Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Obciążenie dla płyty fundamentowej, o którym pisze Paweł (35 KPa) jest w moim projekcie W dziale: " zastępczy współczynnik spręzystości dla płyty fundamentowej o wymiarach 12*12 (m) przy szacowanym obciążeniu fundamentu: 35 Kpa - przyjęto KZ 7000 kN/m3 " - co posłużyło do obliczenia zbrojenia płyty.

 

Jest to jak wół podpisane i pewnie u Pawła jest tak samo - niech się wypowie.

 

Przejrzałem dzisiaj karty techniczne EPS-100 około 10 -ciu producentów styropianu i wszędzie obciążenie długotrwałe było 30 Kpa (może pokaż mi taki co ma 20 KPa)

 

I przypominam jak pliczyłem obciążenie płyty fundamentowej - 2x stop żelbetowy z wylewką grubości 24 cm) i okładziną !

 

Jeszcze coś ? Widze, że nie dasz za wygraną choć masz czarno na białym... przypomina to pewnego polityka :p

 

]

 

Obiektywizm nie ma tu nic do rzeczy bo gdyby te obliczenia obciążeń wyszły wyższe to L. zaproponuje np. EPS 200.

 

Browar

A skąd wiesz jaki masz styropian pod płytą? To ty sam liczyłeś te obciążenie płyty? Daruj sobie te dodatkowe komentarze.

 

No i jeszcze jedno. Paweł chciał by izolacja pod jego płytą miala wytrzymałośc trzykrotnie większą od obciążenia. Ma lekko pod kreską.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A skąd wiesz jaki masz styropian pod płytą? Poza tym daruj sobie te dodatkowe komentarze. Twojej wiarygodności to nie poprawi.

 

 

Co jest nie tak z moja wiarygodnością ? Pewnie teraz jestm pracownikiem Legaettu co ? :D:D:D

Styropian widziałem jak go przywieźli mistrzuniu - nie pamiętam teraz producenta ale była to znana firma bo inaczej bym się przyczepił jak by to siano było jakieś.

 

Ale moze znajdę jakieś zdjęcie...

 

Browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm, ale nie pomyślałeś że skoro dają taki styro tzn. że są swiadomi tego?

Wg mnie izolacyjność spadnie nieodczuwalnie.

A to pelzanie po iluśdziesięciu latach i strwardnieniu styro będzie w takim domu najmniejszym problemem :).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty sam liczyłeś te obciążenie płyty? Daruj sobie te dodatkowe komentarze.

 

No i jeszcze jedno. Paweł chciał by izolacja pod jego płytą miala wytrzymałośc trzykrotnie większą od obciążenia. Ma lekko pod kreską.

 

Edytuj edytuj teposty ile chcesz. Tak policzyłem sam - w projekcie nie ma tylko podanego obciążenia samej płyty jest ciężar zbrojenia, betonu, powierzchnia itd. ale żeby w obliczeniach się nie pomylić bo nie jestem konstruktorem to obciązenie samej płyty przyjąłem jak dla 2 stropó zelbetowych (dla stropu mam policzone w projekcie). Płyta L. ma grubość 20 cm więc to co dodałem to na pokrycie obicążenia styropianem i rurami - chba wystarczy ?

 

Browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Browar ,bo nie sposób spamiętać wszystkiego , ty masz już czynny L ?Jesteś zadowolony?Jaki masz dom?mocno ocieplony?jak koszty użytkowania

To styro to tak czy siak powinno być mocniejsze podług mnie.Jest ktoś kto oglądał styro po 50latach pod chałupą?Jest masę dowodów ,że jest ok??Nie ma,bo nawet styro nie robią chyba tak długo.Stąd powinno być w standardzie ,choć połowę z XPS za tą kasę i tyle.Na tym stoi chałupa,to ważne.A normy i laboratoryjne wskazniki za 50 lat jest duża szansa ,że w buty se można będzie wsadzić.W związku z powyższym, za tą kasę i wobec braku praktycznych doświadczeń w tym zakresie powinno być i tyle,nawet jeśli z obliczeń niby nie wchodzi.Więcej głosu w sprawie styro nie zabieram

