Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z tą izolacją zawsze będzie licytacja w miarę wprowadzania nowych, lepszych materiałów.

EPS

Najważnejsze aby nie przedobrzyć a jedynie dostosować do aktualnych warunków terenowych i technologii budownictwa.

Ryzyko wpisane jest w każde przedsięwzięcie, a firma z długoletnim stażem może je minimalizować doświadczeniem.

Strona www ma chrakter informacyjno-marketingowy, po co odstraszać potencjalnego klienta technicznym bełkotem, tym bardziej że są to przeważnie inwestorzy pierwszy i ostatni raz w życiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czyli niemieckie normy EPS nie dopuszczają.

Czy ja coś takiego napisałem?

Nie. Napisałem: Co do stosowania XPS w Niemczech to wynika ono z norm obowiązujących w tym kraju, a nie z potrzeb fundamentu Legalett.

Co to może oznaczać, ano wg mnie tylko tyle, że normy niemieckie są bardziej wygórowane niż polskie. Czy to oznacza, że polskie są zbyt niskie i nie spełniają warunków obciążenia?

W praktyce Niemcy budując oszukują . W jaki sposób? Wiedząc, że XPS jest droższy, a nie jest konieczny, dają go tylko na krawędziach, a resztę pod płytą tańszym EPS.

 

Legalett uważa że EPS wystarczy, niemieccy spece od budownictwa uważają że nie. Ciekaw jestem komu mozna bardziej zaufać.
I to jest bardzo dobre pytanie. Ja ufam inż. Wojciechowi N. z L., który ma bardzo duże doświadczenie. Ty specowi z Bachla, który na płytach L. nie zna się. :-)

 

Polacy to dociekliwy naród i uparty w obronie swoich interesów. Droga płyta z zabronionym przez niemieckie normy EPS pod spodem. Jak się te 800 właścicieli płyt Legalett zacznie o to kłócić...

Piszesz w imieniu Polaków czy swoim? Przesadna dociekliwość czasem jest kosztowna (cena XPS i EPS). Tak jak pisałem możesz zastosować XPS nic nie stoi na przeszkodzie.

 

Wniosek o dedykowaniu L. tylko pod domy lekkie, bo rzekomo w Szewcji tylko takie się buduje, to już kompletne nieporozumienie. L. można zastosować pod każdy budynek,. Projektant określa jaki rodzaj styropianu jest wymagany. Zagalopowaliście się Koledzy we wnioskach. :D

Dobrej nocy i pogodnej niedzieli wyborczej życzę. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wniosek o dedykowaniu L. tylko pod domy lekkie, bo rzekomo w Szewcji tylko takie się buduje, to już kompletne nieporozumienie. L. można zastosować pod każdy budynek,.

 

A kto tu pisze ze w Szwecji tylko lekkie się buduje?

 

Cytat z wzoru oferty legalett:

 

"Wymagane warunki:

- Maksymalne dopuszczane Wartości Cieplne U [W/(m2*K)]

dla ścian zew = 0,25 [W/(m2*K)]

dla stropu(dachu) = 0,20 [W/(m2*K)]

dla okien = 1,80 [W/(m2*K)]

- Wentylacja pomieszczeń – grawitacyjna lub Mechaniczna z odzyskiem ciepła

- Pomieszczenia na górnej kondygnacji powinny być ogrzewane do około 20C.

- Łazienki do powierzchni 10m2 mogą wymagać dogrzewania za pomocą dodatkowego grzejnika

drabinkowego

- Przegrody pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi powinny być izolowane w

taki sam sposób jak przegrody zewnętrzne."

 

A więc nie pod każdy budynek galopujacy Piotrze O. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie się Piotr O. zagalopował :)

W praktyce Niemcy budując oszukują . W jaki sposób? Wiedząc, że XPS jest droższy, a nie jest konieczny, dają go tylko na krawędziach, a resztę pod płytą tańszym EPS.

To już z grubej rury! A nie jest to tak że w miejscach gdzie występuje duży nacisk stosuje się XPS a EPS służy tylko jako izolacja w mniejszym stopniu przenosząca obciążenia? Pisanie o tym że niemieckie normy sa zbyt surowe to jakieś nieporozumienie. One są takie bo taka jest konieczność. Myślę że jeżeli polskie normy się od nich różnią to znaczy że nasze sa złe i koniec. Akurat jeżeli chodzi o jakiekolwiek rozwiązania techniczne to Niemcy byli i są liderem światowym. "Ordnung muss sein" tutaj sprawdza się bardzo dobrze.

