Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzięki za zdjęcia :)

 

Co do tych prętów przechodzących przez płytę do gruntu.

Przypomniałem sobie rozmowę z architektem na temat wieszaków, które mają trzymać sufit podwieszany, przechodząc przez ocieplenie do nieocieplonego poddasza. Powiedział, że emisja ciepła przez te pręty jest pomijlnie mała. To że będą rdzewiały to pewnik, ale w sumie nie są elementem konstrukcyjnym.

Czy te rury poziomujące po wylaniu są usuwane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzięki za zdjęcia :)

 

Co do tych prętów przechodzących przez płytę do gruntu.

Przypomniałem sobie rozmowę z architektem na temat wieszaków, które mają trzymać sufit podwieszany, przechodząc przez ocieplenie do nieocieplonego poddasza. Powiedział, że emisja ciepła przez te pręty jest pomijlnie mała. To że będą rdzewiały to pewnik, ale w sumie nie są elementem konstrukcyjnym.

Czy te rury poziomujące po wylaniu są usuwane?

 

Ja tam na zdjęciach nie widzę żadnych prętów przechodzących przez płytę do gruntu. Rur poziomujących też.

Natomiast jakość kształtek kiepska, a pianka w tej formie to już przegięcie.

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jacek K.
Dzięki za zdjęcia :)

 

Co do tych prętów przechodzących przez płytę do gruntu.

Przypomniałem sobie rozmowę z architektem na temat wieszaków, które mają trzymać sufit podwieszany, przechodząc przez ocieplenie do nieocieplonego poddasza. Powiedział, że emisja ciepła przez te pręty jest pomijlnie mała. To że będą rdzewiały to pewnik, ale w sumie nie są elementem konstrukcyjnym.

Czy te rury poziomujące po wylaniu są usuwane?

Rury są usuwane zaraz po wypoziomowaniu. To nie problem.

 

Zgadza się, że przez pręty do ziemi "strasznie dużo ciepła" nie ucieka, ale czy w jakimkolwiek domu widziałeś pręt fi10 przechodzący przez ścianę na wylot? Niedorzeczność,a tu jest w kilkunastu miejscach. Ale jak na razie nie ma prostej metody na znalezienie poziomu płyty, można tylko tak albo "pi x oko". Ciekawe czy są jakieś plastykowe "pręty" zamiast tych stalowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jacek K.
a nie można w II taryfie podgrzać wody w kotle i korzystać w pozostałej części dnia? Przecież są zbiorniki "akumulatory".

waldun można tak zrobić, ale taki zbiornik musiałby mieć ogromną pojemność. Lepiej zawsze jest ograniczać straty ciepła niż podkręcać ogrzewanie czy wykorzystywać "tanią" energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie można w II taryfie podgrzać wody w kotle i korzystać w pozostałej części dnia? Przecież są zbiorniki "akumulatory".

waldun można tak zrobić, ale taki zbiornik musiałby mieć ogromną pojemność. Lepiej zawsze jest ograniczać straty ciepła niż podkręcać ogrzewanie czy wykorzystywać "tanią" energię.

 

Ja sobie wykombinowałam tak:

Będę miała 2 bojlery jeden w dużej łazience, drugi pomiędzy wc i kuchnią odpowiednio mniejszy. To aby nie tracić na cyrkulacji. Z założenia mają grzać w II taryfie czyli nocą i 13-15.00.

To już z hydraulikiem mam obgadane, widzi sens.

Myślę też coby te bojlery czerpały wodę ze zbiornika z wężownicą, gdzie woda grzana by była kominkiem, jeśli by się paliło w nim. Zbiornik jakiś i tak muszę mieć bo woda ze studni będzie. Tego jeszcze fachowic nie słyszał, więc nie wiem czy to się da zrobić i czy to ma sens.

Czekam na wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam w planach do wykonania płytę fundamentową 22x80m

Legalet zaproponował mi cenę 380zł+7%vat.za m2.

Chciałbym sie dowiedzieć ile może kosztować m2 zwykłej płyty fundamentowej bez tego systemu.

