Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

PS Ciekawe jak prace u Kazika09?

 

Niestety, nijak :( Przez te ch...rne papiery nie mogłem zacząć w ustalonym terminie. Kto by przypuszczał, że na uprawomocnienie PnB można czekać aż 4 tygodnie (wiwat poczta polska!), 2 tygodnie trwało dostarczanie zawiadomień do sąsiadów (gdybym wiedział sam bym to załatwił). No i teraz muszę czekać, aż Legalett skończy obecnie realizowane inwestycje. W sumie będę miał ponad miesiąc obsuwy, jak dobrze pójdzie to zacznę dopiero na początku września.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:

Przy okazji, potwierdzam wcześniejsze informacje, kontakt z P. Januszem z Legalett oceniam pozytywnie. Zaproponował nawet, że przyjedzie do mojego dostawcy pospółki, żeby zobaczyć czy to co oferuje nadaje się na podsypkę :) Trzymajcie kciuki, zaczynam pod koniec lipca 8) .

 

Witam po dłuższej przerwie :)

 

Skoro już tu jestem to wtrące swoje 2 grosze... Jak ci już P. Janusz sprawdzi podsypkę i zwieziesz ją na budowe to zainwestuj sobie w taborecik weź 2 dni urlopu na czas podsypywania i przypilnuj żeby każda warstwa była zagęszczona zagęszczarką! "Zagęszczanie warstwowe" masz zapewne w umowie i projekcie więc nie popuszczaj... żadne jeżdzenie koparą tam i z powrotem po nasypie tylko zagęszczarka!

Prawda Piotrze O. ? :D

 

Pozdrowienia i miłego budowania z L.

 

Browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

od 2 tygodni czytam wszystko co ukazało się na tej stronie i innych odnośnie systemu Legalett. Przyznam szczerze, że decyzji nadal nie potrafię podjąć: budować L czy nie budować i bardzo pilnie potrzebuję ją podjąć!!!

 

 

Puki co założenia są takie:

 

- domek (Karmen arch.J.Charkiewicz) w formie prostokąta 13 na 11, 190 m2 pow. mieszkalnej,

 

- na działce lekraacyjnej leśnej,

 

- z linią brzegową jeziora (może to ma jakieś znaczenie?) na skarpie,

 

- z zamieszkałym poddaszem

 

- ściany prothem 25 z 30 cm dociepleniem (Metr od dołu styropian, dalej wełna- ponoć w wełnie od dołu mogą zakładać swoje gniazda różne gryzonie, dla tego dół styropian?), na zewnątrz kamień i tynk mineralny.

 

- wykorzystywany od wiosny do jesieni, oraz w miesiącach zimowych w sumie może będzie tego max 50 dni,

 

- troje małych dzieci-musi być ciepło,

 

- media - tylko prąd,

 

- L tylko w płycie fundamentowej, poddasze dogrzewane kominkiem.

 

Pierwotnie zakładałam Legalett plus ogrzewanie kominkowe z

rozprowadzeniem. W jednym z postów ktoś pisze, że po różnych konsultacjiach przy założeniu , że dom jest dobrze ocieplony - a taki ma być - koszty ogrzewaniem L czy tradycyjną podłogówką są zbliżone. Inwestycja na L zaś znacznie droższa. Czy ktoś to może potwierdzić?

 

Dostałam już kosztorys L z Gdańska-koszt z metra porównywalny jak u innych. Z moich wyliczeń wynika, że sam koszt technologii L jest rzędu ok 40 tys. zł. Za te pieniądze można różne rzeczy zrobić.

 

R-k jak widzę u osób posiadającym ten system też nie małe, poza małymi wyjątkami w które jakoś nie chce mi się wierzyć.

 

Znajomi mieszkają na osiedlu Kanadyjczyków - wszyscy mają L. Często tam bywam (co prawda w dzień) i wydawało mi się zawsze wszystko o.k. Co prawda agregat ostro szumi, ale ponoć teraz są już lepiej wyciszane. Oni budowali się ponad 10 lat temu. W ramach oszczędności na dzień wogle go wyłączają - temperatura spada w tedy max do ok 19 stopni.

 

Zaznaczę jeszcze, że chciałabym utrzymywać w czasie mojej nieobecności (jeśli chodzi o miesiące grzewcze) ok 10-15 stopni. Dzień przed przyjazdem na działkę - podnieść do 19-20, a po przyjeżdzie odpalić kominek i upajać się błogim ciepełkiem:)

 

Czekam na odpowiedzi.

