Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

U mnie zauważyłem, że lekki szum słychać wewnątrz obudowy kominka. Obudowa z betonu komórkowego. Szum prawdopodobnie przenosi się poprzez rurę 110mm doprowadzającą powietrze do spalania. Przebiega ona bardzo blisko rury "zbiorczej" legalettu. A sama obudowa kominka szum wzmacnia.

 

 

Nie masz w obudowie tłumików na wyjściu powietrza z podłogi zanim trafi do wymiennika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rewo66 Abakon czy Pref-bud wykona ci też płytę a na niej podłogówkę wodną,Czemu nie chcesz podłogówki wodnej?Wyjdzie na tyle taniej,że starczy na dobrą powietrzną pompę ciepła i da się nią ogrzać dom.Nawet gdyby średni COP wyszedł 2, to i tak zapłacisz kilkadziesiąt % mniej za prąd niż w Legalecie.Uważaj na Pref-bud ,bo sporo negatywnych opinii na ich temat się ostatnio pojawia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rewo66, jeśli Twoja połowica tylko i wyłącznie stawia na grzanie "luftem", to jest jeszcze powietrzne ogrzewanie nadmuchowe.

System równie dobry, a przy tym oferujący kilka praktycznych "gadżetów".

Ale żeby być obiektywny, wybór między tymi systemami zleży od technologi w jakiej chcesz postawić dom, bo osobiście uważam, że np. jedną z głównych zalet ogrzewania nadmuchowego jest dynamika jego działania i brak konieczności grzania (poza utrzymaniem temperatury dyżurnej) jak domownicy wybyli, a to z kolei zdecydowanie lepiej się sprawdza przy technologi szkieletowej.

Przy technologii tradycyjnej, gdzie występuje duża akumulacyjność budynku Legalett może być efektywniejszym ogrzewaniem powietrznym. Zaznaczam powietrznym.

Tylko ta jego jednokierunkowość co do wyboru wytwornika ciepła - prąd. :(

Są na tej planecie znane inne rozwiązania oparte prądzie o korzystniejszym stosunku efektu grzewczego do ceny.

Masz jeszcze czas zanim wbijesz przysłowiową łopatę, więc kombinuj. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy analizowałeś oferty innych firm wykonujących fundament płytowy? Zastanawiałeś się za ile mozna zrobić podobny fundament biorąc zwykłą firmę budowlaną? Porównując do innych, Legalett to drogie rozwiązanie. Ja uważam że nieuzasadnienie drogie. Nieuzasadnienie dlatego że jak Jani napisał nie jest to "ferrari" wśród fundamentów jak mogłoby wynikać z reklam. Wątpliwości budzą: stosowany przez nich do izolacji styropian (niewiadomego pochodzenia), wybór powietrza jako środka przenoszącego energię cieplną i cena za całość, nijak nie mająca się do kosztów materiału i nakładu robocizny. Ja oceniam to jako rozwiązanie dla inwestorów bardzo wygodnych, nie dbających specjalnie o koszty i nie interesujących się zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Uważałem do tej pory że system jest przynajmniej bezproblemowy ale patrząc na posty MCB ktory próbuje jakoś wyciszyć wentylatory oraz problemy z osuszaniem powietrza w kanałach (jakiś agregat budowlany do tego) myślę że mimo wysokiej bardzo ceny firma Legalett przerzuca na swoich klientow problemy ktore wogóle nie powinny zajmować ich uwagi.

Nie zgadzam się z powyższym w całej rozciągłości :p

Po pierwsze bardzo długo analizowałem koszty L przed rozpoczęciem budowy. Miałem wyceny tradycyjnych fundamentów z kilku firm, zwykłej płyty fundamentowej także. Do tych kosztów trzeba doliczyć instalację grzewczą + tradycyjne grzejniki, ewentualnie wykonanie podłogówki + (przy tradycyjnych fundamentach) izolacje + przy tradycyjnych i „zwykłych” płytach dochodzą wylewki (firma od „zwykłej płyty” nie dawała gwarancji że wylewki nie będą potrzebne). Po zliczeniu wszystkich kosztów L. był tylko parę tysięcy droższy, ale płaci się tez za patent i ja to rozumiem – ktoś to wymyślił, opatentował i teraz na tym zarabia.

Styropian nie jest „niewiadomego pochodzenia” – dzwonisz do L i podadzą Ci producenta (ja już nie pamiętam co to za firma była ale wtedy sprawdzałem i była to firma powszechnie znana).

