Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czekam na fotki:) Ja swoje spróbuję też wkleić, chociaż jeszcze nigdy mi się to nie udało :-?

jkrzyż a ty jak planujesz wykończyć ten pionowy kształtownik ze styropianu?

 

Witam,

Tutaj druga polowa "jkrzyż-a" :-)

 

Pytalismy jak zabezpieczyc na czas budowy pionowe kształtki styropianowe - nie trzeba tego szalowac, wystarczy obciagnac siatka i klejem (takim jak przy dociepleniach).

Na to jak sadze, moze pojsc normalna licowka, ale az tak bardzo techniczna to jeszcze nie jestem ;)

 

Z babskiego punktu widzenia, ekipę legalettowców musze bardzo pochwalic - robia swoja robote i nie trzeba ich pilnowac.

Gorzej bylo na poczatku, ale to sie nadaje na maly post pt. "czego Legallet Gdansk Ci nie powie" - niby drobnostki, ale jak nagle masz leciec po deski a nie do pracy, to krew czlowieka zalewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeej Dębę Wielkie to pomiędzy naszymi budowami kursuje Pan Prusiński :D

To muszę wam podziękować za koparkowego i podsypkę :D

Z tym zabezpieczeniem na czas budowy to troche problem, bo co? ściągać teraz człowieka ? My niestety sami nie damy rady. Spytam się w Gdańsku czy można by izolacje spod ściany tam wywinąć, może to pomoże.

 

A o jakie deski chodzi? W nic poza szalunkiem na tarasy (zdecydowałam sie dodatkowo w czwartek) nie dam sie wrobić. Nie płacę za nic więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeej Dębę Wielkie to pomiędzy naszymi budowami kursuje Pan Prusiński :D

To muszę wam podziękować za koparkowego i podsypkę :D

Z tym zabezpieczeniem na czas budowy to troche problem, bo co? ściągać teraz człowieka ? My niestety sami nie damy rady. Spytam się w Gdańsku czy można by izolacje spod ściany tam wywinąć, może to pomoże.

 

A o jakie deski chodzi? W nic poza szalunkiem na tarasy (zdecydowałam sie dodatkowo w czwartek) nie dam sie wrobić. Nie płacę za nic więcej :)

 

 

Chodzi o zabezpieczenie na ten czas kiedy beda murowac sciany. Klej + siatka wystarczy.

Deski sa potrzebne przy tyczeniu budynku, jesli podbudowa jest głęboko.

 

Bardzo mnie interesuje Twoj szalunek pod tarasy. Mozesz podac wiecej szczegolow na priva?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich. na temat działania niestety nie wypowiem się bo jestem dopiero na etapie budowy legaletu. jutro będą zalewać betonem.

na pewno mogę się wypowiedzieć na temat ceny - mnie to kosztuje 63000 netto za płytę 120 m2 z garażem nieogrzewanym plus taras wejściowy 5 m2 i taras 22 m2. robiąc to 2 miesiące wcześniej byłoby taniej o ok 6000 netto.

na pewno nie jest to niska cena ale uważam że za komfort obsługi trzeba zapłacić. płaci się również za patent.

będę również robił legalet w stropie - z tego co widzę jako jedyny lub jeden z nielicznych. cenę będę znał w tym tygodniu.

wykonawcą u mnie jest pref-bud z mysłowic - na razie nie narzekam

 

czy jeszcze ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat kosztów eksploatacji legaletu ( oprócz tych co już napisali )

 

pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie już dziś skończyli. Na razie jestem cała happy.

Dodatkowo, o czym wcześniej nie wiedziałam, okazało się, że łatwo i tanio można te agregaty prądowe wymienić na gazowe. Pełnia szczęścia.

 

Gratulacje!

Napisz proszę:

1. Jak rozprowadzili kable zasilające. Czy do głównej tablicy rozdzielczej?

2. Czy rurki wodne doprowadzono w płycie do kotłowni.

3. Gdzie doprowadzono kabelki od termostatów?

4. Jakie własne instalacje masz w płycie (c.w.u., odkurzacz centralny, szyna wyrównawcza, powietrze do kominka, itd).

 

Pozdrawiam,

mcb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze MCB teraz po twoich pytaniach to ja wiem, ze nic nie wiem.

Ad.2 chyba nie rozumiem, czy chodzi ci o ogrzewanie? Mam na prąd.

Ad.4 tylko powietrze do kominka. Z cwu zrezygnowałam w ostatniej chwili, robię w stropie. Odkurzacza na nie planuję, ale w razie czego mam dlaniego dobre miejsce gdzie miałby dostęp do wszystkich pomieszczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze MCB teraz po twoich pytaniach to ja wiem, ze nic nie wiem.

Ad.2 chyba nie rozumiem, czy chodzi ci o ogrzewanie? Mam na prąd.

