Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Szanowni Państwo

Jak Wszyscy na tym formu ja również zaczynam od zbierania informacji nt systemu grzewczego ze Szwecji. Najbardziej zaskakuje mnie sytuacja kiedy wszyscy chwalą system ale nie piszą ile kosztował za m2. Odnoszę wrażenie że starają się usprawiedliwić swoją rozrzutność. Co do "skandynawskiego stylu negocjacji" zarządu Legalett to jestem zaskoczony, biorąc pod uwagę aktualne ceny prądu, dostępność innych systemów, kredytowanie systemów ekologicznych itp.

Pozdrawiam

SNAWA

 

No właśnie, ile kosztował Was m2 płyty.

 

Czy ktoś porównywał koszt płyty LEGALETT do tradycyjnego fundamentu wraz z ogrzewaniem np podłogowym zasilanym tak jak ten konkretny Legalett, tzn. elektrycznie, gazem , pompą ciepła z ew. wspomaganiem kominkiem z płaszczem wodnym?

 

Porównanie takie jest bez wątpienia możliwe i obawiam sie że wypadnie zdecydowanie na niekorzyść Legalett-u.

 

Druga sprawa to monopol firmy.

Nigdy nie ufam monopolistom. Nie mają konkurentów, więc dyktują warunki.

 

Jak to jest naprawdę z tymi kosztami, bo sądząc z ilości płyt sprzedawanych przez LEGALETT – firmie tej obca jest stara i dobra żydowska zasada: DUŻY OBRÓT, MAŁY ZYSK.

 

Pozdrawiam Świątecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Porównywanie kosztów to nie jest taka prosta sprawa i wyrokowanie co wypadnie jest moim zdaniem nadmiernym upraszczaniem tematu.

 

Mogę przytoczyć analogię motoryzacyjną i powiedzieć, że popularny "maluch" wypadnie zdecydowanie taniej od dużej większości innych samochodów.

Niemalże każdy posiadacz samochodu będzie miał określona zdanie na ten temat, a znajdzie się spora grupka kierowców maluchów, broniących do upadłego swojego pupila.

 

Nie chcę tutaj udowadniać, że Legalett to jest coś lepszego albo gorszego od tradycyjnych fundamentów.

Zwrócę jednak uwagę, że zestawienie zalet i wad to coś więcej niż tylko cena wyjęta z kontekstu.

 

Rozumiem że dla części inwestorów budujących Wymarzony Dom podstawową troską jest dopięcie budeżetu, a powodem do chwały - zakup betonu o "trzy pięćdziesiąt" taniej, co dowodzi sprytu i zaradności życiowej

Niektórzy z nich jednocześnie szczycą się posiadaniem samochodu nieco droższego w zakupie i eksploatacji niż maluch i jakoś im to nie przeszkadza.

 

Wniosek może z tego być taki, że samochód przynosi prestiż, a fundament nie, ale gdzieś obok niektórzy przyznają, że komfort i przyjemność jazdy też się liczą.

 

Nie mieszając już więcej motoryzacji i budownictwa, postawię tezę, że legalett jest niekoniecznie droższy od tradycyjnych fundamentów.

Co więcej, może być tańszy.

Trzeba jednak dokładnie określić, w jakich warunkach.

Jeśli jedynym akceptowalnym źródłem energii do ogrzewania domu jest prąd, jest wysoki poziom wód gruntowych, inwestor marzy o ogrzewaniu podłogowym, w okolicy są wysokie koszty budowy, "czas to pieniądz" dla inwestora i projekt domu wykorzystuje zalety płyty grzewczej, to taki dom może być tańszy od domu zbudowanego na tradycyjnych fundamentach.

 

Oczywiście w innych warunkach może być dokładnie odwrotnie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie kosztów to nie jest taka prosta sprawa i wyrokowanie co wypadnie jest moim zdaniem nadmiernym upraszczaniem tematu.

