Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gdyby Tomek, wielki znawca systemu L., wystąpił o ofertę i miał projekt to by takich głupot nie pisał.

System jest wyliczany w oparciu o konkretne dane odnoszące się do wymagań budynku na energię.

Dokumentacja zawiera te dane i zastrzeżenia odnośnie konieczności wprowadzenia zmian w projekcie w przypadku nie spełnienia określonych wymagań.

Jest zapis dotyczący stolarki okiennej, współczynników dla ścian, rekuperacji itd.

Jeżeli z obliczeń wynika, że dom potrzebuje x energii to dostarczany jest system na x+y. Jeżeli natomiast dom jest niedogrzany to może to być wina:

1- uszkodzenia systemu (np. niedrożne kanały)

2- zwiększonego zapotrzebowania na energię

 

Ze względu na fakt, że grzejemy prądem można dokładnie wyliczyć ile energii poszło w fundament grzewczy i skonfrontować to z wymaganiami.

 

Mój dom wyliczyłem na ok. 3,5-4kW (sam parter). Mam 3 agregaty po 4,8kW. Wystarczy na grzanie w 2-giej taryfie.

 

Co do styropianu to odbierając materiały na placu budowy otrzymałem dokument sprzedaży (2007r.) wystawiony dla Legalettu przez firmę Knauf Industries.

Styropian EPS 100-038 DACH/PODŁOGA.

 

Dane techniczne:

- wymiary płyty standardowe: 1000 x 500 mm

- kształt krawędzi: prostokątny

- współczynnik przewodzenia ciepła na podstawie badań ITB / wg PN-EN 13163: 0,035 / 0,038 W/(mK)

- zdolności samogaśnięcia: samogasnący

- klasa reakcji na ogień: E

- wytrzymałość na zginanie na podstawie badań ITB / wg PN-EN 13163: 242/150 kPa

- wytrzymałość na rozrywanie na podstawie badań ITB / wg PN-EN 13163: 231/150 kPa

- naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu na podstawie badań ITB / wg PN-EN 13163: 112/100 kPa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

perm, nie chcialem miec izolacji o wytrzymalosci trzykrotnie wiekszej niz standardowa ale z trzykrotnym marginesem bezpieczenstwa. Tak mniej wiecej.

Wedlug mnie EPS100 wytrzymuje obciazenia na sciskanie nie mniejsze niz 100 kPa jak sama nazwa wskazuje a ze jest jakis problem z pelzaniem juz przy obciazeniu 30kPa to inna sprawa. Nie mieszaj tego prosze.

 

Po drugie moj dom wywiera nacisk mniejszy niz 30 kPa tak wynika z obliczen i zalozen projektu, a uwage moja zwrocila niespojnosc w podanych danych w projekcie.

Ale to jest to samo. Powinni ci zamontować styro o dopuszczalnym obciążeniu długotrwałym ok 100 kPa a nie 35 kPa. Takiego EPS zdaje się nie produkują. To już musiałby być XPS.

Co do obciążenia styropianu to pisałes wcześniej inaczej ale ok. jest jak jest tylko dlaczego nie raczono udzielić ci jakiejś odpowiedzi?

Paweł, ja nie mam zamiaru wciągać cię w spór po którejkolwiek stronie. Wystarczy że będziesz pisał o faktach. Wnioski i na plus i na minus każdy myślący wyciągnie sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Co do styropianu to odbierając materiały na placu budowy otrzymałem dokument sprzedaży (2007r.) wystawiony dla Legalettu przez firmę Knauf Industries.

Styropian EPS 100-038 DACH/PODŁOGA.

