Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dobre pytanie. Może ktoś przedstawi swoje rozwiązanie. Na wjazd do garażu jest kontownik zabetonowany w fundamencie. Ciekawy jestem jak zrobić próg wejścia do domu i z tarasu.

 

Sciana zewnętrzna nie stoi na styropianie, tylko na płycie. Kształtka styropianowa jest na zewnątrz - między ścianą a schodami. Żeby nie wiem jak kombinować ze zlicowaniem drzwi, to próg na styropianie nie wypadnie :)

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunao: Oczywiście wiem o tym. Pytałem o coś innego, może się źle wyraziłem. Chodzi właśnie o to, że za progiem jest styropian, a potem załóżmy, że sobie zrobimy schodki, jak rozwiązaliście problem tego styropianu pomiędzy schodami, tarasem a progiem (posadzką) w domu, żeby po nim nie chodzić lub/i nie uszkodzić.

 

Pozdrawiam

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serce rośnie jak widzę powiększającą się grupę entuzjastów Legalettu.

 

Mam 2 pełne zimy za sobą. Oprócz dobrodziejstw legalettu również jestem zadowolony z mechanicznej instalacji wentylacyjenh z rekuperatorem. Sąsiedzi się dziwią znacznie niższymi kosztami ogrzewania przy podpbnej powierzchni domu (prównuję do pompy ciepła i gazu płynnego).

 

Legalett to jest to !

 

Powodzenia wszystkim legalettowiczom ! :)

 

PS. pewne statystyki z moich dwóch zim:

http://szalega.com/dom/realizacja/ogrzewanie.htm

http://szalega.com/dom/dom.html

 

 

Macieju,

rewelacja!

Dziękuję za Twój bardzo ciekawy list (wykresy na www bardzo cenne).

Legalett to jest to!

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunao: Oczywiście wiem o tym. Pytałem o coś innego, może się źle wyraziłem. Chodzi właśnie o to, że za progiem jest styropian, a potem załóżmy, że sobie zrobimy schodki, jak rozwiązaliście problem tego styropianu pomiędzy schodami, tarasem a progiem (posadzką) w domu, żeby po nim nie chodzić lub/i nie uszkodzić.

 

Pozdrawiam

Sławek

 

Styropian ma grubość 16cm i jest to FS20. Jeżeli położysz na tym wykończenie schodów (np. płytki klinkierowe) to widzisz w tym jakiś problem?

 

Pozdrawiam,

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunao każdy wie o co chodzi. Nie unikaj odpowiedzi :-)

 

Pytanie następne: jak uszczelnia się połączenie styropianu na ścianie ze styro gruntowym (wokół płyty)?

 

Nie rozumiem :-? I wcale nie unikam odpowiedzi :)

 

Masz na myśli uszczelnianie płyt, którymi okładasz ścianę z kształtkami styropianowymi wokół płyty, czy połączenie w.w. kształtek ze styropianem pod płytą?

 

W obu przypadkach styropian ma min. 16 cm obszar, gdzie zachodzi na siebie. Nie wiem co chcesz uszczelniać

:roll:

 

Pozdrawiam,

 

Sunao :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunao:

Czyli jak położe płytki pomiędzy schodami, tarasem a podłogą w domu, które będą leżeć na tym styropianie to będzie ok? Nic się nie stanie styropianowi? A co jak nie chce mieć płytek tylko coś innego, większego co nie da się położyć na styropianie?

 

Jackowi K. chodzi o połączenie kształtek styropianowych wokół fundamentu ze styropianem, który będzie ocieplał ściany domu.

 

Pozdrawiam

Slawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunao:

Czyli jak położe płytki pomiędzy schodami, tarasem a podłogą w domu, które będą leżeć na tym styropianie to będzie ok? Nic się nie stanie styropianowi? A co jak nie chce mieć płytek tylko coś innego, większego co nie da się położyć na styropianie?

 

Jackowi K. chodzi o połączenie kształtek styropianowych wokół fundamentu ze styropianem, który będzie ocieplał ściany domu.

