Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Zgadzam się z Tomkiem 131, że Pref-bud chce za dom o pow. 102m2 269tys+Vat. Cena bardzo wygórowana nie jest, ale do niższych nie należy. Trzeba dodać, że zostaje nam wykończenie+kominek+rekuperacja.Ale jak na to nie patrzeć, to po opiniach na forum można stwierdzić ,że się opłaca. Ja właśnie chcę wybudować dom na legallecie w systemie PRAEFA. Firma budowlana mówi,że sam kominek wystarczy aby dogrzewać dom(oszczędnośc prądu), ale wydaje mi się, że rekuperacja to dobry sposób na rozprowadzenie ciepła w pokojach i łazience. Mam dylemat co robić. Jeśli ktoś ma doświadzenia bardzo proszę o pomoc. Jaki kominek wybrać do domu i co z rekuperacją?

Czy agregat do legalletu mam kupić sama, czy może to daje już firma budowlana?

A jakie jest rozwiązanie ciepłej wody w tym systemie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest-zrobić L na gaz.

 

269netto zauważ czyli 287 brutto.Do tego sztukateria na zewnątrz i taras musisz sama, plus całe wykończenie sama, noi kominek.Wyjdzie na gotowo ze 400.A nie bardzo tam jest gdzie co trzymać w tym domu, bo nawet żaden większy kredens nie wejdzie do salonu.

Ciekawe co oni tak w tym domu grzeją kominkiem non-stop, aż bucha z niego ,Legalett nie wyrabia ,czy tak dużo prądu żre? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jaki kominek wybrać do domu i co z rekuperacją?

Czy agregat do legalletu mam kupić sama, czy może to daje już firma budowlana?

A jakie jest rozwiązanie ciepłej wody w tym systemie? :)

 

Jak dobrze ocieplisz (symbolicznie podam 20-30cm styro) to jak najmniejszy kominek !

 

Reku oczywiście i koniecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, przepraszam, że nawiążę do Sundolittu, właśnie dostałam wstępna wycenę, dom powierzchni zabudowy 167 m2. ok 30 tys. I tak, żeby malkontentom od legalettu nie było tak różowo - cena nie obejmuje instalacji ogrzewania, tę wykonuje odrębna firma, dodatkowo trzeba tez zapłacić innej firmie za wykonanie adaptacji projektu do wymagań płyty Sundolitt - póki co nie znam kosztów. I PiotrO ma stanowczo dużo racji - jak dla mnie - potencjalnego inwestora ich strona internetowa od kilku lat nie była aktualizowana. To nie jest wiarygodne - a informacji technicznych stanowczo jest tam za mało - niezależnie od faktycznych możliwości firmy. POzdrawiam Kaśka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie wątek i muszę przyznać, że wasze rachunki za ogrzewanie są podobne lub nieco wyższe ( zasługa m.in. II taryfy) do tych co mają pompy ciepła pomimo, że są jakoś 4-krotnie sprawniejsze.

Przyznam kusi mnie ta płyta, ale z drugiej strony chciałem zrobić gwc żwirowy między fundamentami, a nie wiem czy pod płytą będzie można (chciałbym roboty ziemne zrobić za jednym zamachem).

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam sobie wątek i muszę przyznać, że wasze rachunki za ogrzewanie są podobne lub nieco wyższe ( zasługa m.in. II taryfy) do tych co mają pompy ciepła pomimo, że są jakoś 4-krotnie sprawniejsze.

Przyznam kusi mnie ta płyta, ale z drugiej strony chciałem zrobić gwc żwirowy między fundamentami, a nie wiem czy pod płytą będzie można (chciałbym roboty ziemne zrobić za jednym zamachem).

 

 

 

Pozdrawiam

Pompy są 4 krotnie sprawniejsze ale przy takiej płycie z ogrzewaniem wodnym musisz liczyć że ta pompa pójdzie też tylko na II taryfie więc dużo taniej niż przy podlogówce w posadzce i z pompą gdzie wtedy musi chodzić również na I taryfie bo nie wydoli inaczej.Z GWC czy pod płytą czy między fundamentami to się dobrze zastanów nie wróżę Ci zbyt dobrej sprawności takiego GWC.Jak się zdecydujesz na płytę z wodnym i PC to GWC masz już w tym samym dolnym źródle co PC(grzanie i chłodzenie pasywne). :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy są sprawniejsze tylko czemu rachunki za ogrzewanie podobne (jest to ogólne moje stwierdzenie, bo tak naprawde zależy to od wielu czynników). Przy b. dobrze ocieplonym domu, dobrych oknach oraz reku pompa ciepła staje się raczej zbędnym wydatkiem chyba, że ktoś buduje duży dom rzędu 250-300m2.

Na pewno zaletą grzałek elektrycznych w legalecie jest prostota co wiąże się z długowiecznością (czytaj brak potrzeby wzywania serwisu).

 

Co do gwc to sprawa nie jest przesadzona bede się nadal głowił...

Poza tym jeszcze nie przebrnąłem przez wątki o gwc.

 

Dobra wróćmy do legalettu. Na ich stronie w opisie dot. wodnych wymienników ciepła piszą, że woda zasilająca powinna mieć temperaturę 45-75 stopni C. Chodzi właśnie o tą najniższą temperaturę. Nie pamiętam, ale napisali gdzieś, że do zasilania proponują gaz,olej bądź pompę ciepła.

I tu jest mały szkopuł. Dla temperatury 45 stopni C taka płyta będzie się cała wieczność nagrzewać. A wiadomo przecież, że pompa ciepła czy kotły kondensacyjne najlepiej, gdy pracują w zakresie niskich temperatur rzędu 30-40 C. Raczej lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie koła na pellety badź groszek.

