Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pomijając wszystkie osobiste wycieczki, mam kilka pytań do użytkowników płyty z Legaletu:

 

1. Na stronach internetowych Legaletu piszą "... powstała płyta fundamentowa idealnie zabezpieczona przed PLEŚNIĄ, WILGOCIĄ I RADEM POCHODZENIA GRUNTOWEGO..."

 

Tzn. jak zabezpieczona ?

 

Może ktoś z Państwa widział jak zabezpieczali ? Jaki materiał chroni przed radem ?. Słyszałem że czarna folia. Jakie są skutki długotrwałego działania radu ? - Rak ?

 

2. Co z roszerzalnością cieplną płyty fundamentowej ?

 

Z moich wyliczeń wynika:

OBLICZENIE WYDŁUŻENIA ELEMENTU DYLATOWANEGO

 

Δl = α • Δt • l

Δl - wydłużenie elementu [mm]

α - współczynnik rozszerzalności liniowej [10-6 / OK] - 11

Δt – zmiana temperatury podłoża [K] od 5 do 35 st. C

l – długość elementu [m] - 10 x 15 m

 

Przykładowe wartości współczynnika α:

Aluminium – 23,5

Beton – 11,0

Szkło – 8,0

Beton komórkowy – 8,0

Stal – 11,0

Cegła – 5,0

 

Δl = α • Δt • l

Δl - wydłużenie elementu [mm] wynosi od 3,3 do 4,95 mm

 

Niby mało ale chałupa to nie prezerwatywa i sie nie rozciągnie, tylko popęka i się przesunie.

Pytanie czy i kiedy należy spodziewać się spękań na ścianie i ewentualnie w których miejscach ?

 

3. To jak to jest z tą gwarancją ? Na 25 lat ?

A potem co ? wychodzą spękania ?

Jeżeli ciągle mamy ciepłą płytę gdzie jest małą różnica temp.to chyba nic nie może się stać ( patrz wzór z pkt. 2 ) W Szwecji grzeją chyba non stop ale u nas ?

Toż my mamy częste zmiany temp. i płyta będzie narażona również na częste zmiany, które będą powodowały ciągłe "kurczenie" i " rozciąganie się" chałupy.

 

To wszystko ciągle pracuje a podobno kropla drąży skały.

 

Pozdrawiam i przekonajcie niedowiarka.

 

 

 

 

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z moich wyliczeń wynika:

OBLICZENIE WYDŁUŻENIA ELEMENTU DYLATOWANEGO

 

Δl = α • Δt • l

Δl - wydłużenie elementu [mm]

α - współczynnik rozszerzalności liniowej [10-6 / OK] - 11

Δt – zmiana temperatury podłoża [K] od 5 do 35 st. C

l – długość elementu [m] - 10 x 15 m

 

Przykładowe wartości współczynnika α:

Aluminium – 23,5

Beton – 11,0

Szkło – 8,0

Beton komórkowy – 8,0

Stal – 11,0

Cegła – 5,0

 

Δl = α • Δt • l

Δl - wydłużenie elementu [mm] wynosi od 3,3 do 4,95 mm

 

Niby mało ale chałupa to nie prezerwatywa i sie nie rozciągnie, tylko popęka i się przesunie.

Pytanie czy i kiedy należy spodziewać się spękań na ścianie i ewentualnie w których miejscach ?

Spękania mogą powstać, jeżeli będzie wystepowała znaczna róznica rozszerzalności cieplnej płyty fundamentowej (podłoza) i sciany na niej stojacej.

Jednak jeżli ściana stoi na płycie to się od niej nagrzewa. W takim wypadku mozna się spodziewać różnej rozszerzalności ściany i płyty spowodowanych róznymi współczynnikami rozszerzalności (np. beton 11, cegła 5). Drugi czynnik to zakres temperatur. Maksymalna temperatura płyty fundamentowej nie powinna przekraczać 30 st. C. Minimalna w normalnie eksploatowanym domi nie spadnie poniżej 5 st. C. Czyli Δt=25K. Δα = (11-5)x10-6 = m/K.

