Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja natomiast bo bardzo głębokiej analizie uważam ,że płyta plus na niej wodna podłogówka i do tego pompa ciepła powietrze woda wyjdzie tyle lub mniej (na pewno nie więcej)niż ten cały Legalett i jest to bardziej naturalne rozwiązanie,równie bezobsługowe i na pewno tańsze w eksploatacji (można dołożyć bufor i pędzić pompę w II taryfie).I gazu również nie potrzeba ciągnąć.I jaki by ten COP pompy powietrznej nie wyszedł to na pewno drożej jak prądem w Legalett nie będzie ,może być tylko taniej ,a koszty inwestycyjne te same lub niższe.I bez żadnych przeszkód i marketingowych bzdetów podpiąć do takiego układu można dosłownie wszystko.Legalett zaczyna tracić dla mnie zupełnie sens.

 

W gruncie rzeczy masz racje. Trzeba jednak pamiętać też o tym, że woda pływająca pod nogami nie jest zbyt naturalna i wiele osób się często skarży na bóle czy złe samopoczucie. Nie wiem jak to jest, ale takie zawsze opinie powtarzają ludzie o ogrzewaniu podłogowym (z reguły wodnym). Dodatkowo jak coś pęknie to trzeba kuć podłogę, zrywać płytki itp.

 

Właśnie jedną z głównych zalet legalett'u jest to, że nawet jak coś padnie to nie trzeba nic kuć i niszczyć, wystarczy tylko wyjąć agregat.

 

* My jeszcze nie zaczęliśmy grzać. Cały czas korzystamy z uzysków od słońca.

Edytowane przez avatar25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z tą wodą, a właściwie podłogówką związane są mity. Wzięło się to stąd, że kiedyś domy były słabo ocieplone i podłogówka pracowała w wysokich temperaturach. Obecnie w dobrze ocieplonym domu prawidłowo zaprojektowane i wykonane ogrzewanie podłogowe dowolnego typu sprawdza się znakomicie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witajcie,

tutaj jak widzę po staremu, ciągle ten styropian...

a ja w kwestii drewnianej podłogi na legallecie: mamy w dwóch sypialniach deskę dębową 3 warstwową olejowaną i powiem Wam, że nie widzę lepszej warstwy wierzchniej na tego rodzaju płycie. Kiedy sama szukałam informacji o drewnianej podłodze, to wszyscy odradzali, bo izoluje, popęka (no tu gwarancji nie ma za za parę lat tez będzie ok, ale na razie jest dobrze) itp. a prawda jest taka, że drewno idealnie rozprowadza ciepło (czy jak kto woli wolno i równomiernie się nagrzewa) i jest ciepłe dłużej niż płytki w łazienkach, czy granit w kuchni i salonie. Pozdrawiam K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

tutaj jak widzę po staremu, ciągle ten styropian...

a ja w kwestii drewnianej podłogi na legallecie: mamy w dwóch sypialniach deskę dębową 3 warstwową olejowaną i powiem Wam, że nie widzę lepszej warstwy wierzchniej na tego rodzaju płycie. Kiedy sama szukałam informacji o drewnianej podłodze, to wszyscy odradzali, bo izoluje, popęka (no tu gwarancji nie ma za za parę lat tez będzie ok, ale na razie jest dobrze) itp. a prawda jest taka, że drewno idealnie rozprowadza ciepło (czy jak kto woli wolno i równomiernie się nagrzewa) i jest ciepłe dłużej niż płytki w łazienkach, czy granit w kuchni i salonie. Pozdrawiam K

 

Wydaję mi się, że już nie tylko styropian :) A wracając do tematu to muszę się zgodzić. My mamy panele i rzeczywiście wolniej się nagrzewają panele, są mniej ciepłe. Płytki są dużo cieplejsze, ale też szybciej oddają ciepło. Tak więc według mnie jest to zaleta drewna i paneli, ponieważ w ten sposób wspomagają akumulację naszego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem jakiś czas temu z P. Wojciechem Naruckim z Legalettu i wyjaśnił mi, że dobór klasy styropianu, co jest logiczne przecież, bierze się z odpowiednich obliczeń konstrukcyjnych. Legalett dodatkowo stosuje zasadę, że nie daje niższej klasy niż EPS100 nawet, gdyby z obliczeń konstrukcyjnych wychodziło, że można zastosować styropian niższej klasy. Oczywiście, jeśli inwestor zechce można zastosować styropian wyższej klasy, a nawet Styrodur (XPS). Wiąże się to oczywiście z wyższymi kosztami. Pytanie, czy są one uzasadnione.