Zastanawiam się czy nie tańszym rozwiązaniem przy tak dużej płycie będzie zwykła płyta a ogrzewanie c.o kaloryfery i piec na paliwa stałe?

Prosze o radę i ewentualny koszt zwykłej dobrze izolowanej płyty fundamentowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jacek K.
Ja sobie wykombinowałam tak:

Będę miała 2 bojlery jeden w dużej łazience, drugi pomiędzy wc i kuchnią odpowiednio mniejszy. To aby nie tracić na cyrkulacji. Z założenia mają grzać w II taryfie czyli nocą i 13-15.00.

To już z hydraulikiem mam obgadane, widzi sens.

Myślę też coby te bojlery czerpały wodę ze zbiornika z wężownicą, gdzie woda grzana by była kominkiem, jeśli by się paliło w nim. Zbiornik jakiś i tak muszę mieć bo woda ze studni będzie. Tego jeszcze fachowic nie słyszał, więc nie wiem czy to się da zrobić i czy to ma sens.

Czekam na wasze opinie.

Są o tym inne wątki (tu jest ściśle o Legallecie).

W skrócie: lepiej oszczędzać ciepłą wodę niż ciepło wody ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ha ha, mika, dobrze to napisałaś. Ja jakoś tak też nie bardzo wiedziałabym jak sie za to zabrać :)

Ale w takim razie, krytyków legaletu proszę o analize mojej sytaucji i doradzenie co uznaliby za najlepsze rozwiązanie. Krótko mówiąc chcemy: dom z poddaszem uzytkowym, ok. 15m kw., mamy dostęp do wszystkich mediów. W legalecie podoba mi się fajny klimacik i brak grzejników w pokojach. Jaki według was jest w takiej systacji najbardziej optymalny system grzewczy?? (kominek będzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybką reakcję!! ale czy mógłbyś jakieś krótkie uzasadnienie?? Bo właściwie, jeśli nie legalet to raczej miałam zamiar iśc w normalny system ogrzewania gazowego (z grzejnikami, no trudno) - ew. w salonie prze dużych oknach myślałam o takich grzejnikach chowanych w podłogę (z takimi kratkami - wygląda to estetycznie). To wszystko zasilać normalnie kotłem kond. ktory bedzie grzał też c.w.u. Jak myślisz o ile (%) taka opcja byłaby tańsza od legaletu?? gaz mam blisko działki. O PC nie myślałam - działka jest niewielka no i raczej myślimy o budowie przez 1 generalengo wykonawce i boje się, że w takiej opcji może to byc b. drogie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za szybką reakcję!! ale czy mógłbyś jakieś krótkie uzasadnienie?? Bo właściwie, jeśli nie legalet to raczej miałam zamiar iśc w normalny system ogrzewania gazowego (z grzejnikami, no trudno) - ew. w salonie prze dużych oknach myślałam o takich grzejnikach chowanych w podłogę (z takimi kratkami - wygląda to estetycznie). To wszystko zasilać normalnie kotłem kond. ktory bedzie grzał też c.w.u. Jak myślisz o ile (%) taka opcja byłaby tańsza od legaletu?? gaz mam blisko działki. O PC nie myślałam - działka jest niewielka no i raczej myślimy o budowie przez 1 generalengo wykonawce i boje się, że w takiej opcji może to byc b. drogie.

B. logicznie rozumujesz. :D

Jest to jednak wątek Legalett - doświaczenia mieszkańców i co najmniej nie wypada mi sie w nim wypowiadać ( nie chciałbym jako nie posiadajacy tego wynalazku narazić się jego posiadaczom).

Liczyc jednak umiem i twierdzę, że Legalett cechuje sie kiepskim współczynnikiem cena/zysk (gracze giełdowi bedą wiedzieli o co chodzi :D ) - zwłaszcza w aspekcie zapowiadanych długoterminowo podwyżek cen energii elektrycznej.

