Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

mam pytanie do użytkowników legaletu .ile zużywacie prądu w sezonie grzewczym przy dwóch agregatach? .

 

U mnie w ubiegłym roku (pierwszy sezon grzania, ściany tuż po tynkowaniu, brak rekuperatora, nie zakończone ocieplanie, pow. domu 120 mkw, 2 agregaty po 4 kW każdy) były następujące zużycia

 

sezon 2010/2011

 

listopad 2010 - 3075 kWh

grudzień 2010- 2098 kWh

styczeń 2011- 1628 kWh

luty 2011- 1362 kWh

marzec 2011- 723 kWh

 

Jak z tego widać, usunięcie wilgoci technologicznej pochłania ogromną ilość kWh energii !

Obojętnie jakiej, tylko przy elektrycznej to od razu widać w cyferkach, a przy kotle "śmieciuchu" trochę mniej....

 

podrawiam,

 

Zbyszek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Największy komfort, wygodę i bezpieczeństwo zapewnia płyta fundamentowa bez żadnego ogrzewania. Patrząc na posty takich osób jak kinga2 widać że Legalett zbliza się do tego ideału bardzo. Kindze2 najwyraźniej nie grzeje ale oczywiście robi to bezproblemowo, komfortowo i wygodnie. Szkoda że za to niegrzanie karze sobie tak słono płacić.

 

Żeby coś mówić na temat instalacji i użytkownika Kinga2 mamy za mało danych. Co znaczy według Ciebie "nie grzeje"? Pani Kinga2 napisała, ze ma w domu 20-22 stopnie więc raczej grzeje. Ja też mam 21 stopni i mi jest ciepło. Wszystko zależy od potrzeb cieplnych mieszkańców. Nie wiemy jak długo chodzą agregaty, na ile stopni ustawione są termostaty, jak ocieplone ściany, jaka wentylacja itd. U mnie chodzą agregaty 3 godziny aktualnie. Jakbym włączył na dłużej to bym miał 22-29 stopni. Jednakże dla mnie temperatura 22 stopni jest nie do przyjęcia, ponieważ się wtedy za bardzo pocę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy! Spokojnie!

 

Nie ma co się unosić.

 

Na razie nic nie wiemy na temat domu Kingi. Jaka jest powierzchnia? Zapotrzebowanie energetyczne? Wilgotność (sezonowany?)?

Jeżeli to pierwszy sezon to jaka była na starcie temperatura przegród? Jaka ich masa? Jaka wentylacja? itd.

 

Poczekajmy aż Kinga uzupełni dane - wtedy będzie można dyskutować.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie,że Legalett nie zapewnia żadnego z nich ;) Oczywiście takie odczucia mam po wrażeniach innych użytkowników Legalettu ;)

Głośność,

Ustawiania,przestawianie a i tak niektóre pokoje nie dogrzane.

Za taką cenę można byłoby się spodziewać czegoś naprawdę dobrego a tu kicha,bubel na całej linii :)

Może nie bubel. Trzeba uczciwie przyznać ze najwyraźniej od strony wykonawczej jest to bezproblemowe rozwiązanie a firma Legalett wydaje się być z tej strony wystarczająco rzetelną co normą w budowlance nie jest. Wątpliwości budzi wykorzystanie do transportu ciepła powietrza czyli najmniej wydajnego medium (stąd opisywane tu przypadki hałasu i niedogrzania) jak i oszczędność na izolacji standardowo stosowanej pod płytą przez Legalett. Gdyby to było tanie rozwiązanie nie powiedziałbym zlego słowa. Niestety nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam legalet i ściany z praefy więc wilgoci zdecydowanie mniej niż przy tynkowaniu,wiem bo poprzedni dom był w tradycyjnej technologii.

pow. to ok 100m2 styropian od spodu 2 warstwy eps 200 i 1 -100 ,czyli razem 30 cm styropianu , ściany ocieplone styropian Therhmo organica 15 cm ,a o parametrach jak by było 20 cm ,okna pasywne , 3 szybowe o współczynnikach 0,8-1,1 w zależności od wielkości , na stropie 40cm unimaty.dom b.energooszczędny .

gdzieś od połowy września grzałam kozą kaflową,10 listopada włączyłam legalet bo wiało mi po plecach przy kozie pierwszą dobę grzałam prawie 20 h. potem miałam ustawione 6 godzin grzania na 25 stopni,a po rozmowie z panem z legaletu ustawiłam obecnie na 8 h, i teraz jest ok.22stopnie,ale zastanawiam się co będzie jak przyjdą mrozy? chcialabym by 3 h były wystarczające!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomina Pan, że te koszty, podane przez pawgar, są dla temperatur bliskich zera. W momencie jak rozpocznie się prawdziwa zima to już nie będzie tak cudownie, więc Pana komentarz jest mocno przedwczesny i tendencyjny jak zawsze.