Pan Wojciech N. z Legalett pewnie dobrze zna się na płycie ale za to kiepsko na izolacji którą pod nią kładzie. Ciekawe że Legalett Polska nigdzie nie chwali się jaki rodzaj styropianu daje pod płytą. Wszystkie inne większe firmy tym się zajmujące taką informację zamieszczają ale też nikt nie daje w miejscach obciążonych EPS 100.

Pan z Bachl Polska może nie zna się na płytach fundamentowych ale na izolacji którą produkuja za to świetnie. Dokładnie powiedział co może dziać sie ze zbyt obciążonym EPS 100 i dlaczego jego firma tego nie zaleca. Trudno się z nim nie zgodzić.

Piszesz w imieniu Polaków czy swoim? Przesadna dociekliwość czasem jest kosztowna (cena XPS i EPS). Tak jak pisałem możesz zastosować XPS nic nie stoi na przeszkodzie.

Kosztowna to może być dla legalett jak coś zacznie się z tym EPS 100 pod domami dziać.

 

No i jeszcze jedno ta "przesadna dociekliwość" przy polskim prawie i polskich normach daje szansę na uchronienie się przed wydaniem pieniędzy na coś co może okazać się bublem pomimo zapewnień sprzedawcy.

"przesadna dociekliwość" klienta Legalett pozwoli mu na decyzję co wybrać tańszy EPS 100 niestosowany przez Niemców z powodu nie dającego się do końca przewidzieć zachowania pod obciążeniem czy droży ale pewny XPS lub inne rozwiązanie. W przypadku Legalett ta "przesadna dociekliwość" jest niezbędna bo inaczej inzynier Wojciech N. lepiej znający się na izolacjach od piszących niemieckie normy czy też specjalisty z firmy taki styropian produkującej powie mu że to co kładą pod dom jest ok nawet pewnie nie tłumacząc co to takiego.

Tak jest w Niemczech, klienci nie dociekają raczej co i jak. Firma robi więc bierze za to odpowiedzialność. Firma ma obowiązek stosować się do niemieckich norm a te EPS 100 pod płytę nie przewidują. Państwo zadbało by klient był chroniony i nie musi mieć wiedzy specjalistycznej.

Legalett wg dostępnych opini klientów jawi się jako firma z każdej strony rzetelna. Ta historia z EPS nijak do tego nie pasuje a już argument o "przesadnej dociekliwości" prowadzącej do bezsensownego kupna droższego rozwiązania zważywszy na unormowania niemieckie jest argumentem PRZECIW a nie za kupowaniem czegokolwiek w Legalett.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalett wg dostępnych opini klientów jawi się jako firma z każdej strony rzetelna. Ta historia z EPS nijak do tego nie pasuje a już argument o "przesadnej dociekliwości" prowadzącej do bezsensownego kupna droższego rozwiązania zważywszy na unormowania niemieckie jest argumentem PRZECIW a nie za kupowaniem czegokolwiek w Legalett.

Jesli stwierdzenie "przesadna dociekliwość" padłoby ze strony osób reprezentujących firmę to byłby argument przeciw Legalett. Ale Piotr O. nie jest przedstawicielem Legalett tylko użytkownikiem systemu grzewczego i to jest jego prywatny osąd.

Dużo informacji o systemie legalett znajduje się na kanadyjskiej stronie http://www.legalett.ca w dziale Technical Library. W kanadzie również stosują płyty styro EPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli stwierdzenie "przesadna dociekliwość" padłoby ze strony osób reprezentujących firmę to byłby argument przeciw Legalett. Ale Piotr O. nie jest przedstawicielem Legalett tylko użytkownikiem systemu grzewczego i to jest jego prywatny osąd.

