Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

avatar25, trochę zagalopowałem, bo raz mamy dane z 6, raz z 3 miesięcy.

Chodzi mi tylko o to, tak jak pisaliście, by podzielić przez ilość m2 sumę kWh z całego sezonu grzewczego, który oczywiście nie trwa 12 miesięcy, a krócej. Wtedy uzyskamy wskaźnik kWh/m2*rok czyli kWh/m2*sezon grzewczy.

 

Trochę o moim ogrzewaniu.

Jest to 'Legalett' roboty gospodarczej z rurkami pex-alu-pe-rt 16/2 wypełnionymi wodą. Płyta fundamentowa grubości 20cm izolowana styropianem zbrojona jest siatkami szt. 2 na dole i górze. Rurki wodne przywiązane są na dolnym zbrojeniu.

Nie jest to zatem typowe ogrzewanie podłogowe w cienkim jastrychu, a bardziej (poprzez swoją bezwładność) fundament grzewczy.

Całość spięta poprzez rozdzielacz z piecem elektrycznym Kospel 6kW.

 

Zamieszkujemy dopiero 3 tydzień i uczę się tego wszystkiego.

Masz po prostu akumulacyjną płytę grzewczą. Nie jest to "Legalett", który ma specyficzne rozwiązania w jakimś zakresie chronione patentem. Twoje doświadczenia nijak mają się od doświadczeń użytkowników Legalett z ogrzewaniem powietrzem. Może masz lepszy system, może gorszy ale na pewno inny niz Legalett.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Twoje doświadczenia nijak mają się od doświadczeń użytkowników Legalett z ogrzewaniem powietrzem.

Dlaczego tak sądzisz? Myślę, że poprzez akumulacyjność i bezwładność płyty bliżej mi z doświadczeniami do użytkowników Legalett niż tradycyjnych podłogówek w wylewce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz prosze czy przypadkiem to nie bylo na stronie poludniowej domu i czy nie swieci dzisiaj sloneczko?

To co napisala Essa dotyczy kazdej technologii ocieplenia domu. listwa startowa ocieplenia elewacji musi byc dobrze "opianowana" jak to napisala.

 

Nie to było od strony wschodniej lub raczej rogu południowo-wschodniego, ale jednak od wschodu.

Pora z samego rana tuż przed wzejściem słońca. Gdy słońce wyszło ponad drzewa para przestała być widoczna. Ale styropian w miejscu na wysokości którego był widoczna para był ciepły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesionku,

Nie chcialem Cie nakierowywac na moj tok myslenia, ale mnie przejzales ;-)

Tak myslalem, ze po wschodzie slonca, na elewacji parowala rosa.

Czesto to mozna obserwowac wiosna albo jesienia w formie mgly.

Doskonale wiesz o czym pisze, nieprawdaz?

Zrob w weekend to o czym pisala Essa i pewnikiem problem zniknie na dlugo. Kiedys trzeba bedzie ta pianke ponownie tam wepchnac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak sądzisz? Myślę, że poprzez akumulacyjność i bezwładność płyty bliżej mi z doświadczeniami do użytkowników Legalett niż tradycyjnych podłogówek w wylewce.

Oczywiście że tak. Wszystkie izolowane płyty fundamentowe z ogrzewaniem będą zachowywać się podobnie. Jednak Legalett w postaci sprzedawanej w Polsce to w 99% przypadków płyta ogrzewana powietrzem poprzez kanały zatopione w betonie. To dosyć specyficzny sposób ogrzewania płyty, moim zdaniem nie do porównania z każdym innym. Wykorzystanie powietrza do przenoszenia energii ma tylko jedną zaletę: w razie przebicia kanału system działa dalej. Poza tym ma to same wady; mała wydajność co skutkować może niedogrzaniem niektórych pomieszczeń, związana z tym bardzo duża bezwładność systemu czy też szum powietrza przepychanego przez wąskie kanały. To wszystko to nieodłączne cechy tego systemu raportowane przez uzytkowników również w tym wątku. Inaczej się tym steruje i moim zdaniem nie bardzo da się porównać to do innych systemów. Doświadczenia uzytkowników Legalett powietrznego będa odbiegały od twoich dosyć znacznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem. To pierwszy sezon grzewczy w nowym domu. Mam ogrzewanie tylko elektryczne. Legalett plyty fundamentowej z 2 grzalkami łącznie 8 kW. Piec elektryczny Kospel 24 kW ze sterowaniem pogodowym, zasobnik 300l i Solary Biawar, kaloryfery z termostatami Danfoss Living (programowalne).