Owszem jest to rozwiązanie dla ludzi wygodnych i w związku z tym szukających nowych, ciekawych rozwiązań technicznych a nie dziury w całym. Co do „bezproblemowości” to owszem L. miał wpadki chociażby u mnie, ale pokaz mi wykonawcę w Polsce który nie miał wpadek… Za to podejście do zgłoszonej reklamacji mają w pełni profesjonalne i działają b. szybko, sprawnie i bez zbędnych przepychanek co jest w Polsce rzadkością !

„Problemy” które wymieniłeś też są lekko mówiąc śmieszne (jak się nie ma czego przyczepić to się wymyśla ?)

Wyciszanie wentylatorów to sprawa indywidualna – niektórzy nic z tym nie robią i nic im nie przeszkadza. Ja sobie wyciszyłem bo miałem taki pomysł a nie dlatego że nie mogłem wytrzymać szumów. Równie dobrze ktoś może próbować wyciszyć sobie lodówkę – czy to że lodówka sobie bzyczy to jest jej wada, która dyskwalifikuje danego producenta ?

„Jakiś agregat budowlany” to tez nie jest wymóg L, czy przerzucanie problemów ale wyście do klienta i umożliwienie grzania na wczesnym etapie budowy. Jaki inny system to umożliwia ?

Znikną prawie z tego wątku główny agitator na rzecz L a w zamian pojawili się „fahoffcy – doradcy” którzy nie mają w tym temacie żadnego doświadczenia ale na siłę szukają dziury… Ja ktoś napisze że wycisza agregaty – WADA!, jak komuś mysz się wgryzła w styro – WADA! Jak styropian się „rozpełznie za 40 lat – WADA!...

Tylko co mnie obchodzi czy mi się styropian za 40 lat pod płytą „rozpełznie” ? Jeżeli dożyję to zapewne będę miał większe zmartwiania niż styropian pod płytą… Mam wrażenie że najwięcej krytycznych uwag maja tu do powiedzenia ci którzy wybudowali inaczej – może z zazdrości , a może po prostu konkurencja… Ja z L jestem zadowolony bo to najbardziej bezobsługowy i bezawaryjny system jaki znam . Nawet jeżeli nawali agregat to można go wymienić bez problemu. Powietrze w rurach nie może się „przepalić” jak np. naruszony kabel elektryczny i nie będzie nic ciekło jak przy uszkodzonej podłogówce wodnej – wszystko jest pod kontrolą i za to się płaci. A czy można taniej ? Pewnie można - zawsze można taniej tylko nie zawsze udaje się lepiej…

 

Trafnych wyborów.

 

Browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko co mnie obchodzi czy mi się styropian za 40 lat pod płytą „rozpełznie” ? Jeżeli dożyję to zapewne będę miał większe zmartwiania niż styropian pod płytą…

 

Browar

Ale mnie rozbawiłeś swoim podejściem do tego problemu w niedzielny poranek. :D

Eifflel konstruując swoją wieżę raczej w zamyśle zakładał że ona postoi trochę dłużej niż on sam pożyje, a nie przypuszczalna data zejścia + 10-letni margines bezpieczeństwa jakby ktoś miał się przeczepić.

"Po nas choćby potop" to niezbyt trafna maksyma dla budownictwa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polak zawsze kupił najlepszy samochód na świecie. Co z tego że dużo pali, że nie warty takich pieniędzy, że zardzewieje szybko. Jest najlepszy bo ja go kupiłem! Jasne że można się cieszyć z szumiących agregatów, bylejakiego styropianu czy z wydania kupy kasy. Wszystko można. Gorzej jak się do tego dorabia ideologię. Napisałbyś browar zgodnie z prawdą że jak podejmowałeś decyzję to wybrałeś firmę która zrobiłaby to szybko i bezproblemowo, miałeś na to pieniądze i niespecjalnie je liczyłeś, część ograniczeń systemu wziąłes pod uwagę, z częsci wad nie zdawałeś sobie sprawy, system działa, spełnia swoje zadanie, szumy jezeli są nie sa dokuczliwe, styro jeżeli nawet siada to w takim stopniu że jest to niezauważalne itd. To byłoby uczciwe postawienie sprawy.

Popatrz na MCB. Pisze jak jest. Chwali to co na pochwałę zasługuje ale pisze też o tym co dla niego jest jakimś tam problemem. U wielu, np Pawgara i podobnych wszystko jest cacy! Nie ważne pieniądze, nie ważna technologia. Nic nie wazne! Ważne że mam Legalett. Żenujące to jest!