 

Mogę przytoczyć analogię motoryzacyjną i powiedzieć, że popularny "maluch" wypadnie zdecydowanie taniej od dużej większości innych samochodów.

Niemalże każdy posiadacz samochodu będzie miał określona zdanie na ten temat, a znajdzie się spora grupka kierowców maluchów, broniących do upadłego swojego pupila.

 

Nie chcę tutaj udowadniać, że Legalett to jest coś lepszego albo gorszego od tradycyjnych fundamentów.

Zwrócę jednak uwagę, że zestawienie zalet i wad to coś więcej niż tylko cena wyjęta z kontekstu.

 

Rozumiem że dla części inwestorów budujących Wymarzony Dom podstawową troską jest dopięcie budeżetu, a powodem do chwały - zakup betonu o "trzy pięćdziesiąt" taniej, co dowodzi sprytu i zaradności życiowej

Niektórzy z nich jednocześnie szczycą się posiadaniem samochodu nieco droższego w zakupie i eksploatacji niż maluch i jakoś im to nie przeszkadza.

 

Wniosek może z tego być taki, że samochód przynosi prestiż, a fundament nie, ale gdzieś obok niektórzy przyznają, że komfort i przyjemność jazdy też się liczą.

 

Nie mieszając już więcej motoryzacji i budownictwa, postawię tezę, że legalett jest niekoniecznie droższy od tradycyjnych fundamentów.

Co więcej, może być tańszy.

Trzeba jednak dokładnie określić, w jakich warunkach.

Jeśli jedynym akceptowalnym źródłem energii do ogrzewania domu jest prąd, jest wysoki poziom wód gruntowych, inwestor marzy o ogrzewaniu podłogowym, w okolicy są wysokie koszty budowy, "czas to pieniądz" dla inwestora i projekt domu wykorzystuje zalety płyty grzewczej, to taki dom może być tańszy od domu zbudowanego na tradycyjnych fundamentach.

 

Oczywiście w innych warunkach może być dokładnie odwrotnie.

 

Pozdrawiam.

 

 

Szanowny Panie jkrzyz

 

Jeżeli chodzi o rozważania natury motoryzacyjnej to i owszem uważam że lepiej kupić kilkuletni samochód uzywany przez osobę majętną tzn taką którą stać na przeglądy i nowe części niż samochód tej samej klasy prosto z salonu. itd. itd. możemy sobie pisać i pisać. Ale ceny jak nie znałem tak nie znam ( a samochód kosztuje od .. ).

Pozdrawiam świątecznie

Tomek S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie jkrzyz

 

Jeżeli chodzi o rozważania natury motoryzacyjnej to i owszem uważam że lepiej kupić kilkuletni samochód uzywany przez osobę majętną tzn taką którą stać na przeglądy i nowe części niż samochód tej samej klasy prosto z salonu. itd. itd. możemy sobie pisać i pisać. Ale ceny jak nie znałem tak nie znam ( a samochód kosztuje od .. ).

Pozdrawiam świątecznie

Tomek S.

 

Sznowny Panie Tomku,

 

Co do samochodu dla siebie uważam podobnie, ale mojej teściowej raczej bym na takie rozwiązanie nie namawiał ;)

Co do ceny Legaletu - nic prostszego, jak zadzwonić i dowiedzieć się u źródła. Cena pewnie zależy od wielu czynników i niekoniecznie wycena mojego fundamentu będzie miarodajna w innym przypadku.

 

Znalazłem w swojej korespondencji taki oto mail, który otrzymałem jeszcze bez podawania szczegółów odnośnie mojego projektu:

 

Cena Płyty Legalett kształtuje się na poziomie 350-380zł/m2. W cenę wchodzą następujące materiały i roboty.