Zasobnik biawar z 2 wężownicami, dolna solar, górna c.o.. Mam problem z tym aby grzejniki grzały. Najpierw wyczaiłem, że zawór trójdrogowy nie puszczał c.o., Nastawiłem ręcznie na otwarty i puscił. Potem przyszły temp. dodatnie w dzien do plus 14st. i system się wychłodził (termostaty na 21st. temp. dzienna max. na piecu 24 st.). Temp. w pokojach spadły do 20/21 st. dałem termostaty wyżej i nic, ale grzeje tylko kaloryfer w garażu bez żadnego termostatu (pomieszczenie obok). Kaloryfery odpowietrzone, piec nastawiłem na auto, pompa c.o. praca ciągła, C.O. temp. dzienna max. 27~st. przez 24 h, cwu 42 st. przez 24h, temp. zewn. 15 st.. Piec podgrzewa co. w zależnosci od temp. zewn. od 42 do 61 stopni i grzałki ciągle cos pobierają. Termostaty ustawiłem na 25st. i nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesionku,

Czy mozesz gdzies zamiescic rysunek Twojej instalacji?

Pokaz tez gdzie masz czujnik temeperatury, ktory steruje piecem.

Sprawdz tez prosze czy masz dobrze podlaczona pompe cyrkulacyjna ogrzewania (nie ta od cieplej wody)

Masz termostaty na poszczegolnych obwodach grzewczych, jesli tak to skad biora odczyty, czyli co nimi steruje.

Moze masz czujke temperatury zewnetrznej gdzies na stronie naslonecznionej zamiast na polnocnej oslonietej od wiatru.

Wiele rzeczy moze na to wplywac.

 

Nie chce Cie odganiac ale zadaj pytanie na priv do HenoK-a

On Ci powinien z pewnoscia pomoc jesli my nie damy rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny problem, mam 3 termostaty podtynkowe z logo Legalett i 2 natynkowe Auratona.

Nastawione są na noc 22* na dzień 19*. Dzisiaj mam czas więc mogę posprawdzać, w nocy Legalett pracował a rano o dziwo te podtynkowe nie wyłączyły się pomimo nastawu na 19*. Pomierzyłem wszędzie termometrem i jest 21* a one nadal załączają legalett. Dopiero po obniżeniu na nich do 17* wyłączają się. Auratony nie załączają się i pokazują 21* a mają nastaw na 19*. Co wy na to? Kalibracja czy inny pomiar?

Edytowane przez jesionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
... razem z kuchnią i holem na tym samym agregacie jest jeden zamykany pokój i jego nie można dogrzać kiedy powietrze miesza się w agregacie z zimnym powietrzem z podłogi kuchni i holu.

A podzielisz sie jeszcze informacja o powierzchni tego pomieszczenia?

Pamietasz pewnie z projektu, ze male pomieszczenia moga wymagac dodatkowego zrodla ciepla (np. lazienki o pow mniejszej niz 10m2)

Ten pokój ma 14m2.

Na razie nie kombinowałem z zaślepianiem obwodów kuchni i holu. Legalett uruchomiłem 18 X Choć uruchomiła się znowu tylko grzałka tego jednego pokoju to jednak temperatura poszła tam w górę. Będę dalej obserwował ale przy niższych temperaturach na dworze. Na razie po 5 dniach (23 X) ponownie całkowicie wyłączyłem L. Pogoda jest wymarzona. Mamy od południa 25mkw. przeszklenia, a słońce jest już nisko i sięga daleko w głąb pokoi. Dzięki słonecznej pogodzie temperatura w domu, przy wyłączonym L, nie spada poniżej 21st (tylko w tamtym pokoju po północnej stronie jest 19-20st.). Oby tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie po 5 dniach (23 X) ponownie całkowicie wyłączyłem L. Pogoda jest wymarzona.