 

My mamy trzy agregaty. Od 16.10 do 11.12 wyszło 1548 kWh = 414 PLN. Jakby nie liczyć na miesiąc wychodzi około 207 PLN.

W momencie jak zaczną się mrozy ta wartość może skoczyć do 500 PLN na miesiąc.

 

Proszę więc wszystkim nie zarzucać kłamstwa latami. Średnia na sezon potem wychodzi w okolicach 300 PLN. Proszę się w końcu wybudować i wtedy z chęcią porównamy koszty ogrzewania zamiast czytać puste frazesy.

 

Dom 133m2, mniej ocieplony (13cm podłoga, 24 Ytong+15 ściany, 23/30 dach, bez rolet (no w sumie jedna w sypialni ze względu na słońce). Od 14.10 do 14.12 1002kWh razem z CWU. Temperatury w okolicach 22 st. W łazienkach 23-24. 92% w drugiej taryfie. Gruntowa pompa ciepła za 10tyś (dwa lata temu, dzisiaj droższa)+odwierty 10tyś.

Coś blado wypada ten Legalett.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kinga - napisz jaka jest wentylacja.

 

U mnie dom 240m2, duże przeszklenia. Ogrzewany wyłącznie parter. Rekuperacja. Ocieplenie styro 20cm + wełna 30cm (poddasze) + 16cm styro legalett.

Okna 1,0. Kominek.

Temperatury w okolicach 20st.

Listopad: 2-ga taryfa: 1532 kWh (grzanie + kuchnia indukcyjna + pranie)

Grudzień (17): 2-ga taryfa: 584 kWh.

 

Główne straty ciepła (miejsca do poprawki): garaż (brak izolacji płyty i 1/2 ścian wewnętrznych; drzwi do garażu;rekuperacja - kanały; spore odcinki wieńca.

 

Pozdrawiam,

MCB

 

Edit: "ogrzewany wyłącznie parter" oznacz że nie muszę ogrzewać poddasza. Temp. poddasza jest zadowalająca (w okolicach 19-20 st).

W domu brak gazu. Wszystko na prąd.

Edytowane przez MCB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom 133m2, mniej ocieplony (13cm podłoga, 24 Ytong+15 ściany, 23/30 dach, bez rolet (no w sumie jedna w sypialni ze względu na słońce). Od 14.10 do 14.12 1002kWh razem z CWU. Temperatury w okolicach 22 st. W łazienkach 23-24. 92% w drugiej taryfie. Gruntowa pompa ciepła za 10tyś (dwa lata temu, dzisiaj droższa)+odwierty 10tyś.

Coś blado wypada ten Legalett.

 

Co znaczy blado? Przy pompie ciepła zużywa Pan tyle razy mniej prądu ile wynosi COP. Więc gdyby nie miał Pan pompy a np. legalet czy ogrzewanie inne elektryczne to wynik byłby pewnie w okolicach 3000kWh co już nie jest takie rewelacyjne w porównaniu z moim wynikiem. Nie ma sensu porównywać tych rozwiązań. Gdybym ja zastosował pompe ciepła to wynik miałbym w okolicach 600kWh.

 

Gdzie i jaką pompę Pan dostał za 10tys? Jak ja szukałem to ceny zaczynały się w okolicach 30tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do lambdy praefy to chyba jest porównywalna do 24 cm zwykłego keramzytobetonu, ale to można sprawdzić

Za parę dni mam otrzymać certyfikat energetyczny to podam zapotrzebowanie na ciepło.

Co do wentylacji to mam grawitacyjną z wyboru- rekuperacja do mnie nie przemawia,bo mam wrażenie ,że w filtrach szybko zalęgają drobnoustroje i potem to się wdycha., a po drugie co 1/2 roku trzeba je wymieniać. W marketach i centrach handlowych mają wymuszoną wentylację i po paru godzinach mam już dość tego powietrza. Oczywiście kratki mam otwarte teraz na minimum ,bo inaczej wieje. Wietrzę przez okna ,zresztą nowy dom trzeba wietrzyć , by nie wdychać klei ,farb , etc...

obecnie mam temp nastawioną na 25st. 8 h i rano mam w salonie 22-22,5 a w sypialni 21 pod wieczór spada ok 1 st. ale jest przecież ciepło na dworze....martwię się co będzie jak spadnie temp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Gdzie i jaką pompę Pan dostał za 10tys? Jak ja szukałem to ceny zaczynały się w okolicach 30tys.

 

http://www.ppcpompy.eu/page13.php

Teraz są niestety droższe niż trzy lata temu, ale też mają nieco inną konstrukcję.

Są też zwolennicy tych pomp, które niestety też podrożały

http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Arturo za uprzejmy to Pan nie jest ,ale to chyba takie "standardy" panują na tym forum

Przy rekuperacji odzyskuje się 70%ciepła ,które by uciekło przez komin czy kratki ,o ile wiem ......:rolleyes:

Może źle się wyraziłam pisząc ,że mam kratki otwarte na min, mam je zamknięte na max, ale oczywiście przez lamelki delikatnie przewiewa stąd moje określenie. Trzymając rękę w odległości 5cm jest takie odczucie jak z ręką przy szybie.

