Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

chyba pojawił się gdzieś taki wątek już, ale dawno i warto może odświeżyć.

chodzi o porównanie kosztów instalacji L. w porównaniu z alternatywą. zapewne ci, co niedawno zrobili L. (albo planowali, a nie zrobili) mogliby się wypowiedzieć co do swoich kalkulacji porównawczych.

zapewne warto porównać L. do innego ogrzewania podłogowego (bez dyskusji o zadach i waletach), a nie innych typów ogrzewania w ogóle. czyli porównanie L., a wykonanie osobno płyty + ogrzewanie podłogowe tradycyjne.

pochodną tego porównania jest moje pytanie do Legalettowców użytkowników o ogrzewanie na piętrze (dla tych co mają). czego użyliście na piętrze do ogrzewania sypialni?

dzięki za tę dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja przed decyzją porównałem koszty całej płyty i sumy poszczególnych elementów z wycen (fundamenty i ich izolacja, instalacja C.O., piec/źródło ciepła, kaloryfery, wyjście instalacji kan. poza budynek, posadzki, wylewki itp) od innych wykonawców. Kosztowo wyszło mi prawie to samo, tyle że na pierwszy strzał a nie rozłożone w czasie.

Jedna uwaga co do posadzki - jeśli planuje się na podłodze panele - po L. nie będzie trzeba nic robić (ja nie musiałem - poza zeszlifowaniem 5mm na pow. 3mx1m garba po dyletacji), jeśli płytki to pewnie i tak jakieś poziomowanie będzie potrzebne.

 

Co do piętra - nie wypowiem się bo mam parterówkę i nie przerabiałem tego problemu. Jedynie jak rozmawiałem z wykonawcami z L. to na piętro też maja system jakiś ale jak to się wyraził jeden z Panów "osobiście odradzają" bo żeby miało ręce i nogi to należałoby strop od dołu izolować a tego już się większości inwestorów nie chce robić i ma się podgrzewany sufit na parterze zamiast podłogi na piętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Legalett na gaz i na górze normalne grzejniki z jednego pieca??Zakładając ,że ktoś ma gaz oczywiście.Jak to kosztowo.Droższe agregaty o chyba 3tys , sam piec z 10 tys plus przyłącz gazu dajmy na to 5tys , jak kawałeczek trzeba podciągnąć.Więcej o jakieś 16-18tys od L na prąd.Jak z kosztami eksploatacji?Porównywał ktoś L na prąd i L na gaz (przy okazji Legalett na gaz załatwi się sprawę ogrzewania na górze-jeśli ktoś potrzebuje, oraz ciepłej wody)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Legalett na gaz i na górze normalne grzejniki z jednego pieca??Zakładając ,że ktoś ma gaz oczywiście.Jak to kosztowo.Droższe agregaty o chyba 3tys , sam piec z 10 tys plus przyłącz gazu dajmy na to 5tys , jak kawałeczek trzeba podciągnąć.Więcej o jakieś 16-18tys od L na prąd.Jak z kosztami eksploatacji?Porównywał ktoś L na prąd i L na gaz (przy okazji Legalett na gaz załatwi się sprawę ogrzewania na górze-jeśli ktoś potrzebuje, oraz ciepłej wody)

 

Jak decydowałem się na L. to byłem w "odwiedzinach" w prywatnym domu żeby zobaczyć co i jak wygląda (i generalnie nic nie widziałem ;), bo nic nie widać ) - tam było takie rozwiązanie (L. na gaz + ogrzewanie na piętrze z normalnych grzejników). Jak to kosztowo wygląda - nie wiem.

Co do porównania elektryczny / gazowy - po pierwszej zimie (ostatniej, temp min. zdaje się ~-24 st C) koszt elektrycznego wyszedł ~6 - 7 / m kw na miesiąc (ciężko mi określić dokładnie bo mam wszystko na prąd, więc to tylko szacunek po odjęciu średniego zużycia prądu poza sezonem). Mam nadzieję, że kolejne sezony grzewcze będą "przyjemniejsze".

Może ktoś z gazowym też policzył, zechce podać i będzie można porównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeraża mnie jedynie koszt projektu L. wycenili mi 150zł netto za m2 za projekt ze zbrojeniem i izolacją pod płytę, bez wykonawstwa i bez projektu ogrzeania z własnym odbiorem materiałów od nich.

