Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja zaś mam pytanie do tych co już mieszkają. Interesuje mnie wykończenie terenu wokół domu. Fundament (tą część styropianową) wykończyliście jakoś (tynk mozajkowy? normalny? obłożenie płytkami? po prostu przysypane ziemą?). Czy wokół zrobiliście jakąś opaskę? Jeśli tak to z czego?

 

Mnie to czeka na wiosnę. Myślałem o tynku mozajkowym + opaska z tłucznia. Może ktoś ma doświadczenie z tymi bądź innymi rozwiązaniami.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cokół na około domu wykonałem z płytek klinkierowych przyklejonych na klej elastyczny, podobnie jak fragment elewacji wokół drzwi wejściowych oraz wykusz. Płytki przyklejone zostały do podłoża wykonanego z siatki zatopionej w kleju ( identyczny jak do wykonania tynku ). Fugi wypełniłem specjalną fugą do klinkieru Mapei Keracolor w kolorze antracytowym. Opaska to krawężnik w odległości 70 cm od ściany oraz żwir frakcja 16-32. Niestety po czasie przypomniało mi się o tym, że pod żwir powinienem podłożyć geowłókninę zapobiegającą zarastaniu chwastami. Na razie nic nie rośnie, ale kiedyś chyba to poprawię. Żwirek ma to do siebie, że woda spadająca z okapu nie chlapie na elewacjęw związku z tym jest czysta. Jest też dużo prostrza i tańsza w wykonaniu od innych opasek np. z kostki brukowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na styropian od Legalettu naklejone mam płytki klinkierowe. Zrobili zdaje się siatkę na kleju a na to dawali płytki. Wokół tego jest opaska betonowa o szerokości 1 m. Docelowo na opaskę pójdzie gres. Dalej gdzieniegdzie jest skarpa, bo dom stoi na usypanej ze żwirku górce... a gdzieniegdie od razu trawnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dostałem pierwszą fakturę za energię elektryczną po zainstalowaniu licznika dwutaryfowego (wcześniej miałem prąd budowlany).

 

I tutaj miło mnie ZE zaskoczył, bo w drugiej taryfie wyszło mi niecałe 23,5gr za kWh a obliczałem w/g cennika, że będzie 28gr.

 

Więc we wrześniu zapłaciłbym (tak miałem budowlany za 47gr) 58zł, w październiku 158 a do połowy listopada 131zł za samo ogrzewanie domu 150m2.

 

Dodatkowo dla 4-osobowej rodziny używając podgrzewacza Miroterm wychodzi mi niecałe 55zł miesięcznie za cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może bym i morsem chciał być ale żona jest ciepłolubna i bardzo dba, żęby dzieciaki nie marzły.

 

Utrzymujemy w domu temperaturę 19-23 stopni (19 w gospodarczym i sypialni, 20 w gabinecie i pokojach dziecinnych, 21 w salonie kuchni, 23 w łazienkach).

 

Do takich wyników niewątpliwie przyczynia się wentylacja z rekuperatorem, dodatkowa izolacja (ściany 28cm, sufit 30cm podłoga 20cm) okna fixy i ...

 

... ustawienie domu z oknami. Parę dni temu było dość mroźno ale pogodnie. Przez południowe okno (4mx2,3m) pięknie świeciło słońce na podłogę (ciemnobrązowa terakota) co po paru godzinach podniosło temperaturę w salonie o 2-3 stopnie ! Sam byłem zadziwiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witajcie!

 

Temat jest tylko pośrednio związany z Legalett, ale jak mądrzy ludzie powiadają - radością trzeba się dzielić z innymi, więc...

26.10 urodziła nam się śliczna córeczka Magdalenka.

Jest zdrowa, cicha (dobrze śpi, dużo je), ma 60 cm wzrostu i... wniosła dużo miłości do naszego domu, a przy tym odmładza rodziców... :D

 

Podnieśliśmy dla niej trochę temperaturę w domu. W takiej ważnej i radosnej chwili rachunki za energię nie są tak istotne. Poza tym w tym roku jesień jest dla nas bardzo łaskawa. Przy takiej aurze na zewnątrz tylko starsze dzieci są trochę niezadowolne z braku możliwości jazdy na sankach i lepienia bałwana.

 

Nowy dom - nowa pociecha - kto następny? :)

Pozdrawiam

Piotr O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze O. - Gratulacje, uklony dla Pań!

 

Czy ktoś ma już dzialający Legalett po wschodniej stronie Warszawy? Albo gdzieś niedaleko? Pooglądalbym jeszcze, szczególnie teraz, chlodną porą. Przeraża mnie wprawdzie cena, ale cieply fundament ciągle kusi...

 

Matizka, jak się wasz sprawdza?

 

Pozdrawiam,

 

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena nie jest tragiczna jeśli uwzględnić że masz fundament, ogrzewanie i wylewkę izolowaną 16 cm styropianu - w jednym.

 

Tylko od razu trzeba "krzyczeć głośno" żeby przewymiarowali agregat - żeby grzał tylko w nocnej taryfie... i 5 razy przejrzeć projekt przed zaakceptowaniem żeby ustrzec się błędów. Jak już zaleją betonem to niewiele da się poprawić.

 

Podłoga nie jest gorąca a na parterze jest stabilna temperatura, wahania nie przekraczają 1 stopnia przy nocnym grzaniu. Podłoga wcale nie jest specjalnie ciepła, myślałem że będzie cieplejsza.

