Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teraz rozumiem skąd ta nagonka na legalett, perm o ile pamiętam masz coś wspólnego z branżą budowlaną w relacjach zawodowych.

Nie, nie mam nic wspólnego z budowlanką. Daaawno temu miałem firmę zajmująca się mówiąc ogólnie drewnem a więc parę razy zdarzyło mi się postawić drewniany dom, wyremontowac więźbę i przy okazji dach itd. Od kilkunastu lat zajmuję się czymś zupełnie innym ale jakaś tam wiedza pozostała. Firma Scanbet będzie być może robiła mi fundament płytowy, może też i ściany ale jestem dopiero na etapie uzgadniania szczegółów. Nie wiem czy się na nich zdecyduję bo koresponduję z nimi juz 2 miesiące a dalej nic konkretnego nie wiem. Ponoć mają dużo zamówień (specjalizują się w elementach betonowych) i dlatego. Trochę to deprymujące Firma Scanbet nie ma swojego dedykowanego systemu. Robi to co klient zleci ale na zyczenie mogą zainstalować każdy rodzaj ogrzewania (przynajmniej tak twierdzą). Ja ich nie polecam, zbyt mało o nich wiem. Może to rzetelna firma może nie, trudno mi coś na ten temat powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulacyjność rozumiem! Ale jeżeli możesz odpowiedz czy rezygnacja z grubości ściany w 15% będzie skutkowała 15% wzrostem zapotrzebowania na energię?

Jeżeli pocienisz ścianę zewnętrzną o 15% zmienisz (zwiększysz) współczynnik przenikania ciepła, a to będzie miało wpływ na zapotrzebowanie ciepła.

Nie będzie to na pewno 15%, ale ile dokładnie to trzeba dokładnie policzyć, bo ściany zewnętrzne to tylko część przegród zewnętrznych.

Jeśli z kolei planujesz zmniejszyć tylko grubość przegrody konstrukcyjnej (poniżej 15cm to nie za bardzo, ale zapytaj konstruktora), a uzyskaną różnicę dołożysz do ocieplenia osiągniesz efekt odwrotny, czyli zmniejszysz współczynnik "U"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest chyba taki prosty przelicznik. Podejrzewam, że tu trzeba uwzględnić wiele innych czynników.

 

Ok! Rozumiem że przelicznik nie będze 100=100.

Ale chodzi mi o rząd wielkości! Mieliśmy mieć ściany wyjątkowej grubości 180 mm!

Teraz Wykonawca przekonuje nas ze i 150 mm w zupełności wystarczy. Mamy mu zaufać czy..................no właśnie!

I pozostawmy w spokoju inne czynniki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok! Rozumiem że przelicznik nie będze 100=100.

Ale chodzi mi o rząd wielkości! Mieliśmy mieć ściany wyjątkowej grubości 180 mm!

Teraz Wykonawca przekonuje nas ze i 150 mm w zupełności wystarczy. Mamy mu zaufać czy..................no właśnie!

I pozostawmy w spokoju inne czynniki!

Ale to będzie tylko ściana nośna, w małym stopniu spełniająca funkcję izolacyjną? Jakieś ocieplenie do tego będzie? Jeżeli tak to spokojnie może być cieńsza o ile dalej będzie wystarczająco wytrzymała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie rozbawiłeś swoim podejściem do tego problemu w niedzielny poranek. :D

Eifflel konstruując swoją wieżę raczej w zamyśle zakładał że ona postoi trochę dłużej niż on sam pożyje, a nie przypuszczalna data zejścia + 10-letni margines bezpieczeństwa jakby ktoś miał się przeczepić.

"Po nas choćby potop" to niezbyt trafna maksyma dla budownictwa. :)

 

Cieszę się, że mogłem poprawić CI humor ;) Porównanie mojego domu do wiezy eiffla też jest dosyć zabawne :). Notabene wieża Eiffla miała być rozebrana po 20 latach od postawienia i gdyby nie liczne renowacje już dawno by się rozsypała :p

Ja nie miałem jednak na myśli, że mój dom runie za 40 czy 50 lat. Styropian pod płytą ma raczej stanowić warstwe izolacyjną a nie nośną, nieprawdaz? A w związku z tym bierzemy pod uwagę to czy za 40 lat izolacja ta będzie spełniać nadal swoje zadanie ? Odpowiedź: możliwe że nie! I co mam siąść i płakać, przez 40 lat się zamartwiać?