 

To bierzesz L bez ogrzewania od nich? Robisz samą "zimną" płytę fundamentowa? Czy będziesz sam kładł ogrzewanie? Jak to wychodzi kosztowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do porównania elektryczny / gazowy - po pierwszej zimie (ostatniej, temp min. zdaje się ~-24 st C) koszt elektrycznego wyszedł ~6 - 7 / m kw na miesiąc (ciężko mi określić dokładnie bo mam wszystko na prąd, więc to tylko szacunek po odjęciu średniego zużycia prądu poza sezonem).

 

co to oznacza 6-7 / m kw na miesiąc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do porównania elektryczny / gazowy - po pierwszej zimie (ostatniej, temp min. zdaje się ~-24 st C) koszt elektrycznego wyszedł ~6 - 7 / m kw na miesiąc (ciężko mi określić dokładnie bo mam wszystko na prąd, więc to tylko szacunek po odjęciu średniego zużycia prądu poza sezonem).

 

co to oznacza 6-7 / m kw na miesiąc ?

 

a przepraszam się zawiruszyło... miało być 6-7 zł / m kw (kwadratowy) / miesiąc

Dotyczy najgorszych miesięcy (grudzień - styczeń).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To da za 100m dom kwotę 700zł miesięcznie :o z czym bym się zgodził bo w 250-300zł PiotraO za jego 100m dom nijak nie wierzę[/b][/u]

 

Podana kwota (7zł) to bardzo górna granica. Mój max. rachunek to 570 zł (aż normalnie poszukałem papierów ;) ) za grudzień, 960 za styczeń i luty. Przy pow. 94m2 daje max ~6 zł / m2 / miesiąc (bez odliczania energii zużytej na całą resztę - oświetlenie, ciepła woda, urządzenia - latem rachunki to ok. 180zł / na 2 m-ce).

Wszystko zależy jednak od bardzo wielu czynników. Budynek poprzednią zimę stał w stanie surowym zamkniętym, teraz pół zimy spędziłem na poddaszu (nieużytkowe, sufit podwieszany) i docieplałem mostki, bryła budynku: prostokąt, budynek z porothermu 24cm + 12cm wełny mineralnej... Temp. wewnątrz to 20-22 st C (zależnie od pomieszczeń).

Nie wiem już sam czy to wszystko dużo czy mało. Kwotę 6-7 zł podałem jak bezpieczną w miarę niezależną od tego jaki kształt ma budynek, jak będzie wysuszony, ocieplony, wietrzony czy jakie upodobania co do temp. mają właściciele.

Gdzieś już pisałem - na stronach Rockwool-a (zdaje się) są pliki excel-a, w których można policzyć zapotrzebowanie budynku na ciepło (znając podstawowe jego parametry: pow., kubaturę, pow. ścian i okien) oraz materiały z jakich jest wykonany. Co więcej jak zna się ceny to można porównać różne źródła energii.

 

Ja zanim się zdecydowałem na L. gdzieś widziałem, słyszałem i w ogóle się naczytałem, że koszt ogrzewania nie powinien mnie wynieść więcej niż 300 zł / m-c. Nie przyjąłem tego do wiadomości i pomnożyłem x2... i konkluzja - generalnie jestem zadowolony (płacę gdzieś w połowie między super optymistyczną a moją pesymistyczną prognozą) - i nie zmieniłbym tego co mam na nic innego :).

Po prostu jak na razie jestem zadowolony z tej decyzji (niestety z niewielu mogę być ;) ale to inna bajka). Jedyne na co mam nadzieję, to ,to że następna zima nie będzie tak mroźna (oj odzwyczaiłem się już od takich temp., co kiedyś było normą) a i budynek w końcu porządnie wyschnie i będzie coraz lepiej ciepło trzymał :)

 

Powodzenia przy decyzji i przede wszystkim miej(cie) przy jej podejmowaniu własny rozum i zdanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu - sugerujesz, że cyganię? :-)

Pomijasz, że Barzuc ma:

