Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam,

czy ktoś ma doświadczenia z ogrzewaniem zarówno parteru jak i poddasza użytkowego legalettem? czy przy takim rozwiązaniu na poddaszu będzie osobny agregat?

przymierzam sie do domu, który ma być w całości ogrzewany legalettem. dodatkowo w instalacje ma być włączony kominek. zgodnie z informacjami na stronie:

http://www.legalett.com.pl/?P=systemy&SP=system05

takie rozwiązanie jest możliwe, ale czy ktoś to już zrealizowal i sprawdził w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Nie ma takiego rozwiązania, bo nie mam poddasza użytkowego. Jestem natomiast pewien, że na poddaszu bedzoie agregat, bo to jest osobny obwód grzewczy. Dawniej takie rozwiązanie było chyba bardziej drogie niż zainstalowanie grzejników elektrycznych. Dlatego nie znam nikogo, kto robiłby Legalett na pietrze czy poddaszu. Ale moze ktos Ci odpowie.]

Może teraz przy zainstalowaniu nowszych rozwiązań Legalett (np. inna srednica rur kanałow grzewczych) już się opłaca.

Możesz zapytać w Legalett Gdańsk czy znają kogoś takiego i mogą Ci podać namiary na użytkownika tego rozwiązania. Najcześciej podają bez problemu.

Powodzenia

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich.

 

Nareszcie po miesiecznym opóźnieniu i wielkich męczarniach udało się rozpocząc budowe domu. Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z budowy, za kilka dni będzie już komplet, ponieważ budowa nadal trwa.

http://www.domek.grzybowo.org

Na poddaszu rowniez będzie legalett, koszt okolo 15000 PLN.

 

Pozdrawiam

aVi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

Nareszcie fundament jest gotowy. Teraz czekam az wyschnie i mam nadzieje, ze ekipa zacznie stawiac sciany za tydzien (ok. 9 dni).

Ekipa z Warszawy (Pan Janusz), ktora robila fundament, bardzo fachowa i mila, polecam.

Trzeba jeszcze zamowic strop Filigran itd.

zapraszam na http://www.domek.grzybowo.org

 

qbaty: ja bede mial legalett na stropie, jakies pytania?

 

pozdrawiam

Slawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

avatar25:

Napisz jaka masz pow. domu w parterze i piętrze.

Ile mocy grzewczej wynika z obliczeń i ile zaprojektował ci Legalett.

 

U siebie nie będę robił L. w stropie bo tylko ok 1/4 stropu będzie podłogą dla użytkowego poddasza. Reszta to izolowane poddasze pod skosami (projekt: "Bungalow dla dwojga wersja 2")

Pozdrawiam,

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MCB: nie mam wyprowadzenia na kominek, słyszałem, że sprawność tego jest bardzo mała a za to słychać cały czas wentylator w salonie, więc sobie odpuściłem. Jak uruchomie kominek to ciepło z niego będe odzyskiwał poprzez rekuperator.

 

Na parterze okolo 80m na stropie okolo 110m (ogrzewane).

Legalett zaprojektowal 3 wymienniki, jeden na dole. Moc jakies 15kW. Każdy wymiennik okolo 5kW.

Natomiast zapotrzebowanie na cieplo w OZC wyszlo okolo 10-11MW na rok.

Mam nadzieje, ze bedzie mniej bo przy zalozeniach GWC + REKU wychodza ciakawe liczby, pytanie na ile wiarygodne :) - okolo 4-5MW na rok.

 

pozdrawiam

Slawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serce rośnie jak widzę powiększającą się grupę entuzjastów Legalettu.

 

Mam 2 pełne zimy za sobą. Oprócz dobrodziejstw legalettu również jestem zadowolony z mechanicznej instalacji wentylacyjenh z rekuperatorem. Sąsiedzi się dziwią znacznie niższymi kosztami ogrzewania przy podpbnej powierzchni domu (prównuję do pompy ciepła i gazu płynnego).

 

Legalett to jest to !

 

Chociaż szczerze mówiąc myślałem, że w zimie podłoga będzie cieplejsza. Teraz, po dwóch sezonach, rozumiem że to daltego nie jest "ciepła" (tak jak w łazience z elektrycznym ogrzewaniem podłogowym) bo cały dom ma bardzo małe straty...

 

Powodzenia wszystkim legalettowiczom ! :)

 

PS. pewne statystyki z moich dwóch zim:

http://szalega.com/dom/realizacja/ogrzewanie.htm

http://szalega.com/dom/dom.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maco, a jaki styropian użyty został do izolacji na gruncie? FS20? Czy to są gotowe kształtki czy robi się je samemu?

 

Do izolacji używany jest FS20 w dwóch warstwach "na mijankę". Standardowe płyty styropianowe na gruncie i kształtki jako obrzeże płyty fundamentowej.

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak robi się uziom płyty fundamentowej? Robi się w ogóle?

Chodzi Ci o wykorzystanie płyty fundamentowej jako uziomu fundamentowego, czy dodatkowe uziemienie płyty?

 

Fundament ławowy może być wykorzystany właśnie jako tzw. uziom fundamentowy - legalett nie z uwagi na jego brak kontaktu z rozimym gruntem (styropian). Można go oczywiście uziemić wbijając na narożnikach uziomy i łącząc z podwójnym zbrojeniem płyty.

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak robi się uziom płyty fundamentowej? Robi się w ogóle?

 

Ja nie robiłem i nie mam.

 

Uziom do instalcji elektrycznej przychodzi razem z kablem (5*10mm) i jest uziemieniem ze skrzynki elektrycznej.

 

Z tego co pamiętam jako takiego zuiomu płyty nie było.

 

Natomiast jak wylewali płytę to powbijali troche prętów zbrojeniowych przez styropian po to, żeby na tym rurki poziomujące ustawić (żeby płyta był równiusieńka). Ale obawiam się, że za płytko żeby robić za prawdziwy uziom.

 

A po co Ci ten uziom ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...