Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Żeby było cieplej to myślę, że podkręcenie temperatury na piecu pomoże, bo mogę ustawic na 30 stopni na piecu i bede miał w domu 12 stopni a legalett też bedzie chodzil 24h i nie zwiększy temp. bo nie ma z czego.

 

Odczytałem licznik zżarło 500m3gazu za 2 miesiące

Edytowane przez gaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

gaz:

 

1. Jaką temperaturę masz ustawioną na termostatach?

2. Jaka jest w pomieszczeniach?

3. Czy jest jakieś pomieszczenie przypisane do danego agregatu, gdzie temperatura jest niższa od zadanej?

 

Jeżeli tak to wentylator ma się kręcić.

Jeżeli nie to nie powinien.

 

4. Czy sygnały ze sterowników dochodzą do agregatów?

5. Czy sterowniki wysyłają sygnał OFF (rozłączenie) gdy temperatura osiągnie zadaną?

 

mcb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było cieplej to myślę, że podkręcenie temperatury na piecu pomoże, bo mogę ustawic na 30 stopni na piecu i bede miał w domu 12 stopni a legalett też bedzie chodzil 24h i nie zwiększy temp. bo nie ma z czego.

 

Gaz posprawdzaj wszytko po kolei.

1). Sprawdź jaka temperatura jest w agregacie, czyli jaką faktyczną temperaturę podaje ci kocioł do agregatu. Można to zrobić wkładając zwykły termometr pokojowy do miejsca gdzie powietrze z agregatu wdmuchiwane jest do rurek. W ten sposób będziesz wiedzieć czy kocioł podaje prawidłową temperaturę i czy automatyka między kotłem a agregatem jest OK.

 

2.) Sprawdź jaką temperaturę podaje termostaty w pokojach. U mnie brzydale zaniżają temperaturę. W pokoju na termometrze rtęciowym mam 23 stopnie a brzydal termostat pokazuje mi 21.

 

3.) Sprawdź też jaką temperaturę masz ustawioną jako dzienna i nocną, oraz który program masz ustawiony.

Ja mam Auratona.

auraton2005..jpg

W tym termostacie możesz ustawić 8 róznych programów załączania ogrzewania, oraz ustawić dwie niezależne temperatury. Dzienną i nocną.

Cały widz polega na tym, że fabrycznie moje termostaty miały dziwne nastawienia. Temperatura dzienna była 22 stopnie a nocna 19 stopni.

Innymi słowy gdy płyta nie nagrzała się do odpowiedzniej temperatury na programie dla temperatury nocnej, system nie przestawał wyłączać się dla ogrzewania w dzień czyli walił 24godz/h. Ja pozmieniałem ustawienia. I temperaturę dzienną ustawiłem na 5 stopni a nocną na 24 stopnie. Dodatkowo zaprogramowałem sobie aby termostat sprawdzał jaka jest temperatura nocna od 23 do 2 w nocy i jedynie wtedy aby się załączał.

 

Na początek na godzinę ustaw program "0" na wszystkich termostatach. Zakąłdając że masz Auratona. To jest automatyczny program włączający płytę gdy temp spada poniżej 7 stopni. W tym programie wszystkie wentylatory powinny się wyłączyć. Sprawd czy tak się dzieje.

 

4.) Możliwe też, że styki przekaźnika w agregacie się zapiekły i są stale zwarte i dlatego 24godz na dobę ci hula wentylator.

 

Nie wiem jak jest u Ciebie. Najlepiej zrób zdjęcia wszystkim 4 termostatom i przyślij je do mnie na prv zobaczę jak są ustawione i podpowiem co zmienić.

 

*************

Dopisane:

Ups Nie zauważyłem, że MCB zadał już te pytania o temperaturze

Edytowane przez pawgar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że pisze post pod postem ale mam kolejne dane z mojego rejestratora temperatury.

 

Za oknem utrzymuje się -5 stopni a to bardzo dobra temperatura na testy ogrzewania .

Porobiłem sobie kilka testów temperaturowych, włączałem/wyłączałem Legalett w tym zrobiłem jedno wyłączenie ponad 30 godzin, żeby zobaczyć jak spada temperatura. Wychładzałem płytę - grzałem ją ponownie.

 

Oto co mi wyszło z testów.

Płyta pracuje na 2 agregatach elektrycznych po 4kW.

Po włączeniu agregatów temperatura płyty rośnie ok 0,5 stopnia na godzinę.

Przy czym zauważyłem dużą bezwładność od włączenia. Po włączeniu ogrzewania w zasadzie przez pierwsze 23 minuty temperatura płyty nie zmienia się!

Zmierzyłem też jak płyta akumuluje ciepło. W zasadzie liniowo temperatura opadała z 21 do 18 stopni ze spadkiem 0,1 stopnia na godzinę.