 

Nie zapominaj tylko o tym, ze Legalett to ogrzewanie akumulacyjne. Jak nagla spadnie pogoda to zanim sie pomieszczenie ogrzeje moze minac troche czasu.

 

Masz dwie mozliwosci:

Ustawic jakac temeprature i "zapomniec" o regulatorach

Sprawdzac codziennie prognoze pogody liczac na to, ze sie sprawdzi i na dzien przed planowanymi ochlodzeniami "wlaczyc" jak to nazywasz, bo mam wrazenie, ze masz go caly czas wlaczonego tylko termostary odpowidnio wysterowane nie uruchamiaja grzalek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj tylko o tym, ze Legalett to ogrzewanie akumulacyjne. Jak nagla spadnie pogoda to zanim sie pomieszczenie ogrzeje moze minac troche czasu.

 

Jeżeli dom dobrze opatulony to temperatura w nim nagle nie spadnie.

Legalett powinien zdążyć się naładować.

 

Z analizy chociażby ostatnich 3 tygodni wyraźnie wynika, że ogrzewanie podłogowe (nie tylko L.) gryzie się z ogrzewaniem kominkowym.

Jakiś czas temu uruchomiłem L. Na termostatach ustawiłem temperatury nie wyższe niż 20 st. Podłoga nagrzała się do przyjemnej temperatury. Następnie przez kilka dni paliłem w kominku ciepło rozprowadzając poprzez rekuperator. Temp. nawiewu do 23 st. Było ciepło (pomiary) jednakże z każdym dniem miałem wrażenie że jest zimniej. Wychłodziła się podłoga. W niewielkim stopniu jednakże wyczuwalnie.

 

Wyraźnie widać, że miejsce i sposób dostarczania ciepła ma duży wpływ na wrażenie komfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wyraźnie widać, że miejsce i sposób dostarczania ciepła ma duży wpływ na wrażenie komfortu.

 

To jest bardzo ważne co napisałeś!

Ja i moja rodzinka mamy podobne odczucia. 20 stopni grzane podłogówką, zupełnie inaczej się odczuwa niż 20 stopni grzane np: farelką.

Ja zrobiłem taki manewr w łazience, poprzedniej zimy. Stwierdziłem, że nie ma sensu grzać podłogi w łazience skoro łazienkę użytkuje się tylko wieczorem. Wyłączyłem ogrzewanie podłogowe w łazience i wstawiłem tam zwykłą farelkę. Wieczorem przed kąpaniem dzieci włączałem farelkę. Wrażenie komfortu fatalne. Zimna podłoga sprawiała że cały czas było mi zimno i to

pomimo że dogrzewałem tam nawet do 23 stopni. Całkowite odczucie było takie, że było mi zimno i duszno a temperaturę odczuwałem jakby było 15 stopni a nie 23 stopne.

Zrezygnowałem z tego i włączyłem ogrzewanie podłogowe w łazience. Efekt taki, że nawet przy 19 stopniach grzejąc tylko podłogówką, komfort termiczny jest dużo lepszy niż 23 stopnie grzane farelką przy zimnej podłodze.

 

Myślę, że podobnie ma się sprawa z kominkiem. Mimo, że przez kilka dni ogrzewania się kominkiem temperatura w pokoju jest stała powyżej 20 stopni niemniej płyta się wyziębia i robi się bardzo zimna, nóżki marzną i po kilku dniach takiego grzania kominkiem ma się ten sam niekorzystny efekt termiczny jaki ja miałem w łazience. Temperatura na termometrach jest ok a odczuwa się jakby cały czas w domu było 15 stopni i gdzieś cały czas jakby ciągnęło po plecach.

