Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Piotrze, może powiesz dlaczego Legalett nie robi wersji z kablami grzewczymi?

Nie powiem... bo nie wiem. :)

Sam piszesz, że dzwonisz do Legalett. Ja jak czegoś nie wiem to odsyłam do źródła czyli Legalett. Zadzwoń i zapytaj - może okaże się, że robią - czasem. :o

Zadajesz ciekawe pytania. Mam wrażenie, że sam znasz na nie odpowiedź, a mnie podpuszczasz. :roll: Być może nie robią, bo nie mają potrzeby specjalizować się w innym rozwiązaniu. I przyznasz, że mają do tego prawo. Może brak im pracowników, by zająć się wodnym czy kablowym Legalettem, a szkolenie takich fachowców wymaga czasu i pieniędzy.

 

Piotrze może dzwonisz do innej firmy?

Dzwoniłem do tej samej firmy tylko rozmawiałem z inną osobą. Czyżby były przekłamania na linii Pani K. asystent - Pan W. naczelny inżynier i dyrektor?

 

I to jet chore, że jeżeli mamy monopolistę to ceny mamy z kosmosu.

Czemu z kosmosu? Jeśli przeczytałeś cały ten wątek, to kilka osób pisało tu konkretnie o kalkulacji Legalett w porównaniu z tradycyjnym wykonaniem fundamentu (kanalizacji, wyrównania terenu, wylewek, instalacji ogrzewania, zakupu pieca... czasu jaki na to trzeba przeznaczyć). Za każdym razem wniosek był taki sam - koszty są podobne lub trochę wyższe, a czas wykonania przy "tradycji" znacznie dłuższy i do tego zrobione przez ekipę z doświadczeniem oraz dającą gwarancję.

Legalett to nie sama płyta fundamentowa.

Wybór sytemu należy do inwestora. :D Ja wybrałem Legalett+Praefa i do domu wprowadziłem się po 3 miesiącach od wbicia pierwszych słupków przez geodetę (nie chciałem popełniać błędów moich Rodziców, którzy budowali dom kilka lat za Gierka :) ).

 

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość sjach

 

Napisz jeszcze ile m2 parteru ma ten dom... bo jak poczytasz kilka postów dalej to L może Ci zrobić płytę bez ogrzewania za ok 250zł/m2 więc za te 16tyś masz niezły domek z ok 66m2 parteru. A do kosztów budowy twojego brata musisz doliczyć ile czasu na to poświęca, raz na szukanie tanich materiałów, dwa na samą pracę na budowie, trzy nie wszystko da się zrobić samemu... wiem coś o tym bo sam stawiałem ściany w moim domu postawionym na L ;) po kolejne to w czasie kiedy pracuje na swojej to nie zarabia w swojej pracy, a po jeszcze kolejne to L robią 3-4 dni, i budowa idzie dalej, a tu wszystko trwa jeszcze dłużej niż przy budowie budowanej prze ekipe, to też kolejny koszt, na budowę trzeba dojeżdżać (chyba że ma za rogiem), potem jej pilnować w miarę pojawiania się większej ilości materiałów, itd... poza tym jak ktoś mieszka na wynajmowanym to każdy kolejny miesiąc dłuższej budowy to dłuższe płacenie kasy komuś, to też trzeba brać pod uwagę!!!

 

ja generalnie jestem zwolennikiem możliwie szybkiego budowania, ma to wiele zalet.

 

Ech większość ludzi myśli że wszyscy muszą żyć tak jak oni. Są tacy którzy nie chodzą codziennie na 7 i wracają o 17.00. Są tacy co nie biorą kredytu i budują na chura, nieliczą się z cenami, nie mają czasu na objeżdżanie , dzwonienie, i wogóle uważają że takie tam kila tyś to pierdoły bo i tak płaci bank. Są tacy którzy mają czas i gdzie mieszkać, bo oni wiedzą że jak jest pęd owczy to nie należy do niego wpadać tylko przeczekać. Co do czasu spędzonego na budowie to jw. nie liczę go bo to dla mnie czysta przyjemność a że kilka miesięcy się przedłuzy, no cóż... :) Teraz wybierać można ekipy budowlane według koloru włosów czy zmarszczek. Pseudodżentelmeni pracują dokładnie i szybko za połowę stawki :)

Także proszę brać pod uwagę że są tacy którzy nie robią czegoś tylko dlatego bo robią to inni. Ja za to jestem zwolennikiem używania głowy.