 

Zwrócił mi uwagę, że zamiast zastanawiać się nad dopłatą do wyższej klasy styropianu, która w moim przypadku nie jest potrzebna, lepiej zastosować jego grubszą warstwę. Zamiast standardowych 20 cm, zastosować 25, a najlepiej 30 cm. W moim przypadku będzie się to wiązało z dopłatą 1400 zł. netto za wersję 30 cm i na taki wariant się zdecyduję.

 

A co do wysokości rachunków, to co Wam da informacja poszczególnych użytkowników Legalettu, jeśli nie zapytacie (poza oczywiście powierzchnią) o to jak dobrze ocieplony jest budynek, jakie okna i drzwi zewnętrzne są zamontowane, jaki rodzaj wentylacji jest zastosowany, czy dom i jego poszczególne elementy zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w jakim rejonie jest położony, jak zorientowany w stosunku do kierunków świata itp., itd. Przecież te informacje mają decydujący wpływ na finalne koszty ogrzewania.

Edytowane przez Dareckyy
uzupełnienie wypowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że wszystkie elementy składają się na ostateczny koszt ogrzewania. Dlatego zawsze pisałem dokładnie elementy składowe. Problem w tym, że albo nie widać żeby ktoś to czytał, albo widzę komentarze typu "taa". Problem też w tym, że bardzo mało osób piszę tak naprawdę jakie ma rachunki.

Tak więc jeszcze raz napiszę dla lepszej orientacji.

 

- Domek około 160m2. Piętro niezamieszkane w sezonie 2009/2010

- Podłoga 18cm styropian.

- Ściany 24cm Ytong (500) + 25cm styropian.

- Dach 30cm wełna.

- Rekuperator zainstalowany StorkAir.

- Okna wsp. 1.0

- Dom o bryle prostokąta skierowany frontem na wschód. Od północy garaż i brak okien. Od południa okna pokoi i salonu.

 

Koszt wyszedł 1900 PLN.

Nie dogrzewamy kominkiem

ogrzewanie2009-2010.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeee tam, w ogóle się nie znacie.Przecież Legalett charakteryzuje się tym ,że ogrzewanie nim kosztuje 250-300zł na miesiąc niezależnie od powierzchni,ocieplenia,okien,drzwi,regionu Polski,cen energii elektrycznej i tym podobnych szczegółów.Przeczytajcie wątek od początku to będziecie wiedzieć,a tak trollujecie i zadajecie oczywiste pytania na które po wielokroć już odpowiadano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem jakiś czas temu z P. Wojciechem Naruckim z Legalettu i wyjaśnił mi, że dobór klasy styropianu, co jest logiczne przecież, bierze się z odpowiednich obliczeń konstrukcyjnych. Legalett dodatkowo stosuje zasadę, że nie daje niższej klasy niż EPS100 nawet, gdyby z obliczeń konstrukcyjnych wychodziło, że można zastosować styropian niższej klasy. Oczywiście, jeśli inwestor zechce można zastosować styropian wyższej klasy, a nawet Styrodur (XPS). Wiąże się to oczywiście z wyższymi kosztami. Pytanie, czy są one uzasadnione.