O ile Pawgar jest z Legalettem jakos związany to ty chyba nie. Ja nie twierdziłem nigdy i nie twierdzę dalej że kupno fundamentu Legalett to zły wybór. To jest za każdym razem kwestia indywidualna. U ciebie za przeważyły takie względy jak piszesz Ok. Przydałoby się jednak trochę zrozumienia dla tych którzy oprócz zalet próbują równiez poznać wady systemu, niestety skrzętnie przez firmę ukrywane. Ja tego kompletnie nie rozumiem. Firma postawiła na klientów z pieniędzmi chcących mieć spokój i działający system. Oferuje im wysoką jakość wykonawstwa i serwisu gwarancyjnego. Za to bierze niemałe pieniądze. Klient o tym wie i zgadza się na to. Jednoczesnie ta sama firma wsadza pod płytę styropian który według zaleceń producentów nie zawsze się do tego nadaje ale jest bardzo tani, na pytania o niego tu na forum nie udziela odpowiedzi, pożycza klientom (tym samym ktorzy zapłacili sporo za święty spokój) agregat budowlany by sami sobie w wolnej chwili wilgoć z kanałów usunęli, pozwala im na szukanie najlepszych sposobów wygłuszenia szumiących wentylatorów. Gdzie sens, gdzie logika?

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starym domu głośniej niż L. w nowym pracuje ogrzewanie wodne. W rurkach i na termostatach szumi tym bardziej im bliżej momentu odcięcia.

Podłogowe wodne pewnie by nie szumiało. Kolega ma i zadowolony. Chociaż ostatnio prowadził dochodzenie co mu tak żre prąd kiedy wszystko wyłączone. Okazało się, że pompy obiegowe pieca co. Ciekaw jestem kto ten koszt wlicza przy porównaniach? A kto wlicza opłaty stałe za gaz?

 

Powiem tak: jeżeli była by firma, która zrobi płytę z podłogówką wodną tak sprawnie i dobrze jak L. zrobił swoją, dostarczy dobrą i w miarę bezobsługową PC oraz wykona tanio instalację dolnego źródła to wybrał bym PC. Ale takich firm nie było kiedy się budowałem i nadal nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi coś umknęło w ciągu ostatniego miesiąca, ale jeśli nie

to właśnie mija 133 dni od czasu jak pdurys wysłał do Legalettu pismo w sprawie zachowywanie się styropianu EPS 100 pod płytą :( (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?24120-Legalett-do%C5%9Bwiaczenia-mieszka%C5%84c%C3%B3w&p=4298934&viewfull=1#post4298934)

Brak odpowiedzi to co najmniej nie poważne ze strony poważnej (w tym momencie powinno być w cudzysłowie) firmy jaką się mieni Legalett, by nie powiedzieć kpina :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Browar ma rację co do wykonanie płyty fundamentowej przez inne firmy budowlane mi też nie dawali gwarancji braku robienia wylewek później. Z pozostałymi stwierdzeniami też ma rację trzeba pamiętać o indywidualnym podejściu inwestora coś co jest wadą dla jednego drugi tego nawet nie zauważy bo mu to nie przeszkadza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U wielu, np Pawgara i podobnych wszystko jest cacy! Nie ważne pieniądze, nie ważna technologia. Nic nie wazne! Ważne że mam Legalett. Żenujące to jest!

O ile Pawgar jest z Legalettem jakos związany to ty chyba nie.

 

Cześć perm. Widzę, że o mnie nie zapomniałeś. Miło, że o mnie pamiętasz.

Wdepnąłem ci swego czasu na odcisk i nie możesz tego zapomieć?

Musisz jakoś z tym żyć.

 

Pozwolę sobie zacytować jedną osobę z wątku o pompach ciepła.

 

Czasem też mam wrażenie ,że nazwijmy to wybierający inaczej niż PCi tylko czyhają aż w wątku o PCi pojawi się ktoś z problemem zużycia energii,niedobranej czy niedoregulowanej instalacji by wskakiwać i robić popłoch,wytykać jakie to PCi są be...A tu Bobek jest rozczarowany bo ostatnio więcej ludzi zadowolonych a sporadycznie ktoś z problemem.
Co mam ci napisać. Że chodzi i się nie psuje? Przepraszam że tak jest, ale daj mi szansę może coś nawali.

 

O już wiem, żeby dodać ci otuchy, że jednak z tym L. coś nie tak to przy mrozach w okolicach -16 stopni L. zaczął mi nie wyrabiać w tańszej taryfie taryfie. Przekładając to na pieniądze, gdyby taki mróz potrzymał przez miesiąc zapłacił bym za ogrzewanie ok 1000zł/mc. Gdyby jeszcze mocniej zmroziło... poszedł bym z torbami.