Jak już pisałem obserwuję co dzieje się u brata jak okaże się że to prawda co wyliczyliśmy to czemu nie :)

 

250zł za metr oczywiście że L może zrobić ale to jest napewno cena netto no i podsypkę swoją trzeba mieć: ) a dom nieduży ok 100m2

 

Narazie czekam i obserwuję. Swoją drogą naprawdę chciałbym fundament Legalettu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sjach

Nie wiem jakiej firmy masz kolektory i kto je montował ale różnice w wydajności tych urządzeń sięgają nawet 30% !!!

 

Także podłogówka + pożądne kolektory to powinien być strzał w 10-kę .

Najlepsze kolektory słoneczne nie pomogą, gdy ... słońca jak na lekarstwo.

Przez te trzy miesiące, o których wspominałem dzień jest bardzo krótki. Słońce wznosi się tylko nisko nad horyzontem, a w dodatku większość dni jest pochmurnych. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę planując wykorzystanie kolektorów słonecznych do wspomagania instalacji c.o.

 

Oczywiście że trzeba. Są jednak takie zimy jak obecna (ciepła) i słońca jest pod dostatkiem przynajmniej do południa. Oczywiście ja piszę o Wrocławiu w innych rejonach polski zachmurzenie może być większe. Są jednak kolektory które wychwytują nawet rosproszone widmo (podobno) takie właśnie instaluję i będę testował przez najbliższe kilka miesięcy. Zobaczymy czy producent nie mija się z prawdą :) Nie mniej jednak uzytkownicy opowiadają same dobre rzeczy o tych produktach, zobaczymy. Można także małą turbinę wiatrową zamontować czy baterie fotowoltaniczne teraz to koszt ok 1400zł za baterię 100W dwie takie i akumulator mogą wspomagać grzanie lub zapewnić odbiór prądu dla oświetlenia czy urządzeń w domu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... czy baterie fotowoltaniczne teraz to koszt ok 1400zł za baterię 100W dwie takie i akumulator mogą wspomagać grzanie lub zapewnić odbiór prądu dla oświetlenia czy urządzeń w domu. Pozdrawiam

 

Stary , czy ty aby nie przesadzasz ? Dwoma bateriami po 100 wat chcesz wspomagać grzanie lub oświetlenie domu ?! Że o zasilaniu urządzeń nie wspomnę... :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro dyskutujemy o + i - L to podyskutujmy, choć zawsze jest to decyzja każdego budującego, i nikomu nic do tego ;)

 

 

250zł za metr oczywiście że L może zrobić ale to jest napewno cena netto no i podsypkę swoją trzeba mieć: ) a dom nieduży ok 100m2

 

Narazie czekam i obserwuję. Swoją drogą naprawdę chciałbym fundament Legalettu .

 

te 100m2 to pow zabudowy jak rozumiem?

 

każdy ma swoją matematykę... te 450 i 250zł/m2 to jest cena brutto, tak musisz mieć swoją podsypkę, powiem więcej nawet koparkę musisz mieć swoją :(

 

wiesz ja to policzyłem bardzo dokładnie, ale spłycając temat, to wychodzi, tak skoro zrobienie samemu stanu zero + późniejsze wylewki, itd, miałoby mnie kosztować 16k, strawił bym na to pewnie ze 2-3 miesiące (średnia pensja netto będzie ok 3k), do tego trzeba gdzieś mieszkać (kolejne 1k/m-c), doliczmy jakieś dojazdy i załatwiania 0,5k/m-c (zakładam że masz gaz)

 

a L zrobią mi za 30k już tak na okrągło, bez ogrzewania :)

 

samodzieło: 16k + 2*3k + 2*1k + 2*0,5k = 25k

 

legalet: 30k

 

zysk 5k niby bardzo dużo, przyznam, tylko po samodziele nie masz już siły na dalsze etapy budowy, a po L i owszem :D jest jeszcze kilka dodatkowych aspektów, które czasem mogą mieć znaczenie, trudny grunt, podniesienie budynku, przy płycie to tylko kilka wywrotek piachu więcej, a przy tradycji oprócz piachu, kolejne palety bloczków i roboty.

