Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nikt normalny w innym stanie prac nie czekałby do momentu aż temp. wewnątrz spadnie do -10 st C.
W którym miejscu przeczytałeś, że to chodzi o temperaturę wewnętrzną?

Jednak rzeczywiście za mało informacji, żeby ocenić co w tym budynku jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Skończył sie okres grzewczy i dostałem ostatni rachunek z energetyki.

Pora podsumować po pierwszym sezonie grzewczym.

 

1. Jaki dom:

- Domek około 160m2. Piętro niezamieszkane jeszcze.

- Podłoga 18cm styropian.

- Ściany 24cm Ytong (500) + 25cm styropian.

- Dach 30cm wełna.

- Rekuperator zainstalowany.

- Okna wsp. 1,0.

2. Temperatura komfortowa 21 stopni.

3. Legalett elektryczny (3 agregaty).

- parter agregat pracował normalnie

- piętro pracował jeden agregat i utrzymywał 12 stopni.

4. Druga taryfa weekendowa. Sterowanie termostatami w każdym pomieszczeniu.

 

5. Wynik: od września do kwietnia wyszło 1550 PLN.

 

Mam nadzieję, że później nie będzie gorzej tylko lepiej. Jeszcze troche chcę docieplić dach wełną, która mi została. Miałem oczywiście nadzieję, że wyjdzie mniej.

Co jeszcze można zrobić żeby jakoś zmniejszyć zużycie bez ponoszenia dużych kosztów? Oczywiście nie stać mnie na razie na wymiane okien (tym bardziej, ze sa nowe). Jakieś sugestie mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie. Niestety ciężko było żonę przekonać do tego systemu więc musiałem pozostawic alternatywe. Chodzi o możliwe podłączenie zwykłego pieca w kotłowni, a do tego potrzebny jest komin. Drugi komin jest do kominka, o którym marzylismy, a którego na razie nie ma.
Rozumiem, że do agregatów masz podciągnięte rurki do ewentualnej nagrzewnicy wodnej.

Tylko czy przy tak niskich kosztach eksploatacji będzie opłacało się budować drugi, alternatywny system grzewczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Skończył sie okres grzewczy i dostałem ostatni rachunek z energetyki.

Pora podsumować po pierwszym sezonie grzewczym.

 

1. Jaki dom:

- Domek około 160m2. Piętro niezamieszkane jeszcze.

- Podłoga 18cm styropian.

- Ściany 24cm Ytong (500) + 25cm styropian.

- Dach 30cm wełna.

- Rekuperator zainstalowany.

- Okna wsp. 1,0.

2. Temperatura komfortowa 21 stopni.

3. Legalett elektryczny (3 agregaty).

- parter agregat pracował normalnie

- piętro pracował jeden agregat i utrzymywał 12 stopni.

4. Druga taryfa weekendowa. Sterowanie termostatami w każdym pomieszczeniu.

 

5. Wynik: od września do kwietnia wyszło 1550 PLN.

 

Mam nadzieję, że później nie będzie gorzej tylko lepiej. Jeszcze troche chcę docieplić dach wełną, która mi została. Miałem oczywiście nadzieję, że wyjdzie mniej.

Co jeszcze można zrobić żeby jakoś zmniejszyć zużycie bez ponoszenia dużych kosztów? Oczywiście nie stać mnie na razie na wymiane okien (tym bardziej, ze sa nowe). Jakieś sugestie mile widziane.

 

Wynik całkiem niezły czyli ok 36kWh/m2/sezon, jeżeli dobrze liczę?

To nieco ponad 3 litrowy domek, jak zatkasz kominy będzie ekstra :)

 

Zastanawia mnie tylko jak udało Ci się osiągnąć 9stC różnicy między poddaszem a parterem ? I to z ogrzewaniem na poddaszu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko jak udało Ci się osiągnąć 9stC różnicy między poddaszem a parterem ? I to z ogrzewaniem na poddaszu...

