Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Rafał

 

1. Nie wiedziałam, że może być podłogówka na powietrze. Jak wspomniałam od momentu przeprowadzki nie interesuję się nowymi technologiami, więc jestem juz trochę nie na czasie :oops:

 

2. Bezobsługowośc na prąd nam odpowiada. Wiem, że można wstawić nagrzewnicę wodną i do tego kocioł ( o ile pamiętam to lepsze określenie niż piec) i zuzywać np. gaz, olej itd, ale pieca i gazu/oleju też nikt darmo nie daje. Kocioł trzeba serwisować, ceny gazu/oleju też się będą zmieniać, no i kotłownia i komin odpowiedni jest potrzebny. Jeśli nie masz gazu ziemnego to trzeba ustawić przepiękny zbiornik w ogródku. Albo mieć zbiornik na olej, albo piwnicę na ten ekogroszek (kurczę, ja nawet nie wiem co to ten ekogroszek, przed oczami stoi mi węgiel zmielonyy w takie małe kuleczki :lol: )

A te grzałeczki są w podłodze i jakby ich nie było.

Relację kosztów ogrzewania, gotowania i ogrzewania CWU dla mieszkania w bloku i dwaipółkrotnie większego domu przestawiłam. Jest korzystna.

 

3. Zgadzam się, też da.

 

Jeśli nie widzisz różnicy i wolisz podłogówkę i ekogroszek - Twoja decyzja. My wybraliśmy wersję dla leniwych. Życzę udanej decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale o jakiej podłogówce na prąd mówisz? Wodnej? Elektryczny kabel?

 

Różnice, które ja jednak widzę :roll: :

 

1. temperatura powierzchni grzejącej (22 zamiast 35)

2. grubość warstwy akumulującej ciepło (16 cm zamiast 6-7cm) - większa bezwładność, ale i pojemnośc cieplna

3. nie ma konieczności wykonywania fundamentów.

 

A czy możesz podać link do jakiejkolwiek strony opisującej podłogówke na powietrze, skoro twierdzisz, że tak może być? Ja znam tylko Legalett.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MACO

Cieszę się, że odezwał się ktoś, kto sam wykonał legalettową płytę fundamentową1 Chcę zrobić to samo. Miałbyś dla mnie jakieś wskazówki i rady? Czy po x miesiącach nie zdecydowałbyś się na kable zamiast przewodów powietrznych? No i skąd brałeś agregaty - oryginalne od Legalett, czy też nie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Osówki...

odp1. temp podłogowki nie musi byc 35st - co za brednie

ustawiasz jaka chcesz

odp.2 grubosc warstwy ... a kto mi zabroni zwiekszyc robiąc zwykłą podłogówkę

odp.3 a ja i tak robie fundamenty bo chce miec polowe domu z piwnicami

a koszt fundamentow naprawde jest znikomy przy kosztach całego domu

a Legalett sobie liczy sporo za wszystko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIkt Ci niczego nie zabroni, Rafal, ani ustawienia temperatury na 22, ani zrobienia 16 cm jastrychu. Tylko nie mów, że nie ma różnic, bo to włąśnie te różnice. A Ty te co są chcesz sam sobie radośnie usunąć, żeby powiedzieć, że ich nie ma. :roll:

I jeszcze ostatnia uwaga - ja nie oceniam Twioich wypowiedzi, że brednie, choćbym mogła. Niie widzę w Tobie partnera do dalszej rozmowy. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja nadal czekam na wypowiedz jakiegos fachowca ktory mi to jakos wyjasni

czy i jakie sa roznice

bo narazie wydaje mi sie ze Legalett to troche inaczej zrobiona podłogówka za co biorą kosmiczne pieniadze

a samemu mozna zrobic to samo i tak samo i bedzie sie nazywac podłogówka a nie Legalett i bedzie o połowe tańsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja nadal czekam na wypowiedz jakiegos fachowca ktory mi to jakos wyjasni

Nie jestem fachowcem i nie mam płyty fundamentowej Legalet.

 

Ale ty chyba jakiś anemik lub prowokator jesteś ! :)

To rozwiązanie to połaczenie fundamentu płytowego i systemu ogrzewania w jedno.

Nie jest to jedyne i najlepsze rozwiązanie. MA swoje zalety i wady.

Wady sam wymieniłeś m.in. cenę (za rozwiązanie autorskie) zalety zapewne wyczytałeś ze strony Legalet.

Teraz SAM podejmij czy jest to dla Ciebie - jeśli nie potrafisz to forum Ci raczej nie pomoze ....

