiennik ciepła. Jak to w praktyce wygląda ile muszę miejsca przeznaczyć nad kominkiem aby ów niewiadome coś mogło się tam zmieścić. Co z kretami i innymi gryzoniami (niby było wałkowane na forum ale za mało) może zabezpieczyć fundament jeszcze siatką metalową, jak wysoko będzie fundament po zakończeniu prac i jakie w naturze będzie miał wymiary fundament przy założeniu że w projekcie są wymiary obrysu domu 1000 x 1000. A może mniej lub więcej, co z przepustami i jak będą zakończone pod kanalizację, czy centrale grzewcze mogą być koło siebie w jednym pomieszczeniu technicznym, jak zgrać koparkę z ekipą L i z dostawami żwiru na podsypkę, nie mam też prądu na działce - ZE dał ciała w tym roku na całej linii i co w takim razie z fundamentem, jak zabezpieczyć boki fundamentów (styropian) po budowie, w jakiej odległości od brzegu fundamentu stawiać szkielet domu, jak zakładać kotwy na podwalinę ścian aby nie uszkodzić betonowych boków fundamnetu, jakie rury model/firma najlepiej nadają się do wody a jakie model/firma na kanały powietrzne do kominka i rekuperatora.

 

To tylko niektóre z pytań na jakie nie znałem satysfakcjonujących mnie odpowiedzi.

 

I tak jak pisałem L mnie zaskoczył. Zadzwonił do mnie niesamowicie kompetentny człowiek z L i ponad godzinę rozmawiał ze mną nad każdym z nurtujących mnie problemów.

Normalnie czapki z głów. Przyznam, że znam odpowiedź na wszytko co mnie gryzło i w chwili obecnej czuję się dopieszczonym klientem.

No i na deser informacja.

Za dziesięć dni startuję z budową Legaletu. Tyle przeczytałem na forum Muratora informacji na temat L, oraz poprzysłanialiście mi na PRV materiałów na temat L, że nie jako dzięki Wam zapadła decyzja o wpakowaniu się w tą technologię. Dlatego gdyby ktoś nosił się z zamiarem obejrzenia budowy płyty i chciałby podejrzeć jak to jest zrobione zapraszam do Łodzi. Ekipa wchodzi od 21 czerwca 2010.

 

Pewnie jak wszytko będzie ok z budową to tak jak inni zadowoleni z L zniknę z tego forum dlatego póki można korzystajcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje Pawle - staje się tak jak w myśli z Twojego podpisu.

"Uważaj na swoje myśli, stają się twoimi słowami... Uważaj na swoje słowa,stają się twoimi czynami..."

Myśli o L. stają się Twoimi słowami, a Twoje słowa Twoimi czynami. :D

 

Cieszy Twoja dobra opinia o L. Ja mam ją od 8 lat i stąd to dla mnie normalne.

Na wiele pytań odpowiedzi są tu na forum, ale nie dziwię się, że nie chciało Ci się czytać setek wpisów.

Co do kontaktu z L., to wszystkim proponuję, by korzystali z e-mail, a... dzwoniąc do L. prosili o oddzwonienie. :-)

Powodzenia Pawle w okresie od 21.06 - czekają Ciebie fascynujące przygody. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...