Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich, dzis przebrnelam przez duza czesc forum i pomimo wielu odpowiedzi i informacji ktore dzis zdobylam i dodam, ze na 85% zdecydowalam sie na legalett chcialabym sie dowiedziec jak jest z uzytkowaniem tego systemu na poddaszu w sypialniach, widze ze czesc osob ma tam system, czesc nie.

 

1. Dlaczego niektorzy rezygnuja z systemuna poddaszu?

2. Jaki jest komfort snu?

3. Czy mozna temperature ustawic na ok 17stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Prosze o komentarze na temat - o czym mam pomyslec podczas planowania fundamentu... Zalaczam rzuty.

 

Pierwsza sprawa, czy mozemy przeniesc ta dyskucje do osobnego watku?

Przed chwila napisalem nowy post, w ktorym prosze o uporzadkowanie tego starsznie dlugiego watku, dlatego bede czul sie lepiej, jesli sprawy uwag czy tez sugestii przeniesiemy w inne miejsce.

 

Z drugiej strony to jest watek o doswiadczeniach uzytkownikow Legalettu, wiec pozwole sobie na klila uwag odnosnie samego systemu.

1. Jesli zmieniasz rozmieszczenie sprzetu w lazience, postaraj sie to zrobic po raz ostatni. Kazda pozniejsza zmiana, moze miec dla Ciebie zgubne skutki. O czyms zapomnisz albo cos wskazesz nie tu gdzie powinno byc i klops.

2. Jesli juz sie zdecydujesz co gdzie ma stac, to sprobuj znalezc dane katalogowe - wymiary i domiary podejsc hydraulicznych / elektrycznych do twoich urzadzen.

Najwazniejsze sa oczywiscie odplywy, bo to bedzie dzialac tylko dzieki grawitacji, czyli musisz dokladnie - z dokladnoscia do centymetrow podac domiar gdzie beda podlaczenia odplywow. Dane te musi podac Ci projektant. Mozesz tez to zrobic samodzielnie, ale wtedy ryzyko bledow jest po Twojej stronie.

3. Rysunek kanalizacji jest wystarczajaco dobry dla Legalettu, wiec nie zapomnij im go przeslac (oczywiscie po naniesieniu zmian)

4. Siec wodociagowa. wedlug rysunku jest umiesczona w podlodze, wiec w przypadku Legalttu w plycie fundamentowej. Wykoanwcy Legaletu, za darmo rozloza Ci rurki wodne i zaleja pozniej betonem, pod warunkiem, ze im te rurki dasz do reki oraz wskazesz dokladne miejsca skad - dokad. Nie widze trzeciej rurki od cyrkulacji - rozumiem, ze to jest swiadomy wybor. Na wszeki wypadek, bo to nie jest wielki koszt dolozylbym trzecia rurke.

 

Mam jeszcze kilka uwag ale tak jak prosilem, poniewaz nie dotycza Legalettu, to prosze zaloz osobny watek i tam o tym porozmawiamy.

Nie proponuje przejscia na priv, bo moze ktos inny skorzysta z moich uwag do tego przykladowego projektu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, dzis przebrnelam przez duza czesc forum i pomimo wielu odpowiedzi i informacji ktore dzis zdobylam i dodam, ze na 85% zdecydowalam sie na legalett chcialabym sie dowiedziec jak jest z uzytkowaniem tego systemu na poddaszu w sypialniach, widze ze czesc osob ma tam system, czesc nie.

 

1. Dlaczego niektorzy rezygnuja z systemuna poddaszu?

2. Jaki jest komfort snu?

3. Czy mozna temperature ustawic na ok 17stopni?

 

1. Powodem jest potrzeba z reguły wykonania cienkiego stropu np. filigran, co wiąże się ze zwiększonymi kosztami. Ja zapłaciłem 6 000 PLN za filigran (takie cienkie płyty) i na to 6 000 PLN beton B30 i do tego Legalett 14 000 PLN. Można oczywiście zrobić szalunek na całej powierzchni i położyć zbrojenie i rurki ogrzewania i zalać z gruchy, będzie dużo taniej.

2. Nie mamy żadnych problemów ze snem. Nie widzę żadnej różnicy w stosunku do tego co miałem w poprzednim miejscu zamieszkania.

3. Mamy temperaturę około 19-20 na piętrze. Myślę, że nie ma problemy żeby ustawić mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, dzis przebrnelam przez duza czesc forum i pomimo wielu odpowiedzi i informacji ktore dzis zdobylam i dodam, ze na 85% zdecydowalam sie na legalett chcialabym sie dowiedziec jak jest z uzytkowaniem tego systemu na poddaszu w sypialniach, widze ze czesc osob ma tam system, czesc nie.