Nie bądźmy naiwni. Kiedykolwiek trzeba coś sprostować czy czemuś zaprzeczyć jeżeli chodzi o Legalett to jak Filip pojawia się Piotr O. Pojawia się też gdy ktoś jest zbyt dociekliwy i wtedy z reguły pisze o zaśmiecaniu tematu, jednostronnym spojrzeniu itp. Tak polubił swój fundament że od 6 zdaje się lat pełni tu społecznie rolę ich orędownika. Inne tematy go nie interesują. Daj spokój.

Dużo informacji o systemie legalett znajduje się na kanadyjskiej stronie http://www.legalett.ca w dziale Technical Library. W kanadzie również stosują płyty styro EPS.

Ja to wszystko czytałem ale tam tez budownictwo jednorodzinne jest w olbrzymiej większości szkieletowe. Jakkolwiek by było fakt że w Niemczech normy nie dopuszczają EPS pod płytę a Legalett robi to w Polsce która i warunki i charakterystykę budownictwa jednorodzinnego ma bardzo podobne sprawia bardzo złe wrażenie delikatnie mówiąc. Do tego ten kompletny brak informacji o rodzaju izolacji na polskiej stronie Legalett. Powiem szczerze, szlag by mnie trafił gdybym wydał taką masę pieniędzy na płytę Legalett z EPS100 pod spodem i dowiedział się że w Niemczech normy na to nie pozwalają.

 

Przy okazji wyjątki z kanadyjskiej gwarancji Legalett, tego wcześniej nie czytałem a myślę że tez daje do myślenia:

"...

 

 

STRUCTURAL - SLAB ON-GRADE ONLY

The LEGALETT system is covered by a 7-year structural warranty, which covers the design only of the structural portions of the slab on grade and extends for 7 years from the date of installation... "

 

"...

 

MECHANICAL

 

The LEGALETT system is covered by a 2-year mechanical parts warranty from insert delivery date, which covers the mechanical components of the Heating system only, and is limited to the mechanical components contained within the furnace box and the controls as supplied by LEGALETT. Items supplied by LEGALETT are clearly indicated on the LEGALETT drawing supplied with the Installation Manual, and do not include piping between the controls and the heater, electrical wiring outside the box, boilers or other components of the system not supplied by LEGALETT. Mechanical warranty does not cover damage caused by improper use, mishandling, and/or moisture damage to equipment, labour or delivery..."

 

7 lat na płytę, 2 lata na system ogrzewania.

U nich płyta 30 lat nie wytrzyma?

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest średnia za ostatnie 5 lat czyli mamy za ten okres ok. 830 domów.

Wow i dużo i mało. Cieszę się, że tak dużo, że tak wiele fundamenetów Legaletowych już powstało, mało bo w stosunku do wszystkich PnB jest to znikomy promil.

 

Odnośnie nacięć w styropianie w elementach brzegowych, to straty cieplne dzięki zastosowanemu u Ciebie Pawle rozwiązaniu są pomijalne w porównaniu z sytuacją, gdyby to wycięcie było na całym obwodzie domu.

Dzięki za odpowiedź, niemniej dla mojego spokoju nieomieszkam sprawdzić potwierdzić/zaprzeczyć zimą i podzielić się na tym forum.

 

Pawgar reklamuj póki mozna :). Żartuję sobie trochę ale tym wieksze mam wątpliwości co do pomysłu stosowania EPS pod płytę.

Kurcze za późno, już po zawodach należę już do EPSowych klientów Legaletu :) Mam dwie propozycje, albo najedźmy PiotraO i komisyjnie podkopmy się pod jego fundament i sprawdźmy kruchość 6 letniego EPSa lub przypomnijcie mi z 10 lat i najedźcie mnie odkopiemy sobie fragment i każdy sobie dotknie.

 

Ciekawe że nigdzie na polskiej stronie firmy Legalett nie ma informacji jaki rodzaj styropianu jest przez nich stosowany. (...) Ciekaw jestem jak to jest w umowie. Moze ktoś kto ma legalett podzieli sie taką informacją?

Wyjąłem umowę, sprawdziłem:

W załączniku do umowy "ELEMENTY ROBÓT BĘDĄCE PRZEDMIOTEM UMOWY:"

mam napisane:

Wykonanie płyty fundamentowej typu Legalett:

-Izolacja termiczna od gruntu 2 x 10 cm = 20 cm,

-Izolacja krawędziowa płyty,

 

To wszytko, nic więcej.

