Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie,

przepraszam za długi brak wyjaśnienia sprawy z poprzedniego wpisu, ale niestety brak czasu.

Widzę, że wątek się bardzo ożywił i ciesze się, że pojawiły się bardzo cenne doświadczenia użytkowników Legalett. O to przecież głównie w tym temacie chodzi.

Wczoraj otrzymaliśmy wydruk z ZE i... miłe zaskoczenie tylko 630 zł za ostatnie dwa miesiące, a grzaliśmy więcej niż rok temu. Dzieląc tę kwotę na pół i odejmując 100 zł (średnia miesięczna zużycia energii poza sezonem grzewczym) otrzymamy na miesiąc... 215 zł! (pow. domu 95 m2).

Do tego trzeba doliczyć zużycie około 1 m drzewa (100 zł) i 500 kg brykietu (90 zł) spalonych w kominku.

Czyli za okres 21 grudnia 05 - 21 luty 06 miesięcznie średnia to

(630 + 190)/2 - 100 = 310 zł

(liczyłem na szybko, więc mogłem się pomylić).

Zobaczymy jak będzie po podsumowaniu całego okresu grzewczego.

 

Oczywiście nie wszystko jest takie piękne. Mam tu na myśli ów spadek temperatury do 16 st. C w jednej z sypialni przy 30 stopniowych mrozach. Odpowiedzi na moje pytanie dotyczące przyczyn było mało, bo i jest nas tu mało piszących (a pewnie wielu czytających).

Przyczyna zasadnicza była przeze mnie opisywana chyba rok temu tu lub w innym wątku dotyczącym Legalett. Otóż przy dużych mrozach trzeba więcej grzać i to obojętnie czy jest to gaz, olej, wegiel, drzewo czy inny rodzaj materiału grzewczego. Tak jest i w przypadku Legalett na energię elektr. A myśmy się w naszym ciepłym domku przyzwyczaili, że wystarczy grzać tylko w tańszej taryfie i to niekoniecznie 10 godzin na dobę. No i stąd ta obniżka temp., gdy za oknem mróz srogi. Mróz zminął wszystko wróciło do normy, a... w portfelu oszczędności.

 

PIK33, jak Ty wytrzymujesz przy 25 st.C w pokojach i jakie rachunki płacisz?

Grzejnik drabinkowy w łazience, tak jak u KrzyśkaM, założyliśmy w tym roku i rzadko włączamy.

 

Dziękuję Filo i Leszku za ciekawe informacje, a szcególnie te o kominku. My zrezygnowaliśmy z wykonania rozprowadzeń z kominka do pokoi, bo specjaliści od ogrzewania i lekarze powiedzieli nam, że przy małych dzieciach suche powietrze z kominka nie jest wskazane (chodzi o częste, a nie okazjonalne palenie w kominku). Poza tym kominek zaprzecza idei Legalett, którego zaletą jest rozkład temperatur na różnych wysokościach (przy podłodze najcieplej).

 

Martelia, pomyliłaś wątek tematyczny - tu nie piszemy o "domach kanadyjskich".

 

W mojej okolicy przybył w ubr. nowy użytkownik Legalett, a na ten rok szykują się dwa następne. W sumie na Podkarpaciu będzie nas wtedy 5 domów. To już skłania do założenia klubu miłośników Legalett. :D

 

Pozdrawiam serdecznie

Piotr

 

PS Czekam nastepne na nowiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Poza tym kominek zaprzecza idei Legalett, którego zaletą jest rozkład temperatur na różnych wysokościach (przy podłodze najcieplej)...

Piotrze, chyba że jest to dom z użytkowym poddaszem i nie stosujemy Legalettu w posadzce poddasza, wtedy jak najbardziej Legalett (parter) + ogrzewanie kominkiem DGP lub jakąś elektryką na piętrze (konwektory, akumulacyjne grzejniki) ma jak największy sens. Ja mając w planie podłogę na legarach na poddaszu nawet jeżeli jest to możliwe nie chciałbym zastosować tam Legalettu.

Sprawa suchego powietrza z DGP - faktycznie to problem ale w przypadku złego zaprojektowania/wykonania DGP (za duże temperatury w czopuchu, brak filtrów itd. - nie miejsce w tym wątku).

 

Dzięki Ci Piotrze za regularne dzielenie się informacjami nt. działania Twojego Legaleciku.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Witam wszystkich, wczoraj bylam na spotkaniu w sprawie legalett i jestem troche w szoku bo cena wysoka 50 tys. Dom w zabud.120 metr. i tylko 80 pod legalett a reszta to garaż i jeszcze musze pomyslec o ogrzaniu poddasza ze niewiem czy to warto ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

apropo legaletu to ja też się napaliłem na ten pomysł narazie jestem na etapie szukania działki ale legalett to jest to co chciał bym widzieć w domu swoim !!!!!!!

mam jeszcze taki problem z przekonaniem do tego żony najlepiej jakbym odwiedził kogoœ takiego z żonš to może by się dała przekonać !

