Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Rozumiem Henok ,że uważasz L za przyzwoity system (ponad 5700 postów i Najlepszy Doradca oznacza ,że jesteś fachowcem,).Czy to samo sądzisz o L plus ściany z praefy?
Ściany z prefy jako konstrukcja nie są złe (oczywiście sensownie zaprojektowane - ważna jest sztywność całej konstrujcji). Bardziej istotne dla energooszczędności jest warstwa izolacyjna, oraz pozostałe elementy o których wyżej pisałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie czytam ostatni prawie 150stronicowy dodatek do muratora o budowie domu energooszczędnego i nic kompletnie tam o Legalett nie wspominają.....

Piszą za to że styropian ulega degradacji (nie w kontekście płyty, czy Legalett o którym nie ma słowa jak wspomniałem tylko po prostu ulega degradacji) i powinien być odpowiednio zabezpieczony a pod L leży sobie ot tak-o tym już kiedyś pisałem to min. Piotr (jak zwykle) bronił L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wraz z zona jestesmy w trakcie wybierania technologii budowy naszego domu planowany start wiosna 2010. Zainteresowalismy sie domami budowanymi w systemie praefabrykatow z Praefy i przy okazji wszyedl temat legalettu. Mam pytanie i prosbe zarazem czy jest moze ktos w zachodniopomorskim kto ma legalett siebie i mial by ochote sie spotkac i porozmawiac na jego temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Taliesin

 

Gdyby nikt się tu nie zgłosił, to podpowiadam stare, sprawdzone rozwiązanie.

Zadzwoń do Legalett lub Praefa oni dysponują tel. do takich domów. Ja kojarzę budowany rok temu dom w okolicach Gorzowa Wlk.

W razie czego mogę poszukać w starej korespondencji.

Powodzenia, pozdrawiam serdecznie

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytam ostatni prawie 150stronicowy dodatek do muratora o budowie domu energooszczędnego i nic kompletnie tam o Legalett nie wspominają.....

Piszą za to że styropian ulega degradacji (nie w kontekście płyty, czy Legalett o którym nie ma słowa jak wspomniałem tylko po prostu ulega degradacji) i powinien być odpowiednio zabezpieczony a pod L leży sobie ot tak-o tym już kiedyś pisałem to min. Piotr (jak zwykle) bronił L.

 

Żadnej polemiki? Ja naprawdę chcę sobie zrobić Legalett , tylko chcę też wszystko sprawdzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytam ostatni prawie 150stronicowy dodatek do muratora o budowie domu energooszczędnego i nic kompletnie tam o Legalett nie wspominają.....

Piszą za to że styropian ulega degradacji (nie w kontekście płyty, czy Legalett o którym nie ma słowa jak wspomniałem tylko po prostu ulega degradacji) i powinien być odpowiednio zabezpieczony a pod L leży sobie ot tak-o tym już kiedyś pisałem to min. Piotr (jak zwykle) bronił L.

 

Żadnej polemiki? Ja naprawdę chcę sobie zrobić Legalett , tylko chcę też wszystko sprawdzić

 

Ale co chcesz sprawdzić?

 

Każdy materiał ulega degradacji i jedynie czym się różnią to czas na to potrzebny i warunki przyspieszające ta degradacje.

Z tego co je przeczytałem to liczy się, że styropian położony w tynku ulega degradacji przez 60 lat i jak się stosuje dodatkowe zabezpieczenia w postaci dobrej jakości tynków (nie wiem co to znaczy dokładnie) to ten czas się wydłuża. zastrzegam się tutaj od razu że nie sprawdzałem tego w wielu źródłach.

Wiadomo, że styropian ulega degradacji pod wpływem słońca i rozpuszczalników. Leżąc w legalecie raczej nie dociera do niego słońce i chyba nikt nie podlewa rozpuszczalnikami.

 

 

Tylko co z tego wynika. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplając fundament przed zasypaniem należy osłonić styropian bo się degraduje.Może wobec tego cos powinno być pomiędzy gruntem a styropianem w Legalett?Cienko wylać beton?Folia?Nie wiem , nie znam się.A różnica w cenie gdyby polistyren ekstrudowany zamiast styropianu?Wie ktoś?

To po pierwsze.

Noi taki energooszczĘdny system i nic o nim nie wspomina cała 150stronicowa kniga muratora o budowie energooszczędnego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplając fundament przed zasypaniem należy osłonić styropian bo się degraduje.Może wobec tego cos powinno być pomiędzy gruntem a styropianem w Legalett?Cienko wylać beton?Folia?Nie wiem , nie znam się.A różnica w cenie gdyby polistyren ekstrudowany zamiast styropianu?Wie ktoś?

To po pierwsze.

Noi taki energooszczĘdny system i nic o nim nie wspomina cała 150stronicowa kniga muratora o budowie energooszczędnego domu.