Nie znalazłem nigdzie w umowie informacji czy jest to EPS czy XPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow i dużo i mało. Cieszę się, że tak dużo, że tak wiele fundamenetów Legaletowych już powstało, mało bo w stosunku do wszystkich PnB jest to znikomy promil.

 

 

Dzięki za odpowiedź, niemniej dla mojego spokoju nieomieszkam sprawdzić potwierdzić/zaprzeczyć zimą i podzielić się na tym forum.

 

 

Kurcze za późno, już po zawodach należę już do EPSowych klientów Legaletu :) Mam dwie propozycje, albo najedźmy PiotraO i komisyjnie podkopmy się pod jego fundament i sprawdźmy kruchość 6 letniego EPSa lub przypomnijcie mi z 10 lat i najedźcie mnie odkopiemy sobie fragment i każdy sobie dotknie.

 

 

Wyjąłem umowę, sprawdziłem:

W załączniku do umowy "ELEMENTY ROBÓT BĘDĄCE PRZEDMIOTEM UMOWY:"

mam napisane:

Wykonanie płyty fundamentowej typu Legalett:

-Izolacja termiczna od gruntu 2 x 10 cm = 20 cm,

-Izolacja krawędziowa płyty,

 

To wszytko, nic więcej.

Nie znalazłem nigdzie w umowie informacji czy jest to EPS czy XPS.

Ale ty masz szkieletora zdaje się więc ten EPS100 będzie pewnie ok. Przynajmniej gwarancję masz na 30 lat a nie jak w Kanadzie na 7. Masz pewnie lepszy beton :). EPS spełnia polskie normy więc Legalett z tego korzysta. Wygląda na to że taki "Mercedes" na tanich oponach, z tą różnicą że opony można wymienić.

Wlazłem do tego wątku bo myślałem że znajdę jakąś tańszą alternatywę dla EPS pod płytę a znalazłem drogą ale porządną firmę robiącą niezrozumiałe oszczędności?

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm nikt nie zabroni skorzystania z niemieckiego oddziału legalett, który mieści się w Szwecji. Będziesz miał pewność że firma pozostanie droga ale nie będą oszczędzać na materiale.

Bez przesady! Ja myślę że polski Legalett jest firmą godną zaufania. Żadnej negatywnej opinii o nich przez te 6 czy ileś lat nie ma, przynajmniej tutaj. Denerwujące jest trochę to powtarzanie o tym że nie ma lepszej od nich alternatywy i że to co drogie jest w rzeczywistości tanie no ale taki to urok marketingu. EPS 100 pod płytą jest jakąś tam oszczędnością myślę że świadomie przez firmę zaplanowaną. Jest to zdaje się w zgodzie z polskimi normami więc prawa nie łamią. Ich decyzja i ryzyko że jakiś dociekliwy klient zacznie porównywać to z innymi krajami.

Ja bym na ich miejscu nie ryzykował bo to jak juz napisałem może się kolokwialnie mówiąc beknąć ale ja nie jestem szefem Legalett Polska, nie mam informacji dotyczących rentowności firmy i podobnych więc mogę tylko gdybać i to być może niezbyt kompetentnie. Myślę że uczciwsza i bardziej pasująca do obecnej renomy firmy byłaby informacja co i jak i możliwość wyboru innego rozwiązania. Ftrma zdecydowała inaczej. Ok ale mojego i pewnie niektórych innych klientów zaufania to nie budzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto tu pisze ze w Szwecji tylko lekkie się buduje? (...) A więc nie pod każdy budynek galopujacy Piotrze O. :)
QBELEK małe nieporozumienie. Swoją myśl odniosłem do tego stwierdzenia:

Jani_63 napisał

I to jest zdaje się sedno sprawy.

System dedykowany jest do konstrukcji lekkich.

 

Odpowiedziałem na to, a nie na coś, co przytaczasz i dotyczy szczegółów technicznych. Jani sugeruje, że szwedzka technologia L. dedykowana jest do konstrukcji lekkich.

Przecież jesteś QBELEK na forum nie od dziś, zapewne przeglądałeś strony poświęcone L., więc wiesz, że taki fundament stosuje się nie tylko w domach jednorodzinnaych, lekkich konstrukcjach kanadyjskich, ale i w budynkach wielorodzinnych, szkolnych, halach produkcyjnych...