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obciążenie dla płyty fundamentowej, o którym pisze Paweł (35 KPa) jest w moim projekcie W dziale: " zastępczy współczynnik spręzystości dla płyty fundamentowej o wymiarach 12*12 (m) przy szacowanym obciążeniu fundamentu: 35 Kpa - przyjęto KZ 7000 kN/m3 " - co posłużyło do obliczenia zbrojenia płyty.

 

Jest to jak wół podpisane i pewnie u Pawła jest tak samo - niech się wypowie.

 

Tak jest. U mnie jest tez przyjete 35 kPa

 

Tylko, ze suma wszystkich obciazen tez jest na tym poziomie. Nie mam projektu pod reka i nawet mi sie nie chce szukac.

Mnie chodzilo o to, ze zazwyczaj w budownictwie zapas bezpieczenstwa na kluczowe elemnenty nosne a plyta przeciez takim elementem jest, powinien byc 2 - 3 razy wiekszy niz wytrzymalosc najslabszego elementu.

EPS100 dla tego nieszczesnego pelzania ma podawane wlasnie 30 kPa czyli troche mniej ale w praktyce dokladnie tyle samo co nacisk calego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ktoś kto oglądał styro po 50latach pod chałupą?Jest masę dowodów ,że jest ok??Nie ma,bo nawet styro nie robią chyba tak długo.

 

Pytanie bylo do Browara, ale moze ja cos wtrace.

Chyba juz o tym pisalem wczesniej. Nie pamietam. Nie chce mi sie sprawdzac.

Pod tym Linkiem jest plik pdf z 2000 roku z opracowaniem mowiacym o zastosowaniu EPS100 jako wypelnienie przyczolkow mostow w Skandynawii.

 

Z tego wynika, ze badania na temat "pelzania" styropianu prowdzone sa juz od ponad 40 lat lacznie z pobieraniem probek z natury.

 

Milej lektury (sorry, ze w jezyku Szekspira)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm, ale nie pomyślałeś że skoro dają taki styro tzn. że są swiadomi tego?

Wg mnie izolacyjność spadnie nieodczuwalnie.

A to pelzanie po iluśdziesięciu latach i strwardnieniu styro będzie w takim domu najmniejszym problemem :).

 

pzdr

Być może tak, być może nie. Legalett daje styropian który twardnieje nie po 50 latach ale po kilku bo tyle zdaje się upłynęlo od momentu postawienia pierwszych domów na ich fundamencie. Tak wynika z tego co pisał PiotrO. To może nie jest problem kogos kto sobie sposobem gospodarczym taką płytę postawił ale dla kogoś kto zapłacił za płytę sporo licząc że będzie miał coś super to może być problem. Ja nie rozumiem dlaczego firma nie udziela takich informacji. Nie chce mi się wierzyć by nie wiedzała co się tu na forum pisze. Jej klient napisał pismo z prośbą o wyjasnienie i przez 3 miesiące nie dostał odpowiedzi. Być może Legalett "olewa" forum muratora ale jak może "olewać" swojego klienta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm ja nie pisałęm że stwardnieje po 50 latach :) tylko że będzie twardy po iluśdziesięciu latach więc niech stwardnieje nawet po 3 (dobrze że tego żona nie czyta :lol: :D )ale skoro dla konstrukcji budynku i jego izolacyjności to nie przeszkoda to bym się nie martwił :).

 

A co do olewatorstwa forum przz legalett .....to ...

Perm, napiszę Ci szczerze bo przeczytalem parę ostatnich stron. Bez obrazy ja to tak odbieram jednak nie wszystkich tak samo.

Pełna amatorszczyzny gadka kumpli (niektórzy nie potrafią nawet jednostek przeliczać) o tym czy konstrukcja budynku jest prawidłowa czy nie.

