Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

U mnie piach przyjeżdżał na bieżąco. Koparka odrzuciła humus i wyprofilowała wykop. Panowie ułożyli dren.

Kolejno przywożone partie pospółki były zagęszczane na bieżąco.

Pamiętaj o przygotowaniu ław (?) dla geodety coby miał gdzie zaznaczyć punkty. Deski i kołki oraz gwoździe. Im lepiej geodeta wyznaczy wstępnie dom tym mniejszy wykop i mniej pospółki.

Dopiero potem geodeta wyznacza dokładne położenie domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie piach przyjeżdżał na bieżąco. Koparka odrzuciła humus i wyprofilowała wykop. Panowie ułożyli dren.

Kolejno przywożone partie pospółki były zagęszczane na bieżąco.

Pamiętaj o przygotowaniu ław (?) dla geodety coby miał gdzie zaznaczyć punkty. Deski i kołki oraz gwoździe. Im lepiej geodeta wyznaczy wstępnie dom tym mniejszy wykop i mniej pospółki.

Dopiero potem geodeta wyznacza dokładne położenie domu.

 

Dzieki za rade!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piach na bieżąco jak najbardziej ale najlepiej naczepą i w krótkich odstępach, ubijanie pospółki idzie migiem. Jeśli nie ma takiej możliwości można pospółkę przywieźć wcześniej i składować na działce. Najlepiej w ilości proponowanej przez legalett, później jeśli zabraknie jest czas na dowóz zanim górka zgromadzonego piachu zniknie. Jak zostanie nadwyżka pospółki zawsze się przyda a i sprzedać nie będzie problemu. Pamiętać należy o miejscu na wybrany humus albo zorganizować dla niego wywózkę.

 

Aha po wylaniu w pompie zostaje trochę betonu i agregat trzeba wypłukać. Jest problem gdzie to zagospodarować. W moim przypadku sąsiad obok robił fundamenty tradycyjne i popłuczyny przyjął.

 

Jak kto ma możliwość w swojej okolicy wykopu piachu z własnego wykopaliska tzw. dzikiego to nadaje się on jak najbardziej na pospółkę. Ja za późno się o tym dowiedziałem :( a można było sposobem gospodarczym.....

Edytowane przez QBELEK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kruszywo to własnie ta "pospółka", tak go określali kierownik budowy i pracownicy. Z niej jest wykonana cała podbudowa pod płytę. Faktycznie wg kopalni kamienia jest to mieszanka 0-63 mm http://www.ksswisla.pl/oferta_mieszanka1.php

"Pospółka" była przywożona przez kilka dni i na bieżąco rozprowadzana koparką i zagęszczana.

 

 

Z rur spiro fi 100 mm wykonany będzie cały system ogrzewania umieszczony w płycie fundamentowej zgodnie z ofertą Legalettu system spiro 100 http://www.legalett.com.pl/?P=cykl&SP=spiro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkody górnicze?

 

Przy okazji napiszcie jak wygłuszyliście agregaty.

 

Ja zastosowałem 2 metody:

 

1.

a. standardowa pokrywa metalowa

b. standardowa pokrywa "drewniana"

c. 2 warstwy podkładu pod panele (zielonego)

d. silikon po obwodzie

e. brak na razie płytki gresowej i fug

 

2.

a. standardowa pokrywa metalowa

b. 1 warstwa pianki stosowanej pod stelaże KG

c. 2 warstwy maty akustycznej z allegro

d. pokrywa z finishparkietu

 

Metoda 2-ga skuteczniejsza.

Jak dla mnie obie niewystarczające. Szum słychać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie (w jakich pomieszczeniach) masz umieszczone agregaty? Ja mam zaplanowany jeden w pomieszczeniu gospodarczym, więc tutaj nie powinno być żadnego problemu z szumem, a drugi w holu (zamykanym ze wszystkich stron drzwiami) przy drzwiach do trzech sypialni. Ciekaw jestem, czy będzie słyszalny przez drzwi w sypialniach w nocy?

 

BTW Dzisiaj były robione instalacje kanalizacyjne i wodne w moim Legalecie, izolacja pod płytą z trzech warstw styropianu co daje grubość 30 cm, zbrojenie dolne. Jutro mają być układane rury spiro do systemu ogrzewania http://picasaweb.google.com/darek.cwik/BudowaDomuFundamentGrzewczyLEGALETT#5563222760019937330

Edytowane przez Dareckyy
korekta danych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agregaty w:

 

1. Szafie w korytarzu do pom. technicznych

2. Sieni za drzwiami.

3. Garderobie obok sypialni.

 

Szum z garderoby (wyizolowany matą akustyczną) niewielki, ale jednak jest. Garderoba na razie pusta to i rezonuje.

