Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Renatko: zanim podejmiesz decyzję przelicz dokładnie.

Też zastanawiam się nad Legalettem. Dom będzie parterowy, ok 190m2.

Zauważ, że L. to cały system. Od drenażu, poprzez płytę, ocieplenie, izolację, kompletny system grzewczy, rozprowadzenie mediów aż do stanu "pod terakotę" (czy co tam chcesz). Na dodatek robi to jedna firma, która specjalizuje się w tym temacie. Dają gwarancję, nie ma konfliktu pomiędzy wykonawcami. System jest prosty w obsłudze, mało awaryjny, łatwy w naprawie.

 

Przygotuj dokładne kosztorysy alternatywnych rozwiązań (drenaż, fundament tradycyjny lub płyta, izolacje, ocieplenie, pomieszczenie-kotłownia, piec, rury podłogówki, termostaty, zasobnik co, mieszacze, odpowietrzacze, komin, wylewka, ..., robocizna). Uwzględnij czas wykonania i konieczność synchronizacji poszczególnych etapów.

 

Rozważ łatwość obsługi, awaryjność, serwisowanie, koszty ewentualnych napraw czy wymian zużytych elementów.

 

Pozdrawiam,

MCB

 

 

 

Dokładnie tak.

Od siebie dodam tylko , żebyś zrobiła to porównanie DLA SWOJEGO PROJEKTU a nie jakiegoś przykładowego , bo różnice mogą wyjść bardzo znaczące w obie strony .

Nie wiem tylko jak policzysz koszt kotłowni jako dodatkowego pomieszczenia, bo tu nie wchodzi w grę tylko ekonomia...

:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Piotr i MCB to o czym piszecie, to jest to główny walor Lagalettu, który mnie zachwycił od początku. Zaczęłam też przeliczać i stwierdziłam , że odliczając komin, jakies dodatkowe wyrównywania poziomu wylewki, izolacje, koszt pieca, to ta cena wyjdzie już nieco bardziej po ludzku. Drażni mnie natomiast to, że technologia zamiast tanieć drożeje.Wiem także, że ekipa robiąca płytę w okolicach Warszawy jest super i wszyscy ich chwalą. Ale...... wydam spore pieniadze a nadal nie mam ciepłej wody i ogrzewania na poddaszu.

Na szczęście mam jeszcze troche czasu, aby podjąć ostatecznie decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr i MCB to o czym piszecie, to jest to główny walor Lagalettu, który mnie zachwycił od początku. Zaczęłam też przeliczać i stwierdziłam , że odliczając komin, jakies dodatkowe wyrównywania poziomu wylewki, izolacje, koszt pieca, to ta cena wyjdzie już nieco bardziej po ludzku. Drażni mnie natomiast to, że technologia zamiast tanieć drożeje.Wiem także, że ekipa robiąca płytę w okolicach Warszawy jest super i wszyscy ich chwalą. Ale...... wydam spore pieniadze a nadal nie mam ciepłej wody i ogrzewania na poddaszu.

Na szczęście mam jeszcze troche czasu, aby podjąć ostatecznie decyzję.

 

Czytałem wcześniej, że rozważasz zamówienie projektu indywidualnego. Przy tej okazji zastanów się, czy potrzebujesz poddasza. Generalnie domki bez poddasza użytkowego idealnie pasują do płyty legalett.

 

Ja mam zrobiony projekt bez poddasza, bo takie rozwiązanie znacznie zmiejsza koszty budowy, jeśli domek jest niewielki (mój to 120m2 pow. mieszkalnej).

Do tego zdecydowałem się na "drogi fundament" czyli legalett.

Długo się nad tym zastanawiałem i doszedłem do wniosku, że:

legalett to kompletny, dobrze ocieplony i pewny fundament, opaska drenażowa, system grzewczy o wysokich walorach eksploatacyjnych zintegrowany z kominkiem, kanaliza, gotowa podłoga i to wszystko w tydzień.