Zastosowanie EPS 100 przez Legalett ma konkretny wymiar finansowy. Jest to najtańsza izolacja jaką mozna sobie wyobrazić. Firma stosuje ją w standarcie bo dzięki temu zarabia więcej. Wątpliwości budzi fakt że takie rozwiązanie nie jest polecane nawet przez producentów owego styropianu. To co p. Narucki mówi to tak naprawdę niewiele znaczy. Trudno by podważał technologię stosowaną przez firmę w której jest zatrudniony. Rozmawiałem z przedstawicielami trzech firm produkujących styropian i wszędzie odpowiedź była jednoznaczna. NIE POLECAMY! Raz że pod obciążeniem występuje efekt pełzania czyli powolnego zgniatania się styropianu a w efekcie (wbrew temu co piszą tu niektórzy) obniżenia właśności izolacyjnych, dwa że styropian chłonie wodę i bardzo trudno ją oddaje. Wprawdzie jest to proces bardzo powolny ale jak powiedział pan z Termoorganiki nawet przy zastosowaniu odwodnienia nie ma się pewności że nie nastąpi jakis potop i styropian znajdzie się w wodzie. Mokry styropian to już nie jest dobry izolator. Mnie wystarczy fakt że w Niemczech normy na stosowanie EPS 100 nie pozwalają.

To wszystko w kontekście ceny fundamentu plytowego Legalett wygląda dosyć kuriozalnie. Mogę zrozumieć kogoś kto taki fundament robi sobie sam, koszty sa najwazniejsze, ryzyko jest ale niewielkie więc czemu nie, niech bedzie EPS 100. Jeżeli jednak robi to firma za stosunkowo wysoką cenę to budzi to wątpliwości. Tym większe że jak stwierdzisz przebijając się przez ten wątek nigdzie nie ma merytorycznej wypowiedzi przedstawiciela firmy tego problemu dotyczącej. To co wypisują forumowicze z Legalett związani trudno uznać za merytoryczne. Miał P.Durys zdaje się przedstawić odpowiedź Legalett na jego pismo w sprawie tego styro właśnie ale cisza. Domyślam sie że Legalett nie raczył odpowiedzieć. Boi się czegoś? Ukrywa coś? Szkoda, ja też chciałbym płytę, EPS 100 byłby fajnym rozwiązaniem bo tanim ale nikt tutaj nie potrafił rozwiać moich wątpliwości. Rozmowy z producentami tylko je pogłebiły.

 

Tak przy okazji, P. Narucki wypowiadał się tu już na forum. Dlaczego nie napisze tutaj swojego zdania na temat tego styropianu wyjaśniając przy okazji dlaczego jego opinia jest inna niż te które prezentowałem? Ja bardzo chętnie bym takie uzasadnienie przeczytał. Chętnie też przedstawiłbym je specjalistom od styropianu z którymi rozmawiałem. Myślę że nie będą mieli nic przeciw zaprezentowaniu cih opinii na forum. Być może okaże się że P. Narucki ma rację i cały ten problem ze styro jest wydumany, z czego nawiasem mówiąc bardzo bym się ucieszył.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał P.Durys zdaje się przedstawić odpowiedź Legalett na jego pismo w sprawie tego styro właśnie ale cisza. Domyślam sie że Legalett nie raczył odpowiedzieć.

Dobrze sie domyslasz.

Do tej pory nie otrzymalem odpowiedzi. Chociaz, kiedy rozmawialem z Legalettem kilka dni temu, to otrzymalem informacje, ze pracuja nad odpowiedzia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ze pracuja nad odpowiedzia.

Hm, tak trudno sformułować odpowiedź odnośnie czegoś co jest stosowane na codzień praktycznie z marszu.

To daje jednak do myślenia.

Czyżby "L" się obawiał żeby przypadkiem przez niefortunny dobór słów nie strzelić gola do własnej bramki?

 

Bardzo jestem ciekaw co z tego wyniknie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeee tam, w ogóle się nie znacie.Przecież Legalett charakteryzuje się tym ,że ogrzewanie nim kosztuje 250-300zł na miesiąc niezależnie od powierzchni,ocieplenia,okien,drzwi,regionu Polski,cen energii elektrycznej i tym podobnych szczegółów.Przeczytajcie wątek od początku to będziecie wiedzieć,a tak trollujecie i zadajecie oczywiste pytania na które po wielokroć już odpowiadano

 

Pomylilem opis na wykresie. To nie kWh a tylko zlotowki.

Wystarczy sobie podzielic i srednia miesiecznie wychodzi 270PLN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek131: Dlaczego w każdej Pana wypowiedzi widać ironię?