To miałem na myśli, a podany przez Ciebie cytat z wzoru oferty L. to już inny temat i wg mnie dotyczy nie tylko wymagań L. ale także innych technologii. Przypuszczam, że większość współcześnie budowanych domów spełnia te wymagania.

Edytowane przez Piotr O.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady! Ja myślę że polski Legalett jest firmą godną zaufania.

Brawo Perm, doszedłeś do słusznych wniosków, bo przecież "zgoda buduje, a Polska jest najważniejsza". Z wcześniejszych Twoich rozważań można było wyciągnąć wniosek, że zgoda buduje, a Niemcy są naważniejsi. :-)

EPS 100 pod płytą jest jakąś tam oszczędnością myślę że świadomie przez firmę zaplanowaną. Jest to zdaje się w zgodzie z polskimi normami więc prawa nie łamią. Ich decyzja i ryzyko że jakiś dociekliwy klient zacznie porównywać to z innymi krajami.

I tu pod wpływem wypowiedzi innych doszedłeś do słusznych wniosków. Wypada tylko uzupełnić, że nie "zdaje się" w zgodzie z polskimi normami tylko tak musi być. O wiarygodności firmy świadczy spełnienie norm danego kraju, certyfikaty, wieloletnie doświadczenie.

Jakiś dociekliwy klient dojdzie do podobnych wniosków jak Ty, więc nie widze tu ryzyka. Trudno mi zrozumieć o jakim "beknięciu" piszesz, skoro wcześniej zauważasz, że jest to zgodne z polskimi normami. Nie chcesz chyba powiedzieć, że pracownicy L. nie tylko w Polsce (Kanada, Skandynawia) nie mają doświadczenia i celowo popełniają błąd stosując normy polskie, kanadyjskie, szwedzkie..., a nie niemieckie (?).

Jeśli EPS nie budzi Twojego zaufania, to tak jak QBELEK i ja Ci radzimy możesz zastosować z XPS.

I na koniec jeszcze jedna ważna sprawa. Piszemy tu o fundamencie grzewczym, a nie o płycie fundamentowej bez ogrzewania. W tym przypadku warto pamiętać, że ważna jest cała technologia, a więc także pospółka pod styropianem, jej zagęszczenie, znaczenie niestosowania folii, ciężar 30 cm płyty betonowej B20....

Edytowane przez Piotr O.
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze za późno, już po zawodach należę już do EPSowych klientów Legaletu :) Mam dwie propozycje, albo najedźmy PiotraO i komisyjnie podkopmy się pod jego fundament i sprawdźmy kruchość 6 letniego EPSa lub przypomnijcie mi z 10 lat i najedźcie mnie odkopiemy sobie fragment i każdy sobie dotknie.

Dobre sobie :-) Znam przypadki, gdy ktoś po kilku latach potrzebował przewiercić się przez beton i styropian L. Kiedy doszedł do styropianiu ku swojemu zdziwieniu zauważył, że jest on pod ciężarem betonu mocno sprasowany i znacznie twardszy niż pierwotnie wolno leżący po zakupie. Ale to chyba wszyscy rozumiemy. Proponuję pogadać z p. Wojtkiem, a może nawet pojechać do Gdańska i zobaczyć jak wygląda taki styropian pod płytą po latach.

 

Nie znalazłem nigdzie w umowie informacji czy jest to EPS czy XPS.

No to niepodobne do Ciebie perfekcjonisty :-). Jak mogłeś Pawle przeoczyć brak takiej informacji. :D

Kilka razy ostatnio padało pytanie czemu L. nie podaje jaki styropian używa? QBELEK to wyjaśnił, a ja jeszcze zapytam: to skąd wiecie, że to jest EPS? :-)

Edytowane przez Piotr O.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to niepodobne do Ciebie perfekcjonisty :-). Jak mogłeś Pawle przeoczyć brak takiej informacji. :D

Sam się sobie dziwię. Moja czujność została uśpiona ;)

 

Przyznam też, że z premedytacją nie zaśmiecałem sobie głowy nie tylko sytropianem ale i tym jaki typ betonu przyjedzie do mnie, w jakiej ilości, jakiego typu czy rodzaju i grubości mam stal na zbrojenie, nie znam też łącznej długości moich czerwonych rurek pod domem.