 

Cóż są tacy co samochody budują samodzielnie latami, a inni idą do sklepu i kupują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jednak kolektory które wychwytują nawet rosproszone widmo (podobno) takie właśnie instaluję i będę testował przez najbliższe kilka miesięcy. Zobaczymy czy producent nie mija się z prawdą :) Nie mniej jednak uzytkownicy opowiadają same dobre rzeczy o tych produktach, zobaczymy. Można także małą turbinę wiatrową zamontować czy baterie fotowoltaniczne teraz to koszt ok 1400zł za baterię 100W dwie takie i akumulator mogą wspomagać grzanie lub zapewnić odbiór prądu dla oświetlenia czy urządzeń w domu. Pozdrawiam

W reklamach wygląda to pięknie. Nie muszą to być kolektory próżniowe. Płaskie też to potrafią, może tylko trochę gorzej.

Kilka lat temu też byłem takim opymistą jak Ty. Mam jednak mozliwość obserwowania na codzień pracy kolektorów słonecznych i wiem ile godzin pracują one latem, a ile w miesiącach jesienno - zimowych. Przykład z ubiegłego tygodnia : poranek był słoneczny, jednak kolektory słoneczne zaczęły pracować dopiero ok. godz. 11:00 (nagrzały się do temperatury ok. 55 st. C) sterownik włączył pompkę obiegową na 3 minuty, kolektory wypełniły się chłodniejszym glikolem rurociągów i temperatura już nie wzrosła ponad 55 st. C). Popołudnie było już pochmurne. Czyli praktycznie tego dnia kolektory nie pracowały. Ilość ciepła z promieniowania rozproszonego jest o rząd wielkości mniejsza niż z promieniowania bezpośrednioego.

 

Zainstaluj kolektory, używaj je min. rok i wtedy podyskutujemy ;).

Ja instalację solarną, o której wyżej napisałem obserwuję juz od 7 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lakusz napisał:

Piorze czy nie masz problemów ze ścianami Praefy, czy nie pekają ci w nadprożach, itp ? Czy domek masz z poddaszem użyt? jakie masz największe okno ?

wingerman napisał:

A ja myslalem ze to temat dotyczacy Legalettu.

 

Słusznie - masz rację Wingerman. Dlatego w temacie Praefa zapraszam do wątku:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2791699#2791699

Pozdrawiam serdecznie

 

PS O moim D04 wspominałem już tu chyba kilka razy, więc Lakusz wystarczy przejrzeć wątek w całości lub napisać do mnie na priw . :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sjach
baterie fotowoltaniczne teraz to koszt ok 1400zł za baterię 100W dwie takie i akumulator mogą wspomagać grzanie lub zapewnić odbiór prądu dla oświetlenia czy urządzeń w domu. Pozdrawiam

W reklamach wygląda to pięknie. Nie muszą to być kolektory próżniowe. Płaskie też to potrafią, może tylko trochę gorzej.

Kilka lat temu też byłem takim opymistą jak Ty. Mam jednak mozliwość obserwowania na codzień pracy kolektorów słonecznych i wiem ile godzin pracują one latem, a ile w miesiącach jesienno - zimowych. Przykład z ubiegłego tygodnia : poranek był słoneczny, jednak kolektory słoneczne zaczęły pracować dopiero ok. godz. 11:00 (nagrzały się do temperatury ok. 55 st. C) sterownik włączył pompkę obiegową na 3 minuty, kolektory wypełniły się chłodniejszym glikolem rurociągów i temperatura już nie wzrosła ponad 55 st. C). Popołudnie było już pochmurne. Czyli praktycznie tego dnia kolektory nie pracowały. Ilość ciepła z promieniowania rozproszonego jest o rząd wielkości mniejsza niż z promieniowania bezpośrednioego.

 

Zainstaluj kolektory, używaj je min. rok i wtedy podyskutujemy ;).

Ja instalację solarną, o której wyżej napisałem obserwuję juz od 7 lat.

