Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wszedłem tu bo od prawie roku jak postanowiłem zrobić dom na płycie zastanawiam się jaką izolację pod płytę dać. EPS kusi bo jest tani. Legalett stosuje EPS więc może czegoś się dowiem.

 

Witam

 

Dawno już nie pisałem na wątku i nie chce być źle odebrany, ale wydaje mi się, że to trochę długo zastanawiać się nad styropianem prawie rok. Jeśli jest jakakolwiek wątpliwość to brać lepszy i droższy i tyle. Tu są tylko użytkownicy aktualni i potencjalni, którzy raczej nie będą wiedzieć nic o styropianie pod domem. Ja też chciałem na ściany styropian TERMO ORGANIKA - STYROPIAN PLATINUM, ale jak przyszło co do czego to nie było mnie stać i wziąłem jakiś najtańszy na rynku.

 

Natomiast przyłącze się do zaproszenia pawgar'a. Ja wybudowałem się dwa lata temu pośrodku trójkąta Poznań, Gniezno, Konin.

Jeśli ktoś chciałby porozmawiać i zobaczyć to zapraszam do siebie. Proszę pisać na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Dawno już nie pisałem na wątku i nie chce być źle odebrany, ale wydaje mi się, że to trochę długo zastanawiać się nad styropianem prawie rok...

Prawie rok bo tyle zajęły mi formalności związane z kupnem działki i WZ. Wiadomo że jak się ma dużo czasu to się myśli. Przez ten rok zmieniłem też z siedem razy koncepcję architektoniczną domu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie długo chociaż u mnie chyba też tyle zabrało od decyzji o rozpoczęciu budowy (działki) do rozpoczęcia budowy. Ja chyba jednak byłem mniej krytyczny i po prostu zdecydowałem, że Legalett jest dla mnie najlepszym rozwiązaniem po wyborze projektu domku. Jeszcze dla żony musiałem dołożyć rurki i kominy w razie zamiany na zasilanie systemu wodą. Teraz żałuję, ponieważ kupa kasy poszła w kominy a teraz kupa ciepła przez nie ucieka :( Edytowane przez avatar25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wtrącę jeszcze słowo o kominkach.

Wczoraj rozmawiałem z p. Wojtkiem z L.

Powiedział on ważną sprawę. L. stosuje 50cm i 100cm pionowe wymienniki ciepła. Problem polega na tym, że w zaplanowanym na 130cm wysokości czopuchu ni diabła się ten większy metrowy wymiennik nie zmieści. A im dłuższy wymiennik tym sprawniej odzyskuje ciepło.

 

Dziś rozmawiałem z panem Wojtkiem z legalettu (ale nie Naruckim), który poinformował że wymienniki do jednego obiegu grzewczego stosuje się 50 centymetrowej wysokości natomiast 100 centymetrowe gdy trzeba ogrzać dwa obiegi. W obudowie nalezy na szerokości wkładu zostawić z dwóch stron po ok. 30 cm zapasu dla tłumików.

 

Ponieważ mam lekko nachyloną działkę i jak wynika z badań geotechnicznych ok 1m humusu do wybrania, zapotrzebowanie pospółki wyniesie 185 ton na 60 m2 fundamentu. A ja chciałbym jeszcze podnieść domek wyżej wiec wyjdzie pewno przeszło 300 t. Szkoda że w pobliżu nie budują żadnej autostrady...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam lekko nachyloną działkę i jak wynika z badań geotechnicznych ok 1m humusu do wybrania, zapotrzebowanie pospółki wyniesie 185 ton na 60 m2 fundamentu. A ja chciałbym jeszcze podnieść domek wyżej wiec wyjdzie pewno przeszło 300 t. Szkoda że w pobliżu nie budują żadnej autostrady...

 

Miałam podobnie, ale nawieźliśmy 300t piachu (100m2 fundamentu) a na to pospółkę - w ilości przewidzianej wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem kilka ostatnich stron i nadal jestem zdecydowany pospisać umowę z L. Najważniejsze dla mnie to opinia urzytkowników. Jak sprawował sie L w czasie ostaniej zimy. Następnr pytanie - jeżeli chcę aby jeden pokój był nie ogrzewany, jak to się sprawdzi w praktyce.

Dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawował sie L w czasie ostaniej zimy.

L. mam dopiero od kilku tygodni wiec, na to pytanie Ci jeszcze w tym roku nie odpowiem ;) .

Nikt z weteranów nie kwapi się do odpowiedzi więc mogę zasugerować Ci przekopanie wątku głębiej. Znajdziesz koszty ogrzewania z poprzednich lat.

Niemniej możesz przyjąć, że dla domu 120m2, przy taryfie nocnej uśredniony koszt ogrzewania 400-500zł/mc w sezonie grzewczym. Nie nastawiaj się na mniej żebyś się nie rozczarował.

Jak w praktyce wyjdzie ci 250-300zł to będziesz szczęśliwy ale jak z góry nastawisz się na te 250-300zł/mc a wyjdzie ci więcej to będziesz niezadowolony z wysokości rachunków.