 

Agregaty 1 i 2 nie przeszkadzają, ale jednak wolałbym wyciszyć dokładniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowy w tym doborowym towarzystwie. Widzę że ten watek jakby trochę umiera. Może najpierw o sobie mamy zamiar w tym roku zacząc budowę domu parterówka projekt Sfinks III pracowni Studio Atrium. Jesteśmy w fazie papieerkologii do PNB. Przeczytałem ten wątek od dechy do dechy nie ukrywam że czasami się setnie uśmiałem z różnych potyczek i bitewek niektórych forumowiczów ale jak to jeden piszących na tym wątku stwierdził trzeba oddzielić ziarno od plew. Mimo różnych poziomów toczącej się tutaj dyskusji wyciagnąłem bardzo dużo istotnych dla mnie informacji. Przekonałem się do tego systemu ogrzewania z całą świadomością jego zalet jak i wad. Zrobiliśmy z żoną burzę mózgów i wyszło nam w porównaniu wszystkich opcji grzewczych po podliczeniu wszytkich plusów i minusów że to jednak ten system. Kwestia tylko ceny za wykonanie płyty jaką obecnie zaspiewają nam wykonawcy. Zdecydowaliśmy się tylko na płytę Legallet bez ścian Praefy gdyż te nas nie przekonały. Aha zapomniałem budujemy się na Śląsku w Pyrzowicach. Wysłałem maile o wyceny do Legalletu w Gańsku oraz do Abakonu i Pref-Budu czekamy na wyceny. Przygotowani jesteśmy psychicznie na cenę tej płyty. A może nie??????????????????????? Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowy w tym doborowym towarzystwie. Widzę że ten watek jakby trochę umiera. Może najpierw o sobie mamy zamiar w tym roku zacząc budowę domu parterówka projekt Sfinks III pracowni Studio Atrium. Jesteśmy w fazie papieerkologii do PNB. Przeczytałem ten wątek od dechy do dechy nie ukrywam że czasami się setnie uśmiałem z różnych potyczek i bitewek niektórych forumowiczów ale jak to jeden piszących na tym wątku stwierdził trzeba oddzielić ziarno od plew. Mimo różnych poziomów toczącej się tutaj dyskusji wyciagnąłem bardzo dużo istotnych dla mnie informacji. Przekonałem się do tego systemu ogrzewania z całą świadomością jego zalet jak i wad. Zrobiliśmy z żoną burzę mózgów i wyszło nam w porównaniu wszystkich opcji grzewczych po podliczeniu wszytkich plusów i minusów że to jednak ten system. Kwestia tylko ceny za wykonanie płyty jaką obecnie zaspiewają nam wykonawcy. Zdecydowaliśmy się tylko na płytę Legallet bez ścian Praefy gdyż te nas nie przekonały. Aha zapomniałem budujemy się na Śląsku w Pyrzowicach. Wysłałem maile o wyceny do Legalletu w Gańsku oraz do Abakonu i Pref-Budu czekamy na wyceny. Przygotowani jesteśmy psychicznie na cenę tej płyty. A może nie??????????????????????? Pozdrowienia.

A jakie są te wady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może szumy jak pisał ostatnio MCB

No tak. Przepchnąć wystarczającą ilość powietrza przez kanał fi 50 to wymaga niezłego wentylatorka. Ogrzewanie powietrzne nadmuchowe którego wydajność można porównywać do legalett ma przekrój kanałów ok 10 - 20 razy większy. Te kanały legalettu o fi 50 muszą być bardzo gładkie w środku łącznie z połączeniami inaczej przy takich sporych chyba szybkościach przepływu generowałyby i opór i hałas

No ale ciekaw jestem jakie wady znalazł rewo66.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylatorek nieźle kręci. Potworny hałas zwłaszcza przy rozruchu. Po zakryciu skrzynek prawie niesłyszalny.

Wg mnie przede wszystkim trzeba dobrze zaizolować przepusty, potem klapę.

Co do średnic rurek i ich wpływu na szum to podejrzewam, że bardziej przenoszą szum rury "zbiorcze" 110mm. Są bliżej powierzchni płyty.

 

U mnie zauważyłem, że lekki szum słychać wewnątrz obudowy kominka. Obudowa z betonu komórkowego. Szum prawdopodobnie przenosi się poprzez rurę 110mm doprowadzającą powietrze do spalania. Przebiega ona bardzo blisko rury "zbiorczej" legalettu. A sama obudowa kominka szum wzmacnia.

 

Końcowe wnioski odnośnie szumów podam po zakończeniu prac czyli jak tylko "fachofcy" dotną gres i przykryją skrzynki.

 

Jak na razie to podłoga wcale nie ciepła a w całym domu ok. 20,5st. z minimalnymi wahaniami dobowymi (<1st.).

Co ciekawe tak samo ciepło jest na poddaszu mimo, że tam nie grzeję. Czasem tylko wieczorem rozpalam w kominku, aby dogrzać łazienkę na czas kąpieli.

L. liczony był na sam parter.

Jak na pierwszy sezon grzania jest całkiem dobrze, a jeszcze sporo do zrobienia w zakresie izolacji i docieplania (garaż, drzwi do garażu, murłaty).

No i lustro wody 16cm poniżej L. też trochę ciepełka zabiera. Ten temat był poruszany w innym wątku, chyba o płycie fundamentowej.

m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowy w tym doborowym towarzystwie.

