Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czesc Arek. Jestem duzym sympatykiem legalettu, a ostatnio wlasnie wersji z wymiennikiem ciepla. Czy mozesz cos napisac o kosztach utrzymania - jaka wielkosc domu, jakie koszty. Jesli mozesz napisz tez skad jestes. Z gory dziekuje za odp. Adam.

 

Czesc Adam

 

Mieszkam w okolicach Wawy. Domek niewielki ale i nie najmniejszy. Powierzchnia netto 157 + garaż. Generalnie dół ok. 100m2 i użytkowe poddasze ok. 60m2.

Dół ogrzewany legalettem, góra klasycznie grzejnikami. Piec dwufunkcyjny.

Okna są plastikowe, bardzo dobre profile 5 komorowe. Ściany praefoskie 27cm + 12cm styropian. Ogólnie dobrze docieplony i bez mostków.

Mieszkam dopiero rok ale jestem zadowolony.

Koszty wyglądają tak.

Gaz za 2 m-ce (listopad, grudzień) = 927zł (przy temp. wew. ok. 22st)

Prąd (kuchenka elektryczna) za ost. 6 m-cy = ok. 800 zł.

 

Poza sezonem grzewczym gaz wychodzi 200zł/m-c i to jest sama CWU.

Mając to na uwadze ogrzewanie domu zimą (pseudo-zimą) wychodzi ok 300zł/m-c. To chyba niezły wynik.

 

Sam jestem ciekawy jak wychodzi innym.

A co do zalet i wad legalettu to może następnym razem bo teraz mi się czas kończy ;)

 

W razie pytań - pisz, pytaj, jak najwięcej.

 

Pozdrawiam

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

... hmmm to niefajnie :(

 

Powiedz, czy robiłeś kalkulację porównawczą legalett a fundament tradycyjny+wszystkie rozprowadzenia które są w legalecie, minus wylewki itp?

 

tradycyjny fundament (sam, bez żadnych dodatków typu np. wylewka) firma, którą brałem pod uwagę wyliczyła mi na 45.ooo, czyli nieco mniej, niż połowę legalett'u. i tak nie zmieniłem decyzji. ale z tego, co tu czytałem, można zwykłą podwalinę zrobić taniej i wtedy być może gra zaczyna być warta świeczki. ale ja i tak stawiałbym na legalett'cie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Arek. Jestem duzym sympatykiem legalettu, a ostatnio wlasnie wersji z wymiennikiem ciepla. Czy mozesz cos napisac o kosztach utrzymania - jaka wielkosc domu, jakie koszty. Jesli mozesz napisz tez skad jestes. Z gory dziekuje za odp. Adam.

 

Czesc Adam

 

Mieszkam w okolicach Wawy. Domek niewielki ale i nie najmniejszy. Powierzchnia netto 157 + garaż. Generalnie dół ok. 100m2 i użytkowe poddasze ok. 60m2.

Dół ogrzewany legalettem, góra klasycznie grzejnikami. Piec dwufunkcyjny.

Okna są plastikowe, bardzo dobre profile 5 komorowe. Ściany praefoskie 27cm + 12cm styropian. Ogólnie dobrze docieplony i bez mostków.

Mieszkam dopiero rok ale jestem zadowolony.

Koszty wyglądają tak.

Gaz za 2 m-ce (listopad, grudzień) = 927zł (przy temp. wew. ok. 22st)

Prąd (kuchenka elektryczna) za ost. 6 m-cy = ok. 800 zł.

 

Poza sezonem grzewczym gaz wychodzi 200zł/m-c i to jest sama CWU.

Mając to na uwadze ogrzewanie domu zimą (pseudo-zimą) wychodzi ok 300zł/m-c. To chyba niezły wynik.

 

Sam jestem ciekawy jak wychodzi innym.

A co do zalet i wad legalettu to może następnym razem bo teraz mi się czas kończy ;)

 

W razie pytań - pisz, pytaj, jak najwięcej.

 

Pozdrawiam

 

Arek

 

 

Czy mógłbyś podać odczucia co do bezwładności Legaletu.

Czy jest różnica w utrzymaniu stałej temperatyry między parterem a poddaszem?

Czy dogrzewasz kominkiem?

Jakie rozwiązania stosowałeś do rozdzielania L. od grzejników czy czasem piec ci nie "wariuje"?, pytam bo twe opłaty za ogrzewanie wydają mi się spore jak na ten system.

Pewnie masz odzielnie sterowniki na parterze i poddaszu napisz proszę jak masz je ustawione.

L. w zasadzie powinien być grzany nocą by oddawał temp w dzień -bezwładność tego systemu. Grzejniki - tu sterownik załatwia sprawę...

ale na noc zazwyczaj ustawiamy temp niższą i teoretycznie kocioł załącza się mniej - w dzień wyższą i kocioł pracyje częściej no i +C.W.U.