 

Dane techniczne:

- wymiary płyty standardowe: 1000 x 500 mm

- kształt krawędzi: prostokątny

- współczynnik przewodzenia ciepła na podstawie badań ITB / wg PN-EN 13163: 0,035 / 0,038 W/(mK)

- zdolności samogaśnięcia: samogasnący

- klasa reakcji na ogień: E

- wytrzymałość na zginanie na podstawie badań ITB / wg PN-EN 13163: 242/150 kPa

- wytrzymałość na rozrywanie na podstawie badań ITB / wg PN-EN 13163: 231/150 kPa

- naprężenie ściskające przy 10% odkształceniu na podstawie badań ITB / wg PN-EN 13163: 112/100 kPa

 

Pierwsza! w tym wątku informacja na temat tego co Legalett daje pod płytę. MCB jesteś niezawodny! :) Żeby tak każdy pisał o konkretach! Nie ma wprawdzie w specyfikacji tego styro zamieszczonego dopuszczalnego obciążenia długotrwałego ale można założyć że jest takie jak u większości producentów czyli 30 kPa/m2.

Jeszcze tylko cytat z karty technicznej tego akurat styropianu:

"Płyty styropianowe KNAUF Therm PRO Dach/Podłoga EPS 100 λ 36 należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta oraz wytycznymi w projektach budowlanych..."

No i jeszcze:

"Płyty montowane bezpośrednio na gruncie wymagają stosowania izolacji przeciwwodnej w postaci mas uszczelniających, bitumicznych, folii PE lub podkładowej papy..."

To tak na szybko. Legalett zdaje się żadnej izolacji nie stosuje ale za to obowiązkowo robi odwodnienie (spekuluję bo nikt o tym nie pisał) co powinno stosowanie izolacji uczynić zbędnym.

W końcu mozna mówić o rzeczach konkretnych. Może w końcu dojdziemy do jakiś wniosków z których będzie mógł skorzystać każdy planujący płytę z izolacją ze styropianem pod spodem. Taka prosta informacja a tyle trwało zanim ją poznaliśmy.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.styropmin.pl/plyty_styropianowe_dachpodloga_30_t_eps_036_.php

 

- pełzanie przy ściskaniu tj. zmiana grubości płyty pod wpływem obciążenia 30 kN (3.0 t.) w czasie 10 lat : poniżej 1%

- naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu > 100 kPa

 

Taka uwaga: to że u mnie jest taki styro to nie znaczy, że u innych też.

Natomiast w projekcie są zapisy:

 

"Do wykonania płyty żelbetonowej stosować wyłącznie oryginalne materiały pochodzące z dostaw firmy LEGALETT Polska sp. z o.o..Beton i stal powinny posiadać odpowiednie atesty, kierownik budowy jest zobowiązany odpowiednim wpisem do dziennika budowy potwierdzić klasę zastosowanych materiałów"

 

Tak więc o żadnym styro nieznanego pochodzenia nie może być mowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalett zdaje się żadnej izolacji nie stosuje ale za to obowiązkowo robi odwodnienie (spekuluję bo nikt o tym nie pisał) co powinno stosowanie izolacji uczynić zbędnym.[

 

L. wyraźnie zabrania stosowania izolacji pod fundamentem. Drenaż i odpowiednia warstwa pod płytą jest obowiązkowa. To wiąże się też z zastrzeżeniem, że L. będzie podstawowym systemem grzewczym.

 

Na pewno o tym pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L. wyraźnie zabrania stosowania izolacji pod fundamentem. Drenaż i odpowiednia warstwa pod płytą jest obowiązkowa. To wiąże się też z zastrzeżeniem, że L. będzie podstawowym systemem grzewczym.

 

Na pewno o tym pisałem.

Pewnie tak :). Dzięki MCB jeszcze raz. Tak to można rozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc niezależnie od pogody miałeś na myśli temperatury obliczeniowe dla Twojej strefy klimatycznej, czy tylko takie jakie do tej pory występowały?

Grzejesz drugi sezon to powinieneś mieć już jakiś obraz.

Powietrze jest znacznie gorszym nośnikiem ciepła niż woda, więc mam taka nadzieję, czego Ci życzę, że w L nie popełniono błędów w obliczaniach odnośnie możliwości transportowania potrzebnych ilości energii cieplnej.