 

Nie jestem dosłownie konstruktorem ale dla zobrazowania: gdybym przeczytał nagle na forum że jakiś mój projekt sanitarny jest be i to z powodów powodujących jedynie mój śmiech i oddanie kolacji na ekran monitora podważając moją wiedzę a byłbym pewny swojego (inaczej projektu bym z rąk nie wypuścił) to skwitowalbym to może(sic!) jednym zdaniem i na pewno nie tłumaczącym projekt lub się.

Dla mnie liczą się pieniędze, prawidłowo wykonane projekty i zadowoleni klienci.

 

 

pzdr

 

PS

Broń boże nie chodzi mi o obrażanie tu kogoś bo jestem daleki od tego napisałem tylko jak to wygląda z boku i jak ja to odbieram i jak ja bym to potraktował.

Przykro mi.

Jak traktuje to Legalett nie wiem.

Może masz rację a logika Twojego myślenia nie jest wcale błędna (wydaje mi się), jednak sądzę osobiście że możesz mocno też wyolbrzymiać coś co konstrukcyjnie zostało przeliczone i nie ma znaczenia.

Edytowane przez j-j
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wyolbrzymiać, nie jestem w końcu specjalistą. Ja chciałem znaleść tu odpowiedź na pytanie czy tani styropian pod płytą nie będzie błędnym wyborem. Wszystko wskazuje na to że zbyt wiele jest niewiadomych co do jego właściwości by takie rozwiązanie zastosować. Wątpliwości moje potwierdziło 3 producentów, mówiąc wprost że do takich zastosowań EPS 100 się nie nadaje jak i też opis stwardniałego styropianu pod płytą Legalett zamieszczony przez PiotraO. Nie wiem czemu Legalett nie bierze tego pod uwagę. Może nie ma to znaczenia, może próbuje zaoszczędzić, może wszystko jest w porządku tylko ja w swojej niewiedzy błędnie to oceniam. Trudno powiedzieć bo odpowiedzi merytorycznych nikt nie zamieszcza. Paweł który o nią wprost poprosił nie może się doczekać. Czymś muszę się kierować więc na podstawie tego czego się do tej pory dowiedziałem mogę stwierdzić że EPS 100 pod domem w technologii murowanej nie powinien być stosowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby napisać ,jak mniej więcej kształtować się będzie koszt ogrzewanie ,dla ułatwienia 100m domu ,powiedzmy 6-7litrowego ,Legalettem oraz wodną podłogówką na płycie fundamentowej zasilaną pompą ciepła powietrze/woda dla średniego okresu grzewczego.

j-j-obcowałeś kiedyś z Legalett ,co sądzisz o tym rozwiązaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę wyolbrzymiać, nie jestem w końcu specjalistą. Ja chciałem znaleść tu odpowiedź na pytanie czy tani styropian pod płytą nie będzie błędnym wyborem. Wszystko wskazuje na to że zbyt wiele jest niewiadomych co do jego właściwości by takie rozwiązanie zastosować. Wątpliwości moje potwierdziło 3 producentów, mówiąc wprost że do takich zastosowań EPS 100 się nie nadaje jak i też opis stwardniałego styropianu pod płytą Legalett zamieszczony przez PiotraO. Nie wiem czemu Legalett nie bierze tego pod uwagę. Może nie ma to znaczenia, może próbuje zaoszczędzić, może wszystko jest w porządku tylko ja w swojej niewiedzy błędnie to oceniam. Trudno powiedzieć bo odpowiedzi merytorycznych nikt nie zamieszcza. Paweł który o nią wprost poprosił nie może się doczekać. Czymś muszę się kierować więc na podstawie tego czego się do tej pory dowiedziałem mogę stwierdzić że EPS 100 pod domem w technologii murowanej nie powinien być stosowany.