 

1. Dlaczego niektorzy rezygnuja z systemuna poddaszu?

2. Jaki jest komfort snu?

3. Czy mozna temperature ustawic na ok 17stopni?

 

ad.1 - zwykle podnoszony jest argument ekonomiczny, albo niedoskonalosci projektu budowlanego. Chodzi mi o to, ze decyzje o tym czy stosowac Legalett na stropie, trzeba podjac bardzo wczesnie, bo pozniej moze nie byc na niego miejsca w podlodze. Zarowno na same rurki jak i na centrale. Bardzo ladna prezentacje wykonywania ogerzewania na stropie zamiescil 3city www.adamkaczmarczyk.pl/legalett

ad.2 - ja tego jeszcze nie wiem, choc calkiem dobrze sypiam

ad.3 - mozna tylko tak samo jak gdziekolwiek indziej, nie da sie tego zmieniac tak raz, dwa, trzy. To jest system akumulacyjny, czyli jak go nagrzejesz to trzeba czasu aby sie albo rozgrzal albo ostudzil. Dlatego jesli chcesz miec 17 degC to miej tam ale zawsze a nie licz na to, ze w dzien bedziesz miala / mial wiecej niz w nocy. Tak sie w tym systemie raczej nie da.

Edytowane przez pdurys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem jest potrzeba z reguły wykonania cienkiego stropu np. filigran

 

Trzeba tez pamietac, ze jesli to bedzie filigran, o np. rozprowadzeniu kanalow wentylacji mechanicznej, czy tez centralnego odkurzacza juz na etapie zalewania stropu. Nie zawsze jest latwo zgrac te wszystkie ekipy albo dopilnowac aby nie podeptali roboty innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. O wszystkim trzeba pamiętać. Ja na szczęście odkurzaczem centralnym podchodziłem z parteru i nie musiałem nic robić przy zalewaniu oprócz rurek do wody. A na wentylację mechaniczną już miałem miejsce zostawione podczas wykonywania projektu stropu filigran.

Też kilka zdjęć zrobiłem z wykonania na stropie. Zapraszam jeśli jeszcze nie widzała Pani.

http://domek.grzybowo.org/strop/index.html

 

Jak rozumiem Abakon buduje na fundamencie legalett. Jeśli mają w ofercie też strop legalett to chyba mają też wszystko zaplanowane i zaprojektowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się z Wami umówić, że tutaj będziemy tylko zamieszczać opinie na temat użytkowania systemu, a o wadach będziemy pisać w innym miejscu.

A co z porównaniami cenowymi w stosunku do innych systemów.

A co z pytaniami osób planujących budowę takich jak np: ohara.

Uważam, że o tych sprawach można także tu dyskutować, natomiast co do wad to zgadzam się, że przenosimy się gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z porównaniami cenowymi w stosunku do innych systemów.

A co z pytaniami osób planujących budowę takich jak np: ohara.

Uważam, że o tych sprawach można także tu dyskutować, natomiast co do wad to zgadzam się, że przenosimy się gdzie indziej.

 

Koszernie to bedzie jak porownania zamiescimy w jeszcze innym watku, a o budowaniu to jest zupelnie inna kategoria na Forum. Chociaz z drugiej strony, najlepiej jest zamiescic krotki post z odniesieniem do nowego glownego watku.

Jesli ktos szuka inormacji na jakis temat to i tak zwykle korzysta z funkcji Szukaj na Forum podajac slowa kluczowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie

Spokojnie - może się okazać, że nowy wątek będzie pusty. :D

Jak ktoś będzie chciał znaleźć, to znajdzie ten wątek. Szkoda, że nie można go trochę "podczyścić", by nie było tyle stron czytania. :-)

Idą chłody. Legalett zaczyna częściej witać się z nami o 13.00 i 22.00.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. O wszystkim trzeba pamiętać. Ja na szczęście odkurzaczem centralnym podchodziłem z parteru i nie musiałem nic robić przy zalewaniu oprócz rurek do wody. A na wentylację mechaniczną już miałem miejsce zostawione podczas wykonywania projektu stropu filigran.

Też kilka zdjęć zrobiłem z wykonania na stropie. Zapraszam jeśli jeszcze nie widzała Pani.

http://domek.grzybowo.org/strop/index.html

 

Jak rozumiem Abakon buduje na fundamencie legalett. Jeśli mają w ofercie też strop legalett to chyba mają też wszystko zaplanowane i zaprojektowane.