 

Materiały i roboty zawarte w ofercie:

Przygotowanie podbudowy płyty fundamentowej (gr. 0,4 - 0,5m),

Zagęszczenie podbudowy,

Wykonanie opaski drenażowej (bez podłączenia do kolektora spustowego),

Wyprowadzenie kanalizacji poza obręb budynku (1m),

Wyprowadzenie przyłącza wody poza obręb budynku (1m),

Wyprowadzenie przepust doprowadzającego powietrze do kominka poza obręb płyty (1m)

Wykonanie przepustu elektrycznego w płycie,

Wykonanie płyty fundamentowej,

Wyrównanie płyty,

Mechaniczna zatarcie płyty

Projekt (uzgodnienia branżowe w gestii Inwestora),

Elementy brzegowe płyty z narożnikami (bez tynku),

Wymienniki Ciepła/ Agregaty Elektryczne:

....... szt. IGV 3002/4000,

z ...-ma termostatami,

rurki miedziane z otuliną (dot. wymienników ciepła)

 

14 Obudowy do agregatów z pokrywami,

15 Wymiennik Kominkowy (TYP M 12-05- 125)

16 Gniazda pomiarowe + rury tłumiące

17 Termostat kominkowy - 2 szt.,

18 Dystanse do zbrojenia,

19 Izolacja NATURFLEX,

20 Instalacja systemu grzewczego (PP50 lub SPIRO100) z detalami,

21 Izolacja wygłuszająca,

22 Izolacja termiczna od gruntu 2 x 8 cm = 16 cm,

23 Izolacja krawędziowa płyty

24 Zbrojenie w obszarze brzegowym według załączonych rysunków projektowych,

25 Siatka zbrojeniowa według załączonych rysunków projektowych,

26 Zintegrowanie systemu grzewczego z kominkiem (w miarę możliwości)

27 Montaż Agregatów Elektrycznych

28 Rury kanalizacyjne - ...... punktów przyłączeniowych

29 Rury drenażowe PCV f80 owinięte geowłókniną

30 Beton B20 z pompą

31 Transport na miejsce budowy

32 praca koparko-ładowarki

33 podsypka na podbudowę płyty

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie

Bardzo dziękuję za przesłaną informację. Jest ona bardzo wyczerpująca. Oczywiście wysłałem zapytanie cenowe e-mailowo, ale byl to okres przedświąteczny.

Pozdrawiam

Tomek S.

 

To może pochwalisz się odpowiedzią Legalett-u po otrzymaniu odpowiedzi.

 

W końcu nie jest to oferta ściśle tajna a wręcz odwrotnie - firma Legalett powinna Ci w takim przypadku dać upust za reklamowanie ich usług na tak szerokim forum zainteresowanych ekonomicznym i wygodnym ogzrzewaniem domów.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga sprawa to monopol firmy.

Czy ktoś wie, co stoi na przeszkodzie w opracowaniu i wdrożeniu podobnego systemu grzewczego?

Które z rozwiązań Legalletu jest chronione patentem?

 

Z ust mi to wyjąłeś.

 

Toż w dobie rosnacego zapotrzegowania na nowoczesne i tanie w eksploatacji instalacje grzewcze, dla grupy przedsiebiorczych ludzi mogłaby to być żyła złota.

 

Wszak patentem mogą być chronione rozwiazania konkretnych elementów systemu ale nie sama idea kanałowego ogrzewania powietrznego.

 

Na to patent to chyba mieli raczej jeśli mnie pamięć nie myli starozytni rzymianie, a jeśli nie oni to na pewno Krzyżacy.

 

A płytę fundamentową to robił juz mój dziadek.

 

Więc kto zabroni mnie taka zrobić nawet jeśli wewnątrz niej zostawię kanały i nadmucham do nich gorącego powietrza.

 

Jakby co to sie piszę do spółki.

 

Są chętni?

 

To ich pozdrawiam zwłaszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Państwo

Właśnie wczoraj otrzymałem prośbę o przeslanie do Legalettu dokładniejszych danych z projektu. Po odebraniu od nich poczty uzyskałem rownież telefonicznie informację nt ceny. Wynosi ona około 350 zł netto (7%VAT) za m2 ale bez pracy koparki i bez "podsypki" (cokolwiek to znaczy). No cóż tanio nie jest.