 

Pozdrawiam

Slawek

 

 

OK. To poproszę o wskazanie tego miejsca:

 

 

http://img180.imageshack.us/img180/723/02lt5.th.jpg

 

Co większego chcesz poloożyć na kilkunastocentymetrowym pasku styropianu FS20? Postawić ściankę z silki? Możesz na tyym zrobić cienką zbrojoną wylewkę (to do wjazdu w garażu).

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunao: Kolega pytał o miejsce pomiedzy kształtkami styropianowymi a styropianem ktory na nich stoi po ociepleniu ściany. Tam jest szczelina. Wydaje mi się, że o to pytał Jacek K.

 

Przecież nie mam zamiaru nic stawiać na styropianie, mówie o tym, że np. gdybym chciał mieć schody z kostek pozbrukowych to wtedy takimi kostkami nie podejde pod próg drzwi bo jest 16cm styropianu no i są grubsze od płytek zwykłych.

 

Pozdrawiam

Slawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunao: Kolega pytał o miejsce pomiedzy kształtkami styropianowymi a styropianem ktory na nich stoi po ociepleniu ściany. Tam jest szczelina. Wydaje mi się, że o to pytał Jacek K.

 

Przecież nie mam zamiaru nic stawiać na styropianie, mówie o tym, że np. gdybym chciał mieć schody z kostek pozbrukowych to wtedy takimi kostkami nie podejde pod próg drzwi bo jest 16cm styropianu no i są grubsze od płytek zwykłych.

 

Pozdrawiam

Slawek

 

Szczelina jest taka sama, jak pomiędzy innymi płytami, którymi okładasz ścianę. Jeżeli jakoś szczeliny na ścianie wypełniasz (pianka?) to możesz identycznie postąpić z "uszczelnieniem" tego miejsca. Schody z kostki można ułożyć usuwając część styropianu, wykonując na nim cienką zbrojoną siatką wylewkę i na tym można polożyć kostkę. Nie zalecam, bo według mnie powstanie na progu drzwi całkiem pokaźny mostek cieplny.

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, problem z mostkiem cieplnym. Więc pozostaje tylko położenie płytki?

 

Na ścianach będe miał styropian frezowany, więc żadnych szczelin nie będe piankował, a pomiędzy właśnie styropianem z fundamentu a ściennym będzie szczelina. Rozumiem, że proponujesz pianke i to wystarczy?

 

pozdrawiam

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, Tak naprawdę frez też pozostawia szczelinę, tylko "załamaną" Dokładnie dopasuj płytę na ścianie do kształtki, ewentualną szczelinke zamknij pianką i będzie super. Jak chcesz robić ciepły dom, to tego typu wynalazki, jak przylegająca do ściany 4cm kostka brukowa nie odizolowana cieplnie raczej nie wchodzi w grę. Z drugiej strony myślę, że nie ma co wpadać w przesadę. Chyba że mówimy o domu pasywnym ;)

Aha - zadbaj o zabezpieczenie tych fragmentów kształtek wokół płyty na etapie budowania ścian i później. Chodząc po nich robotnicy je zniszczą i trzeba będzie je potem "naprawiać" nowymi blokami styropianu.

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mika31: Oczywiście w cenie fundamentu jest instalacja grzewcza, kanalizacja, doprowadzenie rury z powietrzem do kominka. Do prądu i wody robią przepusty, a rurę czy kabel do skrzynki trzeba samemu kupić robiąc te instalacje. Potem się tylko przekłada pod fundamentem. Można sobie zrobić np. instalację centralnego odkurzacza, ale rury już kupuje się samemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ wode potem jak będą podłączać do studzienki rure to tylko sie podkopią troszke i wsuną rurę do domu przez przepust. Ja nie robiłem tego więc zostawili przepust, żeby potem ktoś sobie rury nie pożyczył. A jak ktoś nie ma studzienki tylko juz gotowe przyłącze w ziemi to pewnie mu to przeprowadzą do domu.

 

Pozdrawiam

Slawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...