 

Jak rozmawiam z użytkownikami, szokiem jest też pierwszy rachunek za prąd. Przy pierwszym uruchamianiu L., agregaty non stop pracują przez 3-4 dni.

Muszą one jednocześnie odprowadzić pozostałą wilgoć z fundament oraz go nagrzać. Przy 2 agregatach 4kW kazdy, dziennie centrala grzewcza wraz z wentylatorami zużyje Ci 197,5kW co przy taryfie budowlanej wyjdzie Ci 118zł/dzień !!!

 

Pierwsze 3 dni pracy L. będzie cię kosztowało ok 350zł!!! Odpowiednio większa wilgoć w domu=dłuższy rozruch. czyli odpowiednio 6 dni PIERWSZYCH DNI ROZRUCHU 700zł. Pamiętaj o tym i bądź na to nastawiony.

 

Następnr pytanie - jeżeli chcę aby jeden pokój był nie ogrzewany, jak to się sprawdzi w praktyce.

Przy robieniu swojego Legaletu pytałem o taka mozliwość. Ja chcę mieć nieogrzewaną spiżarnię tak aby temperatura zimą była tam niższa niż w pozostałych pokojach.

Możesz to rozwiązać na dwa sposoby.

Pierwszy-dla większych pomieszczeń - poproś projektanta L. aby w danym pokoju zaplanował ci pętle rurek powietrznych i termostat. W takim pomieszczeniu termostatem niezależnie od innych pomieszczeń ustawiasz żądaną temperaturę w danym pokoju. Tu małe zastrzeżenie, różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniami ni mogą być większe jak 8-10 stopni bo nieogrzewane pomieszczenie będzie ci niepotrzebnie chłodziło resztę chałupy .

 

Drugi sposób - dla małych pomieszczeń (np: spiżarnia)- jeżeli wiesz, że nigdy w danym pomieszczeniu nie będziesz chciał wyższej temperatury, poproś projektanta L. aby na etapie projektu uwzględnił ci zaizolowanie rurek pod danym pomieszczeniem tak aby permanentnie była tam niższa temperatura.

 

To tak w telegraficznym skrócie.

Edytowane przez pawgar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnr pytanie - jeżeli chcę aby jeden pokój był nie ogrzewany, jak to się sprawdzi w praktyce.
I jeszcze to, cytat z umowy legalett:

"Przegrody pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi powinny być izolowane w

taki sam sposób jak przegrody zewnętrzne."

 

zibiemu chodzi chyba o wylaczenie ogrzewania w jednym z pomieszczen niz o zrobienie nieogrzewanego garazu.

W tym drugim przypadku oczywiscie zapis z umowy jest jak najbardziej na miejscu, a w przypadku pierwszym tak jak napisal pawgar.

 

Z drugiej strony to zigbi, moze napiszesz dokladniej co masz na mysli piszac: "jeden pokój był nie ogrzewany"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zigbi:

 

Ostatnią zimę skończyliśmy na początku kwietnia. Rachunek za domek około 160m2 wyszedł 1900 PLN co daje około 315 PLN na miesiąc.

Jeśli chodzi o nieogrzewane pomieszczenie to pamiętaj, że fundament jest bryłą i to ciepło się w nim rozchodzi. Powoduje to, że temperatura pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi a nieogrzewanymi dąży do średniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pod spiżarnią nie ma rurek Legalettu.

Dodatkowo planuję wyizolować ją od środka styrodurem (ściany, sufit i podłoga). Drzwi też ciepłe.

W podłodze jest przepust do rury 160mm - coś w rodzaju rurowego GWC dedykowanego dla tego pomieszczenia.

W suficie także przepust. Tu będzie założony wentylatorek.

Zobaczymy jak się to sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam z urlopu ,patrzę a tu 2strony dyskusji o styro pod Legalett.No a kiedyś zostałem zwymyślany przez PiotraO od trolli szkalujących jedyny słuszny najlepszy na świecie system grzewczy za to ,że miałem wątpliwości co do styro pod płytą.

Tak czy inaczej ja bym styro nie dał.Na czym jak na czym ,ale na czymś czego już póżniej nie da się naprawić do końca życia domu a skutek zastosowania jest niewiadomy to ja bym nie oszczędzał.

A gwarancja?Wiecie jaki jest kapitał firmy?Jeśli to sp z o.o o kapitale 50tys z wynajętym biurem (wszak więcej im nie potrzeba,reszta to ludzie i myśl techniczna,no może parę ubijarek ,łopat itp)to w razie poważnej wpadki i zgłoszenia wielu roszczeń postawią ją w stan upadłości a wierzyciele (w tym wypadku ci którzy udowodnią zasadność reklamacji przed sądem i uzyskają tytuł wykonawczy na wyegzekwowanie należnej im kwoty odszkodowania) podzielą się tymi 50 tys.I tyle z gwarancji.Tak czy tak odpowiadają do wysokości majątku firmy ,więc w razie draki na to ,że prezes czy właściciel odda dobrowolnie swój majątek bym raczej nie liczył.To tylko tak hipotetycznie rzecz jasna,bo przecież żadnej draki być nie musi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej dziwi mnie fakt że te kilka firm które tu na forum próbują stworzyć radosną rodzinę użytkowników, jakby nie brało pod uwagę że zjawią się też tacy którzy będą zadawać niewygodne pytania albo wskazywać niedoskonałości towaru lub przekłamania w reklamie. Powinni zaznaczyć na początku: "tu wpisujemy tylko opinie pozytywne" i mieli by spokój :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej ja bym styro nie dał.Na czym jak na czym ,ale na czymś czego już póżniej nie da się naprawić do końca życia domu a skutek zastosowania jest niewiadomy to ja bym nie oszczędzał.