Pozdrawiam

SNAWA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanio nie jest?

 

To jest rozbój w biały dzień, (każdy monopolista tak ma).

 

375/m2, do tego wykonanie wykopu, usunięcie humusu, warstwa piasku, zageszczanie, warstwa drenażowa ze zwiru, zagęszczanie - dojdzie kolejne 100/m2.

 

A konstrukcja prosta jak cep.

Styropian, pręty stalowe, rury z blachy ocynkowanej, beton.

Technicznie zaawansowana to może tylko nagrzewnica/e.

 

Złoty interes - 100 % przebicia.

A mnie każą się cieszyć jak mam 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanio nie jest?

 

To jest rozbój w biały dzień, (każdy monopolista tak ma).

 

375/m2, do tego wykonanie wykopu, usunięcie humusu, warstwa piasku, zageszczanie, warstwa drenażowa ze zwiru, zagęszczanie - dojdzie kolejne 100/m2.

 

A konstrukcja prosta jak cep.

 

Przyznaję, że i ja do takich wniosków doszłam. Ja naprawdę nie widzę co ma kosztować tyle pieniędzy i ...... powoli oswajam się z myślą, że nie zrobię legalettu tylko płytę fundamentową, a w niej ogrzewanie wodne podłogowe zasilane pompą ciepła (dodatkowa korzyść to c.w.u.).

Panowie, jak oceniacie taki babski pomysł?

Tej płyty trzymam się nie ze względów gruntowych, ale ze względu na odpowiednią izolacyjność termiczną od gruntu, aby strat ciepła nie było. Płyta fundamentowa chyba nie jest droższa niż zwykły fundament. Niemcy tak budują, a oni umieją szczędzać pieniądze. A może tkwię w błędzie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie rozumujesz Renatko całkiem prawidłowo.

 

Płyta fundamentowa to dla fachowego architekta żadna filozofia.

I jesli nawet droższa od klasycznego fundamentu – to minimalnie (niektórzy twierdzą że nie) Nic też nie szkodzi aby położyć ją na 16 czy 20 cm styropianu (jak w Legalett-cie) i doskonale odizolować od gruntu a od góry dać wodne podłogowe.

A zamiast ich piekielnie drogiego grzejniczka elektrycznego (jeżeli nie masz gazu z sieci) – pompa ciepła (np ZIRIUS M2-5 - ok 20 tys zł.) z zasobnikiem (buforem) i ew . połączona z kominkiem.

Razem niechby 50 000,-

A jeśli masz gaz z sieci – to to znacznie taniej gaz.

Nawet gdyby pompa osiągała sprawność tylko ok. 3 to i tak grzejnik Legalett-u bedzie ja miał poniżej 1.

Stąd wynika przy niewiele wyższych kosztach – kilkakrotnnie tańsze (i cichsze) ogrzewanie o podobnym komforcie..

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Płyta fundamentowa to dla fachowego architekta żadna filozofia.

Jak mawiają francuzi "barzo interesująse" :o

I jesli nawet droższa od klasycznego fundamentu – to minimalnie (niektórzy twierdzą że nie) Nic też nie szkodzi aby położyć ją na 16 czy 20 cm styropianu (jak w Legalett-cie) i doskonale odizolować od gruntu a od góry dać wodne podłogowe.

.

 

Kiedyś zadałem to pytanie ale ech czy gdzieś w swiecie były robione badania co z tym styropianem po 30 latach - nie dowiedziałem się. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mawiają francuzi "barzo interesująse" :o

 

Trzeba Ci wiedzieć że płyta fundamentowa (podobnie jak inne elementy konstrukcyjne budynku), musi byś zaprojektowana.

Niektórzy mówią "wyliczona"

 

Dzieła takiego podejmuj się zwykle architekt i jeśli nie jest dyletantem, to potrafi to zrobić.