Czyli w ciągu 10 godzin temperatura spadła u mnie o 1 stopień

a w 24 godziny temperatura spada o 2,4 stopnia dobę.

 

Zatem godzina grzania starcza na kolejne 5 godzin bez włączonego ogrzewania.

 

W tej chwili, gdy za oknem jest -5 stopni muszę zatem 5 godzin dziennie grzać aby utrzymać stałą temperaturę.

 

Nie wiem dokładnie ile kosztuje 1KWh w nocnej taryfie. Tu na forum czytam że 0,24gr/kWh na innych forach czytam, że ok 0,36. Swojej faktury jeszcze nie mam więc nie mogę porównać. Dla zostawienia marginesu błędu przyjmę 0,36gr/kWh. Zatem:

 

Zakładając prąd w nocnej taryfie kosztuje 0,36gr za kWh - więc

-godzina grzania to koszt 1,8zł,

-1 dzień grzania to 14,4zł/dobę

 

 

Planuję jeszcze sprawdzić czy płyta lepiej oddaje ciepło gdy ją raz włączymy na 5 godzin czy kiedy ją włączymy 2 razy w ciągu doby .(3 godz w nocy i 2 po południu).

 

Największe zaskoczenie to temperatura podłogi w trakcie grzania płyty. W zasadzie temperatura jest jedynie o 1-2 stopnie wyższa od temp w danym pomieszczeniu, a dalej w miarę wzrostu temperatury płyty, temperatura w pomieszczeniu nagrzewa się w takim samym tempie. Dotykając ręką podłogi nie czuje się że jest ona ciepła! Dziwne ale działa.

 

-miesiąc grzania przy -5 na zewnątrz wychodzi mi 446zł/miesiąc.

Tyle moich wyliczeń i rzeczywistości. Jestem zadowolony.

 

No ale mierzi mnie jedna sprawa!

Gdzie te 250zł/mc ;)

Edytowane przez pawgar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie ile kosztuje 1KWh w nocnej taryfie. Tu na forum czytam że 0,24gr/kWh na innych forach czytam, że ok 0,36. Swojej faktury jeszcze nie mam więc nie mogę porównać. Dla zostawienia marginesu błędu przyjmę 0,36gr/kWh. Zatem:

 

Zakładając prąd w nocnej taryfie kosztuje 0,36gr za kWh - więc

-godzina grzania to koszt 1,8zł,

-1 dzień grzania to 14,4zł/dobę

 

 

Może bierze się to z tego, że niektórzy mają taryfę G12, gdzie są 2 godziny w południe.

Ja na przykład mam G12W czyli w weekend mam tani prąd, ale w tygodniu nie mam tych 2 godzin w południe.

Ceny są inne w tych dwóch taryfach.

No i też od tego od kogo prąd bierzemy. Jam ma z Enei.

 

-miesiąc grzania przy -5 na zewnątrz wychodzi mi 446zł/miesiąc.

Tyle moich wyliczeń i rzeczywistości. Jestem zadowolony.

 

No ale mierzi mnie jedna sprawa!

Gdzie te 250zł/mc ;)

 

Mi w tym miesiącu też wyjdzie koło 400 - 500 PLN.

 

Te 250zł/mc to uśredniona wartość na ogrzewanie z całego okresu grzewczego.

Podziel koszt ogrzewania w całym okresie grzewczym przez ilość miesięcy ogrzewania.

Mi w zeszłym roku wyszło 2100 PLN na cały sezon i tu pojawia się pytanie jak liczyć sezon :) (niektórzy grzali od września do maja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może bierze się to z tego, że niektórzy mają taryfę G12, gdzie są 2 godziny w południe.

Ja na przykład mam G12W czyli w weekend mam tani prąd, ale w tygodniu nie mam tych 2 godzin w południe.

Ceny są inne w tych dwóch taryfach.

Avatar jak kWh w G12W policzę po 0,24gr/kWh to wyjdzie mi za ogrzewanie 288zł/mc :)

To bardzo optymistyczne.

Muszę przyjrzeć się Enei :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaz:

 

1. Jaką temperaturę masz ustawioną na termostatach?

2. Jaka jest w pomieszczeniach?

3. Czy jest jakieś pomieszczenie przypisane do danego agregatu, gdzie temperatura jest niższa od zadanej?

 

Jeżeli tak to wentylator ma się kręcić.

Jeżeli nie to nie powinien.