 

Zastanawiam się cały czas jak "wzmocnić" agregat, ale na razie nic mi do głowy nie przychodzi sensownego - i jak poprawić wymiennik nad kominkiem, bo praktycznie nie dziala. Też trudno wymyślić coś co da się zrobić bez rozebrania obudowy kominka. Tyle, że podobno teraz mają coś lepszego do współpracy z kominkiem, jakiś wymiennik który działa lepiej niż kawałek rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się cały czas jak "wzmocnić" agregat, ale na razie nic mi do głowy nie przychodzi sensownego - i jak poprawić wymiennik nad kominkiem, bo praktycznie nie dziala. Też trudno wymyślić coś co da się zrobić bez rozebrania obudowy kominka. Tyle, że podobno teraz mają coś lepszego do współpracy z kominkiem, jakiś wymiennik który działa lepiej niż kawałek rury.

 

Wiesz - ja sprawdziłem i mam tak, że jak działa kominek - to grzałki elektryczne są wyłączone (tzn. sterowniki w pokojach mogą sobie pokazywać, co chcą - w szczególności włączać grzałki - ale grzałki nie są włączane jak działa kominek). Gdyby u Ciebie było podobnie - i przy słabym wymienniku paliłbyś w kominku w czasie tej tańszej taryfy - to jak rozumiesz - nie grzałoby Ci wtedy elektrycznością. Więc może w tym tkwi przyczyna, że grzanie tylko w nocnej taryfie nie jest wystarczające?

 

Odnośnie zaś wymiennika - że prawie nie działa. Też miałem takie wrażenie. Więc zamontowałem termometry w agregacie - jeden na powrocie powietrza z kominka a drugi na powrocie powietrza po ogrzaniu pokoju. Mając te dwie wartości + wydajność wentylatora (z danych znamionowych wentylatora) mogłem ocenić wydajność wymiennika.

 

Okazało się, że wymiennik działa - acz raczej słabo. Ponieważ termometry mam podłączone do komputera - mogę obserwować piękne wykresy zmian temperatury. Wynika z nich, że w porywach mam ok. 600-700 W na jeden agregat (mam dwa agregaty - w drugim jednak nie mam termometrów - ale myślę, że jest podobnie lub trochę lepiej).

 

Jak z tych danych wynika - rzeczywiście wymiennik trzeba będzie poprawić. I rzeczywiście Legallet ma nowe wymienniki. Ja u siebie też będę musiał coś zmienić - na razie jednak nie mam na to czasu. Mam nadzieję, że uda się poprawić sytuację bez rozwalania obudowy (mam dwie duże kratki z boku obudowy, więc może dostęp to drogą wystarczy). Ale jak mówiłem - na razie sprawą nie będę się zajmował z braku czasu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

mam już nowy wymiennik Legalettu i jak tylko obowiązki zawodowe odpuszczą (koniec roku budżetowego) to przystąpię do jego testów. Też myślę o użyciu sond połączonych z komputerem. Na rynku dostępne są tanie sondy i darmowe oprogramowanie ale przy termoparach max 120C - co wydaję się być zbyt niską górną granicą pomiaru.

Bogus, jakich sond używasz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filo - ja termometr instalowałem w agregacie - a nie w obudowie kominka. Wiec temperatury mam mniejsze niż 40 stopni. Czyli nic specjalnie wymyślnego nie jest potrzebne. Żeby w agregacie było 120 C to moc z kominka do agregatu byłaby na poziomie 6 kW.

 

Co używam - termometry jednoukładowe Dallas ds18s20. To jest taki termometr + przetwornik + komputerek – wszystko wielkości tranzystora. Kosztuje toto 11-15 zł (zależy od sklepu). Żeby podłączyć do komputera potrzeba jeszcze zlutować sobie przejściówkę (koszt ok. 7 zł). I tyle.

 

Te czujniki temperatury można podłączać do dwu przewodów w ilości większej niż 1 (np. 4). Czyli taka jedna przejściówka wystarczy do kilku czujników temperatury. Z tym, że ponieważ to jest zasilane z RS-232 poprzez te dwa przewody to przy większej ilości czujników nie zawsze wszystkie termometry działają (np. u mnie nie ma problemów - dwa działają zawsze, ale 4 to np. działają - ale po zresetowaniu komputera to już nie działają)

 

Do tego oprogramowanie - darmowe i całkiem niezłe.

 

O ile pamiętam czujnik wg producenta pracuje do temp. 125 C a dokładność ok. 0,05 C.

 

Więcej możesz się dowiedzieć na stronie http://termik.ok.9x.pl/ oraz forum elektroda http://elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=13526

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

 

W imieniu moich kochanych dziewczyn i swoim dziekuje za zyczenia i gratulacje. Magdusia rośnie jak na drożdżach i daje nam juz troche "popalic" w nocy. Najważniejsze, ze wszyscy jestesmy zdrowi, bo...

używamy Legalett :)

Z tego o czym piszecie wnioskuje, ze i ja kiedys bede musiał zmienic rury na wymiennik ciepła w kominku. Pomiary Bogusia (600-700W) sa wg mnie poprawne. Z rozmowy tel. z p. Wojtkiem N. wiem, ze nowy wymiennik ma dawać znacznie wiecej - ponad 2 kW (temp. na wlocie do agregatu od strony kominka będzie znacznie wyższa niż teraz).

Chyba warto będzie poświęcić przerobienie góry kominka (u mnie to tylko płyty kartonowo gipsowe i izolacja) dla wymiany rur na wymiennik i zysku energetycznego rzedu 1,5 kW.

Ale to dopiero za jakis czas.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam i lece do domu...

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...