Niestety nie każdy potrafi.

 

To miałem namyśli i nie bez satysfakcji konstatuję iż okazało sie to dla Ciebie

barzo interesująse.

 

Polecam sie na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mawiają francuzi "barzo interesująse" :o

 

Trzeba Ci wiedzieć że płyta fundamentowa (podobnie jak inne elementy konstrukcyjne budynku), musi byś zaprojektowana.

Niektórzy mówią "wyliczona"

 

Dzieła takiego podejmuj się zwykle architekt i jeśli nie jest dyletantem, to potrafi to zrobić.

Niestety nie każdy potrafi.

 

To miałem namyśli i nie bez satysfakcji konstatuję iż okazało sie to dla Ciebie

barzo interesująse.

 

Polecam sie na przyszłość.

 

To ,że płyty fundamentowe się projektuje to wiem bo zdarzało mi się to robić tym niemniej architekt tego nie robi bo nie ma do tego uprawnień i w wi ekszości przypadków wiedzy (chyba,że ma drugi kierunek albo uprawniena budowlane choć nie jestem pewien czy ograniczone na to pozwalają). Architek nie jest od konstrukcji czy to takie trudne? :)

 

Z drugiej strony,żeby nie było,że mam coś do architektów - widziałem projekty konstruktoró i wyglądały koszmarnie - funkcjonalnie też były średnio choć bywają wyjatki zarówno wśród jednych jak i drugi - są architekci znający się na konstrukcjach np. mostowych :wink:

 

P.S. Teraz już możesz przeprosić konstruktorów 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

architekt tego nie robi bo nie ma do tego uprawnień

 

No proszę.

 

Właśnie się dowiedziałem że domy które dotychczas wybudowałem na bazie indywidualnych i niepowtarzalnych projektów stworzonych od A do Z przez mojego architekta (nie konstruktora) - powstały nielegalnie.

 

Tenże architekt był zresztą inspektorem nadzoru na moich budowach.

 

I co teraz?

Jak sie dowiedzą i dadzą nakaz rozbiórki?

 

Nie wydajcie mnie bo najpierw uduszę architekta a potem sie pochlastam.

 

PS. Mój zawód nie ma nic wspólnego z budownictwem a buduję sobie domy co parę lat bo takie mam hobby. A od projektowania, wyliczania czy jeśli wolisz konstruowania to ja mam architekta. A od polityki - Kaczyńskich. Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

architekt tego nie robi bo nie ma do tego uprawnień

 

No proszę.

 

Właśnie się dowiedziałem że domy które dotychczas wybudowałem na bazie indywidualnych i niepowtarzalnych projektów stworzonych od A do Z przez mojego architekta (nie konstruktora) - powstały nielegalnie.

 

Tenże architekt był zresztą inspektorem nadzoru na moich budowach.

 

I co teraz?

Jak sie dowiedzą i dadzą nakaz rozbiórki?

 

Nie wydajcie mnie bo najpierw uduszę architekta a potem sie pochlastam.

 

PS. Mój zawód nie ma nic wspólnego z budownictwem a buduję sobie domy co parę lat bo takie mam hobby. A od projektowania, wyliczania czy jeśli wolisz konstruowania to ja mam architekta. A od polityki - Kaczyńskich. Amen.

 

To może zajrzyj w ten projekt i sprawdź kto był odpowiedzialny za konstrukcje. Pisałem wcześniej,że większość architektów nie ma taklich uprawnień bo w zakres zawodu architekta nie wchodzi projektowanie konstrukcji co nie oznacza,że znajd a się takie przypadki,iż ktos sobie zrobi uprawnienia - ograniczone chyba nie ma problemu natomiast żaden architekt nie może mieć uprawnień konstrukcyjno-budowlanych tylko po kierunku architektura - przynajmniej teraz - kiedyś to rózne dziwne rzeczy się działy i otrzymac mozna było uprawnienia będąc urzędaskiem np.