 

A może ktoś ma jakąś inną propozycję, co zastosował by na moim miejscu? Proszę tylko pominjać ogrzewanie na węgiel i ekogroszek! Chodzi mi o coś bezobsługowego. W poniedziałek mam rozmowę z Legalette!

 

 

 

 

 

 

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Anno

Gratuluję ciekawego projektu - Karmen. Robi wrażenie - to piękny dworek.

Wewnątrz chyba nic dodać nic ująć. Moją uwagę zwróciła duża - w porównaniu z salonem - jadalnia. Biorąc pod uwagę, że centrum życia zdrowej rodziny jest właśnie spotkanie przy stole jadalnym, to świetne rozwiązanie. Od jakiegoś czasu salony łączy się z jadalnią i kuchnią, ale to duża różnica. Dla przykładu, gdy przyjdzie nagle jakiś gość, to już posiłek rodziny jest zakłócony...

Na podstawie tego, co opisałaś wnioskuję, że masz duże możliwości finansowe. Karmen ma w parterze ponad 120 m2, a w sumie ponad 200 m2 pow. użytkowej. Jak na dom rekreacyjny nad wodą używany w roku max 50 dni, to budowa takie domu wg mnie jest pewnego rodzaju luksusem (wybacz pisze to z punktu widzenia nauczycielskiej pensji :)).

Skoro jednak stać Ciebie, Was na taki dom, to nie rozumiem czemu piszesz:

Dostałam już kosztorys L z Gdańska-koszt z metra porównywalny jak u innych. Z moich wyliczeń wynika, że sam koszt technologii L jest rzędu ok 40 tys. zł. Za te pieniądze można różne rzeczy zrobić.

Budowałem dom na Legalett 6 lat temu i za 95 m2 zapłaciłem 38 tys. zł. Ceny stali i materiałów przez te kilka lat poszły w górę. Wycena więc za Twoje 120 m2 w porównaniu z moją jest korzystna. Ale to jak piszesz Twoje wyliczenia. Przypuszczam, że dzisiejsza rozmowa z Legalett je podbije. Obym się mylił.

 

Piszesz Za te pieniądze można różne rzeczy zrobić. Tak to prawda i dlatego przy tak krótkim okresie grzewczym wybrałbym dobry kominek - wg mnie nic innego, bardziej ekonomicznego dla domu rekreacyjnego, w którym grzać się będzie sporadycznie. Dobrym kominkiem dom można ogrzać bardzo szybko i nawet małe dzieci do tego się przyzwyczają bez zbytniego hartowania. :)

 

Ale wracając do Legalett.

Piszesz: Dzień przed przyjazdem na działkę - podnieść do 19-20, a po przyjeżdzie odpalić kominek i upajać się błogim ciepełkiem:)

Legalett charakteryzuje się pewną bezwładnością i z dnia na dzień trudno jest uzyskać to, co piszesz. Jest jednak programator, który... można tak zaprogramować, by... grzanie wzrosło na tydzień wcześniej. Tylko, że programatory standardowo oferowane przez Legalett mają okres tygodniowy. Gdybyś chciała zaprogramować na dłuższy okres potrzebny byłby inny programator. Myślę, że to nie jest problem - pewnie kwestia zakupu droższego programatora, co przy Twoich możliwościach finansowych nie stanowi chyba kłopotu. O szczegółach zapewne dowiesz się w Legalett Gdańsk.

Pozdrawiam serdecznie

Piotr

 

PS

R-k jak widzę u osób posiadającym ten system też nie małe, poza małymi wyjątkami w które jakoś nie chce mi się wierzyć. Wiara czyni cuda, a jej brak co do Legalett jest bardzo charakterystyczny - też przez to przechodziłem :). Większość osób piszących w tym temacie forum ma bardzo pozytywne wyniki korzystania z Legalett. Może więc piszesz o innych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ściany prothem 25 z 30 cm dociepleniem (Metr od dołu styropian, dalej wełna- ponoć w wełnie od dołu mogą zakładać swoje gniazda różne gryzonie, dla tego dół styropian?), na zewnątrz kamień i tynk mineralny.

 

A czemu cały dom nie w styropianie ? A w ogóle po co styropian takiej grubości w domku letniskowym? Wybuduj porządnie ścianę 1W tak ze 40cm i będzie i tanio i dobrze, nawet bardzo dobrze...

 

- wykorzystywany od wiosny do jesieni, oraz w miesiącach zimowych w sumie może będzie tego max 50 dni,

 

Pytanie poco w domku letniskowym inwestować w tak dobre ogrzewanie które nie będzie praktycznie używane - ja wyłączyłem legalet 1 kwietnia i pewnie włącze nie prędzej niż w październiku, więc kiedy ten legalet miał by grzać Ci dom, jak nikogo w nim nie będzie ?