Ad.4 tylko powietrze do kominka. Z cwu zrezygnowałam w ostatniej chwili, robię w stropie. Odkurzacza na nie planuję, ale w razie czego mam dlaniego dobre miejsce gdzie miałby dostęp do wszystkich pomieszczeń.

 

Rozumiem, że na prąd, ale przy zamianie na wodne trzeba to jakoś połączyć z piecem. Do agregatów powinny dochodzić rurki do ewentualnego wykorzystania w przyszłości.

 

C.w.u. dam w płycie a odkurzacz w stropie i "grubych" ścianach. W płycie było by trudno.

 

mcb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie już dziś skończyli. Na razie jestem cała happy.

Dodatkowo, o czym wcześniej nie wiedziałam, okazało się, że łatwo i tanio można te agregaty prądowe wymienić na gazowe. Pełnia szczęścia.

 

Gratulacje!

Napisz proszę:

1. Jak rozprowadzili kable zasilające. Czy do głównej tablicy rozdzielczej?

2. Czy rurki wodne doprowadzono w płycie do kotłowni.

3. Gdzie doprowadzono kabelki od termostatów?

4. Jakie własne instalacje masz w płycie (c.w.u., odkurzacz centralny, szyna wyrównawcza, powietrze do kominka, itd).

 

Pozdrawiam,

mcb

 

1. Nie rozprowadzili. Kable mają iść po ścianach.

2. Rurki wyprowadzają z płyty we wskazanym miejscu. Rurki są miedziane w izolacji

3. Kabelki tak jak zasilanie, po ścianach

4. Rury do GWC. W umowie wynegocjowaliśmy rozłożenie, materiał kupiłem sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W związku z tym mam pytanie, czy jest ktoś na forum kto w województwie opolskim coś takiego postawił? I czy ewentualnie byłoby możliwe obejrzenie tego wykonania? "

 

edit:

aha budowę od podstaw do stanu deweloperskiego będzie realizował firma pref-bud z mysłwoic.

 

Witaj

Zajrzyj na stronę Legalett i tam jest wśród współpracujących p. Adrian z Opolszczyzny, który Legalett robił sam. Mieszka pod Opolem.

 

Pref Bud jest znany, ale powiadają, że drogi. Polecałbym zrobienie tego taniej etapami. Legalett ekipa z Gdanska, ściany ekipa z Praefa Międzyrzecz itd.

Wszystko kwestia zaplanowania, przemyslenia, zasobnosci portfela czasu w jakim chcesz wybudowac...

 

 

Powodzenia

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"W związku z tym mam pytanie, czy jest ktoś na forum kto w województwie opolskim coś takiego postawił? I czy ewentualnie byłoby możliwe obejrzenie tego wykonania? "

 

edit:

aha budowę od podstaw do stanu deweloperskiego będzie realizował firma pref-bud z mysłwoic.

 

Witaj

Zajrzyj na stronę Legalett i tam jest wśród współpracujących p. Adrian z Opolszczyzny, który Legalett robił sam. Mieszka pod Opolem.

 

Pref Bud jest znany, ale powiadają, że drogi. Polecałbym zrobienie tego taniej etapami. Legalett ekipa z Gdanska, ściany ekipa z Praefa Międzyrzecz itd.

Wszystko kwestia zaplanowania, przemyslenia, zasobnosci portfela czasu w jakim chcesz wybudowac...

 

 

Powodzenia

Piotr

 

Dziękuję za informację. Faktycznie muszę rozważyć etapowe budowanie, bo wycena z Pref Bud-u mnie trochę podłamała. Już nawet zaczynam myśleć o tradycyjnej budowie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bab

 

Spokojnie z podejmowaniem decyzji. To nie jest dobry czas na nagłe zmiany wyboru.

Ceny materiałów budowlanych wariują. Ale to wiecznie trwać nie będzie.

Myślę, że najpóźniej za dwa trzy miesiące nastąpi stabilizacja. Na południu kraju już sie pomału stabilizuje, bo przy drożyźnie krajowej zaczyna się import z tańszej Słowacji.

Znów się pewnie zacznie po 1 stycznia 2008 z racji wzrostu VAT na usługi budowlane do 22% i wykorzystywania tematu EURO 2012.

Czyli pewnie warto zbudować w tym roku jeśli ma się na to środki, bo za rok może być znacznie drożej. Ale niekoniecznie...

 

Rozważ wszystkie za i przeciw, przelicz całkowite koszty kilka razy i sprawdź ile zajmie Ci to czasu, nerwów... w jednej i drugiej wersji budowania. Uwzględnij swoje realne możliwości...

 

Ja aktualnie buduję niewielki garaż i korzystam z miejscowych wykonawców, którym dużo brakuje do ekipy p. Janusza P. z Legalett czy ekipy z Praefa.

Jest bardziej nerwowo, niepewnie i niewiele taniej.

Mówimy sobie z żoną - :-)

 

Pomyśl o tym i wtedy podejmij odważną decyzję.

Powodzenia

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś na forum ma legalett na gaz. Jak to działa.