 

Perem,

 

O czy ty jeszcze piszesz ? Jaką odpowiedź chciałeś znaleźć ? Przeciez Ty od początku założyłeś że się nie nadaje. Zadzwoniłeś do 3 producentów i Ci powiedzieli że się nie nadaje? A o co pytałeś ? Czy podałeś jakie będzie obciążenie na ten styropian poparte jakimiś wyliczeniami ? Piesz że jest dużo niewiadmoych co do właściwości styropianu ? A ile masz niewiadomych co do właściwości xps ? Tu jesteś pewien jak się zachowa w czasie ? Ktoś to zbadał czy tak Ci powiedział pan producent?

Kolejny argument to jakaś wypowiedź PiotraO o tym że styropian stwardniał ? Wcześniej pisał że w L biorą do wyliczeń wytrzymałość 100 KPa co jest bzdurą, a jak to wykazałem to teraz przerzuciłeś się na inną jego wypowiedź? Piszesz że "nie wiem czy legalett nie bierze tego pod uwage sugerując odpowiedź.... Na czym oni niby mieliby oszczędzić ? Przecież od poczatku juz w pierwszej ofercie masz podane jaki materiał chcą zastosować - możesz się nie zgodzić, rozumiesz to ? Twój koronny argument był taki że przy długotrwałym nacisku powyżej 30 KPa następuje pełzanie - to wykazałem CI że L bierze to pod uwagę i wydaje mi się że była to wystarczająco merytoryczna odpowiedź.

 

Jeżeli nawet styropian stwardnieje to co ? Przestanie izolować? Chałupa się zawali ? NIE!

 

Z góry sobie coś założyłeś i nie przyjmujesz żadnych racjonalnych argumentów.

 

I na koniec jeszcze do Pdurysa:

 

Płyta jest elementem nośnym ale nie styropian pod płytą! TO nie jest "element płyty" tylko "element systemu. Płyta to beton + zbrojenia a wylana jest w "niecce ze styropianu" która stanowi warstwę IZOLACYJNĄ. Niecka ma wytrzymywać obciążenie tak by nie straciła swoich właściwości i nie straci bo wszystko jest w normie - obliczone przez projektanta. Sam element nośny czyli płyta ma odpowiedni zapas wytrzymałości - znajdź i poczytaj projekt.

Przy okzazji podsumuj sobie obciążenia bo coś mi się wierzyć nie chce że suma obciążeń będzie większa niż 30 Kpa.

 

pozdrawiam

 

Browar

Edytowane przez Browar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Browar ,bo nie sposób spamiętać wszystkiego , ty masz już czynny L ?Jesteś zadowolony?Jaki masz dom?mocno ocieplony?jak koszty użytkowania

To styro to tak czy siak powinno być mocniejsze podług mnie.Jest ktoś kto oglądał styro po 50latach pod chałupą?Jest masę dowodów ,że jest ok??Nie ma,bo nawet styro nie robią chyba tak długo.Stąd powinno być w standardzie ,choć połowę z XPS za tą kasę i tyle.Na tym stoi chałupa,to ważne.A normy i laboratoryjne wskazniki za 50 lat jest duża szansa ,że w buty se można będzie wsadzić.W związku z powyższym, za tą kasę i wobec braku praktycznych doświadczeń w tym zakresie powinno być i tyle,nawet jeśli z obliczeń niby nie wchodzi.Więcej głosu w sprawie styro nie zabieram

 

Tak mam czynny L, grzeję drugi sezon ale nie prądem tylko gazem (wodne wymienniki) . O wymiarach domu już pisałem w tym wątku i nie chce już się tu powtarzać (jest to projekt gotowy: Dom w dąbrówkach G2 z Archonu - na stronie zdaje się są wszsytkie wymiary). Ocieplony - ściany 15 cm styro, dach 30 cm wełna.