Stąd też róznica rozszerzalności 25*6*15*10-6=2,25mm. Mogłoby to być niebezpieczne, gdyby taka róznica długości skumulowała się w jednym miejscu. Jednak w praktyce rozkład się ona na 15m i dotyczy bardzo dużych wahań temperatur. W praktyce wielkości te są kilkukrotnie niższe, nie powinny więc stanowić problemu w eksploatacji prawidłowo wykonanego muru.

Dużo większe różnice temperatur występują np. w warstwie elewacyjnej ściany trójwarstwowej i rzadko są one do opanowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za rzetelną odpowiedź.

Ale to dalej nie zmienia faktu że to wszystko pracuje. Być może te wartości nie są aż takie duże. Nie wiem.

Piszesz że temperatura niepowinna przekraczać 30 st.

Ostatnio miałem awarię podgrzewacza wody. Jak wróciliśmy do domu ( przed wyjściem umyłem ręce- czyli się włączył) to łazienka była zalana.

Podgrzewacz nie wyłączył się tylko "chodził" cały czas.

Efekt - rury kitek nagrzały się tak mocno, że puściło na łączeniu i sobie pokapało troszeczkę.

 

Cóż, to tylko urządzenia.

 

A co z pierwszym pytaniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki materiał chroni przed radem ?. Słyszałem że czarna folia. Jakie są skutki długotrwałego działania radu ? - Rak ?

Piszą tak rzeczywiście, chociażby TUTAJ .

Jednak jest to skrót myślowy. Chodzi o produkty rozpadu radu i uranu, głównie radon. Więcej na ten temat w wątku :

http://forum.muratordom.pl/post2502559.htm#2502559

 

Płyta żelbetowa poprawnie wykonana jest wystarczającą barierą dla przenikania radonu, o ile na danym terenie on występuje :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem osobiście zainteresowany budowa domu w tej technologi , poszukuję kontaktu z właścicielami takich domów z okolic Grodziska Mazowieckiego . Interesują mnie doświadczenia z czasu budowy i obecnej eksploatacji . Mogę pomóc w ogrzewaniu takiego systemy odpowiednimi wkładami piecowo-kominkowymi . Darek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Jeszce jedno mi się przypomniało.

Skoro ta rozszerzalnośc nie ma tak istotnego wpływu to po co fachmani jak kładą ogrzewanie wodne podłogowe to robią dylatację ze styropianu między płytą a ścianą (2 cm) ?

 

Te 2 cm styropianu robią za izolator i dylatację :lol: Legalett z tego co tutaj i na stronach producenta wyczytałem pracuje w niższych od typowej podłogówki temperaturach a więc i mniejsza jest rozszeżalność. Zresztą nic chyba się nie stanie jak ściana się trochę wyobli :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś wcześniej pytał o zabezpieczenie styropianu pod płytą przed gryzoniami, odpowiedź była przecząca. Mam wątpliwość czy nie jest ryzykowne pozostawienie tak delikatnego materiału w ziemi bez choćby foliowej barierki ochronnej? A może ta folia, zagęszczony piach i beton, nawzajem by się wykluczały?

Pytam bo ziemia na mojej działce tak jakby permamentnie się ruszała. Turkuć podjadek, polne myszki i inne wielgachne chrząszcze przeróżne.

W telewizorze kiedyś pokazali jak dzięcioły próbowały wydłubać sobie w styropianowej elewacji gniazda, a że styropianu było mało, nie mogąc przebić się przez beton narobiły wiele dziur. Elewację można naprawić z rusztowania ale jak naprawić ubytki styropianu pod płytą? Da się ją jakoś podlewarować z całym domem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam,

czy do pozwolenia na budowe nalezy w projekcie zmienic zaprojektowany fundament na projekt legalettu, czy mozna to zrobic juz w trakcie budowy przez kierownika budowy??

pozdraiwam i z gory dziekuje za pomoc,

Mozna to zrobić na etapie adaptacji projektu do warunków miejscowych, i tak jest najprościej.