 

Czego ty tak naprawdę szukasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja nadal czekam na wypowiedz jakiegos fachowca ktory mi to jakos wyjasni

Nie jestem fachowcem i nie mam płyty fundamentowej Legalet.

 

Ale ty chyba jakiś anemik lub prowokator jesteś ! :)

To rozwiązanie to połaczenie fundamentu płytowego i systemu ogrzewania w jedno.

Nie jest to jedyne i najlepsze rozwiązanie. MA swoje zalety i wady.

Wady sam wymieniłeś m.in. cenę (za rozwiązanie autorskie) zalety zapewne wyczytałeś ze strony Legalet.

Teraz SAM podejmij czy jest to dla Ciebie - jeśli nie potrafisz to forum Ci raczej nie pomoze ....

 

Czego ty tak naprawdę szukasz ?

 

 

ŚWIĘTE SŁOWA !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja nadal czekam na wypowiedz jakiegos fachowca ktory mi to jakos wyjasni

czy i jakie sa roznice

bo narazie wydaje mi sie ze Legalett to troche inaczej zrobiona podłogówka za co biorą kosmiczne pieniadze

a samemu mozna zrobic to samo i tak samo i bedzie sie nazywac podłogówka a nie Legalett i bedzie o połowe tańsze

 

Nie zrobisz tak samo.

Podlogowe wodne lub elektryczne(maty) ma to do siebie ze jest awaryjne.

Woda moze wylac, maty sie przegrzac i wtedy kujemy.

Oczywiscie temperatura podlogi jest wyzsza około 35 stopni, co powoduje, ze nie mozna takiej podłogi zakrywac dużymi przedmiotami (dywany). Podłoga taka pozwala na dynamiczne i szybkie zmiany temperatury w pomieszczeniu co jest spowodowane tym, ze nad matami lub rurami jest tylko kilka cm wylewki. Podłoga taka oddaje cieplo bardzo szybko. Natomiast w Legalett podłoga słuzy do przechowywania ciepla i oddaje jest na zasadzie promieniowania cieplnego, dzieki czemu mozna bylo obnizyc jej temperature do okolo 22-24 stopni. Dlatego mozemy na niej klasc dywany lub wykladzine.

Jesli chodzi o koszty jak piszesz, ze polowe taniej zrobisz ogrzewanie podlogowe, zapewne tak, ale... Zapominasz, ze rury lub maty kladziesz na podlogę wczesniej przygotowaną, czyli fundamenty, sciany fundamentowe, izolacje, styropian, folie itd, podlogi, kanalizacja, rury samego ogrzewania, piec i na koniec sama wylewka. Policz więc to wszystko i wtedy porownaj z systemem Legalett gdzie to wszystko masz w tej cenie.

 

Pozdrawiam

Slawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się generalnie z podejściem Rafala111. Nawet po podliczeniu kosztów wykonania płyty fundamentowej we własnym zakresie, wykorzystując rozwiązanie podobne legalettowemu (z nadmuchem powietrza z nagrzewnicy) wyjdzie taniej. Nie wierzę, że firma-monopolista dokłada do interesu :-? Zarabiać na czymś muszą. Oczywiście komfort i "niewnikanie" w proces wykonania nie ma jak znaleźć się w kosztorysie, bo niesposób to wycenić.

Przyznać jednak trzeba, że różnica pomiędzy podłogówką, a legalettem tkwi w akumulacji. Przypuszczam, że grzać legalett trzeba dłużej, ale i "trzymie" dłużej.

Z drugiej strony, po rozmowie z dwoma młodymi budowlańcami, chciałbym zapytać, jak regulują usadowienie płyty fundamentowej na gruncie przepisy budowlane. Ja dowiedziałem się, że potrzebne jest wykonanie opaski fundamentowej wokół obrysu tak, czy owak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

jestem nowy na forum a system legalett będę miał dopiero w lipcu :D Mam pytanie do użytkowników legalettu - Czy ktoś ma doświadczenie z drewnianymi podłogami - deska lub parkiet - na legalecie? Producent parkietu poinformował mnie, że w związku z oddawaniem ciepła przez podłogę parkiet będzie pracować i może nawet się pofałdować lub rozeschnąć. Ogólnie odradza kładzenie desek na ogrzewaniu podłogowym. Jaka podłoga najlepiej się sprawdza w Waszych domach?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pls zadaj sobie trud i poczytaj poprzednie posty w tym wątku, temat był kilkakrotnie wałkowany

Pzdr sąsiada

 

Faktycznie większość użytkowników wskazuje na terakotę jako na najlepszą podłogę na legalecie ale tylko jedna osoba wspomniała o tym, że kuzyn ma drewno, które nie wytrzymuje i powstają szpary (mimo użycia twardego - egzotycznego drewna). Ja bym chciał się dowiedzieć czy ktoś na forum zaryzykował i położył parkiet lub deski i jak mu się to sprawdza??