 

Pierwotnie zakładałam Legalett plus ogrzewanie kominkowe z

rozprowadzeniem. W jednym z postów ktoś pisze, że po różnych konsultacjiach przy założeniu , że dom jest dobrze ocieplony - a taki ma być - koszty ogrzewaniem L czy tradycyjną podłogówką są zbliżone. Inwestycja na L zaś znacznie droższa. Czy ktoś to może potwierdzić?

 

Dostałam już kosztorys L z Gdańska-koszt z metra porównywalny jak u innych. Z moich wyliczeń wynika, że sam koszt technologii L jest rzędu ok 40 tys. zł. Za te pieniądze można różne rzeczy zrobić.

 

R-k jak widzę u osób posiadającym ten system też nie małe, poza małymi wyjątkami w które jakoś nie chce mi się wierzyć.

 

To nie kwestia wiary :)

 

Znajomi mieszkają na osiedlu Kanadyjczyków - wszyscy mają L. Często tam bywam (co prawda w dzień) i wydawało mi się zawsze wszystko o.k. Co prawda agregat ostro szumi, ale ponoć teraz są już lepiej wyciszane. Oni budowali się ponad 10 lat temu. W ramach oszczędności na dzień wogle go wyłączają - temperatura spada w tedy max do ok 19 stopni.

 

Pytanie ile mają ocieplenia, i z jakiego pułapu temperaturowego "startują", poza tym 19st przy podłogówce daje trochę inne uczucie niż przy kaloryferach, a jeszcze inne przy samym kominku.

 

Zaznaczę jeszcze, że chciałabym utrzymywać w czasie mojej nieobecności (jeśli chodzi o miesiące grzewcze) ok 10-15 stopni. Dzień przed przyjazdem na działkę - podnieść do 19-20, a po przyjeżdzie odpalić kominek i upajać się błogim ciepełkiem:)

 

Legalet daje komfort i w zasadzie pełną bezobsługowość ogrzewania domu, ale ma bardzo dużą bezwładność. Ale dokładnie taką samą bezobsługowość da Ci 2-3 szt grzejników olejowych sterowanych "lokalnymi" termostatami ustawionymi na +5 ; +10 st. jak chcesz mieć full wypas to daj grzejniki konwekcyjne sterowane jakimś sprytnym sterownikiem, który będzie utrzymywać minimalną bezpieczną temperaturę, a na sygnał sms'em zwiększenie temperatury do zadanego poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalezione w sieci o legalett......

 

Sąsiadka ma, katastrofa finansowa jak przy każdym grzaniu prądem.

Ona ma na dodatek w taniutko wykonanym szeregowcu, więc efekt masy kasy na

ciepełko się pogłębia :(

Jeśli potrzebujesz kwoty, to potrzebna jest powierzchnia do grzania.

Wiedz tylko, że na ok. 100 m2 dobrze ocieplonej powierzchni zabudowy potrzeba

na każdy rok, po wysuszeniu domu, ok. 2000-2500 litrów oleju opałowego dla ok

20 st. celsjusza

Jeśli lubisz 23 stopnie, to 3000-3500 litrów.

1,8-2.2 PLN za litr.

A prąd wychodzi ze dwa razy drożej ,jeśłi nie więcej.

A jak nie grzejesz przy ścianach, to zaraz strasznie ciągnie od nich i się

niszczą.

Nie radzę grzania prądem. A jeśli już to z rekuperatore

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalezione w sieci o legalett......

 

Sąsiadka ma, katastrofa finansowa jak przy każdym grzaniu prądem.

Ona ma na dodatek w taniutko wykonanym szeregowcu, więc efekt masy kasy na

ciepełko się pogłębia :(

Jeśli potrzebujesz kwoty, to potrzebna jest powierzchnia do grzania.

Wiedz tylko, że na ok. 100 m2 dobrze ocieplonej powierzchni zabudowy potrzeba

na każdy rok, po wysuszeniu domu, ok. 2000-2500 litrów oleju opałowego dla ok

20 st. celsjusza

Jeśli lubisz 23 stopnie, to 3000-3500 litrów.

1,8-2.2 PLN za litr.

A prąd wychodzi ze dwa razy drożej ,jeśłi nie więcej.

A jak nie grzejesz przy ścianach, to zaraz strasznie ciągnie od nich i się

niszczą.