Wydajność wentylatorów jest skończona i są w stanie przepchać tylko tyle powietrza na ile im pozwala ich charakterystyka.

Moc kotła gazowego też jest wartością skończoną i ciepła jest wstanie wytworzyć tyle na ile mu pozwala jego moc.

 

Pisząc"niezależnie od pogody mam na myśli takie temperatuty jakie były do tej pory - tzn. zarówno jak na zewnątrz było -1'C jak i -15'C to maksymalna temperatura jaką udało się mi osiągnąć to 23'C. Jak dlamnie jest to ok - w pierwszym sezonie nie mogłem dogrzać do tej temperatury.

 

Co do mocy pieca to nie pracuje od z pełną mocą i może tu jest problem bo piecem się nie bawiłem tylko "długością czasu" grzania.

Sprawdzę przy następnych morozach.

 

Browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę ci co sam napisałeś:

 

Zakładasz czy wiesz jaki masz styropian?

Nie jesteś konstruktorem więc twoje wyliczenia obciążenia płyty mogą być błędne. Trudno brać je do końca poważnie. Mogą być prawdziwe, mogą być nieprawdziwe. Jakoś o tym zapominasz bo formułujesz wnioski bardzo radykalne. Nie widziałes projektu Pawła ale już wiesz że na pewno jest tam wszystko w porządku. Przypomnę ci że on chciał mieć pod domem izolację o wytrzymałości na obciążenie trzykrotnie większej niż standardowa. Dostał jak sam wyliczył coś co może jest na granicy a może już nie.

 

Styropian mam taki jak MCB - zapmniałem o kopii dokumntu WZ pod dostawie materiałów.

Pisałem że nie jestem konstruktorem i żeby mnie mądrzejsi poprawili (ale bez urazy nie miałem Ciebie na myśli). Obciążeń sam nie wyliczałem tylko je zsumowałem a do dodawania chyba nie trzeba być konstruktorem ? Ty tesz nie widziałeś projektu Pawła ale już wisze że tam jest wszsytko spaprane ;)

A jak chciał mieć pod domem izolację o wytrzymałości na obciążenie trzykrotnie większej niż standardowa to mógł to powiedzieć konstruktorowi L i pewnie by dostał inny materiał, a tak ma standardowy czyli optymalny pod względem "techniczno - ekonomicznym" :yes:

 

MCB Ci też juz parę rzeczy pojaśnił wiec mam nadzieję że skończysz już pisać te swoje bzdury. A obrońcą Legalettu nie jestem - tak samo będę bronił każdego innego systemu, o którym ktoś pisze bzdury nie mając w tym temacie żadnego doświadczenia

 

pozdrawiam

 

Browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Browar ,ale na litość nie mów ,że jest normalne ,że nie możesz dogrzać domu do 23stopni!.Wszystko pominę - i cenę tego systemu i jego ekonomiczność lub nie , i złą współpracę z pompą ciepła i to ,że jak chcesz być pewnym musisz dopłacić do lepszego styro i ewentualny hałas , kit w oko.Każdy system ma wady.Ale to ,że ciężko tym dogrzać do 23stopni to już jajo absolutne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

MCB Ci też juz parę rzeczy pojaśnił wiec mam nadzieję że skończysz już pisać te swoje bzdury. A obrońcą Legalettu nie jestem - tak samo będę bronił każdego innego systemu, o którym ktoś pisze bzdury nie mając w tym temacie żadnego doświadczenia

 

pozdrawiam

 

Browar

 

Rozmowa z Legalettowcem. Brak argumentów ale inwektywy jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Browar ,ale na litość nie mów ,że jest normalne ,że nie możesz dogrzać domu do 23stopni!.Wszystko pominę - i cenę tego systemu i jego ekonomiczność lub nie , i złą współpracę z pompą ciepła i to ,że jak chcesz być pewnym musisz dopłacić do lepszego styro i ewentualny hałas , kit w oko.Każdy system ma wady.Ale to ,że ciężko tym dogrzać do 23stopni to już jajo absolutne

 

Więc Ty już wiesz dlaczego nie można dogrzać! Proszę podziel się tą wiedzą. My, włącznie z Browarem, nie wiemy. Może nas oświecisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed podpisaniem umowy z Legalettem mialem mozliwosc spotkac sie w Gdansku z p. Naruckim.