Uważam że dogrzewając kominkiem trzeba cały czas grzać także i płytę.

 

Wystarczy przyłożyć zwykły termometr do podłogi i sprawdzić jaka jest temperatura płyty.

U mnie przy temperaturze płyty 22-24 odczuwam komfort termiczny. Przy temperaturze płyty 17-19 stopni odczuwam, że jest mi zimno. Bardzo zimno. Zaznaczam że opisuję temperaturę płyty a nie temperaturę na termometrze w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pdurys: Termostaty oczywiście działają i nie załączają z wyjątkiem jednego pokoju i łazienki gdzie bywa już nieco chłodniej niż ustawione. Dlatego L wyłączyłem całkowicie z zasilania, żeby nie uruchamiały mi się przypadkowo pojedyncze pomieszczenia. Jeszcze nie ma takiej potrzeby, a jak już się ochłodzi to „odpalę” wszystko na raz. To będzie mój piąty sezon grzewczy z L więc jego właściwości znam. Dom się szybko nie wychładza, a do szybkiego dogrzania mam też kominek.

 

@MCB & pawgar:

Dokładnie to samo obserwowaliśmy. Jeśli grzeje tylko L to wystarcza nam 19st. Jeśli grzeje kominek to ponad 21 musi być (+ cieplejsze skarpety :).

Tak jest po pierwsze dlatego, że przy ciepłej podłodze nie marzną nogi. Po drugie kominek bądź inne miejscowe źródła ciepła powodują ruchy powietrza czyli delikatny „wiaterek”, który nas ochładza.

 

Uważam że dogrzewając kominkiem trzeba cały czas grzać także i płytę.

A najlepiej kominkiem grzać płytę. U mnie nadal to prawie nie działa bo wymiennik od L jest powietrze-powietrze, a kominek mam z płaszczem wodnym. Mam jednak na oku nagrzewnice woda-powietrze o mocy do 4kW. O rok odłożyłem przeróbki (koszty, konieczność rozebrania kominka aby wymienić nagrzewnice). Po tej planowanej zmianie kominek powinien nie tylko wspomagać ogrzewanie płyty ale w razie potrzeby (lub ochoty) całkowicie zastąpić agregaty elektryczne. A jak wyjdzie... zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
mam pytanie do użytkowników legaletu .ile zużywacie prądu w sezonie grzewczym przy dwóch agregatach? mam włączony legalet od 2 miesięcy ,żłopie prądu co niemiara a mam wrażenie ,że temp. jest na styku zadowalająca czyli ok 20 -22 st rano. a przecież pogoda na zewnątrz ciepła ,nie ma mrozów, co będzie gdy spadnie do -10, - 15? już parę razy musiałam dogrzewać kozą bo było mi zimno.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do użytkowników legaletu .ile zużywacie prądu w sezonie grzewczym przy dwóch agregatach? mam włączony legalet od 2 miesięcy ,żłopie prądu co niemiara

 

Na pytanie ile prądu ma zużywać Legalet można podejść zarówno teoretycznie jak i praktycznie:

 

1.) Teoretycznie (wyliczenia)

Nie wiem nic o twoim domu dlatego podam pewne uproszczenia.

Zakładam, że masz dom dobrze ocieplony czyli przyjmuję że jest on pięciolitrowy
(5L
)

czyli potrzebuje 50kW/m2/rok.

Nie znam twojej powierzchni, ale zakładając, że masz dom
100
m2 wychodzi

50 x
100
m2 =5000kWh/rok

 

Zakładając, że masz dom
150
m2

50 x
150
m2 =7500kWh/rok

 

Przyjmuje się, że sezon grzewczy ma 6 miesięcy tak więc
średnio
:

a) dla 100m domu 833kWh/mc

b) dla 150m domu 1250kWh/mc

To są wyliczenia ogólne, niezależne czy masz Legalet, czy zwykły fundament, czy masz dom drewniany, murowany, czy ogrzewasz gazem, prądem czy pompą ciepła, czy rozpalasz ognisko na środku pokoju.