 

Posłuchaj , 7 lat temu mogłeś kupić tylko płaskie kilektory i to w porównaniu do obecnych o jakości "garażowej" . Obecnie próżniówki mają dużo większą sprawność. Ale też trzeba uważać które kupować. Są tak zwane "heatpipe" obwołane rewolucją ale tak napawdę mają niewiele większą sprawność niż płaskie. Są także próżniówki budowane w inny sposób. Nie chce mi się wypisywać jak bo nieo to tu chodzi. Kolektory sprzed 7 lat to różnica epoki. Jak już pisałem sam zacznę testować niedługo a mamy grudzień więc będę wiedział jak naprawdę to jest z tym produktem. Oczywiście że to nie jest remedium na wzystko ale jak pewnie po 7 latach ekspluatacji zauwżyłeś redukcja kosztów roczych jest znaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sjach
skoro dyskutujemy o + i - L to podyskutujmy, choć zawsze jest to decyzja każdego budującego, i nikomu nic do tego ;)

 

 

250zł za metr oczywiście że L może zrobić ale to jest napewno cena netto no i podsypkę swoją trzeba mieć: ) a dom nieduży ok 100m2

 

Narazie czekam i obserwuję. Swoją drogą naprawdę chciałbym fundament Legalettu .

 

te 100m2 to pow zabudowy jak rozumiem?

 

każdy ma swoją matematykę... te 450 i 250zł/m2 to jest cena brutto, tak musisz mieć swoją podsypkę, powiem więcej nawet koparkę musisz mieć swoją :(

 

wiesz ja to policzyłem bardzo dokładnie, ale spłycając temat, to wychodzi, tak skoro zrobienie samemu stanu zero + późniejsze wylewki, itd, miałoby mnie kosztować 16k, strawił bym na to pewnie ze 2-3 miesiące (średnia pensja netto będzie ok 3k), do tego trzeba gdzieś mieszkać (kolejne 1k/m-c), doliczmy jakieś dojazdy i załatwiania 0,5k/m-c (zakładam że masz gaz)

 

a L zrobią mi za 30k już tak na okrągło, bez ogrzewania :)

 

samodzieło: 16k + 2*3k + 2*1k + 2*0,5k = 25k

 

legalet: 30k

 

zysk 5k niby bardzo dużo, przyznam, tylko po samodziele nie masz już siły na dalsze etapy budowy, a po L i owszem :D jest jeszcze kilka dodatkowych aspektów, które czasem mogą mieć znaczenie, trudny grunt, podniesienie budynku, przy płycie to tylko kilka wywrotek piachu więcej, a przy tradycji oprócz piachu, kolejne palety bloczków i roboty.

 

Cóż są tacy co samochody budują samodzielnie latami, a inni idą do sklepu i kupują

 

Coś mi się wydaje że to nie brutto, ale nie sprzeczam się bo do konca nie wiem. Wiesz są zawody które można wykonywać "na telefonie" a jeszcze w tym czasie pracować. No jak już pisałem nie wszyscy wstają o 7 i idą do pracy.

Mimo to mnie się wydaje że te 5k to sporo, takich klocków na budowie znajdziesz więcej i później się okazuje że masz 40-50k w kieszeni. Dla mnie to sporo pieniędzy.

Samochody idą i kupują na kredyt. Wiem że ciężko przekonać ludzi którzy są w wyścigu szczurów żę da się inaczej niż przyjęte normy ale proponuję otworzyć umysł i zastanowić się.

 

Ja poszedłem sobie na przykład na kurs elektryczny SEP zdałem egzamin i zrobię sobie instalację elektryczną sam. Poprosiłem o darmową praktykę u hydraulika i wiele innych. To nie są rzeczy które wymyślili kosmici.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sjach
... czy baterie fotowoltaniczne teraz to koszt ok 1400zł za baterię 100W dwie takie i akumulator mogą wspomagać grzanie lub zapewnić odbiór prądu dla oświetlenia czy urządzeń w domu. Pozdrawiam

 

Stary , czy ty aby nie przesadzasz ? Dwoma bateriami po 100 wat chcesz wspomagać grzanie lub oświetlenie domu ?! Że o zasilaniu urządzeń nie wspomnę... :o

 

Nie przesadzam a o ogrzaniu w domu nie pisałem. Proszę czytać ze zrozumieniem , tam jest napisane że uczestniczą w tym akumulatory, proszę także kupić sobie książkę od elektrotechniki, a potem jeszcze zarówki led lub energooszczedne. lodówka np. to pobór 80watt (zalezy jaka). Potem ksiazke do maematyki , policzyc wszystko i napisac odpowiedz na ten post :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, mam prośbę - nie cytujcie całych listów, a tylko te fragmenty, na które odpowiadacie (zwłaszcza w tematach pobocznych). Szkoda miejsca i przewijania :( stron.

Pozdrawiam serdecznie

A zaraz po Twojej wypowiedzi sjach pojechal na maxa po bandzie :roll: :-?