Przaktycznie kocioł pracyje cały czas dlatego ja chyba zdecyduję się na ogrzewanie L. ale elektryczne + kocioł -poddasze+C.W.U

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Z uwagi na fakt, że mieszkam tu od niedawna nie mam jeszcze sterowników tylko te termostaty legaletowe do każdej strefy. Ustawione są na 22 stopnie. Jak się zrobi nagle zimniej to zanim legalett się dogrzeje jest chłodniej. Trwa to około 12h. Temperatura jest wtedy około 20-21st. Ale tak jest tylko bardzo rano, bo potem temperatura szybko rośnie w ciągu dnia.

 

Jak się nagle ociepli, to w domu jest 22,5-22,7 st. i wtedy zazwyczaj przykręcam legalett na termostatach. I wiem że jest to niekorzystnie ale na razie musi mi wystarczyć. Mam górę wydatków i sterownik kupię na przyszłą zimę. Fakt - jest bardzo potrzebny.

 

Co do góry to mam głowice termostatyczne na grzejnikach i utrzymuję tam stałą temperaturę 20 st. Piec chwilami odpala się często i mam wrażenie jak to ująłeś - wariuje. Ale mam też cyrkulację cwu i w określonych porach piec częściej ją podgrzewa.

 

Kominek odpalam tylko okazyjnie. Ale jak już rozpalę, to piec faktycznie ma wolne. Siedzi cicho. Ale żeby tak non stop w nim palić to dziękuję.

 

Ja bym nie pchał się w prąd o ile masz gaz. A jak gazu nie ma to podobno legalett można tak ustawić żeby nagrzewnice działały tylko nocą na drugiej taryfie.

 

Pozdrawiam

Arek

 

Czesc Arek. Jestem duzym sympatykiem legalettu, a ostatnio wlasnie wersji z wymiennikiem ciepla. Czy mozesz cos napisac o kosztach utrzymania - jaka wielkosc domu, jakie koszty. Jesli mozesz napisz tez skad jestes. Z gory dziekuje za odp. Adam.

 

Czesc Adam

 

Mieszkam w okolicach Wawy. Domek niewielki ale i nie najmniejszy. Powierzchnia netto 157 + garaż. Generalnie dół ok. 100m2 i użytkowe poddasze ok. 60m2.

Dół ogrzewany legalettem, góra klasycznie grzejnikami. Piec dwufunkcyjny.

Okna są plastikowe, bardzo dobre profile 5 komorowe. Ściany praefoskie 27cm + 12cm styropian. Ogólnie dobrze docieplony i bez mostków.

Mieszkam dopiero rok ale jestem zadowolony.

Koszty wyglądają tak.

Gaz za 2 m-ce (listopad, grudzień) = 927zł (przy temp. wew. ok. 22st)

Prąd (kuchenka elektryczna) za ost. 6 m-cy = ok. 800 zł.

 

Poza sezonem grzewczym gaz wychodzi 200zł/m-c i to jest sama CWU.

Mając to na uwadze ogrzewanie domu zimą (pseudo-zimą) wychodzi ok 300zł/m-c. To chyba niezły wynik.

 

Sam jestem ciekawy jak wychodzi innym.

A co do zalet i wad legalettu to może następnym razem bo teraz mi się czas kończy ;)

 

W razie pytań - pisz, pytaj, jak najwięcej.

 

Pozdrawiam

 

Arek

 

 

Czy mógłbyś podać odczucia co do bezwładności Legaletu.

Czy jest różnica w utrzymaniu stałej temperatyry między parterem a poddaszem?

Czy dogrzewasz kominkiem?

Jakie rozwiązania stosowałeś do rozdzielania L. od grzejników czy czasem piec ci nie "wariuje"?, pytam bo twe opłaty za ogrzewanie wydają mi się spore jak na ten system.

Pewnie masz odzielnie sterowniki na parterze i poddaszu napisz proszę jak masz je ustawione.

L. w zasadzie powinien być grzany nocą by oddawał temp w dzień -bezwładność tego systemu. Grzejniki - tu sterownik załatwia sprawę...

ale na noc zazwyczaj ustawiamy temp niższą i teoretycznie kocioł załącza się mniej - w dzień wyższą i kocioł pracyje częściej no i +C.W.U.

Przaktycznie kocioł pracyje cały czas dlatego ja chyba zdecyduję się na ogrzewanie L. ale elektryczne + kocioł -poddasze+C.W.U

Pozdrawiam

:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Najlepiej pytać o to u źródła czyli w Legalett. Zapytałem dziś i odpowiedź jest następująca.

