Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ach, no to już totalny mętlik w głowie mam... po wypowiedzi ostatniej jkrzyz, chyba poczekam aż kupię projekt a przed dokonaniem adatacji na podstawie projektu pościągam wyceny, kosztorysy itp i wtedy będę wybierać opcję optymalną - kompromis między kosztami a marzeniami :) Ale, czy mogę prosić o odpowiedź na pytanie takie: gdybyście mieli zaraz obok działki gaz to robilibyście legalet na gaz czy na prąd i dlaczego???

 

Muszę cię zmartwić. Żeby uczciwie odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąść pod uwagę tyle różnych czynników, że chyba się nie da.

Taka decyzja prawie zawsze składa się z szeregu małych plusików i minusików i dopiero na końcu wychodzi jakiś konkretny efekt.

Pierwsza rada jaką mogę dać, to sprawdź cenę przyłącza gazu, bo z tym bywa bardzo różnie. Pamiętaj, że wszystkie prace przy gazie musi robić człowiek z uprawnieniami. Jeśli przyłącze jest tanie i gaz też, to niewiele ryzykujesz wybierając tą opcję.

Zobacz też, jak takie rozwiązanie pasuje do projektu twojego domu, ile kosztuje piec a nawet cała kotłownia, która zapewni ci taki komfort, jakiego oczekujesz. Policz powierzchnię, którą na to musisz poświęcić i przemóż przez cenę metra. Zobacz, jak zmieni sie funkcjonalność pomieszczeń z i bez kotłowni (pieca).

Sprawdz, jakie teoretyczne zapotrzebowanie na ciepło ma twój przyszły domek i jakie bedą koszty ogrzewania gazem i prądem.

Koniecznie dodaj do tego różnicę w kosztach c.w.u

Zobacz, jakie masz opcje w przypadku konieczności zmiany ogrzewania na jakieś inne, to znaczy jak strasznie trzeba rozgrzebać dom, żeby postawić na przykład piec na drewno.

Przemyśl jeszcze to wszystko, o czym zapomniełaem tu napisać i wtedy, jak masz szczęście, decyzja będzie oczywista.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wam dziękuję za rady i podpowiedzi. Wczoraj sporo poczytałam o podłogówce - właściwie nie brałam jej pod uwagę, głównie z tego względu, że żyłam w przeświadczeniu, że podłogówka oznacza kafle na podłodze - w holu i w łazienkach owszem niech sobie będą ale w salonie nie ma mowy. No ale z tego co czytam nie jest to problem takiej skali w jakiej go widziałam. Na pewno udałoby się znaleźć podłogę odpowiadającą nam estetycznie a wystarczająco przewodzącą by leżała na podłogówce. Zrobię tak jak mówi jkrzyz - czyli w czwartek odbieram WZIZ i w tym tygodniu też mapę na cele projektowe. Na tej podstawie będę wiedzieć czy wybrany przez nas wstępnie projekt http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia/elewacje.php spełnia WZiZ, jeśli tak kupujemy go i szukamy dobrego architekta projektanta który nie tylko zrobi adaptację, ale który pomoże w dobraniu optymalnego do warunków domu i warunków lokalnych systemu grzewczego, przeprwadzeniu tych wszystkich kalkulacji itp, itd. Jeśli ktoś prezypadkiem zna kogoś takiego ze Śląska to proszę o info na prva. Jeszcze raz dzięki za pewne rozjaśnienie umysłu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nie !

Pisałem przez 20 minut i szlag trafił wypociny !!! :evil:

 

No to w wielkim skrócie.

 

Chciałoby się więcej użytkowników legalettu na tym wątku...

 

Sam złożyłem swój legalett, tylko firma zalała betonem. Mam te pręty poziomujące ale to nie przeszkadza. Liczyłem wpływ i wydaje się pomijalny.

Na podłodze płytki które łudząco są podobne do drewna - większość gości się myli... Cieplnie to dobrze. Podłoga wcale nie jest ciepła (dla bosej stopy) - ale to może efekt parterowego domu szkieletowego, 30cm izolacji w ścianch i suficie, wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.

Przewaga legalettu nad wodną lub elektryczną podłogówką to fakt, że jak wwiercisz się w rurę lub kabel to dramat (albo jak sie przepali lub rura pęknie) a tu można po prostu zatkać kanał powietrzny.

