Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

zgadza się że to co jest wadą kandyjczyka moze być jego zaletą.

W sytuacji gdy 1/2 dnia albo i więcej spędza się poza domem jest to zaleta. jednak dalje nie otrzymałam odpowiedzi czy kots z was w praktyce moze potwierdzić że legalett + kanadyjczyk= dobre roziwązanie a co z reszta? na poddaszu legalett chyba nie ? to co zmaist niego? woda raczej na prąd (mam obecnie terme i jestem bardzo zadoowlona ze ciepła woda leci od razu).

Natomiast porblme rachunków czy kotś mozę mi poweidzeić ile ogrzewanie takim legalettem kosztuje? np dla kandyjczyka o U=2,5 i 110m2?

 

Sylvia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sylvia1 - nie udzielę jednym postem odpowiedzi na wszelkie Twoje pytania ale może znajdziesz kilka wskazówek?

 

1) Odnośnie Legalett a kanadyjczyk - wydaje się to na pierwszy rzut oka niezłe rozwiązanie gdyż na płycie chyba lepiej sprawdzają się lekkie konstrukcje a kanadyjczyk taki jest. I można szybko zbudować. Sam nieststy nie znam takiego rozwiązania w praktyce - więc najlepiej po prostu zapytaj w Legalettcie - na pewno odpwiedzą czy coś takiego powstało w Polsce. Czy dadzą namiar - nie wiem - to już zależy od inwestora - i zawsze ta ustawa o danych osobowych. Na stronie Legalettu jest info że w Kanadzie Legalett występuje więc jest duża szansa że to połączenie jest już technicznie sprawdzone.

 

2) Rozumiem że myślałaś o ścianach z U=0.25 W/K/m^2. Widzisz - to niestety za mało informacji by być w miare dokładnym. Podam przykład - u mnie, jeszcze przed ociepleniem, starty przez ściany przy U=0.3 były prawie takie jak przez wszystkie okna (po prostu dużo okien). Więc jak zredukowałem do 0,19 ściany to zminiejszyłem tylko połowę strat przez "boki" domu (bo to strat przez okna nie zmniejszyło). A przecież jeszcze zostaje strop i np. wentylacja. Myślę że dla konkretnego projektu podawane jest zapotrzebowanie na energię uwzględniające te wszystkie czynniki i możesz wziąść tą wartość i przemnożyć przez cenę en. elektrycznej. Wszystko inne, oprócz znalezienia kogoś kto wybudował dokładnie to co byś Ty chciała, będzie obarczone błedem rzędu 50 %.

 

3) Odnośnie ogrzewania góry - ja jeszcze góry nie urzytkuję (to u mnie jest zapas) ale znajoma z dokłądnie takim jak mój projektem (bez legalettu ale z grzejnikami elektrycznymi akumulacyjnymi) stwierdzia że z powodu obiegu powietrza wymuszonego wentylacją mechaniczną, na górze grzejniki w ogóóle się nie włączają. Więc myślę że wszystko zależy od projektu - i mogą się zdarzyć nawet takie sytuacje że na górze żadne grzejniki potrzebne nie będą.

 

Gdyby jednak - zawsze istnieje możliwość grzejników elektrycznych, czy rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka (o ile takowy planujesz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój dom to kandadyjczyk na Legalcie.

Jak na razie zużyłem 850kWk (od początku września).

Utrzymuję temperaturę ok 20-21C. Dom ma powierzchnię 150m2 użytkową. Ściany U=~0,19 wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

 

Parter bez użytkowego poddasza.

 

Na cwu dla 4-osobowej rodziny idzie przeciętnie 7kWh na dobę (Miroterm).

 

 

AniaK1,

Ciekawe dlaczego masz aż 4 agregaty ? U mnie są tylko dwa po 4,8kkW każdy co daje prawie 10kW w sumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bogus dzięki za odpeowiedzi tak planuje kominek z rozprowadzeniem ciepła. Mam na oku 2 firmy budujące kanadyjczyki 1- oferuje CO na gaz płynny , druga- twierdzi, że najlepsze są zwykłe grzejniki olejowe na prad (nawet nie akumulacyjne).

A ja wciąż jestem an etapie decyzji i na tym to etapie chciałym jak najwięcej danych zebrać coby potem z pustymi torbami nie pójść pod most :lol:

 

Poza tym wybór firmy budującej kanadyjczyka nie jest prosty - powoli zastanawiam się czy się z tej technologii nie wycofać choć kusi mnie tempo budowy...

 

Sylvia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu z bezwładnością systemu i ciepłą pogodą bo płyta jest chłodna nawet jak grzeje ;) To nie gorący kaloryfer. Po prostu, jak ma być w domu 24 stopnie to płyta ma niewiele więcej. Jak temperatura wzrośnie, to płyta po prostu mniej ciepła odda do domu a następnej nocy termostat nie włączy agregatu. O przegrzaniu ponad to co na termostacie nie ma mowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu z bezwładnością systemu i ciepłą pogodą bo płyta jest chłodna nawet jak grzeje ;) To nie gorący kaloryfer. Po prostu, jak ma być w domu 24 stopnie to płyta ma niewiele więcej. Jak temperatura wzrośnie, to płyta po prostu mniej ciepła odda do domu a następnej nocy termostat nie włączy agregatu. O przegrzaniu ponad to co na termostacie nie ma mowy.

 

A z tym to akurat do końca nie mogę się zgodzić. U mnie termostaty nastawione są na 21C i grzanie tylko w taryfie nocnej. Ostanio w ciepłe dni zdarza się stosunkowo często, że rano o 6:00 jest 21C bo nagrzała nocna taryfa a w dzień od słońca i zysków bytowych potrafi dojść nawet do 23C co sprawia wrażenie zbyt wysokiej temepratury.