Po prostu dla domu 5L musisz dostarczyć w roku te 5000-7500kWh/rok niezależnie od technologii budowania czy grzania.

 

Dodatkowo, przy temperaturze oscylującej w okolicy 0 stopni należy wprowadzić współczynnik korygujący który wynosi 0,6-0,7 wartości zużycia kWh.

 

Przy temperaturze 0 stopni
powinno ci zatem maksymalnie
zużywać:

a) dla 100m domu 583kWh/mc

b) dla 150m domu 875kWh/mc

 

1.) Praktyczne pomiary

 

Ja mam 2 agregaty na prąd. U mnie
za ostatnie 30 dni
dla domu 117m2 przy temperaturze za oknem 0 stopni,

ciągnie obecnie 830kWh/mc
czyli przeliczając po stawkach PGE 266zł/mc.

Kinga, podaj jak u Ciebie wyszło.

Jak sprawdzić ile jest u ciebie?

Bierzesz fakturę za prąd za okres letni i sprawdzasz ile kWh/mc zużywałaś latem,

następnie bierzesz fakturę za prąd za okres zimowy i patrzysz ile kWh zużywasz obecnie.

Odejmujesz kWh zimowe od letnich i wychodzi ci zgrubnie ile kWh ciągnie ci ogrzewanie.

 

Inny sposób

Zakładając, że grzejesz tylko w II taryfie w nocy:

Spisujesz licznik wieczorem i kładziesz się spać, rano wstajesz spisujesz licznik i masz różnicę, czyli tyle ile ci zeżarło przez noc.

Szacuję że nie powinno wyjść więcej niż 26kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna, wszyscy płacą po 250zł za prąd obojętne jaki duży i jak ocieplony dom i ile kosztuje prąd a tu u Kingi tak nie wychodzi,cuda nie działają.Może jakieś zaklęcie jest potrzebne? Może PiotrO bezinteresowny orędownik Legalett pomoże z zaklęciem

Kinguś,mam nadzieję,że nie uwierzyłaś w zapewnienia i na tym forum i wśród firm budującym w tym systemie ,że wszyscy płacą tu za prąd 250zł,tylko przyjęłaś jakiś spory margines.

Jak już powiedział kolega pagwar ,obojętne czym ,czy ogniskiem na środku pokoju czy grzałką elektryczną czy czymkolwiek innym, musisz dostarczyć określoną ilość kwh co oznacza ,że zamiast Legalett za chore pieniądze ,mogłaś zrobić zupełnie inny duuuużo tańszy system i tak czy inaczej dalej musiałabyć dostarczyć twemu domkowi tę samą ilość kwh

Ale może chciałaś płytę i do tego chciałaś mieć ciepłą podłogę w domku?Trzeba było zwykłą płytę,na niej wodną podłogówkę i do tego pompę ciepła powietrze woda.Inwestycyjnie to samo co Legalett,eksploatacyjnie ,przy słabej pompie i słabym COP 2.5 raza średnio taniej niż Legalett (taka pompa grzeje też CWU z bardzo dobrymi wynikami,a Legalett tego nie robi,a nawet jakby robił to czystym prądem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomina Pan, że te koszty, podane przez pawgar, są dla temperatur bliskich zera. W momencie jak rozpocznie się prawdziwa zima to już nie będzie tak cudownie, więc Pana komentarz jest mocno przedwczesny i tendencyjny jak zawsze.

 

My mamy trzy agregaty. Od 16.10 do 11.12 wyszło 1548 kWh = 414 PLN. Jakby nie liczyć na miesiąc wychodzi około 207 PLN.

W momencie jak zaczną się mrozy ta wartość może skoczyć do 500 PLN na miesiąc.

 

Proszę więc wszystkim nie zarzucać kłamstwa latami. Średnia na sezon potem wychodzi w okolicach 300 PLN. Proszę się w końcu wybudować i wtedy z chęcią porównamy koszty ogrzewania zamiast czytać puste frazesy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurna, wszyscy płacą po 250zł za prąd obojętne jaki duży i jak ocieplony dom i ile kosztuje prąd a tu u Kingi tak nie wychodzi,cuda nie działają.Może jakieś zaklęcie jest potrzebne? Może PiotrO bezinteresowny orędownik Legalett pomoże z zaklęciem

 

Tomku czytaj proszę ze zrozumieniem.