Prawdopodobnie zacznę budować późno i za kredyt, chciałbym się wyrobić do końca tego sezonu. Dla mnie czas to duży pieniądz.

Do tego dodajmy bonus w postaci dodatkowego pomieszczenia, bo odpada kotłownia (hura, będę miał pralnię) i brak zmartwień pt. pęknięta rurka w podłodze.

Po tym wszystkim, legalett nie wydaje mi się taki drogi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pralnia jest w kotłowni (albo i kotłownia w pralni) - razem sie to nazywa

Jakkolwiek nie neguję sensowności ogrzewania elektrycznego (np. Legalett) w małych, docieplonych domkach parterowych [tylko ta bezwładność cieplna systemu do mnie nie przemawia pozytywnie - tzn. płyta nagrzewa sie tydzień i +/_ tylez stygnie]

pozdr - Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to mnie ciekawi, jak się sprawdzi ta pojemność cieplna w praktyce.

Faktycznie, jeśli przydaży mi się rozkręcić regulator i płyta nagrzeje sie do 30 stopni, to będę tydzień smarzył się jak na patelni. Na szczęście będę miał tydzień na zorientowanie się, że coś jest nie tak :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam,

 

Bedziemy budowac z Legalettem. Temet ten drazy na forum jkrzyz, ja sie do tej pory zajmowalam czym innym. Do dzisiejszego rana...

 

Generalnie mamy problem z Gdanskiem i ich papierologia. Delikatnie rzecz ujmujec, projekt wstepny, ten do pozwolenia na budowe, robili juz dwa razy i dalej sa w nim bledy - dodam, ze sa to bledy latwe do unikniecia, wynikajace chyba z ich noszalancji.

Oswiecilo mnie dzis rano...

Przeciez ja, skladajac projekt, firmuje te niekompetencje swoim nazwiskiem, moj architekt to firmuje, moga mi nie dac pozwolenia na funament, ktory w swoim projekcie w opisie zawiera zapis typu: "kup sobie i napompuj kolka - my miedzy twoimi kolkami, zbudujemy Ci samochod"...

 

MAM PROSBE, chcialabym pogadac, moze spotkac sie z jakims forumowiczem, ktory tez pracowal z Gdanskiem i ktoremu udalo sie doprowadzic do tego, ze zarowno projekt, jak i pozniejsza umowa nabraly normalnego ksztaltu.

Mam pare pomyslow, ale moze ktos doradzi z kim i jak nalezy tam rozmawiac. Moze probowac przez jakiegos autoryzowanego przedstawiciela w Warszawie? Pewniej drozej, ale czy solidniej i szybciej??

Caly projekt mamy juz skonczony, tylko legalett nas teraz trzyma, wiec bede wdzieczna za kazda rade.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Nic, na razie zupelnie nic...

Nie ukrywam, ze bylismy w ostatnich dwoch tygodniach mocno zajeci i przejeci zupelnie czym innym, wiec nie poganialismy.

Chcielismy wydebic od nich warunki gwarancji - od miesiaca, poltora sie nie udalo. Czesc projektu dotyczaca umiejscowienia i posadowienia plyty opracowal szczesliwie, na podstawie ,materialow nadeslanych z Gdanska, nasz cudowny architekt - to co dostalismy z Gdanska ABSOLUTNIE nie przeszlo by w naszym Starostwie, ze wzgledu na bledy i brak uwzglednienia lokalnych warunkow na dzialce (ostra granica).

Swoja droga dziwi mnie... na tym forum jest pare osob bardzo chwalacych sobie system Legalett, ktory uzytkuja juz od dluzszego czasu.

Czyzby to byly postacie fantomowe ze szwedzkim patentem w tle? Gdy przychodzi do konkretow, jakos zadna z nich nie pisnela slowkiem !!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Essa

Jeśli czytałaś cały ten temat, to wiesz, że użytkownicy Legalett mogliby tutaj wcale nie zaglądać. A jednak czasem, w wolnych chwilach zaglądamy tu :) .

