Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A ja znowu swoje:co będzie jak za 30lat styropian pod legaletem zjedzą gryzonie lub na skutek różnych czynników szlag go trafi?Będę płacił 2tys za miesiąc za ogrzewanie?Kto ma Legalett działający 30 lat?????

Tomaszu "niewierny" ewidentnie masz problem. Wałkowaliśmy to już kilka razy, a Ty uparcie swoje i do tego podpierasz się humorystycznym wątkiem na 5 listów, w którym nic nie ma ciekawego, a tylko tyle, że myszy lubią pączki. :)

Lekarstwo jest proste: KUP SOBIE KOTA. :)

Pozdrawiam serdelecznie

PS Myszy ponoć lubią ser... bardziej od styropianu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

tomku131 mam pytanie, martwisz się o styropian pod Legalettem, na którym stoi dom, ważący bagatelka kilkadziesiąt ton, a nie boisz się o wełnę mineralną na poddaszu, że ją kuny splądrują???? Tak się składa, że to bardziej istotny problem, bo kosztujący dużo kasy na ponowne docieplenia, rozbieranie istniejącej zabudowy itp. A taki problem ma parę osób z moich znajomych. Z drugiej strony - budowa domu to akt odwagi i samozaparcia, jesli tego komus brakuje - lepiej nie zaczynać i nie szukać dziury w całym. :) :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym się nie martwie bo to można wykonać,kwestia kasy,ale jak rozebrać dom i dostać się do płyty pod nim????

Jak rozebrać? To tylko jak piszesz "kwestia kasy". :)

Wersja tańsza i szybka to ładunek wybuchowy. :D

Nieco droższa - dźwig i spychacz. :o

Jeszcze droższa - ekipa specjalistyczna... :(

A najlepiej nie rozbierać tylko kotka ślicznego mieć. :D :)

Pozdrawiam, dobrego weekendu

Piotr

PS Zacytuję mądrą myśl Katarzyny: Z drugiej strony - budowa domu to akt odwagi i samozaparcia, jeśli tego komuś brakuje - lepiej nie zaczynać i nie szukać dziury w całym. Czyli jak nie Legalett to... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

planuję budowę małego domku w systemie Praefa z fundamentem Legalett wg projektu Miłków średni http://www.tooba.pl/projekt-domu-Milkow-sredni/a,s_pd,idp,9329.html z dobudowanym garażem. Wykonawcą będzie firma Abakon z mojego miasta BB. Z racji niewielkiej powierzchni (ok. 65 mkw) do ogrzewania fundamentu planuję zastosować nagrzewnice elektryczne i w ogóle nie wprowadzać gazu do domu. Alternatywnym ogrzewaniem będzie kominek z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła.

 

Piotrze, czy masz gdzieś zamieszczony opis swojej budowy wraz ze zdjęciami? Chętnie bym się z nim zapoznał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku

Dobrze, że dałeś znać, bo nie dostałem potwierdzenia.

Dwukrotnie wysłałem Ci na ten adres materiały. Poczta nie wróciła do mnie.

Czemu nie dotarła?

Czy masz jakiś inny adres?

Spróbuje wysłać jeszcze raz z mojego adresu na gmail.

Daj znać na priw czy przyszło.

Pozdrawiam serdecznie

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od dłuższego czasu śledzę ten wątek (dzięki wszystkim za wypowiedzi), zdecydowałem się na legalett. Umowa już podpisana, obecnie trwa wykonywanie dokumentacji i tu mam wątpliwość, i proszę o pomoc w jej wyjaśnieniu. Otóż w projekcie domu mam nieogrzewany garaż dostawiony do ściany budynku. Żeby wyeliminować mostek termiczny, pomiedzy płytami garażu i domu planowałem dylatację ze styro gr. 20cm (tak jak izolacja dookoła całej płyty i ścian domu), lecz ku mojemu zdziwieniu projektant zmniejszył tutaj grubość izolacji do 10cm i połączył płyty klikunastoma prętami zbrojenia. Na pytanie dlaczego, odpowiedział, że po to aby płyty za bardzo nie "pracowały" względem siebie (przy grubszej dylatacji może być z tym problem), a na pytanie, czy nie spowoduje to dodatkowych strat ciepła, twierdzi, że nie i uzasadnia tym, że w garażu nie będzie ujemnych temperatur i w zwiazku z tym różnica temperatur miedzy garażem i domem będzie stosunkowo niewielka i tym samym straty ciepła będą minimalne.