Chyba będę myślał o jakimś uczącym się pogodowym sterowaniu...

Chociaż z drugiej strony nie jest to specjalnie przeszkadzające. W ostatnich ciepłych dniach przez 3 doby legalett wogóle się nie włączał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedzi

na dizeń dzisiejszy planuję: kominek jotul z rozprowadzeniem ciepła (grawitacyjnym chyba a moze mechanicznym- jeszcze nie wiem), na górze grzejniki na prąd (zwykłe - jako ew. dogrzewacze) + legalatt na dole. czy do tego konieczny jest rekuperator? (jesli pomyliłam nazwę z góry przepraszam).

Mam nadzieję że z torbami nie pójde :roll:

ściany będą miały 15 cm wełny + 5 cm styropianu (lub wełny).

chętnie poczytam o waszych dalszych przygodach z legalettem.

 

Sylvia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

UFFF! Prawie godzinę zajęł mi przeczytanie całego tematu, ale opłacało się bo znalazłem praktycznie wszystkie odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

"Prawie" bo, za pozwoleniem, mam jeszcze jedno:

 

- jak wygląda u WAS spraw tłumienia dźwięków uderzeniowych? CZY posadzka bez izolacji akustycznej nie jest "głośna" ?

 

Za szczere odpowiedzi z góry dziękuję

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem o jakie odgłosy chodzi...

 

W bloku było tak, że jak komuś flaszka spadła to rzeczywiście było słychać nawet 2 piętra wyżej/niżej.

 

Ja mam wszędzie terakotę więc nie ma stukotu paneli. Jedyne jakieś dziwne ofłosy rejestruję, jak w kuchni coś większego spadnie na podłogę a w drugim końcu domu ten dźwięk jest o słaby i jendoczesnie trochę taki dziwny nie mający jednoznacznego kierunku pochodzenia. Może właśnie to jest ten efekt uderzenia w płytę, która leży sobie na styropianie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wiem kiedy dzieciaki w buciorach biegają po domu a potem mi wciskają kit, że zdjęły buty

_________________

 

 

Ottto mi chodzi. Czy te odgłosy są bardzo słyszalne?Czy słychać kroki chodzącej, niekoniecznie na szpilkach, osoby?

 

 

Apropos: właśnie czekam na wycenę płyty pod d09 "dom na 102" Muratora

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

Nie bylo mnie tu kilka dni i jakaz moja radosc, ze wymiana doswiadczeń tak sie rozwija. Tyle nowych osob i coraz wiecej uzytkownikow, ktorzy dziela sie swoimi praktycznymi doswiadczeniami. :D

 

W naszym D04 zauwazam dokuczliwosc halasów niesionych z kuchni i salonu do reszty pokoi. Moim zdaniem nie sa one jednak zwiazane z Legalett, a z ukladem architektonicznym domu. Kuchnia jest otwarta i laczy sie poprzez salon z waskim korytarzem. Glosniejsze rozmowy sa wiec przenoszone poprzez korytarz, jak fala powodziowa, w kierunku reszty domu. W pewnym momencie mieszkania w nowym domu zauwazylismy, ze bedac w kuchni czy salonie zaczynamy coraz glosniej mowic do dzieci, do siebie czy do gosci. Glos odbija sie od scian i przy tak duzej powierzchni otwartej zwielokrotnia sie jego sila do tego stopnia, ze przy kilku osobach mowiacych trzeba sie prawie przekrzykiwac, a w pokojach na koncu korytarza o spaniu mozna tylko marzyc (nawet przy stoperach w uszach :( ).

To wg mnie jest powazny minus D04 i coraz czesciej mysle o zmianie rozwiazania w korytarzu (wstawienie drzwi oddzielajacych pokoje sypialne od reszty domu). Musze jednak w tym temacie kiedys wiecej "popracowac nad zoną" :) , ktora raczej jest temu przeciwna. Niebawem urodzi sie nasza najmlodsza pociecha i wtedy moze zmieni zdanie kiedy malenstwo nie bedzie moglo zasnac. :cry:

Natomiast jesli chodzi o chodzenie po domu, to jest normalnie. Nawet jak ktos chodzi na szpilkach, to jest to wg mnie podobny efekt jak na innym podlozu. Podobnie z chodzeniem w drewniakach - na deskach w kazdym domu "sama przyjemność"! :evil:

Pozdrawiam serdecznie

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na hałas nie narzekam. Zwątpiłem jak pierwszy raz odpaliłem jeszcze otwarty agregat, wył jak 10 odkurzaczy. Na szczęście po skręceniu tego wszystkiego wraz z matą wygłuszającą teraz słychać tylko cichy szum.

 

A podłoga, jak podłoga. Nienormalności w hałasowaniu nie stwierdziłem. Na płycie leży sobie terakota...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam doświadczenia identyczne z pik33 z zastrzeżeniem, że szumu wentylatora nie słyszę obecnie w ogóle (no chyba, że przyłożę ucho do obudowy kominka).

 

Czy wykombinowałeś coś dodatkowo, że nie szumi ?

Nic nie kombinowałem. Samo wyszło. Nawet mi to trochę przeszkadza bo nigdy nie wiem czy już czujnik włączył ogrzewanie po napaleniu w kominku czy nie. Muszą przykłądac ucho do kratki wentylacyjnej a ta ciepła jest i poparzyć się można ;) Myślałem nawet o jakiejś diodce informującej o załączeniu dmuchawy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...