 

Firma Legalett pisze, że każda podłoga jest dobra dla legalettu ale czy legalett jest dobry dla każdej podłogi :)

 

Również pozdrawiam sąsiada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego wszyscy piszecie ze temp podłogi jest wyższa niz w lEgalett

przeciez moge obnizyc

a ocieplic tez moge lepiej sam

 

Dlatego, ze wszyscy mowia o takiej temperaturze przy ogrzewaniu podlogowym, np. pompy ciepla dla ogrzewania podlogowego sa zalecanie ze wzgledu na temp. od 35-55 stopni. Jest to zapewne powodowane tym, ze taka podłoga oddaje bardzo szybko cieplo, przez co jesli ustawi sie jej temp na 22 stopnie to nie sadze, ze dogrzejesz dom. A obnizyc jak mowilem oczywiscie kazdy moze, przeciez nikt nie zmusza nas do ogrzewania jesli nie chcemy, to nasz wybor.

 

Zgadzam się generalnie z podejściem Rafala111. Nawet po podliczeniu kosztów wykonania płyty fundamentowej we własnym zakresie, wykorzystując rozwiązanie podobne legalettowemu (z nadmuchem powietrza z nagrzewnicy) wyjdzie taniej. Nie wierzę, że firma-monopolista dokłada do interesu :-? Zarabiać na czymś muszą. Oczywiście komfort i "niewnikanie" w proces wykonania nie ma jak znaleźć się w kosztorysie, bo niesposób to wycenić.

Przyznać jednak trzeba, że różnica pomiędzy podłogówką, a legalettem tkwi w akumulacji. Przypuszczam, że grzać legalett trzeba dłużej, ale i "trzymie" dłużej.

Z drugiej strony, po rozmowie z dwoma młodymi budowlańcami, chciałbym zapytać, jak regulują usadowienie płyty fundamentowej na gruncie przepisy budowlane. Ja dowiedziałem się, że potrzebne jest wykonanie opaski fundamentowej wokół obrysu tak, czy owak...

 

Plyte oczywiscie mozna sobie samemu wykonac. Nie sadze jednak zeby udalo Ci sie skopiowac system grzewczy, powodzenia. Wlasnie caly problem na tym polega. Wyglada latwo a tak naprawde to jest caly patent tej firmy. Juz byli tacy, ktorzy zrobili dokladnie jak piszesz i szybko dali sobie spokoj, bo rachunki za miesiac mieli okolo 2000 - 3000 PLN.

A jaka firma doklada do interesu?

 

Moze poczytaj przepisy, a ci panowie chyba nie zabardzo sie znaja. Z doswiadczenia wiemy wszyscy, ze jak budowlaniec czegos nie zna to marudzi itd. Kazdy kto chcial z nas zrobic legalett mial problem z kierownikiem budowy czy architektem itd.

 

Jesli chodzi o plyty fundamentowe to sama koncepcja jest stara, juz w latach pewnie 70' i 80' budowano w Polsce cale bloki na takich plytach. Ostatnio widzialem jak buduja wielkie Data Center w Poznaniu, kilka tysiecy metrow powierzchni na plycie fundamentowej (ile tam betonu wylali :)) i nie dawali zadnej opaski fundamentowej. Mysle, ze wtedy cala koncepcja plyty idzie do kosza, jak cos sie obsunie to opaska tez sie obsunie, a plyta nie powinna na to zareagowac, wiec po co opaska? Przeciez szczegolnie daja takie plyty fundamentowe na slasku (szkody gornicze), nie koniecznie Legalett.

Pozdrawiam

Slawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Widzę, że wróciliśmy do właściwego tematu i to cieszy. Podpisuję się pod wypowiedziami Osówki, Maco, piotr.nowy, avatar25,NOTO, eraf - czyli tych, którzy fundament grzewczy mają i znają z własnych doświadczeń. Dzięki za te cenne informacje.

Osówka napisała m.in. o czymś, co i my w naszym domu zauważamy - w pokojach z panelami jest trochę niższa temp. (przy tych samych ustawieniach termostatów) jak w pomieszczeniach, w których są płytki. Różnica jest niewielka i może tez wynikać z tego, ze w pokojach tych prawie 3/4 powierzchni jest zastawione meblami (łóżka, szafy, szafki, fotele...).