Poza tym istnieje możliwość napisania na priw do czego zachęcam, bo od czasu do czasu takie informacje do mnie docierają.

Tyle na teraz, bo brak czasu.

Powodzenia w budowaniu,

wytrwałości i cierpliwości życzę

Piotr

 

PS A tak przy okazji. Wszystkich, którzy mają kłopoty z nieterminowością biura Legalett w Gdańsku zachęcam do napisania ofocjalnego pisma skierowanego do prezesa Matsa Mattssona. Proszę napisać szczerze, co o tym myślicie i zproponować, aby zwiększyli w końcu zatrudnienie, bo taka sytuacja wlecze się już od kilku lat. Sympatyczny Pan Wojtek robi co może, zgłasza trudności, ale nie ma skutków. Możemy mu w tym pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry

Właśnie otrzymałem wycenę z legaleta do projektu na około 200 m zabudowy. Wycenili na 72 tys netto bez koparki i podsypki. Dowiedziałem się również, że jednen agregat kosztuje około 4600 netto a urządzenie do kominka 1400-1600. Czyli za jakieś 100 tys mam już wylewkę podłogi plus ogrzewanie które (tak na wszelki wypadek) trzeba trochę dogrzać.

No bomba.

Pozdrawiam i kombinuję dalej.

Tomek S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, :lol:

W ubiegłym tygodniu otrzymałem również ofertę Legalettu dla mojego projektu (123,5 m2 p.u. - 149 m2 pow. zabudowy), która została wyceniona na ~ 52.200 zł netto, jednak w tej cenie są już wliczone 2 agregaty i wymiennik kominkowy.

 

W związku z postem SNAWY mam pytanie do użytkowników legalettu: czy wy płaciliście dodatkowo za agregaty elektryczne, czy też może SNAWA nie doczytał dokładnie oferty (sorry SNAWA wolałbym, aby ten drugi przypadek miał miejsce :-? )

 

Ja juz byłem bliski decyzji na TAK, ale małżonka ma jeszcze sporo wątpliwości, stąd moja prosba o odpowiedź.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Umowa z Legalett Polska S.A. obejmuje dużo prac, które wykonuje ta firma.

Wyraźnie zapisane jest tam, że w koszty wliczone są m.in. agregaty (agregat).

Polecam uważne przeczytanie umowy, warunków...

Pisałem już o tym wielokrotnie pisali także inni - pierwsze wrażenie po otrzymaniu kosztorysu z Legalett jest zwykle negatywne, bo wydaje się dużo. Kiedy potem porówna się to z kosztami wszystkich prac, które zastępuje Legalett w porównaniu z budową tradycyjną, to wcale nie jest to tak drogo.

W moim przypadku efekt końcowy czyli dom parterowy o pow. 95 m2 wykonczony, gotowy do wprowadzenia się, zbudowany w 3 miesiące (ściany Praefa, więźba Mitek, dachówka Brass) kosztował 180 tys. zł (ok. 1800 zł za m2).

Tak było 3 lata temu.

Ciekawe jak finansowo wygląda to teraz?

Pozdrawiam i życzę odwagi w budowaniu

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Niedawno [bez przekonania] złożyłem zapytanie jak w temacie.

Niestety nie otrzymałem ŻADNEJ odpowiedzi, więc próbuję tutaj. :)

 

 

Czy użytkowuje ktoś TAKIE rozwiązanie:

Chodzi mi o płytę w systemie Legalett, ale ogrzewaną przetwornikiem WODA-POWIETRZE?

 

Przejrzałem wszystkie 370 postów dotyczących wątku:

"Legalett - doświadczenia mieszkańców" i niestety nie natknąłem się na to rozwiązanie.

Pomoże ktoś? :roll:

 

Pozdrawiam - TomekJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Przepraszam

ale żle sformułowałem swoją wypowiedź:

w cenę jest wliczony koszt agregatów.