Powiem szczerze, że jakoś mnie to nie przekonuje, być może zmniejszy to ruchy płyt, ale stalowe pręty są dobrym przewodnikiem i w efekcie będę grzał też płytę garażu, poza tym cieńsza warstwa styro to większe straty ciepła. W zimie, przy ujemnych temperaturach, podczas otwierania bramy garaż będzie się wyziębiał, co spowoduje dodatkowe straty ciepła płyty grzewczej i prawdopodobnie czętsze załączanie się agregatów.

Proszę o poradę, czy proponowane przez projektanta rozwiazanie jest poprawne? Jak rozwiązaliście problem dylatacji garażu? Jeszcze mam czas na zmianę dokumentacji, a nie chcę też upierać się przy swoim jeżeli nie ma to istotnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Kaziku

Rozumiem Twoją niepewność i sam bym dopytywał będąc w takiej sytuacji.

Z Twoich informacji wynika, że garaż będzie przylegał do domu i zmiana dotyczy zmniejszenia w tym miejscu grubości styropianu z 20 na 10 cm.

Myślę, że projektant płyty fundamentowej Legalett piszę słusznie, ale nie jestem inżynierem budownictwa, więc moje zdanie wynika z wiedzy nabytej.

Zapewne takie stanowisko projektanta oparte jest na wyliczeniach i doświadczeniu.

Takie usytuowanie garażu względem domu to częsta praktyka, więc nie jesteś pierwszym, który o to pyta projektanta.

 

Warto moim zdaniem rozważyć także długość tych przylegających fundamentów i wielkość wpływu tej raczej małej powierzchni (zbrojenia) na zmiany temperatur.

Myślę, że jakbyś się uparł, to pewnie te 20 cm by zostało. Tylko czy będzie to korzystne dla pracy obu płyt szczególnie w pierwszych latach. Może na przykład pojawić się pękanie mniejszej płyty garażowej (?). Czy Legalett weźmie za to odpowiedzialność?

 

Jak zwykle proponuje dla pewności kontakt e-mail lub lepiej telefoniczny z p. Wojtkiem Naruckim.

Pozdrawiam serdecznie

Piotr

PS Napisz proszę jak już zapadną decyzje, bo te informacje przydadzą się innym. A może ktoś miał już taki dylemat i napisze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Piotrze,

 

Dzięki za szybką odpowiedź. Z jednej strony, argument wzajemengo ustabilizowania płyt do mnie przemawia, bo ze względu na różne masy, oddzielone płyty będą osiadały inaczej. Buduję wg przerobionego projektu Murator C161, ściany budynku i grażu są oddzielone dylatacją, a przy ścianie domu, żeby zachować ciągłość izolacji, jednospadowy dach opiera się na dwóch drewnianych słupach. Jedynym słabym punktem tego rozwiązania jest połączenie na styku połaci dachu z ociepleniem ściany, które w przypadku wzajemnego przemieszczania płyt może się "rozjechać" i rozszczelnić.

Z drugiej strony, budując dom energooszczędny "walczy się" o likwidację nawet najmniejszego mostka cieplnego, dlatego rozwiazania kontrukcyjne, które przerywają ciągłość izolacji, budzą moje wątpliwości.