I jeszcze jedno - zauważyliśmy, ze w miejscu gdzie przebiegają rury bardziej zbiera się kurz na podłodze niż w innych. Czy u Was też tak jest? Ciepło - przyciąga :)

 

Pozdrawiam życząc dobrego tygodnia

Piotr

 

PS Pisząc o rachunku za dwa miesiące grzania z ZE zapomniałem dodać, że w tych 600 zł jest też opłata innych urządzeń elektr. (bojler, pralka - przy trójce maluchów często używana, lodówka, czajnik, żelazko, światło...). Z wyliczeń poprzednich lat wynika, że jest to suma ok. 100 zł. Czyli utrzymujemy normę z poprzednich lat 250 zł miesięcznie za ogrzweanie elektrycznego fundamentu grzewczego Legalett :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno w tej chwili nie wyrazić swojej irytacji. Wskazuję na zagadnienie do rozmowy. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że dwóch niezależnych, młodych (a więc wyjaśnie łopatologicznie: wykształconych w czasach współczesnych, a nie kilkadziesiąt lat temu) miałoby się "nie znać". Coś w tym musi być.

A może w Poznaniu zamiast opaski dali betonowe pale, na etapie wcześniejszym?

A wracając do legaletu, sugerujesz, że pies pogrzebany jest w systemie, a dokładniej w agregacie i projekcie rozprowadzenia przewodów powietrznych? Zdążyłem już tu wyczytać, że etap projektowania też czasem pozostawia do życzenia.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno w tej chwili nie wyrazić swojej irytacji. Wskazuję na zagadnienie do rozmowy. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że dwóch niezależnych, młodych (a więc wyjaśnie łopatologicznie: wykształconych w czasach współczesnych, a nie kilkadziesiąt lat temu) miałoby się "nie znać". Coś w tym musi być.

A może w Poznaniu zamiast opaski dali betonowe pale, na etapie wcześniejszym?

A wracając do legaletu, sugerujesz, że pies pogrzebany jest w systemie, a dokładniej w agregacie i projekcie rozprowadzenia przewodów powietrznych? Zdążyłem już tu wyczytać, że etap projektowania też czasem pozostawia do życzenia.

Pozdro

 

No dobrze, moze troche przesadzilem z opinia o nieznanych mi specjalistach. Mialem na mysli to, ze z wieloma specjalistami sie spotkalem jak rowniez wielu tutaj budujacych i wiekoszosc byla nastawiona sceptycznie i wogole mimo, ze wcale do starszego pokolenia nie nalezeli. Cos tam wiedzieli o tych fundamentach plytowych ze studiow, ale nie widzieli na oczy wiec mieli opinie, ze tylko lawa i nic wiecej dzialac nie bedzie.

 

Nic nie mowilem o sposobie rozprowadzenia kanalow. Etap projektowania nie jest moze idealny, ale to zawsze zalezy od specyfiki budynku. Inwestor najlepiej wie gdzie co bedzie stalo, jakie pomieszczenie i wogole. Sam kilka razy ingerowalem w rozprowadzenie kanalow i agregatow, czy izolacje pod niektorymi pomieszczeniami. Glownie chodzi wlasnie o ten agregat (wymiennik), na ktory maja patent. Jak widac bardzo chroniony bo nigdzie w internecie nie wyczytasz nic o tym sprzecie, tylko firmy corki Legalett moga kupic te agregaty.

Jak juz pisalem osoba, ktora probowala skopiowac te wymienniki, bo wydaje sie to proste, wkoncu to tylko grzalka i wiatraczek, wydala na ogrzewania okolo 2000-3000 PLN na miesiac czyli ~10 razy wiecej.

 

Pozdro

Slawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, między innymi, wciąż się waham. Nie mam podstaw Ci nie wierzyć. Nikt chyba nie ma tutaj celu, by innych forumowiczów wprowadzać w błąd. W końcu wymiana doświadczeń i myśli jest celem forum.

Zachodzę jednak w głowę, jak ominąć te koszta, wynikające z posiadania tej nowoczesnej i opatentowanej technologii przez firmę Legalett. Jeśli są to właśnie agregaty, co sugerujesz i jeśli niemożliwym wydaje się ich zdobycie, to niestety bryndza. Nikt nie chce zaoszczędzić na budowie płyty, by potem w kilka miesięcy roztrwonić tą różnicę.

Szukam dalej.

Pozdro

Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...