Zastanawia mnie natomiast wysokość kosztów legaleta, ponieważ w tej chwili nie znam kosztorysu fundamentów, wylewki i rozprowadzenia ogrzewania wraz z piecem. ale wydaje mi sie że jest ona mocno przesadzona. Skoro koszt samych agregatów to jest około 13 tys. netto a są to urządzenia chyba najbardziej skomplikowane, to cała reszta nie powinna tyle kosztować.

Pozdrawiam

Tomek S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Skoro koszt samych agregatów to jest około 13 tys. netto a są to urządzenia chyba najbardziej skomplikowane, to cała reszta nie powinna tyle kosztować."

 

Tyle kosztować? To znaczy ile?

Czy uwzględniasz koszt stali zbrojeniowej, ilość m3 betonu B20, pospółki, styropianu...? Koszt agregatów to tylko część inwestycji pod nazwą fundament grzewczy Legalett.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Skoro koszt samych agregatów to jest około 13 tys. netto a są to urządzenia chyba najbardziej skomplikowane, to cała reszta nie powinna tyle kosztować."

 

Tyle kosztować? To znaczy ile?

Czy uwzględniasz koszt stali zbrojeniowej, ilość m3 betonu B20, pospółki, styropianu...? Koszt agregatów to tylko część inwestycji pod nazwą fundament grzewczy Legalett.

 

Pozdrawiam

Piotr

 

"Wycenili na 72 tys netto bez koparki i podsypki."

 

Płyta niech 200 m2 ,niech będzie 30 cm tj. 60 m3 = 12.000 PLN

Stal pewnie z 3,5 tony tj. jakieś 7350 PLN

Styropian pwoedzmy 7800 PLN

Agregaty 13.000 PLN

----------------------------

40150 PLN

 

 

Jeśli całość 72000 to z 10 tys. pewnie gdzieś się zakamuflowało :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geno! Najlepszy doradco na tym forum!!! :D

Dzięki - sprawiłeś, że zrobiło mi się wesoło.

 

Rozumiem, że masz kosztorys z Legalett Gdańsk.

Pominąłeś z niego wiele innych punktów.

 

Cytat z innego listu w tym wątku:

Cena Płyty Legalett kształtuje się na poziomie 350-380zł/m2. W cenę wchodzą następujące materiały i roboty.

 

Materiały i roboty zawarte w ofercie:

Przygotowanie podbudowy płyty fundamentowej (gr. 0,4 - 0,5m),

Zagęszczenie podbudowy,

Wykonanie opaski drenażowej (bez podłączenia do kolektora spustowego),

Wyprowadzenie kanalizacji poza obręb budynku (1m),

Wyprowadzenie przyłącza wody poza obręb budynku (1m),

Wyprowadzenie przepust doprowadzającego powietrze do kominka poza obręb płyty (1m)

Wykonanie przepustu elektrycznego w płycie,

Wykonanie płyty fundamentowej,

Wyrównanie płyty,

Mechaniczna zatarcie płyty

Projekt (uzgodnienia branżowe w gestii Inwestora),

Elementy brzegowe płyty z narożnikami (bez tynku),

Wymienniki Ciepła/ Agregaty Elektryczne:

....... szt. IGV 3002/4000,

z ...-ma termostatami,

rurki miedziane z otuliną (dot. wymienników ciepła)

 

14 Obudowy do agregatów z pokrywami,

15 Wymiennik Kominkowy (TYP M 12-05- 125)

16 Gniazda pomiarowe + rury tłumiące

17 Termostat kominkowy - 2 szt.,

18 Dystanse do zbrojenia,

19 Izolacja NATURFLEX,

20 Instalacja systemu grzewczego (PP50 lub SPIRO100) z detalami,

21 Izolacja wygłuszająca,

22 Izolacja termiczna od gruntu 2 x 8 cm = 16 cm,

23 Izolacja krawędziowa płyty

24 Zbrojenie w obszarze brzegowym według załączonych rysunków projektowych,

25 Siatka zbrojeniowa według załączonych rysunków projektowych,

26 Zintegrowanie systemu grzewczego z kominkiem (w miarę możliwości)

27 Montaż Agregatów Elektrycznych

28 Rury kanalizacyjne - ...... punktów przyłączeniowych

29 Rury drenażowe PCV f80 owinięte geowłókniną

30 Beton B20 z pompą

31 Transport na miejsce budowy

32 praca koparko-ładowarki

33 podsypka na podbudowę płyty

 

Najlepszego dla najlepszego doradcy na tym forum!!!