Dzisiaj jest już możliwość zastosowania XPS (droga możliwość ale jest) i super! Jak ja budowałem to cena xps była taka że nawet nie brałem tego pod uwagę. Gdyby ten materiał nie stawał się coraz bardziej popularny nikt by tu się nie rozpisywał że EPS się nie nadaje... Ale dzisiaj mądrale piszą - styropian pod płytę blee... i co ten L robi że daje zwykły styropian? Proszę bardzo - chczesz XPS, dzwonisz, mówisz i Ci zrobią - tylko za ile ? A moze poczekaj jeszcze z 5 lat bo założe się że niedługo pojawi się jeszcze lepszy materiał... albo nawet 10 lat bo znowu coś wymyślą. No to z takim podejściem domu raczej nie zbudujesz ale na forum możesz sobie pomarudzić ;) - niektórym to wystarcza. Zdaję sobie sprawę że w raz z rozwojem techniki mój dom za 40 lat będzie totalnym przeżytkiem i mam to w d...e bo na dzień dzisiejszy wybrałem do jego budowy najlepsze dostępne rozwiązania jakie znalzłem i zamierzam sobie żyć wygodnie i cieszyć się tego co mam, a nie co kilka lat pluć sobie w brodę, że mogłem poczekać i poszukać lepszego..

 

L ma dobry patent i się go trzyma. Możliwe że jak stanie się to ekonomicznie opłacalne bądą robić na xps. Możliwe że po uwagach klientów zrobią takie pokrywy agragatów że nie będzie nikt nic sam izolował od szumów - firma w brew pozorom nie stoi w miejscu. Kiedyś był tylko rury spiro - dziś sa pp 50, ale jak ktoś chce spiro to prosze bardzo... Jak kupowałem wymiennik kominkowy nie było specjalnych "tłumików" tylko giętkie rury a teraz zaledwie 3 lata minęły i jest już lepsze rozwiązanie.

 

Dzięki wymianom zdań, także z niektórymi marudami, powstają nowe pomysły i po to jest forum. Ale przekonywanie kazdej nowej osoby, która tu zagląda że L jest beeee i drogie , bo są nowe firmy (choć jak się okazuje często nic o nich nie wiecie oprócz tego co mają na stronie napisane) stało się tu równie nachalne jak niegdyś przekonywanie że firma L to jedyna nieomylna pod kazdym względem firma budowlana na polskim rynku budowlanym ;)

 

pozdrawiam

 

Browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to będzie tylko ściana nośna, w małym stopniu spełniająca funkcję izolacyjną? Jakieś ocieplenie do tego będzie? Jeżeli tak to spokojnie może być cieńsza o ile dalej będzie wystarczająco wytrzymała.

 

Mówię o ściana ZEWNĘTRZNYCH!

Oczywiście będzie również styropian jako ocieplenie.Tak czy inaczej grubość scian to podstawa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ku przerwaniu wszechobecnej wymianie ciosów....pokornie zapytam czy ktoś z Szanownych Budujących wie jakiej grubości są ściany Pra-efy? Pytanie następne brzmi: jaki wpływ na rachunki za ogrzewanie ma "wyszczuplenie" ścian o 15% ???????

Gdyby HenoK odpowiedział byłbym zobowiązany..................

 

Witaj Jędruśki,

pytanie wypadałoby zadać w wątku dotyczącym Praefy np. w tym

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?161331-100-pyta%C5%84-na-temat-Praefy.-Masz-w%C4%85tpliwo%C5%9Bci-Odpowiemy

 

Grubość ściany konstrukcyjnej (i klasę keramzytobetonu) Praefa dobiera na podstawie obliczeń konstrukcyjnych, grubość warstwy izolacyjnej (i jej rodzaj) dobiera się na podstawie pożądanego współczynnika przenikalności cieplnej, który ma wpływ na energooszczędność domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewody sterujące i zasilające L. standardowo są prowadzone po ścianach i wprowadzane do skrzynek przez krótki peszel.

U mnie na moja prośbę L. dał peszle w płycie od agregatów do rozdzielni.

Kable zasilające i sterujące przeprowadziłem sam.

W skrzynkach kable podłączył elektryk polecony przez L. przy okazji osuszania kanałów agregatem budowlanym i wstawiania agregatów docelowych.