Jestem zatem do Twojej dyspozycji w innym nowym watku n.t. ogrzewania, lub na privie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczyc jednak umiem i twierdzę, że Legalett cechuje sie kiepskim współczynnikiem cena/zysk (gracze giełdowi bedą wiedzieli o co chodzi :D ) - zwłaszcza w aspekcie zapowiadanych długoterminowo podwyżek cen energii elektrycznej.

Jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze, to akurat ceny nośników energii są kiepską bardzo podstawą do liczenia czegokolwiek. Jeśli popatrzeć na ostatnie 10 lat, to pewne jest tylko to, że będzie drożej. Przekonali się o tym ci, co stawiali na olej opałowy, a potem na LPG. Teraz modny jest węgiel (konkretnie ekogroszek), ale przypuszczam, że za parę lat sytuacja na rynku znowu będzie wyglądała zupełnie inaczej.

Wygrają ci, którzy będą mieli możliwość łatwego dostosowania sie do nowych warunków.

Jedno jest pewne: ciepły dom jest jedyną inwestycją, która opłaci się na pewno. Nie warto kalkulować w ten sposób: mam kilowaty prawie za darmo, nie opłaca sie ocieplać domu. Kilowaty mogą niespodziewanie zdrożeć i wlaściciel słabo ocieplonego domu wyjdzie jak zabłocki na mydle. Odwrotny scenariusz jest raczej niemożliwy.

Druga rzecz, że najbezpieczniej trzymać się surowców produkowanych (dostępnych) lokalnie. Drewno, węgiel, biomasa, prąd mniej będą podlegać nieoczekiwanym wydarzeniom na rynku globalnym czy kaprysom producentów. Nie wiem, na ile realne jest zakręcenie tych czy innych kurków przez ruskich, ale efekty tego były by napewno dla wielu bardzo niemiłe.

Patrząc z tej perspektywy, może warto mieć konkretny kominek i kawałek lasu, jako polisę ubezpieczeniową.

 

Wracając do Legalettu, duży plus to przyzwoita w końcu izolacja tego fundamentu. Słabiej wypada jeśli chodzi o zasilanie kominkiem.

Toretycznie można też wymienić agregaty na zasilane wodą. Nie wiem, ile to kosztuje, ale raczej tanie nie jest, bo do kosztu agregatów dochodzi cena kotłowni.

 

Jeśli chodzi o ceny prądu, moim zdaniem ceny będą rosły nie bardziej niż innych nośników enegrii, bo jednak prąd jest podstawą tej cywilizacji bardziej niż cokolwiek innego. Rynek energii elektrycznej jest ogromny, w porównaniu na przykład do ekogroszku i mniejsza jest szansa na jakąś niespodziewaną rewolucję.

 

Wiem, że to mrzonki jakieś i majaki, ale teoretycznie rozważając, jeśli kiedyś będą rządzić tym krajem ludzie z szarymi komórkami pod pokrywką, to wybudują elektrownie atomowe, spiętrzą rzeki i zrobią dobry klimat dla alternatywnych metod produkcji energii i wtedy będą szanse na to, że ruscy albo arabowie nie puszczą nas wszystkich z torbami.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ach, no to już totalny mętlik w głowie mam... po wypowiedzi ostatniej jkrzyz, chyba poczekam aż kupię projekt a przed dokonaniem adatacji na podstawie projektu pościągam wyceny, kosztorysy itp i wtedy będę wybierać opcję optymalną - kompromis między kosztami a marzeniami :) Ale, czy mogę prosić o odpowiedź na pytanie takie: gdybyście mieli zaraz obok działki gaz to robilibyście legalet na gaz czy na prąd i dlaczego???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, czy mogę prosić o odpowiedź na pytanie takie: gdybyście mieli zaraz obok działki gaz to robilibyście legalet na gaz czy na prąd i dlaczego???

Wtedy zrobiłbym sobie podłogówkę pod piecem kondensacyjnym gazowym, a za resztę pojechał w wymarzoną podróz dookola swiata. :D

 

Mamamatinka! W twojej sytuacji również odpuściłabym sobie legalett. Kondensat na gaz i podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...