 

4. Czy sygnały ze sterowników dochodzą do agregatów?

5. Czy sterowniki wysyłają sygnał OFF (rozłączenie) gdy temperatura osiągnie zadaną?

 

 

1. 22 stopnie

2. 21

3. w kotłowni mam termostat ustawiony na 18 stopni ale widze, że jest cały czas zgaszony dioda czerwona sie nie zapala ( mam standardowe termostaty Legalett bez programatora)

4. dochodzą

5. wysyłają sygnał OFF ,jak ustawie temp. mniejszą niż jest w pomieszczeniu wyłączaja wentylator to wnisokuje, że są sprawne.

Problem chyba polega na tym,iż nie jest osiągana temperatura zadana w domu i podejrzewam ze dlatego non stop pracuja wentylatory , na termostatach mam 22 stopnie a w domu okolo 21,5 . Mam termostaty standardowe jak pisałem wczesniej, pokretlo z przedziałem temperatury i z boku przełacznik na dzien i noc.

Edytowane przez gaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaz: a czy masz spełnione "warunki brzegowe" zapisane w umowie?

U mnie jest tak:

 

"(..) wymienniki Ciepła Legalett wymagaja dostarczenia wody zasilającej podawanej na agregat o temperaturze minimum 55 st C (..)

Wartości U [W/m2*K]

- dla ścian zew. = 0,25 (beton komórkowy 24cm + styropian 20cm)

- dla stropu = 0,20 (min 25 cm wełny mineralnej)

- dla okien = 1,80"

lub:

" Zamawiający oświadcza, Że na następnej kondygnacji będzie utrzymywana temperatura 20C" - gdy góra jest ogrzewana innym systemem

 

Nie jestem pewien, czy "kondensat" to najlepszy pomysł przy Legalecie. Lepszym rozwiązaniem byłby najprostszy (zarazem najtańszy) kocioł gazowy + zasobnik ~300 litrów dobrze zaizolowany i pędzony do 60 st C.

 

pozdrawiam,

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gaz: Sugeruje podniesienie temperatury wody do 55-60 stopni. Jak tylko temperatura osiągnie zadane 22 na termostatach to wentylator się zatrzyma.

Ewentualnie zmniejszyć temperaturę na termostatach do 21,25 - 21,5 stopnia.

 

A może dobrym pomysłem była by wymiana termostatów na takie co można zaprogramować, aby grzało się w nocy a w dzień system by się wyłączał i płyta oddawała by ciepło ponownie się załączając na noc.

Podniesienie temp. na piecu myśle, że spowoduje tylko większe zużycie gazu a temp. w domu będzie na podobnym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gaz przez całą dobę nie może osiągnąć temperatury 22 stopnie, to tym bardziej nie osiągnie jej grzeją tylko w nocy.

Zaczął bym od podniesienia temperatury na kotle do wymaganych 55 stC i obniżenie zadanej temperatury w pomieszczeniach do 20stC. Różnicowanie temperatury dziennej i nocnej ma właściwie sens jedynie w agregatach elektrycznych i energii 2-taryfowej. Przy tak dużej akumulacji cieplnej jaką daje Legalett lepiej utrzymywać w miarę stałą temperaturę, niż na przemian wychładzać i ogrzewać płytę.

Pamiętajmy, że ściany gaz ma z keramzytobetonu (chyba), a nie szkielet, co daje dodatkową bezwładność cieplną.

 

pozdrawiam,

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak dużej akumulacji cieplnej jaką daje Legalett lepiej utrzymywać w miarę stałą temperaturę, niż na przemian wychładzać i ogrzewać płytę.

Nie do końca. Pamiętaj, że ciepło wytworzone nie zniknie, nie rozpłynie się. Ile energii włożysz tyle płyta odda a w agregatach wodnych L są jeszcze wentylatory, one dość ostro się kręcą i pobierają trochę prądu. Przy 2 wentylatorach po 115W każdy to daje 165kWh/mc przy cenie na poziomie 0,5zł w I taryfie bo zakładam, że gaz taką waśnie ma, wynosi to prawie 83zł/mc.

Według mnie lepiej można a nawet wskazane jest skorzystać z akumulacyjności i oszczędzić pracy wentylatorom.

Ja bym ograniczył przynajmniej do 12 godz/dobę pracę wentylatorów. Daje to roczne oszczędności roczne ok. 500zł.

Może warto. Trzeba potestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli gaz przez całą dobę nie może osiągnąć temperatury 22 stopnie, to tym bardziej nie osiągnie jej grzeją tylko w nocy.

Zaczął bym od podniesienia temperatury na kotle do wymaganych 55 stC i obniżenie zadanej temperatury w pomieszczeniach do 20stC. Różnicowanie temperatury dziennej i nocnej ma właściwie sens jedynie w agregatach elektrycznych i energii 2-taryfowej. Przy tak dużej akumulacji cieplnej jaką daje Legalett lepiej utrzymywać w miarę stałą temperaturę, niż na przemian wychładzać i ogrzewać płytę.