 

Dzięki temu więcej czasu mi zostało na czytanie o technologii szkieletowej, którą obecnie zgłębiam.

Firma, która będzie mi robiła ściany nie jest renomowanym międzynarodowym koncernem i muszę doszkolić się w tym temacie abym wiedział co będą robić i czy mój polski dom będzie też zgodny z niemieckimi, szwedzkimi i kanadyjskimi normami ;).

 

Za nieco ponad miesiąc mam mieć stawiane ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre sobie :-) Znam przypadki, gdy ktoś po kilku latach potrzebował przewiercić się przez beton i styropian L. Kiedy doszedł do styropianiu ku swojemu zdziwieniu zauważył, że jest on pod ciężarem betonu mocno sprasowany i znacznie twardszy niż pierwotnie wolno leżący po zakupie.

Czasem się palnie się coś niechcąco ale szczerze. Zastanowiłeś się co to sprasowanie i twardość oznacza? Zwiększa swoją gęstość a więc? To jest to o czym mówił spec z Bachl a czego ja się boję. Sprasowanego EPS pod domem. On się tak będzie odkształcał coraz wolniej ale w nieskończoność. Gdyby tam było tylko dopuszczalne odkształcenie 2% na pewno byś tego nie zauważył ani nie poczuł wiercąc. Tam jest po prostu za duży ciężar.

 

Kilka razy ostatnio padało pytanie czemu L. nie podaje jaki styropian używa? QBELEK to wyjaśnił, a ja jeszcze zapytam: to skąd wiecie, że to jest EPS? :-)

Sam zdaje się o tym pisałes;

Temat EPS i XPS:

Różnica techniczna dotycząca parametrów wytrzymałościowych: EPS 100 – dopuszczalne obciążenia 100 kPa, XPS – 80-250 kPa.

W przypadku domów budowanych na L. większość z nich ma nacisk mniejszy niż 100 kpa/m2, jeśli jest większy projektant płyty na podstawie obliczeń daje mocniejszy styropian. Podobnie jest gdy teren jest bardziej nasiąkliwy, to na obrzeżach daje się XPS z uwagi na większą odporność na wilgoć.

Co do stosowania XPS w Niemczech to wynika ono z norm obowiązujących w tym kraju, a nie z potrzeb fundamentu Legalett.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania do pawgar.

W jaki sposób ustaliłeś z legalett położenie krućców wlot-wylot, do wymiennika kominkowego? Wiesz już jakiej wielkości będziesz mieć wkład i pod tę wiedze zaplanowaliście rozstaw pomiędzy wlotem a wylotem z wymiennika? Kto będzie montował wymiennik wraz z tłumikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem się palnie się coś niechcąco ale szczerze. Zastanowiłeś się co to sprasowanie i twardość oznacza? Zwiększa swoją gęstość a więc? To jest to o czym mówił spec z Bachl a czego ja się boję. Sprasowanego EPS pod domem. On się tak będzie odkształcał coraz wolniej ale w nieskończoność. Gdyby tam było tylko dopuszczalne odkształcenie 2% na pewno byś tego nie zauważył ani nie poczuł wiercąc. Tam jest po prostu za duży ciężar.

Perm, zadzwoń Ty sobie do Legalett i szczerze porozmawiaj z p. Wojciechem, bo widzę, że ja Ci nie pomogę.

Wybiórczo odowiadasz na listy, pomijasz zadawane pytania, nie chcesz skorzystać z podpowiedzi. Bojaźliwy jesteś, doszukujesz się teorii spiskowych pod wpływem specjalisty z firmy, która nie zna L. Szukasz potwierdzenia swoich obaw, a nie merytorycznego wyjaśnienia czy rzeczywiście takie zjawisko może wystąpić. Dla mnie jest naturalnym sprasowanie i zwiększenie twardości pod wpływem dużego ciężaru domu i wierzę, że jest ono zgodne z normami. Ty widzisz zagrożenia więc szukaj dalej tylko proszę opieraj się na opiniach specjalistów znających technologię wykonania i działania L., (nie tylko właściwości określonego rodzaju styropianu).