Ponieważ rozdzielni jeszcze nie miałem to w skrzynce 9-cio polowej zamontował 6 bezpieczników i podłączył do agregatów oraz rozdzielni budowlanej.

Sterowników nie zamawiałem. Początkowo załączałem agregaty skręcając odpowiednie przewody sterujące. Potem kupiłem 3 zegary programowalne na szynę. Każdy załączał jednocześnie 4 obwody czyli całą skrzynkę L. w wyznaczonych godzinach.

Obecnie mam zainstalowane sterowniki KNX i rozpoczynam konfigurację.

 

Takie mam sterowniki:

 

http://www.zennio.com/en/productos/pantallas-tactiles/inzennio-z38i

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdym urządzeniem KNX.

U mnie sterują:

1. oświetleniem poprzez aktory Zał/Wył lub ściemniacze.

2. roletami poprzez aktory Zał/Wył

3. ogrzewaniem poprzez aktory Zał/Wył - na etapie konfiguracji

4. w przyszłości wentylacją mechaniczną - sterowanie napięciowe regulatorem obrotów.

5. planowane podłączenie do centralki alarmowej (stan systemu, opóźnienie alarmu, blokada wejść np. na czas podnoszenia rolet, sygnalizacja otwarcia bramy garażowej, itp).

 

Opisany wyżej sterownik ma 6+6 przycisków ekranowych (2 strony) oraz dodatkowo 4 wejścia binarne. Do tego sterowanie pilotem IR, czujnik temperatury, oprogramowanie kontrolujące temp. (histereza., tryby pracy itp.), możliwość zaprogramowania scen i 4 programów czasowych.

 

Szczegółowy opis urządzenia jest na wskazanej wcześniej stronie.

 

W tej chwili mam wstępnie skonfigurowane sterowanie oświetleniem i roletami. Na bieżąco weryfikuję zaprogramowaną funkcjonalność. Za jakiś czas przeprogramuję odpowiednio.

 

Sterowanie Legalettem zrobię "tradycyjnie" tzn. każdy sterownik będzie załączał wybrane obwody. Pomiar temperatury pomieszczenia za pomocą wewn. czujnika. W salonie sterownik wykorzysta dodatkowo czujnik temperatury innego sterownika w proporcji 50-50.

Jeżeli to się sprawdzi to tak zostanie. W przeciwnym razie będę kombinował z odczytem prognozy temperatury z internetu i odpowiednio automatycznie parametryzował system. Na razie tak właśnie "steruję". Im niższa temp. prognozowana tym wcześniej załączam grzanie. To się nawet sprawdza, ale jeżeli "tradycyjne" sterowanie zadziała to po co komplikować system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje się skomplikowane to co piszesz. Gorzej już ze zrozumieniem specyfikacji tego urządzenia :).Mnie wystarczyłoby sterowanie temperaturą i rekuperatorem. Centralkę alarmową planuję z gsm, z funkcjami jak w telefonie.

A w jaki sposób można ściągać te prognozy w sposób automatyczny do twojego sternika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam chciałbym to wiedzieć.

Podobno można ściągnąć z sieci prognozy w postaci pliku.

Natomiast system KNX można wzbogacić o np. HomeServer - mały komputerek oparty na linuxie. Niestety jak na razie to drogie rozwiązanie. Tak jak i całe KNX zresztą, chociaż podobno wzięli się już za to Chińczycy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze wrócę to co napisał Perm

 

Wypisujesz że nikt nie podał ci namiarów na firmę która zrobiła by to samo co legalett czyli fundament płytowy z ogrzewaniem. Dam ci dwie, obie zrobią to taniej. Schwedenplatte (wbrew nazwie operują w Polsce) i scanbet ze Szczecina. Do tego żadna z nich nie stosuje tandetnego styropianu do izolacji.

 

Ofertę, rybeńko OFERTĘ. Prosiłem o ofertę dwóch firm a nie o namiary dwóch firm.

 

Przed wykonaniem mojego L. ja też rozmawiałem z pewną firmą z Warszawy (korespondencja do wglądu dla ciekawych), która chciała mi zrobić płytę fundamentową z ogrzewaniem podłogowym za połowę tego co chciał legalet. I co? I jak doszło do szczegółów i jak poprosiłem o ofertę to się okazało, że firma wprowadziła pewne autorskie modyfikacje i np: doczytałem cyt" bezpośrednio na gruncie gruz styropianowy" - czyli przekładając to z budowlanego na nasz połamany odpad styropianowy. Było też tam parę innych kwiatków. Mam nadzieję że tylko tamta firma stosowała takie "usprawnienia", niemniej chciałbym po 177 stronach tego wątku poznać wreszcie jakąkolwiek ofertę innej niż Legalet firmy.