Zeby nie bylo malo, to po 7minutach dowalil dobitke i ma dwa punkty.

Ech...

 

sjach proponuje bys nie pisal jednego posta pod drugim, (zwlaszcza w tak niewielkim odstepie czasu) tylko edytuj swoja wiadomosc i w niej dopisz, to co tam chcesz, czy dokonaj ewentualnych zmian.

Jak to zrobic?

Klikasz w swoim poscie na http://forum.muratordom.pl/templates/subMurator/images/lang_polish/icon_edit.gif i dopisujesz to, co chcesz dodac.

To tylko taka moja sugestia i jednoczesnie praktyka stosowana z roznych powodow jak rowniez netykiety innych for.

 

DO reszty dyskutantow.

Sorka ze polecialem OT. :wink: :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja poszedłem sobie na przykład na kurs elektryczny SEP zdałem egzamin i zrobię sobie instalację elektryczną sam. Poprosiłem o darmową praktykę u hydraulika i wiele innych. To nie są rzeczy które wymyślili kosmici.

 

Ja też kilka rzeczy zrobiłem sobie sam, na przykład ściany, elektrykę, i kilka jeszcze drobiazgów, ale dachu nie zamierzałem robić bo miałem lęk wysokości (jak kładłem strop filigran to miałem leki żeby wejść na ścianę 3m, a pod koniec budowy to bez większego kłopotu stawiałem komin, i wlazłem na szczy, żeby poukładać styropian), a o samodzielnym robieniu fundamentów w tedy jeszcze nie myślałem, bo na początku budowy to nie bardzo wiedziałem jak wygląda beton półpłynny, i w ogóle prawie nic nie wiedziałem o tzw. budowlance. teraz gdybym budował drugi dom, to być może więcej żeczy robił bym sam, i fundamenty również :) na wiosnę chcę zrobić płytę pod garaż według projektu L...

Ale nie każdy ma zacięcie do samoróbek, dwa przy porównaniu L a zwykły fundament robiony przez kogoś to większość twoich zysków znika, itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sjach ja naprawdę życzę ci powodzenia i trzymam kciuki. Uważam tylko , że pewne rzeczy lepiej powierzyć fachowcom.

W samochodzie też można zmienić koła na zimówki samemu. Ja jeżdżę do wulkanizatora. Niech wszystko sprawdzi , wyważy może coś doradzi. :roll:

Fakt - trzeba parę złoty zapłacić - wg mnie warto. Dla spokoju.

lakusz napisał wyliczenie kosztów. Wg mnie brakuje tu "ciężko wyliczalnych" : gwarancji i pewności , że wszystko będzie działać tak jak powinno. Poprawianie fundamentów grzewczych po wybudowaniu domu to nie jest to za czym tęsknię.

Radzisz mi czytać książki o elektrotechnice. Nawet gdybym ich przeczytał 10 to i tak nie będę miał takiej wiedzy a przede wszystkim doświadczenia jak fachowiec z tej branży. Wolę czytać te publikacje , które podnoszą poziom mojej fachowości w dziedzinie którą się zajmuję na codzień.

Co do baterii fotowoltanicznych , oświetlenia za pomocą diod led , itp. - przykro mi ale uważam , że w dzisiejszych realiach ekonomicznie to się nie opłaca. Koszt inwestycji jest po prostu jeszcze ciągle za duży aby przy braku zachęt np. podatkowych mogły się zwrócić w jakimś akceptowalnym okresie czasu.

A żeby nie było , że jestem przeciw oszczędzaniu energii to dodam tyko , że właśnie buduję dwa domy energooszczędne.

Pozdrawiam i jeszcze raz powodzenia !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sjach
sjach ja naprawdę życzę ci powodzenia i trzymam kciuki. Uważam tylko , że pewne rzeczy lepiej powierzyć fachowcom.

W samochodzie też można zmienić koła na zimówki samemu. Ja jeżdżę do wulkanizatora. Niech wszystko sprawdzi , wyważy może coś doradzi. :roll:

Fakt - trzeba parę złoty zapłacić - wg mnie warto. Dla spokoju.

lakusz napisał wyliczenie kosztów. Wg mnie brakuje tu "ciężko wyliczalnych" : gwarancji i pewności , że wszystko będzie działać tak jak powinno. Poprawianie fundamentów grzewczych po wybudowaniu domu to nie jest to za czym tęsknię.

Radzisz mi czytać książki o elektrotechnice.