Pamiętajmy, że ściany gaz ma z keramzytobetonu (chyba), a nie szkielet, co daje dodatkową bezwładność cieplną.

 

pozdrawiam,

 

Zbyszek

 

Zgadza się ściany to keramzyt, ustawiłem piec na 55 stopni a termostaty na 20, zobaczymy jaki będzie efekt. Dodam jesczze, że posiadam w domu antresole co może być powodem uciekania ciepła do góry ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie na pracę Legalettu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na ile stopni był ustawiony wcześniej piec? Pytam pod kątem ewentualnej min temp. zasilającej PC pod L.

 

Wczesniej miałem na 47 stopni czasem 50, instalator z Legaletu mówił ze termostaty w Legalecie są ustawiona na temp wody od 35 stopni się załączają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 2 wentylatorach po 115W każdy to daje 165kWh/mc przy cenie na poziomie 0,5zł w I taryfie bo zakładam, że gaz taką waśnie ma, wynosi to prawie 83zł/mc.

Według mnie lepiej można a nawet wskazane jest skorzystać z akumulacyjności i oszczędzić pracy wentylatorom.

Ja bym ograniczył przynajmniej do 12 godz/dobę pracę wentylatorów. Daje to roczne oszczędności roczne ok. 500zł.

Może warto. Trzeba potestować.

 

A czy gaz ma licznik 2-taryfowy?

 

W regulatorach "Auraton 2005" można ustawić wielkość histerezy temperatury na 0,5 lub 1 st. Przy tym drugim ustawieniu włączanie grzałek będzie rzadsze, co nie oznacza oczywiście, że rzadziej będzie się włączał wentylator, bo gdy 1 pomieszczenie mocno odstaje "na minus" wentylator będzie chodził na okrągło.

Nie wiem jak jest w tych regulatorach, które ma gaz.

 

"Dodam jesczze, że posiadam w domu antresole co może być powodem uciekania ciepła do góry ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie na pracę Legalettu. "

 

MA!!!!!!!!! i to ogromne. U mnie w tej chwili mam prowizorycznie załatane wyjście na strych i na nieogrzewanym strychu temperatura 0stC przy -9 zewnątrz.. Jak myślisz skąd się to ciepło bierze ??? ;-(

Sprawdź izolację owej antresoli !

 

 

pozdrawiam,

 

Zbyszek

Edytowane przez el_hogar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź izolację owej antresoli !

 

 

pozdrawiam,

 

Zbyszek

:D Ty wiesz co to jest antresola?

 

Antresola nie powinna mieć dużego wpływu na rozkład temperatur przy ogrzewaniu płaszczyznowym - podłogowym.

Niskotemperaturowe ogrzewania podłogowe jest najcieplejszym elementem i strumień ciepła rozchodzi się zupełnie inaczej niż w przypadku ogrzewania konwekcyjnego (grzejnikowego), gdzie najcieplejsze warstwy zalegają najwyżej i dopiero cyrkulacja spowodowana różnicą temperatur spycha je w dół.

Edytowane przez Jani_63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wikipedia:

"Zgodnie z prawem budowlanym antresola to górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona[1]."

 

nie rozumiem więc Twojej uszczypliwości. Najprawdopodobniej nad antresolą jest połać dachowa zaizolowana lepiej lub gorzej. Jeśli gorzej, to dużo gorzej ;-) Jeszcze gorzej, jeśli są tam nieszczelności. Ja też mam ogrzewanie podłogowe i Twojej wersji o braku wpływu izolacji stropu oraz jego szczelności na zużycie energii do ogrzania parteru nie potwierdzam

 

pozdrawiam

Edytowane przez el_hogar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej nad antresolą jest połać dachowa zaizolowana lepiej lub gorzej. Jeśli gorzej, to dużo gorzej ;-)

Jeszcze gorzej, jeśli są tam nieszczelności. Ja też mam ogrzewanie podłogowe i Twojej wersji o braku wpływu izolacji stropu oraz jego szczelności na zużycie energii do ogrzania parteru nie potwierdzam

 

pozdrawiam

Jakiej wersji?, bo nie potrafię tego znaleźć w swojej wypowiedzi.

Izolacja stropu ma tu kluczowe znaczenie, tylko co do tego ma antresola.

Jak masz skopaną izolację nad najwyższą kondygnacją, to obojętnie czy to będzie strop nad antresolą, czy wszystkie skosy i płaszczyzny poddasza użytkowego efekt będzie taki sam.

Przytoczyłeś definicję, więc ją jeszcze raz przeczytaj i nie brnij dalej.

 

gaz zadał pytanie w innej sprawie, i nie czas i miejsce na wyjaśnianie sobie jak się który element budowlany nazywa. :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...