 

Dalej proszę o ofertę (dwóch firm) kompleksowego wykonania akumulacyjnej płyty fundamentowej z CO i z DGP wraz z zakresem prac i ceną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze wrócę to co napisał Perm

 

 

 

Ofertę, rybeńko OFERTĘ. Prosiłem o ofertę dwóch firm a nie o namiary dwóch firm.

 

Przed wykonaniem mojego L. ja też rozmawiałem z pewną firmą z Warszawy (korespondencja do wglądu dla ciekawych), która chciała mi zrobić płytę fundamentową z ogrzewaniem podłogowym za połowę tego co chciał legalet. I co? I jak doszło do szczegółów i jak poprosiłem o ofertę to się okazało, że firma wprowadziła pewne autorskie modyfikacje i np: doczytałem cyt" bezpośrednio na gruncie gruz styropianowy" - czyli przekładając to z budowlanego na nasz połamany odpad styropianowy. Było też tam parę innych kwiatków. Mam nadzieję że tylko tamta firma stosowała takie "usprawnienia", niemniej chciałbym po 177 stronach tego wątku poznać wreszcie jakąkolwiek ofertę innej niż Legalet firmy.

 

Dalej proszę o ofertę (dwóch firm) kompleksowego wykonania akumulacyjnej płyty fundamentowej z CO i z DGP wraz z zakresem prac i ceną.

Zamieść ofertę legalett dla mojego domu (105 m2 pow. zabud.) oczywiście z DGP i CO a ja zamieszczę ofertę która dostałem od tych dwóch firm. Na tych ponad stu stronach jest jak na lekarstwo informacji od Legalett. Nie raczą nawet napisać jakiego producenta styropian stosują. Ja juz nawet nie oczekuję że ktokolwiek od nich, ty czy PiotrO napisze czy taki styropian się pod budynek murowany nadaje i dlaczego. Jak narazie wiadomo że w większości wypadków nie. Dlaczego legalett go stosuje? Oszczędza?

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przygotowania oferty potrzebny jest chyba projekt domu. Sama powierzchnia nie wystarczy. Skoro masz ofertę od 2 firm to dlaczego nie wystąpiłeś o ofertę do Legalettu?

 

Co do ofert to widziałem jedną z innej firmy niż Legalett. Słowo w słowo zerżnięta z oferty Legalettu. Skoro nie są nawet w stanie przygotować własnego wzorca oferty to co z sama płytą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O qrcze. Po kolei...

Zamieść ofertę legalett dla mojego domu (105 m2 pow. zabud.) oczywiście z DGP i CO a ja zamieszczę ofertę która dostałem od tych dwóch firm.

Ale jaja. Nie bardzo rozumiem. Mam ci się włamać do twojego komputera i zamieścić twoją ofertę dla twojego domu wysłaną dla Ciebie? Nie wierzę że od tych kilkunastu miesięcy jak tu udzielasz się na tym forum nawet nie masz od nich oferty?

 

Nie raczą nawet napisać jakiego producenta styropian stosują.

Znowu nie rozumiem. Tzn. napisałeś do nich i tak jak pdurysowi nie odpowiedzieli na pytanie?

Będę dociekliwy ale dzwoniłeś/pisałeś do nich i pytałeś?

 

Ja juz nawet nie oczekuję że ktokolwiek od nich, ty czy PiotrO napisze czy taki styropian się pod budynek murowany nadaje i dlaczego.

 

Już pisałem, że nie jestem z L. A czy taki styropian się pod murowany nadaje i dlaczego. Skąd mam wiedzieć, nie jestem konstruktorem.

 

Dlaczego legalett go stosuje? Oszczędza?

Nie mam pojęcia. Może dla kanadyjczyków, a może ktoś to policzył.

 

Perm czekam zatem na 3 oferty.

Tą którą dostałeś od L i dwóch innych firm. Jeżeli ty je zamieścisz, to będzie to najbardziej obiektywne i miarodajne.

Sam jestem ciekawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...