Dodaktowo radiesteta nie przychylnie się wypowiadał o promieniowaniu elektromagnetcznym podłogówki i wodnym oddziaływaniu rurek. A powietrze w połodze to jak w Malborku :lol:

 

Ja zasilam prądem z II taryfy. Działa. Dom 150m2, temperatura od 22-23 w łazienlkach do 18 w wiatrołapie...

Poniżej doświadczenia w ostatnich dwóch lat:

Zużycie w kWh:

http://www.szalega.com\dom\realizacja\ogrzewanie_files\image002.gif

 

I koszt w złotówkach:

http://www.szalega.com\dom\realizacja\ogrzewanie_files\image004.gif

 

Niestety maaaaało mam czasu na Forum więc niech się nikt nie obrazi jak będę milczał jakiś czas znowu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

witam

czytałem na forum, że użytkownicy, którzy mają połączony Legalett z kominkiem szczególnie narzekają na głośną pracę systemu

od firmy współpracującej z Legalett na Górnym Śląsku dowiedziałem, że zostały poczynione modyfikacje w połączeniu systemu z kominkiem i obecnie problem głośnego szumu już nie występuje

czy ktoś z forumowiczów ma połączony kominek z Legalettem i jest zadowolony z tego rozwiązania (brak szumu, efektywność/wymierne oszczędności odprowadzania ciepła z kominka do płyty fundamentowej)

dziękuję za informacje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

czytałem na forum, że użytkownicy, którzy mają połączony Legalett z kominkiem szczególnie narzekają na głośną pracę systemu

od firmy współpracującej z Legalett na Górnym Śląsku dowiedziałem, że zostały poczynione modyfikacje w połączeniu systemu z kominkiem i obecnie problem głośnego szumu już nie występuje

czy ktoś z forumowiczów ma połączony kominek z Legalettem i jest zadowolony z tego rozwiązania (brak szumu, efektywność/wymierne oszczędności odprowadzania ciepła z kominka do płyty fundamentowej)

dziękuję za informacje i pozdrawiam

 

Mam wymiennik Legalett w kominku nowego typu. Połączony jest on elastycznymi przewodami z kanałami spiro w płycie fundamentowej. Po uruchomieniu i przemyśleniu uważam to za kiepskie rozwiązanie:

 

1. Mimo wszystko szumi i to mocno

2. Wymiennik przy wyłączonym kominku CHŁODZI powietrze w kanale Legalett, czyli innymi słowy podrzewa czopuch kominka. czyste marnotrawstwo. Trzeba by zaprojektować odpowiednie przepustnice przekierowujące strumień powietrza w zależności od tego czy kominek grzeje czy nie.

3. Zintegrowana z kominkiem jest tylko niewielka część płyty fundamentowej.

4. Wymiennik Legalett do kominka jest kosztowny

 

 

Dla mnie strata pieniędzy.

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wymiennik Legalett w kominku nowego typu. Połączony jest on elastycznymi przewodami z kanałami spiro w płycie fundamentowej. Po uruchomieniu i przemyśleniu uważam to za kiepskie rozwiązanie:

 

1. Mimo wszystko szumi i to mocno

2. Wymiennik przy wyłączonym kominku CHŁODZI powietrze w kanale Legalett, czyli innymi słowy podrzewa czopuch kominka. czyste marnotrawstwo. Trzeba by zaprojektować odpowiednie przepustnice przekierowujące strumień powietrza w zależności od tego czy kominek grzeje czy nie.

3. Zintegrowana z kominkiem jest tylko niewielka część płyty fundamentowej.

4. Wymiennik Legalett do kominka jest kosztowny

 

 

Dla mnie strata pieniędzy.

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

 

 

 

Sunao. A jaki masz kominek?

Może za mała moc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o pkt 3.

Dlaczego tylko część płyty?

 

Ale powiedz jaki masz kominek proszę. Pytam w tym wątku już kolejny raz:)

Chciałabym wiedzieć czy legalett wymaga jakiegoś specjalnego wkładu, jaka moc jest potrzebna?

 

Tarnawa 16kW. Część płyty, bo tylko te kanały przechodzą przez wymiennik w kominku. Gdybym chciał przepuścic wiecej, to straciłbym możliwość podziału ogrzewania na strefy (byłaby jedna temperatura w kilku pomieszczeniach).

Jeżeli chodzi o moc, to raczej martwiłbym sie sprwnością odbioru ciepła przez wymiennik. Ten oferowany przez Legalett raczej zbyt wiele ciepła nie odbierze.

 

Pozdrawiam,

 

Sunao

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nawet na wielu strefach nie zalezy. Właściwie tylk 2: sypialnie i reszta.