A czy trzeba było te rurki uwzględnić w obliczeniach wytrzymałości stropu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy trzeba było te rurki uwzględnić w obliczeniach wytrzymałości stropu?

 

Wątpie. One są plastikowe więc leciutkie. Ja miałem jednak problem, ponieważ agregaty okazało się, że są za grube i przewidziana warstwa betonu ich nie pokryje. Źle miałem wykonane płyty filigranowe z firmy z Torunia. Najlepsze, że tam są dwie różne firmy na tej samej ulicy. (ta na końcu tej ulicy dała ciała)

Musiałem dozbrajać strop żeby wlać więcej betonu, a i tak nie przykryłem agregatów, nadal wystają 2-3 cm nad strop :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpie. One są plastikowe więc leciutkie. Ja miałem jednak problem, ponieważ agregaty okazało się, że są za grube i przewidziana warstwa betonu ich nie pokryje. Źle miałem wykonane płyty filigranowe z firmy z Torunia. Najlepsze, że tam są dwie różne firmy na tej samej ulicy. (ta na końcu tej ulicy dała ciała)

Musiałem dozbrajać strop żeby wlać więcej betonu, a i tak nie przykryłem agregatów, nadal wystają 2-3 cm nad strop :(

Tu nie chodzi o ciężar a o przenoszenie obciążeń przez strop w którym miejscami nie ma betonu i to w wielu punktach. Wydaje mi się że z rurkami o takiej średnicy nie ma większego problemu bo w takim stropie warstwa górna pracuje na ściskanie ja jednak chciałbym w stropie filigran zalać kanały od reku i nie wiem czy konstrukcja takiego stropu musi to uwzględniać . No cóż muszę chyba pomęczyć konstruktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o ciężar a o przenoszenie obciążeń przez strop w którym miejscami nie ma betonu i to w wielu punktach. Wydaje mi się że z rurkami o takiej średnicy nie ma większego problemu bo w takim stropie warstwa górna pracuje na ściskanie ja jednak chciałbym w stropie filigran zalać kanały od reku i nie wiem czy konstrukcja takiego stropu musi to uwzględniać . No cóż muszę chyba pomęczyć konstruktora.

 

Dobrze myslisz. Konstruktor to musi uwzglednic.

Pamietaj tez, ze w stropie mozna zamontowac od razu rurki do przejsc dla kabli elektrycznych oraz ewentulane puszki na gniazda do zasilania urzadzen podwieszonych pod sufitem np. projektor TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możecie podać dane odnośnie aktualnego sezonu?

Proponuję podawać:

 

1. Powierzchnia ogrzewana.

2. Okres.

3. Ilość kWh za okres.

4. Czas/czasy załączania w ostatnim/ostatnich dniach.

 

1. 160m2

2. 22.09.2010-22.11.2010 (zaczeliśmy grzać pod koniec października)

3. 912kWh

4. 3 godziny w nocy

 

MCB a jak u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o ciężar a o przenoszenie obciążeń przez strop w którym miejscami nie ma betonu i to w wielu punktach. Wydaje mi się że z rurkami o takiej średnicy nie ma większego problemu bo w takim stropie warstwa górna pracuje na ściskanie ja jednak chciałbym w stropie filigran zalać kanały od reku i nie wiem czy konstrukcja takiego stropu musi to uwzględniać . No cóż muszę chyba pomęczyć konstruktora.

 

No tak racja. O tym zdecydowanie trzeba porozmawiać z projektantem, żeby obliczył dodatkowe zbrojenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. 160m2

2. 22.09.2010-22.11.2010 (zaczeliśmy grzać pod koniec października)

3. 912kWh

4. 3 godziny w nocy

 

MCB a jak u Ciebie?

 

1. 250-260m2

2. nieregularne ogrzewanie - jeszcze dom nie wykończony

3. bd.

4. 3 godziny w nocy (łączna moc agregatów 15kW) => 45kWh

 

Dzisiaj spadł pierwszy śnieg. Dzięki temu już widać gdzie ucieka ciepło. Co najmniej 3 miejsca do poprawki.

Wieje też otworem z garażu na kable. Nie mogę zatkać bo elektryk jeszcze pracuje.

Drzwi do garażu nieocieplone i brak progu.

 

Utrzymuję temperaturę ok. 17-18st..

 

Jaką masz łączną moc agregatów?

 

MCB

Edytowane przez MCB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...