- nowiutki dom,

- pierwszą zimę,

- nie podał szczegółów technologicznych, o które niedawno mnie pytał Lakusz,

- pisze, że to są wyliczenia za dwa najgorsze miesiące, a nie średnią za 7 miesięcy zimowych, którą podaję ja i potwierdzają inni - zapomniałes o Paulakte. :)

Barzuc nie ma czasu na dokładne wyliczenia i szczegóły i sam o tym pisze. I ja go rozumiem, bo mi też się nie chce tego liczyć. Mam żone - matematyczkę. :D

Mam Tomku dla Ciebie dobrą wiadomość - ja za podane przez Barzuca miesiące zapłaciłem... ponad 800 zł. :D :)

Trzymaj sie zdrowo i postaw na rozum :)

PS1 W czasie kiedy pisałem powyższe zdania Barzuc powyżej mojego listu szczegółowo wyjaśnił - wielkie dzięki. Jak dla mnie wszystko się zgadza i tak trzymać.

 

PS2 Barzuc napisz nam proszę jakiej mocy masz agregaty w kW? Ja mam 7kW w dwóch agregatach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To da za 100m dom kwotę 700zł miesięcznie :o z czym bym się zgodził bo w 250-300zł PiotraO za jego 100m dom nijak nie wierzę[/b][/u]

 

Tomku a w moje 300zł/m-c za samo ogrzewanie uwierzysz i to jedna taryfa prądu budowlanego? (dla prawdy dodam że spaliłem do tego 2m3 drewna na całą zimę, czyli jakieś +200zł do całego sezonu)

też mam domek 100m2, tez pierwsza zima, mam poddasze użytkowe którego raczej nie będę dogrzewał, bo nie ma takiej potrzeby.

 

;) hehehehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS2 Barzuc napisz nam proszę jakiej mocy masz agregaty w kW? Ja mam 7kW w dwóch agregatach.

 

2x4kW, 6 obwodów (1kW odpowiednio na: łazienka, 3 sypialnie, kuchnia, 3kW: salon). Salon + kuchnia nie są od siebie oddzielone fizyczną przegrodą. Dla sterownika w salonie wybrałem najbardziej debilne miejsce z możliwych - obok okna tarasowego (ponad 6 m2 powierzchni) z kolei w "kuchni" - praktycznie na środku całego pomieszczenia w miejscu gdzie robił się czasem piękny przeciąg między oknem tarasowym a wyciągiem :)

No i smaczki:

- dopiero w lutym udało się magikom wyregulować okna (i wymienić uszczelki) tak żeby bezpośrednio nie wiało ;) ale za to nie musiałem "oficjalnie" wietrzyć ;) Do tej pory nie są całkowicie szczelne, ale mam wentylacje grawitacyjną więc generalnie to nawet lepiej, bo inaczej i tak musiałbym jakieś nawiewy zrobić (to ma jakąś swoją oficjalną nazwę ale nie pamiętam)

- do tej pory jeszcze zostało mi kilka poprawek w ociepleniu sufitu (np. 2 narożniki budynku) ale do tego muszę zdjąć podsufitkę od zewnątrz... mam całe lato na to :)

 

Ps. Na projekcie od L. mam jawnie zaznaczone, że łazienka ze względu na mała powierzchnię (~8m2) może wymagać dogrzewania - temp. ustawiona 21 st C ze spokojem tak było - więc nie było takiej potrzeby... ale gniazdko i miejsce na grzejnik (taki rurkowy / wieszak na ręczniki) mam przewidziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To da za 100m dom kwotę 700zł miesięcznie :o z czym bym się zgodził bo w 250-300zł PiotraO za jego 100m dom nijak nie wierzę[/b][/u]

 

Tomku a w moje 300zł/m-c za samo ogrzewanie uwierzysz i to jedna taryfa prądu budowlanego? (dla prawdy dodam że spaliłem do tego 2m3 drewna na całą zimę, czyli jakieś +200zł do całego sezonu)

też mam domek 100m2, tez pierwsza zima, mam poddasze użytkowe którego raczej nie będę dogrzewał, bo nie ma takiej potrzeby.