Jeżeli zmianę sposobu fundamentowania następuje już po uzyskaniu pozwolenia na budowę to należy tę zmianę potraktować jak zmianę nieistotną w rozumieniu prawa budowlanego.

Należy z nią postąpić tak jak z każdą zmianą nieistotną. Należy na projekcie budowlanym nanieść zmiany. Zmiany te powinien zatwierdzić projektant, który dokonywał adaptacji projektu do pozwolenia na budowę. Zmiany należy odnotować w dzienniku budowy.

Zmiany te należy też wykazać w zawiadomieniu o zakończeniu budowy.

Oczywiście może być też sporządzony projekt zamienny fundamentu i adnotacja o zmianie sposobu fundamentowania na projekcie budowlanym.

 

Powyższe wynika z zapisów w ustawie Prawo budowlane :

"Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:

... charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji"

 

Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia oraz jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie starostwo potraktowało zmianę fundamentów tradycyjnych na płytowe jako istotną , "bo dotyczy elementu konstrukcyjnego budynku". :evil:
A kiedy budowałeś ?

Wg aktualnie obowiązującej ustawy (art. 36a ust. 5):

Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:

1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,

2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,

3) (uchylony),

4) (uchylony),

5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,

6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,

7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję.

czyli chyba wszystko jest już jasne.

Wypada tylko życzyć, aby budowa sprawiała jak najwięcej radości, a jak najmniej kłopotów - co niniejszym czynię. :)

Pozdrawiam serdecznie życząc dobrego dnia i pogodnego końca tygodnia

(tzw. weekendu)

 

Piotr

---------------------------------------------------------------------------------------

Dziś piątek - ulubiony dzień tygodnia. :-)

I love it very much!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dołączyłem do grona posiadaczy płyty legalett. Co prawda płyta (193m2) nie jest jeszcze kompletna. Brakuje zalania betonu i zatarcia. Niestety pogoda w okolicach Lublina nie sprzyjała w ubiegłym tygodniu i zmuszony jestem czekać do soboty na zalanie i dokończenie płyty. Wrażenia z dotychczas prowadzonych prac są bardzo pozytywne. Od samego poczatku obecny byłem przy pracach i sprawdzałem dokładność wykonania kazdego etapu. Może byłem czasami nadgorliwy w zadawaniu pytań ale uważam, że kto pyta nie błądzi. Pozatym dużo naczytałem sie na tym forum i rozmaowa z wykonawcą była bardzo rzeczowa i konkretna. Ekipa na czele z panem Januszem jest naprawde godna polecenia. Każdy wie co ma robić i robi to dobrze. Sam zajmuję się wykończeniami wnetrz i wykonastwem instalacji grzewczo-sanitarnych i wiem ze są fachowcy którzy olewają inwestora i robią byle jak i byle szybciej jeśli widzą że klient jest niezorientowany. U mnie przy budowie płyty nie było takiego problemu mimo, że jestem wymagający co do jakości prac. Pan Janusz zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie i bardzo go cenie za jego doświadcznenie i dokładność w czasie prowadzonych prac. Cała ekipa spisała się na medal, pracowali dokładnie, sprawnie i szybko mimo momentami padającego deszczu...

Po długim wstępie teraz pytanie. Z racji nie zalania płyty zastanawiam się nad zrobieniem schodów wejsciowych i tarasu z pozostałego betonu jeśli takowy bedzie. Proszę o podpowiedź w jaki sposób zrobić szalunek pod schody i taras i jak go połaczyć z płytą? Mam obawy że oba elementy bedą odzielenie pracować i powstaną z czasem duże pękniecia lub szczeliny. Może zaglada ktos na forum z osób które mają juz sezonowaną płyte i opisze jak sie zachowuje się połaczenie płyty z tarasem.

 

Pozdrawiam i dziekuje z góry za odpowiedź... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...