Jednakże suma sumarum lepiej porządnie ocieplić chałupe+reku i legalett z grzałkami elektrycznymi. :)

 

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A skąd takie wiadomości, wnioski?"

 

Grzałki elektryczne jak są rozgrzane to raczej ciężko je dotknąć. Aczkolwiek te legalettowe są w miare sporych rozmiarów lecz mniemam, że napewno mają temp. rzędu conajmniej 70-80 stopni C. W końcu temp. rzędu 45 st. C to temp przeciętnej kąpieli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"A skąd takie wiadomości, wnioski?"

 

Grzałki elektryczne jak są rozgrzane to raczej ciężko je dotknąć. Aczkolwiek te legalettowe są w miare sporych rozmiarów lecz mniemam, że napewno mają temp. rzędu conajmniej 70-80 stopni C. W końcu temp. rzędu 45 st. C to temp przeciętnej kąpieli...

Oj coś mi się wydaje że jeszcze trochę wiedzy na temat C.O musisz zasięgnąć ,poczytać i zrozumieć to wszystko!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Oj coś mi się wydaje że jeszcze trochę wiedzy na temat C.O musisz zasięgnąć ,poczytać i zrozumieć to wszystko!"

 

Jeśli masz takową wiedzę na temat temperatur wejściowych z grzałek elektrycznych to się podziel nią - ja tylko zakładam.

 

Nie znam budowy tych wymienników, ale mając temp. 45 st. wody to temp. powietrza wejsciowego nie bedzie miała wiecej niż 40 st. To jest mało jak na ogrzewanie powietrzne. Mamy do ogrzania kilkadziesiat ton betonu a nie kilkaset m3 powietrza. W końcu powietrze "przeniesie" ułamek tego ciepła co ogrzewanie wodne. Dla wodnego taka temp. jak pewnie wiesz byłaby raczej za duża.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam budowy tych wymienników, ale mając temp. 45 st. wody to temp. powietrza wejsciowego nie bedzie miała wiecej niż 40 st. To jest mało jak na ogrzewanie powietrzne. Mamy do ogrzania kilkadziesiat ton betonu a nie kilkaset m3 powietrza. W końcu powietrze "przeniesie" ułamek tego ciepła co ogrzewanie wodne. Dla wodnego taka temp. jak pewnie wiesz byłaby raczej za duża.

 

 

PozdrawiamAle na pewno wiesz że temperatura posadzki nie powinna być wyższa niż 29oC czyli aby taki wynik osiągnąć potrzeba wody o temperaturze do 35oC z powietrzem wygląda to tak samo.Nagrzanie takiej płyty jest procesem ,w porównaniu ze zwykłą posadzką ,dosyć powolnym i wymaga pewnie jakieś 2-3 doby grzania ale też póżniej korzystasz już tylko ze zgromadzonej tam energi cieplnej(duża bezwładność)podgrzewanie tylko w II taryfie,brak skoków temperatur w domu nawet przy dużych wahaniach temperatur na zewnątrz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadzka posadzce nierówna - niektórzy lubią też wylać z 15-20 cm dla akumulacji.

Nie mówię, że temp. 40stC jest niewystarczająca - po prostu w przypadku ogrzewania powietrznego przy ujemnych temperaturach na zewnątrz może nie dać założonych efektów. Natomiast wodne da sobie radę.

 

Ale o czym my tu mówimy...

 

Dokupywanie do legalettu:

1. Pieca kondensacyjnego (7000-15000zł) + komin (~5000zł) =~12000-20000zł

 

2. Pompy ciepła + wymiennik gruntowy ~ 35000-40000zł

 

uważam za chybiony pomysł przy dobrze ocieplonym domu.

Więc dlatego...

 

Życzę wszystkim i sobie :wink: trafionych wyborów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadzka posadzce nierówna - niektórzy lubią też wylać z 15-20 cm dla akumulacji.

Nie mówię, że temp. 40stC jest niewystarczająca - po prostu w przypadku ogrzewania powietrznego przy ujemnych temperaturach na zewnątrz może nie dać założonych efektów. Natomiast wodne da sobie radę.

 

Ale o czym my tu mówimy...

 

Dokupywanie do legalettu:

1. Pieca kondensacyjnego (7000-15000zł) + komin (~5000zł) =~12000-20000zł

 

2. Pompy ciepła + wymiennik gruntowy ~ 35000-40000zł

 

uważam za chybiony pomysł przy dobrze ocieplonym domu.

Więc dlatego...

 

Życzę wszystkim i sobie :wink: trafionych wyborów :)

No właśnie dla tego ja buduję dom prawie pasywny ale z pompą ciepła i płytą z wodnym C.O i mam nadzieje że będę włączał ją na 4-5 godz na dobę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posadzka posadzce nierówna - niektórzy lubią też wylać z 15-20 cm dla akumulacji.

Nie mówię, że temp. 40stC jest niewystarczająca - po prostu w przypadku ogrzewania powietrznego przy ujemnych temperaturach na zewnątrz może nie dać założonych efektów. Natomiast wodne da sobie radę.

 

Ale o czym my tu mówimy...

 

Dokupywanie do legalettu:

1. Pieca kondensacyjnego (7000-15000zł) + komin (~5000zł) =~12000-20000zł

 

2. Pompy ciepła + wymiennik gruntowy ~ 35000-40000zł

 

uważam za chybiony pomysł przy dobrze ocieplonym domu.

Więc dlatego...

 

Życzę wszystkim i sobie :wink: trafionych wyborów :)

 

To jest słuszna koncepcja... ja doszedłem dokładnie to tych samych wniosków

 

P.S. do p.1 nie doliczyłeś kosztów przyłącza, i serwisu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...