 

;) hehehehe

 

Szczerze mówiąc - chciałbym tak :) ale obawiam się, że będzie to w moim wypadku nieosiągalne :(

(...) - tu następował długi bezsensowny wywód, który spowodował napad paniki i ponowny powrót do kwestii, że trzeba było dać lepszą izolację ścian (może 15 albo i 20cm zamiast marnych 12) i lepiej pilnować wykonania ocieplenia sufitu. Usunięte :) Po cholerę mam się dołować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów, jestem żywo zainteresowany fundamentem płytowym z wiadomych pobudek budowa własnego domu a właściwie przymiarka do tej budowy, jedyne co mnie przeraża to koszt takiego fudamentu firma L wycania go na ok 470pln netto plus 7%vat za m2 to moim zdniem rozbój w biały dzień przeglądając ceny materiałów doszedłem do wniosku że materiał ma 1m2 fundamentu nie przekroczy 200pln brutto oto moje wyliczenia:

pospółka ok 25cm zagęszczona 20pln

piasek ok 10cm zagęszczony 15pln

folia pe gr 0,2 mm 3pln

styropian o nosności min 80 kpa grubość 30cm ok 50pln firma daje 20cm

no i płyta śrdnio 25cm na którą składaja się odpowiednio

beton ok 70pln

stal ok 25pln

no dochodzi jeszcze system grzewczy ja jestem zwolennikiem tradycyjnej podłogówki tj: wodnego rozprowadzenia to jesli chodzi o koszt to na m2 wychodzi przy założeniu przewodu fi20mm ok 10-15pln który podłączamy do zwykłego rozdzielacza.

całość ok 200pln. brutto

o samym projekcie od firmy L nie ma mowy,chce sam sobie zrobic taki fundament przecież to nie jest wcale skomplikowane a zaoszczędzic 100% lub lepiej to nie grzech.

Jeśli ktos ma doświadczenie w gospodarczym sposobie budowy takiego fundamentu proszę o kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc - chciałbym tak ale obawiam się, że będzie to w moim wypadku nieosiągalne

(...) - tu następował długi bezsensowny wywód, który spowodował napad paniki i ponowny powrót do kwestii, że trzeba było dać lepszą izolację ścian (może 15 albo i 20cm zamiast marnych 12) i lepiej pilnować wykonania ocieplenia sufitu. Usunięte Po cholerę mam się dołować

Czytając to co teraz w tak spokojny i zdystansowany sposób opisujesz przypominam sobie Twoje listy z okresu budowy - czasem mocno emocjonalne, jednostronne.

To naturalne, więc żyję nadzieją, że inni dziś budujący po budowie też tak będą pogodnie postrzegać miniony czas.

Przy dobrym zaplanowaniu całości inwestycji nerwów jest znacznie mniej.

Pozdrawiam serdecznie z pogodnego Podkarpacia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszt elektrycznego wyszedł ~6 - 7 / m kw na miesiąc (ciężko mi określić dokładnie bo mam wszystko na prąd, więc to tylko szacunek po odjęciu średniego zużycia prądu poza sezonem

 

Barzuc, tak napisałeś to zrozumiałem ,że 6-7 za samo ogrzewanie,potem napisałeś ,że od 6-7 trzeba odjąć normalne zużyci , to już nie rozumiem teraz.

Bmkco - pewnie ,że zdzierają

Kiedyś pewna spora grupa ludzi budowała famę i marketnig że zakładając fermę strusi zrobisz majątek.Sprzedawali strusie za kupę kasy , ludzie inwestowali,budowali zagrody , budynki a potem wszystko upadło.Przetoczyło się to przez pół świata.Tak mi się jakoś strusie z Legalett skojarzyły :lol: :lol:

To taki przykład,że odpowiednim marketingiem i grą można w przekonujący sposób określić,że biała ściana jest tak w rzeczywistości to czarna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów, jestem żywo zainteresowany fundamentem płytowym z wiadomych pobudek budowa własnego domu a właściwie przymiarka do tej budowy, jedyne co mnie przeraża to koszt takiego fudamentu firma L wycania go na ok 470pln netto plus 7%vat za m2 to moim zdniem rozbój w biały dzień przeglądając ceny materiałów doszedłem do wniosku że materiał ma 1m2 fundamentu nie przekroczy 200pln brutto oto moje wyliczenia:

pospółka ok 25cm zagęszczona 20pln

piasek ok 10cm zagęszczony 15pln

folia pe gr 0,2 mm 3pln

styropian o nosności min 80 kpa grubość 30cm ok 50pln firma daje 20cm

no i płyta śrdnio 25cm na którą składaja się odpowiednio

beton ok 70pln

stal ok 25pln

no dochodzi jeszcze system grzewczy ja jestem zwolennikiem tradycyjnej podłogówki tj: wodnego rozprowadzenia to jesli chodzi o koszt to na m2 wychodzi przy założeniu przewodu fi20mm ok 10-15pln który podłączamy do zwykłego rozdzielacza.

całość ok 200pln. brutto

 

do tego jeszcze chyba powinieneś doliczyć drenaż opaskowy, rozprowadzenie kanalizacji pod budynkiem, doprowadzenie powietrza do kominka agregaty z montażem, termostaty i wymiennik kominkowy który w tej cenie jaką podajesz się mieści - przynajmniej u mnie tak było... + wynajęcie zagęszczarki i zacieraczek do betonu no i praca ekipy... Co jak co to do lobbowania dla L. mi daleko ale jak pisać rzetelnie to rzetelnie a nie połowicznie

 

pozdraiwm

 

Browar

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

czas to pieniądz

pieniądz to piwo

więc pijmy to piwo

bo szkoda czasu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koszt elektrycznego wyszedł ~6 - 7 / m kw na miesiąc (ciężko mi określić dokładnie bo mam wszystko na prąd, więc to tylko szacunek po odjęciu średniego zużycia prądu poza sezonem

 

Barzuc, tak napisałeś to zrozumiałem ,że 6-7 za samo ogrzewanie,potem napisałeś ,że od 6-7 trzeba odjąć normalne zużyci , to już nie rozumiem teraz.

(...)

 

Faktycznie przyznaję racje, że się machnąłem w zeznaniach (ale wyszło dopiero po tym jak FV od ZE poszukałem).

Uściślając (i tej wersji już jestem pewny):

~6 zł to mój max (bez odliczeń), jednak to koszty są w moim budynku. Jeśli będziesz miał inny kształt budynku (np. wykusz), będzie inaczej ocieplony, będziesz chciał mieć wyższą temp., będziesz miał pomieszczenia wyższe lub niższe (bo ociepla się de facto kubaturę budynku a nie powierzchnię użytkową, a najcieplej i tak jest zawsze pod sufitem niezależnie czym grzejesz) albo będziesz intensywnie wietrzył... koszty są bardzo indywidualnie i wg mnie powinieneś traktować to co pisze ja czy inni jako orientację nie jako pewnik. Wg mnie 7zł / m2 / miesiąc to max (na całe zużycie proądu w budynku). i wychodząc z tego założenia wolę podać wartość zawyżoną, niż zaniżyć (bo może w danym miesiącu mniej prądu poszło na gotowanie albo oświetlenie) i później głupio się czuć bo komuś wyjdzie 6,70zł :) Z tych powodów ostatecznie nie pokusiłem się o odliczanie zużycia prądu przez inne urządzenia.

Za zamieszanie, które spowodowałem - przepraszam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

System ten się niestety nie sprawdził jest bardzo drogi w zakupie a dodatkowo nie spełnia oczekiwań dom 170 m/2 dwa agregaty 4kw a dom trzeba dogrzewać i to wystarczy ,że temperatura spada do około -10 stopni C .

 

Dzisiaj wybrała bym zdecydowanie pompę ciepła z dolnym źródłem ciepła a rozprowadzeniem poziomym na działce było by taniej i myślę efektywniej.

 

 

TIT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy: się nie sprawdził?

 

Z Twojego postu wynika, że zainstalowana moc nie jest w stanie zapewnić komfortowej temperatury.

 

Napisz więcej:

 

1. Jaki dom - technologia, parametry ocieplenia, czy jest rekuperacja, itp.

2. Jakie masz wymagania odnośnie temperatur.

3. Jaki rodzaj L. (elektryczny, elektryczo-wodny).

4. Jak korzystasz z energii elektrycznej (2-ga taryfa?), jak sterujesz pracą L.

 

Pozdrawiam,

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...