 

Mam nadzieję że ci lepiej. Acha i przy tych mrozach jedną sypialnię miałem wyraźnie zimniejszą (znaczy się niedogrzaną). Nie wiem czy to sprawa L czy izolacji ścian. Od miesiąca umawiam się z pdurysem na przyjazd z jego kamerą termowizyjną ale jak na razie jest za ciepło więc poczekam na większe mrozy.

 

Co do MCB

Powiem tak: jeżeli była by firma, która zrobi płytę z podłogówką wodną tak sprawnie i dobrze jak L. zrobił swoją, dostarczy dobrą i w miarę bezobsługową PC oraz wykona tanio instalację dolnego źródła to wybrał bym PC. Ale takich firm nie było kiedy się budowałem i nadal nie ma.

Podpisuję się pod tym.

Swego czasu poprosiłem o experyment jednego z leniwych użytkowników tego wątku. Takich co nigdy nie pojechali oglądać jak to na żywo wygląda, ani nie skorzystali z zaproszenia innych forumowiczów aby go zobaczyć. Osoba ta miała mi przedstawić dwie alternatywne wyceny wykonania płyty fundamentowej (dowolnej firmy) z jakimkolwiek ogrzewaniem podłogowym, ale nie podjęła rękawicy. temat jest otwarty.

Chodziło mi o ofertę firmy do której można zadzwonić zapytać taka która istnieje a nie taką którą ktoś gdzieś słyszał.

 

dla przypomnienia było to w tamtym roku.

 

Zgadzasz się na mały eksperyment?

Przedstaw mi przynajmniej dwie oferty alternatywnej możliwości postawienia fundamentu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie szanuję ludzi którzy dla udowodnienia swoich racji sięgają po inne niż racjonalne arguimenty. Dostałem dzieki tobie bana bo nie potrafiłeś odpowiedziec na moje wątpliwości Legalett dotyczące. Tak cię ubodło że firma w ktorej pracujesz jest stawiana w trudnej sytuacji i nie potrafi odpowiedziec na proste pytania że posłużyłeś się taką metoda poniżej pasa. Podobnie stało sie z Tomkiem. Wypisujesz że nikt nie podał ci namiarów na firmę która zrobiła by to samo co legalett czyli fundament płytowy z ogrzewaniem. Dam ci dwie, obie zrobią to taniej. Schwedenplatte (wbrew nazwie operują w Polsce) i scanbet ze Szczecina. Do tego żadna z nich nie stosuje tandetnego styropianu do izolacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla jasności (http://www.schwedenplatte.de/service/index.pl.html):

 

"Następnie układa się dwie warstwy płyt styropianowych EPS z wykończeniem zakładkowym (100 mm na każdą warstwę). Teraz wyznacza się wnęki konstrukcyjne pod ściany nośne."

 

Ogólnie produkt ww firmy mi się podoba. Strona profesjonalna.

 

Widzę kilka różnic w stosunku do L.

1. Zmienna grubość płyty (w miejscach głównych obciążeń).

2. Folia izolacyjna.

3. Nośnik ciepła.

 

 

 

Całość wydaje się być dobrą alternatywą dla L. Ciekaw jestem wyceny.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla jasności (http://www.schwedenplatte.de/service/index.pl.html

 

"Następnie układa się dwie warstwy płyt styropianowych EPS z wykończeniem zakładkowym (100 mm na każdą warstwę). Teraz wyznacza się wnęki konstrukcyjne pod ściany nośne."

Ale jest też to :

Pierwsza warstwa składa się z płyt XPSN-V-L, na których później będą stały ściany nośne.

Dobrze to widać na przekrojach, np. : http://www.schwedenplatte.de/tech/Regelschnitt-Aussen-Passivhaus.de.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ku przerwaniu wszechobecnej wymianie ciosów....pokornie zapytam czy ktoś z Szanownych Budujących wie jakiej grubości są ściany Pra-efy? Pytanie następne brzmi: jaki wpływ na rachunki za ogrzewanie ma "wyszczuplenie" ścian o 15% ???????

Gdyby HenoK odpowiedział byłbym zobowiązany..................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ku przerwaniu wszechobecnej wymianie ciosów....pokornie zapytam czy ktoś z Szanownych Budujących wie jakiej grubości są ściany Pra-efy? Pytanie następne brzmi: jaki wpływ na rachunki za ogrzewanie ma "wyszczuplenie" ścian o 15% ???????

Gdyby HenoK odpowiedział byłbym zobowiązany..................

Z tego co pamiętam, to 14 lub 15cm.

O wpływie akumulacyjności na zużycie energii do ogrzewania pisałem tutaj : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171665-Wentylacja-mechaniczna-oszcz%C4%99dno%C5%9B%C4%87-hahah-ale-%C5%9Bciema-!&p=4509896&viewfull=1#post4509896

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...