Nie radzę grzania prądem. A jeśli już to z rekuperatore

Jak rozumiesz wytłuszczony fragment ? Ile kondygnacji przewidujesz na tej powierzchni zabudowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To oczywiste ,że autor wątku pisał o 100m powierzchni użytkowej domu bo zawsze dla zobrazowania czegokolwiek podaje się przykład 100m domu.Nie sądzę żeby miał na myśli 5 kondygnacji na powierzchni zabudowy 100m bo pisał ,że to okropnie drogi system więc sam sobie by przeczył gdyby myślał o kilku kondygnacjach na powierzchni zabudowy 100m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum Gazety Wyborczej.
Przeczytałem to jeszcze raz. Właściwie trudno się dziwić :

Ona ma na dodatek w taniutko wykonanym szeregowcu,

Tu tkwi sekret wysokich rachunków.

Pozostałe kwoty są wyjęte "z kapelusza". Na pewno nie dotyczą dobrze ocieplonego budynku.

Jeśli jednak chcesz na takich opiniach polegać, to Twoja sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn że L jest system tanim w eksploatacji tylko w przypadku bardzo dobrego ocieplenia?Nie porównuje L+słabo ocieplony budynek i ogrzewanie tradycyjne +dobrze ocieplony budynek.Widzę po prostu opinie w różnych miejscach w internecie (muszę poszukać od nowa by zacytować inne) z których wynika że eksploatacja tego systemu nie jest tania.Widzę też pewnego rodzaju lobby na forum muratora które twierdzi ,że jest tania i wygodna (choć nie wiem jak może być wygodna-jeśli nagle spadnie temp co zdarza się często muszę czekać min24godziny albo dłużej zanim zrobi się ciepło).Ktoś budował dom,opisali jego budowę krok po kroku dostał duuuży rabat na system za zgodę na publikację i parę innych rzeczy itp itd.Takie rzeczy się robi na co dzień w jakby to powiedzieć niezbyt czystym marketingu.Nie tylko ja to zresztą zauważyłem.

Jak już kiedyś pisałem zastanawiam się,ale mam wątpliwośći bo spotkałem się z wieloma przykładami sprzedaży za grubą kasę różnych wynalazków ,które potem absolutnie się nie sprawdzają ale ten kto je sprzedał dzięki takiemu właśnie marketingowi zarobił sporą kasę i sobie poszedł.Nie twierdzę ,że tak jest w tym wypadku,ale to nie jest wynalazek w postaci sokowirówka z zakupów mango czy nawet samochód tylko inwestycja często całego życia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś budował dom,opisali jego budowę krok po kroku dostał duuuży rabat na system za zgodę na publikację i parę innych rzeczy itp itd.Takie rzeczy się robi na co dzień w jakby to powiedzieć niezbyt czystym marketingu.Nie tylko ja to zresztą zauważyłem.

Tomaszu

Z opisu wynika, że masz pewnie mnie na myśli, więc jeszcze raz tu napiszę.

Nie zajmuje się żadnym marketingiem, lobbowaniem czy reklamą Legalett. Dzielę się swoim doświadczeniem na prośbę czytelników tego forum (popatrz na pierwszy list w tym wątku - strona pierwsza). Robię to tu nie tylko ja i uważam, że jest to kapitalna sprawa, bo kiedy przed 7 laty sam potrzebowałem podjąć decyzję o wyborze Legalett, to takich możliwości prawie nie było.

Zupełnie inną sprawa jest opisywanie budowy mojego domu w czasopiśmie "Własny dom z konceptem" (w postaci kroniki budowy), "Murator" (artykuł o tym jak się mieszka), "Katalog małych domów" (o budowie całego domu i nie tylko o tym).

Z racji tej pierwszej publikacji, przyznam ciekawej i jednocześnie niełatwej do napisania, dostałem "duuuży" rabat, o którym piszesz - w wysokości aż 2% od firmy Praefa.

Jeśli po tym wyjaśnieniu nadal uważasz, że to jest coś nieczystego w stosunku do wątku na temat dzielenia się doświadczeniami w budowie i użytkowaniu Legalett, to mi to proszę uzasadnij.

Jeśli nie, to proszę nie pisz więcej takich niesprawdzonych informacji, podejrzeń krzywdząc innych.