 

Specjalność konstrukcyjno-budowlana

1. Uprawnienia budowlane bez ograniczeń - wykształcenie wyższe na kierunku budownictwo (O).

2. Uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie:

1) wykształcenie wyższe na kierunku:

a) architektura i urbanistyka (P),

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie mam gazu ziemnego, stąd to moje kombinowanie.

Jeżeli nawet uda się poprowadzić gazociąg, bo takie zapytanie wysłałam ze swoimi przyszłymi sąsiadami, to zapewne będzie to inwestycja przy udziale środków własnych. Gazownia nie zrobi tego sama. Jeżeli dopłata do gazociągu okaże się w wysokości założenia pompy ciepła to wybiorę z pewnością pompę ciepła licząc na niższe rachunki za c.o. i c.w.u.

 

Jeśli chodzi o płytę fundamentową ( bo widzę, że jakiś spór sie wywiązał), to sądzę, że w biurze projektowym poradzą sobie z tym problemem gdy dam projekt do adaptacji. I tak będą przeliczać z porothermu na silikaty i parę innych zmian typowo architektonicznych. Nawiasem mówiąc zastanawiam sie czy nie zrobić nowego projektu na bazie tego gotowego, który mi sie podoba.

Jak typowa baba mam mnóstwo watpliwości i pytań.

ESKIMOS a Ty się nie chlastaj, bo szkoda by było :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Całkiem przyjemna lektura, tak sobie czytam, czytam i ...czytam już prawie drugą godzinkę i nadal zastanawiam się co dalej ? :roll:

 

Jestem na etapie zwykła płyta czy Legallet (musi być płyta ze względu na warunki - podmokły teren) :-?

 

Posiadam już zezwolenie na budowę, prąd podłączają w tym miesiącu,woda za ok. 2 miesiące natomast zastanawiam się nad gazem - płacić za podłączenie i w późniejszym etapie za piec warty min 7000 (w sumie ok 10000) czy zdecydować się na Legallet z kominkiem i agregaty na prąd ?

 

Jeżeli Legallet na prąd to doradźcie proszę co ogrzewaniem zagospodarowanego poddasza (na Legallet w stropie mnie nie stać kominek jak się w nim pali to może wystarczy ale nie zawsze będę miał czas aby w nim palić) czym ogrzewać aby było ekonomicznie ?

 

Dodatkowo dochodzi jeszcze problem ciepłej wody elektryczny bojler podobno pochłania mnóstwo energii czy ktoś doświadczenie w tym temacie lub ma jakieś inne rozwiązanie ?

 

To mój pierwszy DOM :D i nie mam doświadczenia aktualnie mieszkam jeszcze w bloku więc Dzięki za wszelkie dobre rady !!! :wink:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Renatko: zanim podejmiesz decyzję przelicz dokładnie.

Też zastanawiam się nad Legalettem. Dom będzie parterowy, ok 190m2.

Zauważ, że L. to cały system. Od drenażu, poprzez płytę, ocieplenie, izolację, kompletny system grzewczy, rozprowadzenie mediów aż do stanu "pod terakotę" (czy co tam chcesz). Na dodatek robi to jedna firma, która specjalizuje się w tym temacie. Dają gwarancję, nie ma konfliktu pomiędzy wykonawcami. System jest prosty w obsłudze, mało awaryjny, łatwy w naprawie.

 

Przygotuj dokładne kosztorysy alternatywnych rozwiązań (drenaż, fundament tradycyjny lub płyta, izolacje, ocieplenie, pomieszczenie-kotłownia, piec, rury podłogówki, termostaty, zasobnik co, mieszacze, odpowietrzacze, komin, wylewka, ..., robocizna). Uwzględnij czas wykonania i konieczność synchronizacji poszczególnych etapów.

 

Rozważ łatwość obsługi, awaryjność, serwisowanie, koszty ewentualnych napraw czy wymian zużytych elementów.

 

Pozdrawiam,

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...