(...) Przekonałem się do tego systemu ogrzewania z całą świadomością jego zalet jak i wad. Zrobiliśmy z żoną burzę mózgów i wyszło nam w porównaniu wszystkich opcji grzewczych po podliczeniu wszytkich plusów i minusów że to jednak ten system...

:) To jednak nie Ferrari, że pomimo częstych wizyt w serwisie można być dumnym ze znalezienia się w doborowym towarzystwie.

Też jestem ciekaw tych wad i minusów jakie znalazłeś obiektywnie w systemie, a które mimo to go nie zdyskredytowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Widzę pewne ozywienie na forum i bardzo fajnie. Perm jest ciekawy jakie wady znalazłem w tym systemie. Kążdy system ma jakieś wady gdy by był taki bez wad to chyba wszyscy by go stosowali. Przechodząc do wad to zazanaczam iż jest to wyłącznie moje subiektywne zdanie i nie każdy musi się z nim zgodzić. Jakie wady?

1. Monopol jednej firmy ale oni mają patent więc można to zrozumieć i trzeba to przyjąć. (wada ogólna)

2. Bardzo mała ilość firm wykonujących płyty na licencji Legallet - kilka w kraju to też winduje ceny Przy większej ilości może była by jakaś konkurencja o klienta.

3. Wydatkowanie na samym początku dużej sumy przy tradycyjnym funadamencie rozkłada się to bardziej w czasie. (wada indywidualna)

4. Wątpliwość co do wytrzymałości styro pod płytą po 20 - 30 latach ( wada indywidualna - niektórzy się tym nie przejmują)

5. Umiejscowienie agregatów czasami z konieczności w miejscu które nie bardzo nam pasuje estetycznie ale to zależy jaki dom buduje się (wada indywidualna)

6. Szumy (wada indywidualna - gdyż nie każdemu to przeszkadza i może zależeć od innych czynników np. jakości wykonania, umiejscowienia, wrażliwości słuchu itd) to jest wada wymieniona przez moją żonę która słyszy szepty nawet 2 piętra wyżej Ha ha ha ha. Gdybym to wiedział przed ślubem :eek:

7 Konieczność już na etapie funadmentów zaplanowania instalacji wodnej, kanalizy co przy niezdecydowaniu mojej żony jak ma być w kuchni czy łazience masakra!!!

8. Ceny energii elektrycznej - wieka niewiadoma ( piszą o wzroście w przyszłości nawet o 80%)

Dla nas najistotniejszą wadą jest wada trzecia ale to moje indywidualne podejście do wad,a przy plusach tego systemu których nie będę wymieniał powoduje iż przekonaliśmy się do tego systemu grzania. Czekam na wyceny ???????? :stereo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy analizowałeś oferty innych firm wykonujących fundament płytowy? Zastanawiałeś się za ile mozna zrobić podobny fundament biorąc zwykłą firmę budowlaną? Porównując do innych, Legalett to drogie rozwiązanie. Ja uważam że nieuzasadnienie drogie. Nieuzasadnienie dlatego że jak Jani napisał nie jest to "ferrari" wśród fundamentów jak mogłoby wynikać z reklam. Wątpliwości budzą: stosowany przez nich do izolacji styropian (niewiadomego pochodzenia), wybór powietrza jako środka przenoszącego energię cieplną i cena za całość, nijak nie mająca się do kosztów materiału i nakładu robocizny. Ja oceniam to jako rozwiązanie dla inwestorów bardzo wygodnych, nie dbających specjalnie o koszty i nie interesujących się zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Uważałem do tej pory że system jest przynajmniej bezproblemowy ale patrząc na posty MCB ktory próbuje jakoś wyciszyć wentylatory oraz problemy z osuszaniem powietrza w kanałach (jakiś agregat budowlany do tego) myślę że mimo wysokiej bardzo ceny firma Legalett przerzuca na swoich klientow problemy ktore wogóle nie powinny zajmować ich uwagi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem brałem pod uwagę wykonanie płyty fundamentowej przez firmę inną niż te które się tym zajmują pod egidą Legalletu. I owszem wykonają ale tylko samą płytę fundamentową bez części grzewczej. I tę opcję traktuję jako rezerwową z podłogówką. Ale przedewszystkim nie chcę mieć w podłodze rurek wodnych i tym bardziej kabli elektrycznych wolę zdecydowanie powietrzne kanały. Stąd płyta Legalett. Co do styropianu to rozmawiałem telefonicznie z Pref- Budem i powiedzieli jeżeli klient sobie życzy to oni mogą dać styro XPS o 30 cm grubości wg zasad Klient nasz pan. Owszem za ten "luksus" też trzeba zapłacić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ceny to jestem przygotowany że bedzie duża (myślę że jestem???) Ale ja buduję dom parterowy o pow. 120m2 i jak porównałem koszty tej płyty z fudndamentem tradycyjnym + koszty zakupu i instalacji ogrzewania + koszty wylewek podłogowych to wyszło mi różnicy ok. 20k. przy pesymistycznych założeniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...