Pozdrawiam

PS Chcesz poczytać artykuły - podaj e-mail i Ci wyślę, chcesz przyjechać do mnie i pogadać o domu - zapraszam. Bezpłatnie! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn że L jest system tanim w eksploatacji tylko w przypadku bardzo dobrego ocieplenia?Nie porównuje L+słabo ocieplony budynek i ogrzewanie tradycyjne +dobrze ocieplony budynek.Widzę po prostu opinie w różnych miejscach w internecie (muszę poszukać od nowa by zacytować inne) z których wynika że eksploatacja tego systemu nie jest tania.Widzę też pewnego rodzaju lobby na forum muratora które twierdzi ,że jest tania i wygodna (choć nie wiem jak może być wygodna-jeśli nagle spadnie temp co zdarza się często muszę czekać min24godziny albo dłużej zanim zrobi się ciepło).Ktoś budował dom,opisali jego budowę krok po kroku dostał duuuży rabat na system za zgodę na publikację i parę innych rzeczy itp itd.Takie rzeczy się robi na co dzień w jakby to powiedzieć niezbyt czystym marketingu.Nie tylko ja to zresztą zauważyłem.

Jak już kiedyś pisałem zastanawiam się,ale mam wątpliwośći bo spotkałem się z wieloma przykładami sprzedaży za grubą kasę różnych wynalazków ,które potem absolutnie się nie sprawdzają ale ten kto je sprzedał dzięki takiemu właśnie marketingowi zarobił sporą kasę i sobie poszedł.Nie twierdzę ,że tak jest w tym wypadku,ale to nie jest wynalazek w postaci sokowirówka z zakupów mango czy nawet samochód tylko inwestycja często całego życia

System L. zapewnia kilka rzeczy : izolację cieplną posadzki na gruncie, fundament budynku, instalację grzewczą, posadzkę gotową do wykończenia. Jeśli sobie ktoś tego życzy, to dodatkowo może mieć także strop w tym systemie.

Są to ważne elementy jeśli chodzi o koszty eksploatacyjne budynku, ale nie tylko one i nich stanowią.

Bardzo ważne są izolacyjność ścian, dachu, okien i drzwi, a także szczelność tych elementów. Istotna jest wentylacja budynku. Budynek z nawet najlepiej wykonanym systemem L. nie będzie budynkiem energooszczędnym, jeżeli zawiodą pozostałe elementy budynku.

Ogrzewanie elektryczne jest jednym z droższych systemów ogrzewania. Koszty eksploatacji takiego ogrzewania są do przyjęcia, gdy dom jest dobrze ocieplony.

Można powiedzieć, że w dobrze ocieplonym domu, każdy system grzewczy będzie tani w użytkowaniu. Tu jednak dochodzą dodatkowe atuty : dobra sterowalność systemu, bezobsługowość.

System L. nie narzuca ogrzewania elektrycznego jako jedynego możliwego. Równie dobrze można zdecydować się na ogrzewanie kotłem gazowym, czy olejowym, pompą ciepła, czy nawet wykorzystać kominek do wspomagania systemu grzewczego.

 

Aby nie było wątpliwości - z firmą L. nie mam nic wspólnego :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ja właśnie zacząłem budować na legalecie.

 

Przekonała mnie wygoda w exploatacji i moim zdaniem najlepszy wariant podłogówki a takie ogrzewanie chcialem miec od początku.

 

To nie oznacza, że nie mam cały czas wątpliwości i pewnie dopiero jak pomieszkam będę mógł powiedziec na 100%, że to byl dobry wybór.

 

Robie to równiez w stropie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli potrzebujesz kwoty, to potrzebna jest powierzchnia do grzania.

Wiedz tylko, że na ok. 100 m2 dobrze ocieplonej powierzchni zabudowy potrzeba

na każdy rok, po wysuszeniu domu, ok. 2000-2500 litrów oleju opałowego dla ok

20 st. celsjusza

Jeśli lubisz 23 stopnie, to 3000-3500 litrów.

1,8-2.2 PLN za litr.

A prąd wychodzi ze dwa razy drożej ,jeśłi nie więcej.

 

z kiedy są te dane? jak dom ocieplony może zużywać 20 litrów oleju na m2 ? dom dobrze ocieplony to dom ok 7 litrowy, energooszczędny to 3-5litrowy !

 

dodatkowo kto wapadł na tak szalony pomysł żeby legalet zasilać olejem opałowym? Kiedyś był opłacalny ... za jakiś czas podobnie pewnie będzie z gazem, a nawet jak nie, to za 5 lat, kiedy inwestycja w wypasione piece się zwróci, piec będzie trzeba wymienić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z kiedy są te dane? jak dom ocieplony może zużywać 20 litrów oleju na m2 ? dom dobrze ocieplony to dom ok 7 litrowy, energooszczędny to 3-5litrowy !

http://forum.gazeta.pl/forum/w,217,23925679,23927453,Re_Fundament_grzewczy_LEGALETT_kto_ma_.html

14.05.2005, 23:22 ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...