Po drugie sprawdziłam to doświadczalnie: w jednym pom . które jest częściowo przegrodzone pustakami szklanym mam pom. gosp. i toaletę dla gości ; mam tu 2 kratki wentylacyjne,a na noc zamykam do niego drzwi ponieważ z centrali prądowej buczy legalet (nawiasem czy to normalne?) pom .ma ok 5,5 m2 czyli wg. legaletu powinno być dogrzewane grzejnikiem elektrycznym , bo sam l. może nie dogrzać, grzeję tam obecnie 6 h 25 st, czyli mniej niż w reszcie domu. I co?

Rano jak wchodzę to jest tam cieplej niż w reszcie domu........ więc chyba nie ucieka mi aż tyle ciepła Panie Arturo przez kratki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie sprawdziłam to doświadczalnie: w jednym pom . które jest częściowo przegrodzone pustakami szklanym mam pom. gosp. i toaletę dla gości ; mam tu 2 kratki wentylacyjne,a na noc zamykam do niego drzwi ponieważ z centrali prądowej buczy legalet (nawiasem czy to normalne?) pom .ma ok 5,5 m2 czyli wg. legaletu powinno być dogrzewane grzejnikiem elektrycznym , bo sam l. może nie dogrzać, grzeję tam obecnie 6 h 25 st, czyli mniej niż w reszcie domu. I co?

Rano jak wchodzę to jest tam cieplej niż w reszcie domu........ więc chyba nie ucieka mi aż tyle ciepła Panie Arturo przez kratki?

 

Jeśli jest tam agregat to odpowiedziała sobie już Pani na to pytanie.

U mnie buczy agregat (wiatrak) pod schodami, w sypianiach. Nie przeszkadza w żaden sposób. Nawet ostatnio żona powiedziała, że dobrze, ponieważ w innym przypadku nie wiadomo by było czy w ogóle działa ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy rekuperacji odzyskuje się 70%ciepła ,które by uciekło przez komin czy kratki ,o ile wiem ......:rolleyes:

 

To jest chyba kluczowa sprawa? Jeśli Pani zamyka kratki to nic nie zmienia. Nadal musi Pani wietrzyć czyli wymienić powietrze w domu. Otwiera Pani kratki i wypuszcza ogrzane ciepłe powietrze na dwór i wpuszcza zimne powietrze o temperaturze powiedzmy -10 do domu. Teraz po pierwsze straciliśmy dużą ilość ciepła zużytą na ogrzanie powietrza, po drugie musimy zużyć dużą ilość energii na ogrzanie od nowa powietrza od -10 do +25.

 

W przypadku wentylacji wymuszonej z odzyskiem ciepła po pierwsze nie wypuszczamy całego ciepła z powietrzem na zewnątrz, ponieważ odzyskujemy ciepło z tego powietrza, po drugie powietrze z dworu jest ogrzane tym odzyskanym ciepłem i do domu wpuszczamy powietrze o temperaturze powiedzmy +10 stopni. Wtedy musimy zużyć energii na ogrzanie powietrza od +10 do +25.

 

Ostatecznie ogrzewamy powietrze o 15 stopni zamiast 35 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w nawiązaniu do rekuperacji -wszystko co Pan pisze to prawda ,tyle, że całego powietrza w domu się nie wymienia,a tylko jego określoną część ,w określonych warunkach temp. (nie zawsze -10, teraz np+5) więc stwierdzenie ,że dzięki rekuperacji zaoszczędzimy 70% na ogrzewaniu jest błędne...:rolleyes:

w pom. gosp. niestety nie mam agregatu, a buczy z centrali prądowej...

ważna informacja dla planujących mieć legalet -nie zawsze tam ,gdzie zaplanujemy sobie mieć agregaty, firma je umieści, ja chciałam w pom . gosp i w garderobie ,a okazało się, że tam jest za blisko zew ścian budynku i nie da rady. Oczywiście wcześniej przy zawieraniu umowy nie było mowy o jakiś ograniczeniach....a moim zdaniem powinni już na tym etapie określić wstępnie położenie agregatów ,tak by klient nie czuł się zawiedziony później

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co buczy z centrali?!!

 

Ograniczenia konstrukcyjne są zawsze. Agregat ma wyprowadzenia ze wszystkich stron i z tego powodu nie da się go umieścić przy ścianie zewnętrznej, chyba że jeden z obwodów nie będzie używany.

W moim przypadku położenie agregatów było negocjowane. Tzn. dostałem wstępną propozycję umieszczenia agregatów. Jeden wypadł w miejscu planowanego zasobnika c.w.u. i na moją prośbę został przeniesiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...