Rozmawialismy dosyc dlugo na praktycznie kazdy temat zwiazany z moim projektem.

 

Pytalem tez wprost czy nie trzeba zastosowac XPS pod plyta fundamentowa tak jak to np. sugeruje BASF.

 

Otrzymalem odpowiedz, ze to nie jest uzasadnione ekonomicznie. Pomimo takich wytycznych w Niemczech caraz czesciej odchodzi sie od ukladania XPS na korzysc mieszanego ukladu EPS / XPS.

Poniewaz takie zapewnienie mnie w tym momencie zadowolilo zgodzilem sie na standardowy EPS. Przeciez to oni wykonuja projekt i daja na to gwarancje, ze wszystko bedzie OK.

 

Druga sprawa ciepla.

Piszac, ze w domu nie bede mial temperatury wyzszej niz 23 degC niezaleznie od temperatury na zewnatrz mialem na mysli okres letni ;-)

A powaznie.

Wedlug mojego oryginalnego projektu domu LK-584w czesci dotyczacej ogrzewania sa podane wytyczne temperatur w poszegolnych pomieszczeniach.

Z wyliczanki wynika, ze w zadnym pomieszczeniu poza lazienka (24degC) nie ma wiecej niz 20 degC i w takiej sytuacji potrzeba 14,5 kW

Z projektu Legalettu mam cztery agregaty kazdy o mocy 4kW czyli razem 16kW.

Stad prosty wniosek, ze jesli chcialbym wieksza temperature w pomieszczeniach to powinienem miec wiecej agregatow. Tylko po co. Mnie i mojej rodzinie 20 degC w zupelnosci wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmowa z Legalettowcem. Brak argumentów ale inwektywy jak najbardziej.

 

:rotfl:

 

No tak, wiedziałem że mnie to czeka! :lol2: Teraz jestem "Leaglettowcem". Udowodnienie koumś ze pisze wkółko to same bzdury to jest "brak argumentów"!

Za to Ty perm jesteś "nieomylnym ekspertem od styropianu" ;) Skończyły się argumenty to trzeba zrobić z Browara Legalettowca który zapewne bierze za to kasę.

 

Ciekawy masz też sposób prowadzenia rozmowy w tym wątku - edytowanie postów na, które ktoś już odpowiedział, poprzez usuwanie całych zdań i wstawianie nowych tak żeby wyszło na Twoje - takie małe cwaniactwo, za które powinieneś już dawno bana dostać.

 

Dalsza dyskusja z Tobą nie ma sensu - wiadomo jakiej firmy L. daje styropian, wiadomo, że stosują EPS 100 tam gdzie się to tego nadaje (co wynika z obliczeń) i wiadomo jak bardzo Cię to boli, że twój koronny argument można sobie wsadzić.:p

 

pozdrawiam

 

Browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mocy pieca to nie pracuje od z pełną mocą i może tu jest problem bo piecem się nie bawiłem tylko "długością czasu" grzania.

Sprawdzę przy następnych morozach.

 

Browar

-15 oC to jeszcze nie temperatura obliczeniowa i i gdyby "przywaliło" tak z -20oC na trzy tygodnie to przy obecnych nastawach może być problem.

Inna sprawa że takiej temperaturze utrzymującej się dłuższy czas to stanie cała gospodarka a nie tylko Twoja chałupa :D

Z drugiej strony jeśli masz jeszcze nadwyżkę mocy na kotle to byś się obronił :) bo z tego co piszesz kociołek na full jeszcze nie zipie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...