 

Z L jestem zadowolony choć uwazam, że ma swoje wady np. Nie jest to system dla ludzi bardzo "ciepłolubnych" tzn. Próbowałem i nie da się nagrzać w domu do 25 stopni. Nie wiem - może elektrycznym tak ale moim nie. Max to 23'C niezależnie od pogody na zewnątrz. Mi to wystarcza bo 23'C to dla mnie optymalna temperatura. Co do możliwości stosowania XPS w standardzie z "tą kasę" to się nie wypowiadam. Nikt cię nie zmusza żeby kupować L. " za tą kasę" Taki mają cennik i tyle - możesz nie kupoiwać jak uważasz że za drogo, chętni jednak sa i to sporo więc chyba nie dla wszystkich drogo...? Nie ma co tego roztrząsać..

 

Co się stanie ze styro za 50 Lat ? Nie wiem, jak się coś z nim stanie (zniknie na przykład) to zaizoluję płytę od góry walnę np. jakąś wodną podłogówke i będę dale mieszkał o ile dożyję... Pasuje Ci taka podpowiedź ? Do tego czasu pewnie wymienię piec, okna, elewację, staw biodrowy, zęby, może jakieś bajpasy zrobię sobie czy np sztuczną nerke i wiele innych rzeczy które prze 50 lat się rozdupca więc styro pod L tez ma prawo się rozdupczyć :yes:

 

z piwnym

 

Browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Przypomnę ci co sam napisałeś:

Przy załozeniu wytrzymałości styropianu 30 KPa to chyba mamy jeszce zapas. (I przypominam jak policzyłem obciążenie fundamentu!)

 

 

Nie jestem konstruktorem ale potrafię czytać i liczyć. Jeżeli coś zrobiłem źle w tych obliczeniach to proszę mnie poprawić, a jak nie to mam nadzieję, że to zakończy temat dyskusji nad styropianem EPS 100 pod legalettem bo już się rzygac chce

Zakładasz czy wiesz jaki masz styropian?

Nie jesteś konstruktorem więc twoje wyliczenia obciążenia płyty mogą być błędne. Trudno brać je do końca poważnie. Mogą być prawdziwe, mogą być nieprawdziwe. Jakoś o tym zapominasz bo formułujesz wnioski bardzo radykalne. Nie widziałes projektu Pawła ale już wiesz że na pewno jest tam wszystko w porządku. Przypomnę ci że on chciał mieć pod domem izolację o wytrzymałości na obciążenie trzykrotnie większej niż standardowa. Dostał jak sam wyliczył coś co może jest na granicy a może już nie.

Płyta jest elementem nośnym ale nie styropian pod płytą! TO nie jest "element płyty" tylko "element systemu. Płyta to beton + zbrojenia a wylana jest w "niecce ze styropianu" która stanowi warstwę IZOLACYJNĄ

To wiele wyjaśnia! Nie bardzo masz pjęcie o czym piszesz. Niestety ale jest to przede wszystkim element nośny spełniający również funkcję izolacyjną. Nie da się tego oddzielić.

 

Do tego jeszcze moja wcześniejsza wypowiedź:

"...Nie wiem czemu Legalett nie bierze tego pod uwagę. Może nie ma to znaczenia, może próbuje zaoszczędzić, może wszystko jest w porządku tylko ja w swojej niewiedzy błędnie to oceniam. Trudno powiedzieć bo odpowiedzi merytorycznych nikt nie zamieszcza..."

Gdybyś nie był taki zacietrzewiony w obronie Legalett to byś to dostrzegł. Ja mogę się mylić. Pisałem to wielokrotnie. Niestety nie ma w tym wątku ŻADNEJ odpowiedzi która merytorycznie wyjaśniałaby moje wątpliwości. Zamiast tego są pełne emocji próby zdezawuowania mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta jest elementem nośnym ale nie styropian pod płytą! TO nie jest "element płyty" tylko "element systemu. Płyta to beton + zbrojenia a wylana jest w "niecce ze styropianu" która stanowi warstwę IZOLACYJNĄ. Niecka ma wytrzymywać obciążenie tak by nie straciła swoich właściwości

:o Hmm, a ja do tej pory myślałem że element nośny to taki który przenosi obciążenia do podłoża łącznie z gruntem na którym jest posadowiony, który to czasem trzeba stabilizować w przypadku słabej nośności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale to ,że nie mozesz Legalettem osiagnac w domu wiecej niz 23stopnie niezaleznie od pogody to juz porazka zupelna,Chyba ,ze to jakis zart.