 

Każdorazowo płyta jest liczona pod konkretne obciążenia. I takie kominy, czy słupy są przewidziane w obliczeniach.

Gorzej jest jeśli płyta jest liczona pod szkielet drewniany, a inwestor zmienia technologię na silkę np24 i nas o tym nie informuje. Każdorazowo należy zgłaszać do nas wszelkie zmiany nie wynikające z projektu.

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Browar odstaw na chwile browar i poczytaj ten watek od początku, bo już kolejny raz nie mam czasu pisać tego samego.

A tak poważniej to od 4 lat używam Legalett korzystając agregatów elektrycznych i bardzo sobie chwalę - bez obsługowe i niedrogie w użyciu.

Następny zestaw pytań proszę.

Powodzenia

 

PS Tych, którzy piszą, że nie ma dobrego rozwiązania na ogrzewanie poddasza przy Legalett w fundamencie odsyła wprost do Legalett Polska w Gdańsku, by głupot tu nie pisali. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Browar odstaw na chwile browar i poczytaj ten watek od początku, bo już kolejny raz nie mam czasu pisać tego samego.

A tak poważniej to od 4 lat używam Legalett korzystając agregatów elektrycznych i bardzo sobie chwalę - bez obsługowe i niedrogie w użyciu.

Następny zestaw pytań proszę"

 

 

Nie wiem dlaczego wszyscy każa mi zaraz odstawić Browar... :/

 

Piotr, czy ty chcesz mnie wykończyć? Przeczytałem cały wątek od początku, oczy mnie bolą a różnic pomiędzy systemem Spiro100 i PP50 nie znalazłem! no może poza tym że w PP50 powinny być mniejsze "szumy" bo rury są cieńsze... I co ? - to jedyna różnica? Jak patrzę na zdjęcia obu tych systemów to przy spiro rura gruba ale za to nie tak "gęsto" ułożona jak w PP50 - czy to nierobi różnicy przy nagrzewaniu się płyty? Nie pytam czy masz wymienniki elektryczne (ja będę miał wodne z podł. dopieca co) tylkoo te rury...

 

please napisz jak wiesz, albo chociaż rzuć mi tu stronę na której to pisałeś bo oczopląsu dostanę ..

 

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień ksywę i nie będziesz miał propozycji.

Mam SPIRO 100. Jak działa czytałeś.

50 mają wg mnie jeszcze jedną zaletę. Są gęsciej uozone i szybciej nagrzewają fundament. Po resztę info zadzwoń do p. Wojtka z Legalett.

Pozdrawiam, powodzenia

 

Dzisiaj z nim rozmawiałem i podobno przy spiro ciepło w pomieszczeniu jest szybciej odczuwalne gdyż rury są płyciej zagłębione w betonie niż pp50. Ponaddto szumy w samych rurach pp50 są może i mniejsze ale za to w skrzynce z agregatem, jak to Pan Wojtek powiedział "powietrze się bardziej kotłuje" przez co przy skrzynkach jest znacznie głośniej niż w systemie Spiro.

 

tak że coś za coś.... chyba jednak zrobie spiro

 

W każdym razie Piotr dzięki za pomoc

 

A ksywkę jaką mam taką mam i jej nie zmienię - wasze zdrowie ! :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

proszę o wyjaśnienie:

Chcę założyć legalett zasilany przez energię elektryczną.

Dla zabezpieczenia się na przyszłość (i z przebiegłości mojej :wink: ) bo koszt pompy ciepła pewnie z czasem (za jakieś 3-5 lat) znacznie spadnie chcę wszystko tak wyprowadzić, zeby za jakiś czas była możliwość przepięcia legatettu z prądu na pompę ciepła. Czy to jest możliwe???? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do użytkowników agregatów elektrycznych jakie macie zaprojektówane bezpieczniki gówne i jaką moc przyłacza elektrycznego.

Ja mam wstępnie wycenione 2 agregaty po 5 KW przy powierzchni użytkowej 136m (parterówka). Zakładzie Energetycznym powiedzieli mi, że musi być główny bezpiecznik 40Am i przyłacze minimum 22KW.

Proszę też o kontakt do osób użytkujących Legalett elektryczny mam kilka pytań i będę wdzięczny za pomoc w podjęciu decyzji czy wchodzić w ten temat czy raczej kombinować coś innego.

Dodam, że na działce nie ma gazu i nie bedzie... A butli też nie chcę widzieć z gazem płynnym w ogródku. Sam jestem specjalisą od hydrauliki i nowoczesnych systemów instalacji grzewczych, kanalizacyjnych i solarnych. Jednak wszytskie inne pozostałe potrzebują ciągłej obsługi lub kaszty są jeszcze wyższe od Legalettu. :-?

Czekam na informacje i pytania. Pozdrawiam

 

Mariusz D. [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...