:lol:

Pioter :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geno! Najlepszy doradco na tym forum!!! :D

Dzięki - sprawiłeś, że zrobiło mi się wesoło.

 

Rozumiem, że masz kosztorys z Legalett Gdańsk.

Pominąłeś z niego wiele innych punktów.

Spostrzegawczość to cecha,która przydaje się w życiu,szkoda ,że nei zauważyłeś ,że mój post to chęć ustaleni co wchodzi w skład kosztów Legalett i dlaczego kosztuje akurat tyle - całości elementów nie znam, przymowałem szacunkowo. Obśmiewanie bez dokłądnego zaznajomienia się z motywami pasuje raczej do 15 latka.Jak przedwczoraj pisałeś test do gimnazjum - daj znać.

 

Cytat z innego listu w tym wątku:

Cena Płyty Legalett kształtuje się na poziomie 350-380zł/m2. W cenę wchodzą następujące materiały i roboty.

Dokładnie - dlatego z włąsnej ciekawości chciałbym wiedzieć dlaczego akurat tyle.

 

Materiały i roboty zawarte w ofercie:

Przygotowanie podbudowy płyty fundamentowej (gr. 0,4 - 0,5m),

Zagęszczenie podbudowy,

Kolega wyżej pisałę ,że w cenie nie ma podsypki z tym,że neiw iem czy nie ma jako materiało czy elemntu scalonego R+M

Wykonanie opaski drenażowej (bez podłączenia do kolektora spustowego),

Wyprowadzenie kanalizacji poza obręb budynku (1m),

Wyprowadzenie przyłącza wody poza obręb budynku (1m),

Wyprowadzenie przepust doprowadzającego powietrze do kominka poza obręb płyty (1m)

Wykonanie przepustu elektrycznego w płycie,

 

Wykonanie płyty fundamentowej,

Wyrównanie płyty,

Mechaniczna zatarcie płyty

Projekt (uzgodnienia branżowe w gestii Inwestora),

Elementy brzegowe płyty z narożnikami (bez tynku),

Wymienniki Ciepła/ Agregaty Elektryczne:

....... szt. IGV 3002/4000,

z ...-ma termostatami,

rurki miedziane z otuliną (dot. wymienników ciepła)

 

14 Obudowy do agregatów z pokrywami,

15 Wymiennik Kominkowy (TYP M 12-05- 125)

16 Gniazda pomiarowe + rury tłumiące

17 Termostat kominkowy - 2 szt.,

18 Dystanse do zbrojenia,

19 Izolacja NATURFLEX,

20 Instalacja systemu grzewczego (PP50 lub SPIRO100) z detalami,

21 Izolacja wygłuszająca,

22 Izolacja termiczna od gruntu 2 x 8 cm = 16 cm,

23 Izolacja krawędziowa płyty

24 Zbrojenie w obszarze brzegowym według załączonych rysunków projektowych,

25 Siatka zbrojeniowa według załączonych rysunków projektowych,

26 Zintegrowanie systemu grzewczego z kominkiem (w miarę możliwości)

27 Montaż Agregatów Elektrycznych

28 Rury kanalizacyjne - ...... punktów przyłączeniowych

29 Rury drenażowe PCV f80 owinięte geowłókniną

30 Beton B20 z pompą

31 Transport na miejsce budowy

32 praca koparko-ładowarki

33 podsypka na podbudowę płyty

 

Najlepszego dla najlepszego doradcy na tym forum!!!

:lol:

Pioter :-?

 

Nadal jestem ciekaw dlaczego bez podsypki i koparki kosztuje 360 zł/m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...