 

Nie wiem, ale może ma to związek z tym, że pod stropem mam założone 4cm styropianu a w styczniu na stropie rozłożyłem jeszcze 10cm welny. Wełnę rozłożyłem i włączyłem ogrzewanie w momencie gdy na poddaszu zrobilo sie +3 stopnie a na dole temperatura zaczela mi za szybko spadac w okolice 18-19 pod koniec tygodnia. Związane to było ze znacznymi spadkami temperatury w styczniu i tym, że ogrzewając tylko w nocy fundament sie za mało dogrzewał i za dużo ciepła uciekało na poddasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko jak udało Ci się osiągnąć 9stC różnicy między poddaszem a parterem ? I to z ogrzewaniem na poddaszu...

 

Nie wiem, ale może ma to związek z tym, że pod stropem mam założone 4cm styropianu a w styczniu na stropie rozłożyłem jeszcze 10cm welny. Wełnę rozłożyłem i włączyłem ogrzewanie w momencie gdy na poddaszu zrobilo sie +3 stopnie a na dole temperatura zaczela mi za szybko spadac w okolice 18-19 pod koniec tygodnia. Związane to było ze znacznymi spadkami temperatury w styczniu i tym, że ogrzewając tylko w nocy fundament sie za mało dogrzewał i za dużo ciepła uciekało na poddasze.

 

hmmm... bardzo dziwna sprawa... ja mam strop nie izolowany ani od góry ani od dołu, domek trochę mniejszy ale porównywalnie ocieplony i jeden agregat na parterze przez 5 godzin dawał rade nagrzać cały dom w styczniu do 19-20 parter, poddasze 17-19 - w trakcie najgorszych mrozów. Fak że grzałem w takim cyklu 2xpo 1,5h w nocy + 2x1h w dzień (raz do południa i raz po południu)

Poddasze mam również nie zamieszkałe, narazie, a za pełen komfort termiczny odpowiadał kominek, w którym spaliłem przez całą zimę ok. 2m3 drewna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... bardzo dziwna sprawa... ja mam strop nie izolowany ani od góry ani od dołu, domek trochę mniejszy ale porównywalnie ocieplony i jeden agregat na parterze przez 5 godzin dawał rade nagrzać cały dom w styczniu do 19-20 parter, poddasze 17-19 - w trakcie najgorszych mrozów. Fak że grzałem w takim cyklu 2xpo 1,5h w nocy + 2x1h w dzień (raz do południa i raz po południu)

Poddasze mam również nie zamieszkałe, narazie, a za pełen komfort termiczny odpowiadał kominek, w którym spaliłem przez całą zimę ok. 2m3 drewna

Pewnie diabeł tkwi w szczegółach. Ja grzałem tylko w nocy więc od 6 rano do 21 nie było grzane i nie dogrzewałem kominkiem a muszę powiedzieć, że to bardzo dużo daje. Widziałem to po tym, że jak tylko wyszło słońce to mi sie bardzo ładnie dom nagrzewał i dużo mniej lub prawie wcale nie włączały sie agregaty. Może muszę spróbować ustawić następnym razem tak jak u Ciebie - 3 godziny w nocy i 2 godziny w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System ten się niestety nie sprawdził jest bardzo drogi w zakupie a dodatkowo nie spełnia oczekiwań dom 170 m/2 dwa agregaty 4kw a dom trzeba dogrzewać i to wystarczy ,że temperatura spada do około -10 stopni C .

 

Dzisiaj wybrała bym zdecydowanie pompę ciepła z dolnym źródłem ciepła a rozprowadzeniem poziomym na działce było by taniej i myślę efektywniej.

 

 

TIT

Może coś więcej, bo sam mam właśnie poważne wątpliwości co do tego wynalazku za grubą kasę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znowu swoje:co będzie jak za 30lat styropian pod legaletem zjedzą gryzonie lub na skutek różnych czynników szlag go trafi?Będę płacił 2tys za miesiąc za ogrzewanie?Kto ma Legalett działający 30 lat?????

 

Nie pamiętam, gdzie to czytałem, ale podobno badano styropian (8 cm) pod tymi płytami (powstałymi na początku lat 80-tych) i nic się specjalnego z nim nie stało, tylko spłaszczył się nieznacznie, ale to normalne w końcu.

Gdzie mają te gryzonie wejść pod płytę? Wszystko pod nią jest mocno ubite przecież. Natomiast po bokach masz twardy tynk lub płytki.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...