:lol:

 

A po co? Chłopie, po prostu jej tego nie mów. Jak wszystko będzie dobrze działało to nawet nie zauważy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Megi10

Pomału i na spokojnie policz całość inwestycji i dopiero wtedy podejmij decyzje. Chyba każdy przeżywa dylemat po otrzymaniu kosztorysu wstępnego Legalett. Ale po uwzględnieniu kosztów tradycyjnych prac, które składają się na wykonanie w Legalett tylko w tydzień (kopanie fundamentów, zbrojenia, szalunki, zalewanie, wylewki, materiały i wykonanie instalacji ogrzewania, zakup pieca...), może okazać się, że jest znacznie lepiej.

Nasz dom wybudowaliśmy za niecałe 180 tys. zł pod klucz (w tym wcale nie tanie ściany keramzytowe z Praefa).

Możesz zaoszczędzić trochę przy Legalett, jeśli sam załatwisz sobie dostawę betonu, pospółki...

 

Pozdrawiam

Piotr

 

PS Polecam "Katalog Małych Domów" dostepny jeszcze w sprzedaży "RUCH", w którym jest kosztorys i opis budowy domu z fundamentem Legalett (D04 - 92,8 m2, parter).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuję za informacje o Legal... , ale mam jedno pytanie. Proszę powiedzieć czy jesteś zadowolony z płyty grzewczej i jaką temperaturę potrafisz utrzymać w pomieszczeniach grzanych w ten sposób, bez dodatkowych urządzeń.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Megi,

przemawia z Twojego listu niedowierzanie. Rozumiem to, bo razem z żoną przechodziliśmy przez to także zanim zdecydowaliśmy się ostatecznie na taki wybór.

Myślę, że przydałyby Ci się odwiedziny w takim domu. Czy myślałaś o tym?

Na pierwsze Twoje pytanie odpowiedź brzmi - tak, po trzech latach mieszkania w domu na fundamencie grzewczym Legalett jesteśmy zadowoleni.

Na drugie odpowiedzi musisz udzielić sobie sama, bo to zależy czego oczekujesz - jaka potrzebujesz temp. uzyskać? Dla przykładu piszący tu na forum PIK33 potrzebuje 25 st. C i taka temp. osiąga z Legalett, kto inny 20-22, a nam wystarcza 18-20 w sypialniach i 20-22 w pokoju dziennym. Takie temperatury uzyskujemy przy II taryfie. Rachunki od trzech lat mamy średnio rzędu 260 zł za miesiąc w okresie zimowym.

Dom jest parterowy - 95 m2 (Praefa + 12 cm styropianu = 27 cm).

Proszę o następny zestaw pytań :)

Powodzenia

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Mam pytanie do osób które zbudowały dom na płycie Legalett.

Czy negocjowaliście cenę i sposób płatności?

Zastanawiam się nad tym, bo we wstępnej wycenie jest napisane, że Legalett chciałby za wszystko dostać kasę z góry, ja natomiast widzę to tak, że płacę po odbiorze przez mojego inspektora nadzoru.

Czy ktoś może dogadał się z Legalett w tej sprawie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Dziś w nocy pierwszy raz od kilku miesięcy nie włączył się Legalett. Czyżby koniec grzania? Jak u innych?

 

JKrzyz

Z Legalett można spróbować pertraktować, ale obawiam się, że mało się uzyska. Właścicielem jest Szwed, który nie rozumie co to znaczy negocjacje cenowe czy rabat.

Z zapłatą po wykonaniu i odbiorze raczej nie widzę żadnych szans. Kup np. samochód niepłacąc.

Myślę, że już tysiące ludzi w Polsce zapłaciło przed, wybudowało i z zadowoleniem mieszka. Masz gwarancje na 25 czy 50 lat.

Czego się obawiasz?

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Dziś w nocy pierwszy raz od kilku miesięcy nie włączył się Legalett. Czyżby koniec grzania? Jak u innych?

 

JKrzyz

Z Legalett można spróbować pertraktować, ale obawiam się, że mało się uzyska. Właścicielem jest Szwed, który nie rozumie co to znaczy negocjacje cenowe czy rabat.

Z zapłatą po wykonaniu i odbiorze raczej nie widzę żadnych szans. Kup np. samochód niepłacąc.

Myślę, że już tysiące ludzi w Polsce zapłaciło przed, wybudowało i z zadowoleniem mieszka. Masz gwarancje na 25 czy 50 lat.

Czego się obawiasz?

Powodzenia.