A gwarancja?Wiecie jaki jest kapitał firmy?

Tomku, napisz mi że z każdym elementem domu masz takie wątpliwości a nie tylko z fundamentem.

 

Napisz mi że, masz wątpliwości z przewodami elektrycznymi, instalacją wodną, oknami, rynnami, stropem, dachem. Bo ciężko mi się już ciebie czyta.

Odnoszę wrażenie, że nie tylko nie rozwiązujesz problemów, ale nawet nie szukasz rozwiązania problemu.

 

Co zrobiłeś aby ostatecznie przekonać/nie przekonać siebie pod styropianem 100 pod fundamentem? Telefon do sprzedawcy jakiegoś produktu. Ja zadzwonię do innego sprzedawcy, który stwierdzi, że się styro 100 nada. I co? Słowo przeciwko słowu. I kto ma rację?

 

Dla mnie ważne są argumenty. Masz wątpliwości? To działaj! Wsiądź w samochód jak pdurys, jedź do Legaletu porozmawiaj na miejscu. Zapytaj, podyskutuj i znajduj rozwiązanie. Spytaj L. wprost dlaczego stosują takie a nie inne rozwiązanie. Wysłuchaj argumentów.

 

Po tej rozmowie zamów specjalistyczną ekspertyzę techniczną lub opinię prywatną u biegłych sądowych na temat trwałości styro 100 pod fundamentem po 15 latach.

 

I będziesz wtedy wiedział. Będziesz miał odpowiedź.

 

A tak co robisz?

Udzielasz się na tym forum i jest to cenne że masz zastrzeżenia ale forum nie jest źródłem informacji dotyczących wytrzymałościowych niuansów technicznych dla kategorycznego stwierdzenia czy zwykły styropian spowoduje katastrofę budowlaną po 15 latach.

 

Bez obrazy dla nikogo ale tutaj laicy wypowiadają się dla laików.

 

Nikt ci autorytatywnie tutaj nie odpowie na pytanie czy dawać styropian czy styrodur.

 

Tomku działaj.

Edytowane przez pawgar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pagwar napisał:

Tomku, napisz mi że z każdym elementem domu masz takie wątpliwości a nie tylko z fundamentem.

 

Napisz mi że, masz wątpliwości z przewodami elektrycznymi, instalacją wodną, oknami, rynnami, stropem, dachem.

 

Nie, nie mam aż takich wątpliwości-z jednego prostego powodu.Inne elementy da się w czasem prosty ,czasem bardziej skomplikowany sposób wymienić,naprawić,zastąpić lepszymi.W przypadku fundamentu - umarł w butach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam tym, którzy nie śledzą mojego dziennika, że od poniedziałku Legalett wchodzi do mnie na budowę.

Jeśli ktoś jest zainteresowany osobistym zobaczeniem co i jak to zapraszam.

Oferta jest skierowana do wszystkich, ale najbardziej do osób mieszkających w okolicach Łodzi.

W dzienniku też podaje adres i sposób dostępu do kamery internetowej pokazującej postęp prac.

Najciekawsze prace będą we środę i w czwartek. W piątek jest planowane betonowanie i w sobotę będzie po robocie. Proszę o kontakt na PRIV to umówimy się i podam wskazówki jak do mnie trafić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam tym, którzy nie śledzą mojego dziennika, że od poniedziałku Legalett wchodzi do mnie na budowę.

Jeśli ktoś jest zainteresowany osobistym zobaczeniem co i jak to zapraszam.

Oferta jest skierowana do wszystkich, ale najbardziej do osób mieszkających w okolicach Łodzi.

W dzienniku też podaje adres i sposób dostępu do kamery internetowej pokazującej postęp prac.

Najciekawsze prace będą we środę i w czwartek. W piątek jest planowane betonowanie i w sobotę będzie po robocie. Proszę o kontakt na PRIV to umówimy się i podam wskazówki jak do mnie trafić.

Ja bym chętnie zobaczył ale gdzie ty masz ten dziennik budowy? Tu na forum jest komunikat:

[b]pdurys does not have a blog yet[/b].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym chętnie zobaczył ale gdzie ty masz ten dziennik budowy? Tu na forum jest komunikat:
[b]pdurys does not have a blog yet[/b].

 

Dziwne - chociaz mam problem z wpisami, bo jak je publikuje to za pierwszym razem dostaje z serwera blad, ale pozniej wszystko widac tak jakby tego bledu nie bylo.

 

Sprobuj ten link:

http://forum.muratordom.pl/blog.php?109335

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...