 

Ja bym sie cieszyl jesli niezaleznie od pogody w domu nie bede mial wiecej niz 23 stopinie i to dzieki fundametowi.

 

Poniewaz w domu mam podloge drewniana poza lazienka i korytarzem to nie moge miec wiecej niz 27 stopnii na podlodze. W takiej sytuacji temperatura w pomieszczeniu jesli bedzie 24 stopnie to i tak bedzie dobrze.

 

Nie wiem dlaczego 23 stopnie jest dla Ciebie za malo ale dla wiekszosci ludzi to jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę ci że on chciał mieć pod domem izolację o wytrzymałości na obciążenie trzykrotnie większej niż standardowa. Dostał jak sam wyliczył coś co może jest na granicy a może już nie.

 

perm, nie chcialem miec izolacji o wytrzymalosci trzykrotnie wiekszej niz standardowa ale z trzykrotnym marginesem bezpieczenstwa. Tak mniej wiecej.

Wedlug mnie EPS100 wytrzymuje obciazenia na sciskanie nie mniejsze niz 100 kPa jak sama nazwa wskazuje a ze jest jakis problem z pelzaniem juz przy obciazeniu 30kPa to inna sprawa. Nie mieszaj tego prosze.

 

Po drugie moj dom wywiera nacisk mniejszy niz 30 kPa tak wynika z obliczen i zalozen projektu, a uwage moja zwrocila niespojnosc w podanych danych w projekcie.

 

Wyczailem inny problem, ktory musze jakos rozwiazac.

Pewnie jakas pianka wystarczy ale chce sie upewnic.

 

Chodzi o to, ze "na dole" ocieplenia sciany jest metalowa listwa startowa, ktora jest przykrecona do sciany.

Miedzy nia a styropianem plyty powstal jakis mostek cieplny, ktory wyraznie widac na termowizji.

W poniedzialek pewnie nadal bedzie wystarczajaco cieplo aby wicsnac tam pianke.

 

Jak znowu zrobi sie zimno to sprawdze efekty tej operacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no,ludzie,co wy jeszcze wymyślicie,że niemożność uzyskania w tym systemie temperatury wyższej w domu niż 23stopnie to zaleta.No proszę was naprawdę.A jeśli lubię 24-25?Przy czym oczywiście nie mówię,że jak ktoś lubi 19 to żle.Wszystko mogę wybaczyć systemowi grzewczemu ,ale nie to ,że nie może mi dać temperatury jakiej chce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

)...)Nie wiem - może elektrycznym tak ale moim nie. Max to 23'C niezależnie od pogody na zewnątrz. Mi to wystarcza bo 23'C to dla mnie optymalna temperatura...

Pisząc niezależnie od pogody miałeś na myśli temperatury obliczeniowe dla Twojej strefy klimatycznej, czy tylko takie jakie do tej pory występowały?

Grzejesz drugi sezon to powinieneś mieć już jakiś obraz.

Powietrze jest znacznie gorszym nośnikiem ciepła niż woda, więc mam taka nadzieję, czego Ci życzę, że w L nie popełniono błędów w obliczaniach odnośnie możliwości transportowania potrzebnych ilości energii cieplnej.

Wydajność wentylatorów jest skończona i są w stanie przepchać tylko tyle powietrza na ile im pozwala ich charakterystyka.

Moc kotła gazowego też jest wartością skończoną i ciepła jest wstanie wytworzyć tyle na ile mu pozwala jego moc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...