 

Czy ja wiem? Co prawda nie kupowałem samochodu ostatnio, ale zazwyczaj w salonie stoją już gotowe egzemplarze, więc przypuszczam, że płaci się po obejrzeniu tego, co się chce kupić.

Zdecydowanie nie zapłacił bym za samochód, który jeszcze nie istnieje.

Poprawka: za wyjątkiem Ferrari, ale nie spodziewam się,żebym mi to groziło kiedykolwiek :)

 

Czego się obawiam? Zawalonych terminów, niesolidnych wykonawców, płacenia za błędy innych itp. Czy to źle?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz racje - to nie byl najlepszy przykład. Pisałem na szybko bez większego zastanowienia.

 

"Czego się obawiam? Zawalonych terminów, niesolidnych wykonawców, płacenia za błędy innych itp. Czy to źle?"

 

A czy ja pisałem, że to źle? :D

Mogę natomiast potwierdzić na swoim przykładzie, że korzystając z usług Legalett Gdańsk jestem bardzo zadowolony. Byli wobec mnie terminowi, bardzo solidni, bezbłędni i nadal utrzymują ze mną kontakt.

 

Napisz jak coś wynegocjujesz. Może to zachęci także innych.

Powodzenia

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

właśnie zalełem swoją płytę Legalett :-)

 

na razie jestem zadowlony ze współpracy, ale trzeba uważać na drobnostki typu "Odpowiedzialność za odbiór płyty".

Mój Kierownik spanikował (nowa technologia) i musiałem skorzystać z osoby polecanej przez Legalett, która ma stosowne uprawnienia. W efekcie (dodatkowe 500 zł :-( . w plecy.

 

Jak zaczniecie budować to warto sprawdzić czy wasz Kierownik się pod tym podpisze, jeśli nie to negocjucie odbiór płyty w cenie kontraktu z Legalett.

 

pzdr

Dariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Freudek, witamy w gronie Legaleciarzy. Ja świadomie odpuściłem sobie własnego kierownika budowy (został ten od generalnego wykonawcy).

 

Niestety to bardzo często ludzie przyuczeni do fachu budowlanego, a o uczeniu się nowych rozwiązań nie ma mowy.. :(

 

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

właśnie zalełem swoją płytę Legalett :-)

 

na razie jestem zadowlony ze współpracy, ale trzeba uważać na drobnostki typu "Odpowiedzialność za odbiór płyty".

Mój Kierownik spanikował (nowa technologia) i musiałem skorzystać z osoby polecanej przez Legalett, która ma stosowne uprawnienia. W efekcie (dodatkowe 500 zł :-( . w plecy.

 

Jak zaczniecie budować to warto sprawdzić czy wasz Kierownik się pod tym podpisze, jeśli nie to negocjucie odbiór płyty w cenie kontraktu z Legalett.

 

pzdr

Dariusz

Czyli wpisu do ksiązki dokonała osoba upoważniona z Legalett ? Czy jest to zgodne z przepisami, tzn. jeżeli masz już swojego kierownika, który nie chce się pod czymś podpisać to w zamian może ten wpis dokonać inna osoba z odp. uprawnieniami ?

A jakie ściany stawiasz na Twojej płycie - 1W,2W,3W czy szkielet ?

Będziesz miał wymiennik kominkowy ?

Czy płytę robisz już z PP50 czy ze spiro ?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

My też mieliśmy problem ze znalezieniem odważnego kierownika. Obawy przed nową technologią były tak duże, że o mały włos, a nie zdążylibyśmy w terminie rozpocząć prac budowlanych. Trzy lata temu na Podkarpaciu był tylko jeden fundament Legalett i jego właściciel także miał problemy ze znalezieniem kierownika.

Dopiero trzeci okazał się światłym człowiekiem.

Powodzenia

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

 

dzięki za powitanie :-)

 

eRaf, co do Twoich pytań, to wpisu dokonała osoba z odpowiednimi uprawnieniami i biorąca pełną odpowiedzialność za płytę (tzw. inspektor nadzoru inwestorskiego czy jakoś tak).

Ściany stawiam 2w porotherm + styro 12. Wymiennik kominkowy też zamówiełem a cały system jest na Spiro 100 (ponoć najbardziej sprawdzony ;-)

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Szanowni Państwo

Jak Wszyscy na tym formu ja również zaczynam od zbierania informacji nt systemu grzewczego ze Szwecji. Najbardziej zaskakuje mnie sytuacja kiedy wszyscy chwalą system ale nie piszą ile kosztował za m2. Odnoszę wrażenie że starają się usprawiedliwić swoją rozrzutność. Co do "skandynawskiego stylu negocjacji" zarządu Legalett to jestem zaskoczony, biorąc pod uwagę aktualne ceny prądu, dostępność innych systemów, kredytowanie systemów ekologicznych itp.

Pozdrawiam

SNAWA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...