Moje osobiste zdanie jest tu mniej ważne, co słusznie zauważył QBELEK: Piotr O. nie jest przedstawicielem Legalett tylko użytkownikiem systemu grzewczego i to jest jego prywatny osąd. Sam napisałeś, że piszę szczerze i jak sugerujesz nawet coś czasem niechcący palnę... i nie ja jeden Perm.

Najważniejsza jest jednak prawda, a nie Polska czy Niemcy. :D

Dlatego jak mam wątpliwości to pytam u źródła czyli specjalistów z Gdańska.

Sam zdaje się o tym pisałeś
Tak, w odpowiedzi na list czyli nie ja zacząłem temat. :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm, zadzwoń Ty sobie do Legalett i szczerze porozmawiaj z p. Wojciechem, bo widzę, że ja Ci nie pomogę.

Wybiórczo odowiadasz na listy, pomijasz zadawane pytania, nie chcesz skorzystać z podpowiedzi. Bojaźliwy jesteś, doszukujesz się teorii spiskowych...

Czyli nie jestem partnerem do rozmowy. Nie lepiej było napisac krótko: "nie słuchajcie go!" ?

...pod wpływem specjalisty z firmy, która nie zna L....

specjalisty który dokładnie przewidział co się z tym styro może dziać w przeciwieństwie do inzyniera W z Legalett.

Szukasz potwierdzenia swoich obaw, a nie merytorycznego wyjaśnienia czy rzeczywiście takie zjawisko może wystąpić. Dla mnie jest naturalnym sprasowanie i zwiększenie twardości pod wpływem dużego ciężaru domu i wierzę, że jest ono zgodne z normami.

Dokładnie, szukam potwierdzenia moich obaw a co ważniejsze, znalazłem to potwierdzenie i to w miejscu w którym najmniej bym się spodziewał. Zwiększenie twardości i sprasowanie czyli zmiana wymiarów i właściwości elementu nośnego to coś czego nie chcę pod swoim domem. Dlatego nacisk na EPS100 nie może przekroczyć tych 2 T na m2 by do tego nie doszło. W płytach Legalet najwyrazniej takie zjawisko występuje skoro zostało jak piszesz wielokrotnie stwierdzone.

Ty widzisz zagrożenia więc szukaj dalej tylko proszę opieraj się na opiniach specjalistów znających technologię wykonania i działania L., (nie tylko właściwości określonego rodzaju styropianu).

Ale właściwoście płyty nie mają tu żadnego znaczenia o ile nie wchodzi w reakcje chemiczne ze styro. To tylko określony ciężar. Myślę że pan w. z Legalett mógłby się paru pożytecznych rzeczy od pana z Bachla nauczyć (o ile jest to tylko kwestia niewiedzy). Nie miałbyś wtedy okazji ogladać sprasowanego styro pod płytą.

Moje osobiste zdanie jest tu mniej ważne, co słusznie zauważył QBELEK: Piotr O. nie jest przedstawicielem Legalett tylko użytkownikiem systemu grzewczego i to jest jego prywatny osąd.

Wygląda na to że popsułem 6 lat starań. Teraz ktoś z Legalett napisze że to nieprawda że się kurczy czyli że Piotr O pisze bzdury. Kto zastąpi Piotra O?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam artykuł "Confidence intervals of prediction and synthesis of prediction estimates for deformability of expanded polystyrene in long-term compression" Ivan Gnip , Vladislovas Kersˇulis, Saulius Vaitkus, Sigitas V_ejelis (Construction and Building Materials 21 (2007) 1390–1398 )

 

W artykule: estymowane odkształcenie próbki eps100 pod obciążeniem 36kPa (3,6 tony/m2) po 50 latach - 6%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że popsułem 6 lat starań. Teraz ktoś z Legalett napisze że to nieprawda że się kurczy czyli że Piotr O pisze bzdury. Kto zastąpi Piotra O?

Tomek na urlop poleciał, ktoś tu zaczyna trolować w zastępstwie?

Perm zadzwoń do Naruckiego a później oskarżaj.

Profesjonalnie podchodzisz do tematu więc trzymaj się tego. Zaczepiasz jakbyś tracił grunt a w rzeczywistości tak nie jest, nie znasz jedynie zdania ludzi instalujących ten system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...