Pozdrawiam i jeszcze raz powodzenia !

 

Ech Piotr to był żart :) Ale bez przsady z tymi fachowcami, w zasadzie 70% z nich to partacze i samemu można zrobić lepiej. Pisaliśmy także że samemu owszem ale fundament tradycyjny. Legalettu nie podjoł bym się robić , chociaż w tym wątku gdzieś w środku znajdziesz kogoś kto to robił.

Wracając do tego co robi mój brat. Jego kierownik budowy jak zobaczył że daje zbrojenie i szaluje wszystko to się drapał po głowie i mówił że już tak nikt nie robi. Z tego co powiedział to kopią dziurę w ziemi leją beton na "0" a na to bloczki betonowe i już. Tym sposobem wyszło by pewnie jeszcze taniej.

 

Fotowoltanika to juz całkiem przyziemna sprawa, 100W za 1tyś zł da się zrobić. Chodzi o kumulowanie w akumulatorach energii. Dzięki temu chwilowo można wyciągnąć nawet kilkaset watt albo i kilka tyś w zależności ile masz akumulatorów.

 

Mam kontakt z firmą która montuje turbiny wiatrowe, taka na 3KW to koszt 12900zł. Do tego jest cała automatyka. To jest dopiero rozwiązanie dla Legalett!! W zimie dmucha bardzo często więc takie wspomaganie chyba było by badzo rozsądne. No pojawia się coraz więcej rozwiązań tylko sceptyków za dużo wokół, a to nie służy zmianom.

Tak czy siak co do rozwiązania Legalett jestem przekonany, przeanalizowałem chyba wszystkie możliwe rozwiązania i naprawdę jest to moim zdaniem coś najlepszego na rynku. No ale cena, niestety powtarzam wiele osób na tym forum ale to jednak ważny aspekt inwestycji.

 

Pozdrawiam Legalettowców :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Fotowoltanika to juz całkiem przyziemna sprawa, 100W za 1tyś zł da się zrobić. Chodzi o kumulowanie w akumulatorach energii. Dzięki temu chwilowo można wyciągnąć nawet kilkaset watt albo i kilka tyś w zależności ile masz akumulatorów.

 

Mam kontakt z firmą która montuje turbiny wiatrowe, taka na 3KW to koszt 12900zł. Do tego jest cała automatyka. To jest dopiero rozwiązanie dla Legalett!! W zimie dmucha bardzo często więc takie wspomaganie chyba było by badzo rozsądne. No pojawia się coraz więcej rozwiązań tylko sceptyków za dużo wokół, a to nie służy zmianom.

 

Pozdrawiam Legalettowców :)

 

Właśnie z tymi turbinami trafiłeś w sedno, ale ceny masz jakieś "profesjonalne", bo w mojej okolicy jest firma która wiatraczki po 5kW sprzedaje za ok 8k zł, i jak tylko znajdę jakieś wolne środki to zamierzam sobie taki postawić, i nawet jak da mi tylko 1kW przez pół dnia to mi się opłaci, a legalet zaprogramuje tak żeby ten 1kW mu starczał, porostu grzałki będzie włączał po kolei :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość sjach

Właśnie z tymi turbinami trafiłeś w sedno, ale ceny masz jakieś "profesjonalne", bo w mojej okolicy jest firma która wiatraczki po 5kW sprzedaje za ok 8k zł, i jak tylko znajdę jakieś wolne środki to zamierzam sobie taki postawić, i nawet jak da mi tylko 1kW przez pół dnia to mi się opłaci, a legalet zaprogramuje tak żeby ten 1kW mu starczał, porostu grzałki będzie włączał po kolei :)

 

O to miła wiadomość, zautomatyką ta cena ?. Wyślij mi linka do tej firmy proszę. A co do pracy samemu to gratuluję ci, mimo choroby dałeś radę, brawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podane ceny L. są cenami netto. Na obecną chwilę kształtują się na poziomie 470 zł/m2 i ok. 300zł/m2

 

Rozwiązanie jakie proponuje L. jest rewelacyjne i z tym należy się zgodzić, ale to tak jak kupno drogiego samochodu tylko po to aby spalił trochę mniej paliwa i był trochę bardziej komfortowy. Pytanie jakie się nasuwa, to kiedy ta inwestycja się zwróci?

 

Ps podajcie namiary na te wiatraki za 12 i 8 tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...