Dowiedziałam się, że potrzebny jest normalny piec, najlepiej kondensat. Ten podgrzewa wodę, a na koniec znowy hula ciepłe powietrze po rurach.

Co się dzieje między piecem a agregatami? Mógłby mi ktoś wyjaśnić?

Czy ktoś jaka jest wydajność tego rozwiązania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś korzysta z pompy cieplnej do zasilania legaletu i mógłby sie podzielić swoją opinią?

 

Próbuję dowiedziać się czegoś w legalett ale nie odpowiadają. Sezon się zaczął to pewnie mają dużo roboty.

 

 

Czy wogóle pompa cieplna ma sens w tym przypadku. Nie mam gazu więc zastanawiam sie na alternatywami. Myślałem, żeby wykorzystać pompę ciepła do legaletu i CWU.

 

Tylko pytanie czy oszczędności z tego tytułu będą rzeczywiście odczuwalne. Nie liczę kosztu inwestycji bo jestem skłonny teraz trochę więcej zainwestowac aby w przyszłości mniej płacić tylko ile to będzie to mniej no i czy wogóle będzie to efektywne rozwiązanie. Pompa ciepła to raczej do niskotemperaturowych rozwiązań bo jak wzrasta temperatura to jej sprawnośc maleje no to jak to się sprawdzi z legaletem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mika

nie ma na gaz, ale znam takich, którzy maja i chwalą (ale na forum nie wchodzą)

Ja mam na energię elektryczną i choć mam przystosowany fundament do zmiany na gaz (rurki miedziane z agregatu do pomieszczenia gospodarczego), to nie zmienię, bo mi się to absolutnie nie opłaci.

O rozwiązaniu z gazem najlepiej porozmawiaj z inż. Wojciechem N. z Legalett w Gdańsku. Zajrzyj na strony www Legalett.

Polecam szukać info nie tylko u inwestora, ale najpierw u producenta.

 

Boruta1

Nie wiem jak teraz cenowo, ale kiedy 4 lata temu planowałem budowę, to pompa cieplna była inwestycja która zwracała się najwcześniej po 15 latach. Była bardzo droga. Stwierdziliśmy, że nie wiadomo, co będzie za 15 lat, więc nie stać nas na takie szaleństwo. Dziś cieszymy się ze słusznej decyzji, bo Legalett z kominkiem przy kosztach średnio za miesiąc ogrzewania w zimie 260 - 280 zł w zupełnosci nas satysfakcjonuje :D .

Pomyśl więc czy warto...

 

Pozdrawiam, powodzenia

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dzięki za link do ciekawego dziennika budowy. Dzięki szczegółowym opisom i zdjęciom sporo można się dowiedzieć.

Poznałem Pana Piotra przed kilku laty, gdy pracował w firmie p. Jacka T. W tamtych czasach głośno było tu na forum i na innych stronach internetowych o fuszerkach - licznych błędach wykonawczych, nieterminowości i niesolidności tamtej firmy. Pan Jacek ślicznie mówił i zachęcał, a p. Piotr był praktykiem, który tłumaczył klientom czemu to nie jest tak pięknie jak opowiada p. Jacek.

Potem Panowie się rozstali i do siebie się raczej nie przyznawali.

Teraz mówią niektórzy, że ta nowa firma jest lepsza, ale równie droga i czasem zbyt oszczędzająca na materiałach. Mam nadzieję, że te pokazane na zdjęciu w Twojej Kronice 2 cm brakujące do 20 cm płyty nie jest tego przykładem.

Proponuję dokadnie sprawdzać każdy etap budowy z dobrym i dociekliwym kierownikiem budowy.

 

Co do dużej liczby ilości pospółki, jest już to regułą i za to akurat warto zapłacić więcej niż w planach, aby dom stał trochę wyżej (u nas było planowane 50 m3, a w efekcie końcowym było 125 m3).

 

Czy te 20 cm styropianu to teraz standard? Bo u mnie było kładzione na tzw. przekładkę 16 cm (2 x 8 cm).

 

Życzę powodzenia w dalszych pracach i nadal tak ciekawej kroniki budowy.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 cm mniej płyty fundamentowej mamy tylko na małej powierzchni i już wiem, że będzie to poprawione. To akurat łatwo zmierzyć i sam mogę wyłapać takie "drobiazgi".

 

Bardziej obawiam się rzeczy na których się nie znam a niestety nie mamy inspektora nadzoru. Czy znasz (czy znacie) może kogoś znającego Legalett, kto mógłby od już zająć się nadzorem budowy w okolicach Legionowa?

 

16 cm styropianu na ściany Praefa to nadal standard. My poprosiliśmy o 20 cm a dodatkowo pan Piotr z Keramzyt-Projekt zaproponował jako ocieplenie stropu 30 cm wełny (zamiast standardowych 20 cm) i 20 cm styropianu pod Legalett (zamiast standardowych 16 cm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...