Mój wniosek jest taki, że w tej sytuacji trzeba raczej pójść na kompromis i zaakceptować proponowane rozwiązanie. Mam tylko nadzieję, że nie będę później tego żałował ;)

 

Przy okazji, potwierdzam wcześniejsze informacje, kontakt z P. Januszem z Legalett oceniam pozytywnie. Zaproponował nawet, że przyjedzie do mojego dostawcy pospółki, żeby zobaczyć czy to co oferuje nadaje się na podsypkę :) Trzymajcie kciuki, zaczynam pod koniec lipca 8) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Witam

ten system mnie też mocno przekonuje, choć jest w nim także kilka wad, przynajmniej w mojej perspektywie. Ale do sedna;

1. Proszę użytkowników płyty, na ile to możliwe, o podanie rocznego zużycia prądu (gazu) w zamieszkałym przez nich domach.

Prośba o podział na ilość kWh przenaczonych na Legalett i pozostałe media to już przesada, jednak jeśli ktoś dysponuje/prowadzi tego statystyki, będę wdzięczny.

 

Oczywiście, wszytko zależy od zadanej temperatury, ocieplenia itp., jednak wielkości zużycia dla współczesnych domów o podobnym metrażu nie różnią się wiele chociażby za wzg. na wymagane normy prawa budowalanego.

 

Dziękuję za wszelkie info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1. Proszę użytkowników płyty, na ile to możliwe, o podanie rocznego zużycia prądu (gazu) w zamieszkałym przez nich domach.

Prośba o podział na ilość kWh przenaczonych na Legalett i pozostałe media to już przesada, jednak jeśli ktoś dysponuje/prowadzi tego statystyki, będę wdzięczny.

 

Oczywiście, wszytko zależy od zadanej temperatury, ocieplenia itp., jednak wielkości zużycia dla współczesnych domów o podobnym metrażu nie różnią się wiele chociażby za wzg. na wymagane normy prawa budowalanego.

 

Dziękuję za wszelkie info

 

Ma kilka wad, w moim przypadku głównie projektowych, ale do sedna:

zużycie pradu na sam legalet (mam podlicznik) przez cały okres jesienno-zimowo-wiosenny:

prawie 3000kWh - na sam legalet

miesięcznie 600kWh - na sam legalet

 

pozostała elektryka to ok 400kWh/m-c w domu wszystko mam na prąd, kuchnia, cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kris, rozumiem, że nie chciało Ci się poczytać dokładniej tego wątku forum.

Kilka osób pisała o tym, o co pytasz.

Krótko się powtórzę co do moich danych z 5 lat użytkowania Legalett elektrycznego: średnia opłata ogrzewanie licząc miesiące X-IV to około 260-300 zł dla domu parterowego o powierzchni 95 m2 (zależnie od zimy :)).

Pozdrawiam serdecznie

Piotr

 

PS Ciekawe jak prace u Kazika09?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kris, rozumiem, że nie chciało Ci się poczytać dokładniej tego wątku forum.

Kilka osób pisała o tym, o co pytasz.

Krótko się powtórzę co do moich danych z 5 lat użytkowania Legalett elektrycznego: średnia opłata ogrzewanie licząc miesiące X-IV to około 260-300 zł dla domu parterowego o powierzchni 95 m2 (zależnie od zimy :)).

Pozdrawiam serdecznie

Piotr

 

To ciekawe co piszesz, bo ceny energii elektrycznej w okresie ostatnich 5 lat bardzo ostro rosły...

więc ciekawe że w ciągu 5 lat masz stałą średnią miesięczną opłatę za ogrzewanie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

ponawiam pytanie o pełne lub częściowe (jeśli ktoś ma podliczniki) ZUŻYCIE energii elektrycznej przy korzystaniu z ww. fundamentu w skali roku. Najlepiej, jeśli ktoś jest w stanie podać całkowite zużycie roczne. Nie interesuje mnie wysokość rachunków, lecz zużycie prądu.

 

Bardzo proszę także o podstawowe informacje dot. technologii budowy i kubatury (ew. powierzchni), lub po prostu symbol projektu.

 

Bardzo dziękuję za wszelkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...