Na czym polega taki wymiennik? Kanały muszą przechodzić przy kominku?

 

P.S. Mrowiska gm. Halinów?

 

Niestety nie zrobiłem zdjęć. To jest taki dosyć rozbudowany radiator, który umieszcza się w czopuchu (w obudowie nad kominkiem). Powietrze przepływając przez wymiennik ogrzewa sie dodatkowo i dalej przepływa przez kanały legalett. Opisowo to taki blok z wlotem i wylotem skierowanym ku dołowi po bokach (chyba fi 125) Między nimi ok 12 rurek jakieś fi 20 z aluminium o rozbudowanej powierzchni, osłoniętych stalową siatką. Wymiary jakieś 60x30x40cm Cena ok 800 PLN (sic!). Po obu stronach kominka wyprowadzone sa z płyty fundamentowej kanały spiro (wlot i wylot), które łączy sie później z wymiennikiem przewodami elastycznymi (typu np. sonoduct). To dodatkowy problem, bo nie mogą one przebiegać zbyt blisko wkladu - inaczej się stopią.

 

Sunao

PS. tak Halinów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mika31, możesz wejść na stronę legalettu i ściągnąć sobie ich prezentację, w której jest zdjęcie takiego wymiennika. Co prawda nie wiem czy jest to zdjęcie aktualnej wersji jaką wykorzystują ale będziesz miała jakiś pogląd. Kiedyś legallet oferował 2 rodzaje wymienników kominkowych na 1 i 2 pętle.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wymiennik Legalett w kominku nowego typu. Połączony jest on elastycznymi przewodami z kanałami spiro w płycie fundamentowej. Po uruchomieniu i przemyśleniu uważam to za kiepskie rozwiązanie:

 

1. Mimo wszystko szumi i to mocno

2. Wymiennik przy wyłączonym kominku CHŁODZI powietrze w kanale Legalett, czyli innymi słowy podrzewa czopuch kominka. czyste marnotrawstwo. Trzeba by zaprojektować odpowiednie przepustnice przekierowujące strumień powietrza w zależności od tego czy kominek grzeje czy nie.

3. Zintegrowana z kominkiem jest tylko niewielka część płyty fundamentowej.

4. Wymiennik Legalett do kominka jest kosztowny

 

 

Dla mnie strata pieniędzy.

 

Pozdrawiam,

 

 

Znalazłem coś takiego:

 

"System grzewczy Legalett można zintegrować z kominkiem, który nie stanowi wówczas podstawowego źródła ciepła, lecz działa jako źródło dodatkowe.

W czopie, nad wkładem kominkowym, należy wówczas zainstalować wymiennik ciepła wraz z czujką temperatury. W momencie rozpalenia w kominku, termostat rozłącza elementy grzejne systemu Legalett i uruchamia wentylator wymuszający obieg powietrza poprzez wymiennik znajdujący się nad wkładem kominkowym. Ogrzane powietrze z wymiennika wędruje do skrzyni rozdzielczej w płycie fundamentowej i rozprowadzane jest po całym systemie."

 

To jest nieco sprzeczne z Twoimi uwagami. Czy ktoś to może wyjaśnic?

Czy obwód do kominka może byc/jest niezależnym obwodem, który działa tylko w momencie rozpalenia w kominku, i który dostarcza ciepła do pozostałych "właściwych" obwodów agregatu?

 

 

mcb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak, że na jednym z 4 obwodów agregatu rura na odciunku "powrotnym" wychodzi z fundamentu i przechodzi obok kominka gdzie ma szanse się nagrzać od kominka i doprowadzić ciepło do agregatu.

 

W jaki sposób realizowane jest grzanie strefowe? Na stronie L. piszą, że włączane/wyłączane są grzałki przyporządkowane danym strefom.

Czy odcinany jest także przepływ powietrza? Chyba nie.

 

Jeżeli nie to pewnie jest tak, że powietrze powracające ze strefy jest "zimne".

Teraz miesza się z powrotnym z pozostałych stref w agregacie. Jeżeli grzałka nie grzeje to wraca do strefy bez dodatkowego podgrzewania.

Gdy na powrocie jest kominek, to powietrze powrotne jest ciepłe i trafia z agregatu do wszystkich stref.

 

Czy takie działanie wystarczy do ogrzania strefy z kominkiem? Jej grzałka jest wyłączona a ciepło z kominka trafi do wielu stref. Czy nie będzie tak, że strefa z kominkiem będzie jednak niedogrzana?

 

mcb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...