 

Oczywiście koszt uśredniony miesięczny zależy od tego jakie miesiące weźmiemy pod uwagę. Tak więc jeśli weźmiemy okres od Października do Marca to wychodzi 6 miesięcy i koszt średni 316PLN/miesiąc. Natomiast jeśli wziąć pod uwagę, że już we Wrześniu zeszłego roku się ogrzewało nawet do końca Kwietnia, a niektórzy z tego co widziałem też w Maju ogrzewali, to wychodzi 8 miesięcy czyli 237PLN/miesiąc.

 

Bardzo proszę o komentarze innych użytkowników forum na temat kosztów.

Nadal czekamy na koszty Katarzyny.

 

Czy jeśli zamieszczę tu kopie rachunków za prąd będzie to wystarczający dowód?

 

Nikt nie twierdzi, że koszty są takie małe niezależnie od tego jaki dom, jak ocieplony, jaka wentylacja itd. Legalett twierdzi, że takie koszty są możliwe, ale tylko przy odpowiednim ociepleniu i najlepiej z rekuperacją. Co chyba jest oczywiste. Tak czy owak koszty są nadzwyczaj małe w porównaniu do tego co można się było spodziewać i co sądzili znajomi, którzy wydają kilka razy tyle na gaz lub dużo więcej na węgiel, który kosztuje już niebotyczne pieniądze. Taka mała dygresja - Miał, który jest odpadem kosztuje już 600PLN - to jest chore.

Edytowane przez avatar25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Kochani, zacznę miło bo zależy mi, żeby sytuacja była jasna, :) ponieważ u nas sytuacja nie jest standardowa - my pracujemy w domu, a dzieci też jeszcze są na tyle małe, że większość czasu spędzają w domu (bojler jest ustawiony na dwa razy po około 6 godzin grzania, bo oprócz kąpieli nocnych, potrzebujemy wodę rano i w ciągu dnia, a nie jak większość na rano i później nic).

Powiem tak całoroczne zużycie prądu na wszystko - bojler 75l, gotowanie, legalett, oświetlenie, zmywarka, rekuperator, dwa komputery, ładowarki do telefonów i parę mniejszych gadżetów typu czajnik elektryczny, mamy na poziomie 14000kWh.

po pierwszej zimie (tej ostrej i złośliwej) wyszło nam, że na ogrzewanie legalettem zużyliśmy po 1000kWh miesięcznie - grzaliśmy od 23 września do połowy kwietnia - (uśredniam - bo więcej zeszło nam na rozgrzanie, no i zaczynaliśmy od temperatury jakieś 12 - 13 stopni w domu, zaś w tym roku poniżej 19 nie spadło). Nie zdecydowaliśmy się na założenie taryfy nocnej z tychże względów - to co oszczędzilibyśmy na legalecie dołożylibyśmy na zużyciu zimowym światła w ciągu dnia, Tak więc rachunki roczne mamy na poziomie około 7000tys. Do tego dochodzi nam tylko woda (za którą jeszcze nie płacimy, bo mamy wykupiony limit budowlany, który jeszcze na rok pewnie nam wystarczy i szambo, które niestety do czasu uruchomienia kanalizacji pociągnie nas po kieszeni), tak więc w ogólnym rozrachunku jesteśmy zadowoleni.

szczegóły techniczne budynku - ściana praefa + 20 cm styropianu, 20 cm na spodzie, 30 cm wełny na stropie GK, Dach bez docieplenia. Okna 3 szybowe wariant ciepły MS Okna. Mankamentem są drzwi - od stolarza owszem dębowe, ale trochę za cienkie (4,5 - 5 cm z ociepleniem) i w wiatrołapie nam ciut chłodno.

Powierzchnia płyty 167 m2, użytkowa 140m2.

Jedyne co mogłabym mieć do Legalettu, to uwaga, że fajnie byłoby, gdyby udało się połączyć dwa rodzaje agregatu w jednym. Ale może to tez jest i tak, że jak coś jest X w jednym to i do "d...".

Może nie można mieć wszystkiego

I proszę powstrzymać się od komentarzy w stylu - "matko - co za rachunki", my po prostu lubimy światło (na wsi już krążą plotki, że u nas to jak w kościele się świeci :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...