Ostatnie 30 dni 266zł/mc. A nie średnio w sezonie grzewczym 266zł/mc.

Chyba rozumiesz różnicę.

 

Średnio w sezonie grzewczym wyszło ok 460zł/mc. pisałem o tym w jednym z poprzednich postów.

Jak jest w okolicach 0 to mniej płacisz za ogrzewanie, jak jest -15 czy -20 stopni to płacisz więcej.

Chyba to rozumiesz?

 

Mnie wychodzi 450zł jak bym nie kombinował.

(...)

Styczeń 1525kWh/mc 488zł/mc brutto

Luty 1644kWh/mc 526zł/mc brutto

Marzec 1129kWh/mc 361zł/mc brutto

Kwiecień 274kWh/mc

Maj 0kWh/mc

(...)

Zatem średnio 458,24zł/mc

 

Słuchaj myster Tomek. Coś nie mogę otworzyć twojego dziennika budowy. Możesz sprawdzić co się dzieje i podesłać mi linka.

 

Inna sprawa, to to że są taki trzy magiczne słowa bardzo istotne przy budowie domu, przy wyborze ogrzewania.

Te trzy magiczne słowa dotyczą zresztą wielu dziedzin. Tak jak np: kupno samochodu.

Wolisz samochód tani czy bezpieczny?

Te trzy magiczne słowa to

 

Komfort

Wygoda

Bezpieczeństwo

 

Ja lubię komfort. Legalet jest bezobsługowy (dla leniwych). Ustawiam przyciskiem temperaturę i to wystarczy do obsługi ogrzewania. Nie więcej nie trzeba przy tym robić.

Legalet jest dla osób wygodnych, nie masz konserwacji, serwisowania, brudu, popiołu, czyszczenia komina. Legalet jest prosty jak budowa cepa. Grzałki i wentylator. Jedynie co może ci się zepsuć to grzałka elektryczna lub wentylator. Tam nie ma co się innego zepsuć bo tam nic więcej nie ma. To będzie bezawaryjnie działało przez 10, 15, 20 lat. A pompa ciepła?

Czy jakiś producent daje gwarancję na 20 lat czy coś przeoczyłem? Czy może co 10 lat trzeba to wszytko będzie w tej twojej pompie wymieniać.

Wspomij może coś o anodzie magnezowej w pompie ciepła lub o innych drobiazgach, które trzeba wymieniać co 2 lata.

 

Masz bezpieczeństwo. Wyjeżdżając na dwa tygodnie na narty nie zastanawiasz się, tak jak to jest w podłogówce wodnej, czy jak zabraknie prądu na kilka dni, to ci rurki od podłogówki zamarzną i rozsadzi całą podłogę. Masz wtedy zrywanie podłóg i kucie wszystkiego. Dodatkowo także i woda w instalacji PC zamarza więc i PC zamarzająca woda rozsadza.

Czy może nie zamierzasz wyjeżdżać nigdzie zimą? Taki niewolnik we własnym domu.

 

Pomyśl zanim coś napiszesz.

Dla jednych warto wydać te 20 tys więcej na ogrzewanie i mieć komfort, wygodę i bezpieczeństwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Pomyśl zanim coś napiszesz.

Dla jednych warto wydać te 20 tys więcej na ogrzewanie i mieć komfort, wygodę i bezpieczeństwo.

Największy komfort, wygodę i bezpieczeństwo zapewnia płyta fundamentowa bez żadnego ogrzewania. Patrząc na posty takich osób jak kinga2 widać że Legalett zbliza się do tego ideału bardzo. Kindze2 najwyraźniej nie grzeje ale oczywiście robi to bezproblemowo, komfortowo i wygodnie. Szkoda że za to niegrzanie karze sobie tak słono płacić.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...