 

 

Ja dla odmiany jak czytalem jakieś opracowania odnośnie budowania wszedzie znajdowałem co najmniej krótką informację o legalecie. Najwyraźniej trafialiśmy na inne opracowania :wink:

 

Nie chciał bym tutaj byc posądzony o to, że działam w imieniu legaletu więc nie będe tego reklamował. Ja się zdecydowałem i decydowałem się naprawdę długo :lol: Pod zwykłym styropianem dokładam ekstrudowany (5 cm) ale to nie z tego względu o którym piszesz.

 

Normalnie styropian leży na podsypce z piasku, więc nie bezpośrednio na gruncie. Jak sobie zażyczysz to z pewnością firma legalett dołoży ci cos jeszcze (o ile to nie będzie coś wbrew zasadom). Tylko to oczywiście dodatkowo kosztuje czyli będziesz stał (tak jak ja :lol: ) przed dylematem wydać wiecej kasy i nie mieć wątpliwości czy jednak zrobic to co sprawdzone od lat.

 

Ludzie w tej firmie są bardzo otwarci i jak masz watpliwości to proponuję zadzwonić. zawsze Ci cos doradzą i pomogą zrozumieć wszystkie wątpliowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZTERKI INWESTORA - głowa puchnie!

Witam,

proszę o pomoc w podjęciu decyzji jaki wybrać legalett na gaz ziemny czy na prąd. W przypadku l. na gaz miałby być kocioł jednofunkcyjny gazowy z zamkniętą komorą spalania firmy VAILLANT model VU 202-5, z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej model OKC 125. Natomiast w przypadku l. na prąd, dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej byłaby podłączona pompa ciepła powietrze/woda VITOCAL 160-A.

Moc grzewcza 1,54 kW

 

http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/Vitocal_160-A.html

 

Proszę o pomoc, za kilka dni muszę podjąć ostateczną decyzję. Gdyby mi nie namieszano w głowie z tą pompą VITOCAL 160-A, to pewnie byłby gaz (wszyscy twierdzą, że taniej w użytkowaniu wychodzi, choć nikt nie potrafi tego wyliczyć dla projektowanego budynku), chociaż trzeba go ciągnąć wzdłuż całej działki jakieś 40m. Nie chodzi mi o pomniejszenie kosztów na wstępie inwestycji, ale na tańszych opłatach. Co sądzicie o tej pompie? Ma ktoś może l. na prąd i tą pompę?

Pozdrawiam,

Anna

:cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Anno

Przyznaje się bez bicia, że nie znam się na tym o co pytasz. To dotyczy zagadnień szczegółowych, wybranych produktów firm Vaillant czy Vitocal.

Jestem natomiast przekonany, że na to pytanie udzieli Ci pomocy inż. Wojciech Narucki z Legalett w Gdańsku.

Powodzenia, pozdrawiam

Piotr

 

PS Na pytanie: jaki wybrać L. na gaz czy prąd? - moja odpowiedź na podstawie 5 lat użytkowania brzmi: na prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór ostatecznie musi należeć do Ciebie. Mogę się jedynie podzielić, że ja nie mam gazu więc wybrałem prąd, ale nie wariant z PC tylko normalne grzałki i dodatkowo doprowadzone będę miał rurki do nagrzewnic gdybym kiedyś miał na działce gaz i podjął decyzję, że trzeba to zmienić na gaz. Zastanawiałem się nad podobną PC do legalertu ale nie zdecydowalem się na to.

Ja będę miał PC firmy Buderus powietrze/woda ale jedynie do CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZTERKI INWESTORA - głowa puchnie!

Witam,

proszę o pomoc w podjęciu decyzji jaki wybrać legalett na gaz ziemny czy na prąd. W przypadku l. na gaz miałby być kocioł jednofunkcyjny gazowy z zamkniętą komorą spalania firmy VAILLANT model VU 202-5, z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej model OKC 125. Natomiast w przypadku l. na prąd, dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej byłaby podłączona pompa ciepła powietrze/woda VITOCAL 160-A.

Moc grzewcza 1,54 kW

 

http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/Vitocal_160-A.html

 

Proszę o pomoc, za kilka dni muszę podjąć ostateczną decyzję. Gdyby mi nie namieszano w głowie z tą pompą VITOCAL 160-A, to pewnie byłby gaz (wszyscy twierdzą, że taniej w użytkowaniu wychodzi, choć nikt nie potrafi tego wyliczyć dla projektowanego budynku), chociaż trzeba go ciągnąć wzdłuż całej działki jakieś 40m. Nie chodzi mi o pomniejszenie kosztów na wstępie inwestycji, ale na tańszych opłatach. Co sądzicie o tej pompie? Ma ktoś może l. na prąd i tą pompę?

Pozdrawiam,

Anna

:cry:

Zaletą tej pompy ciepła jest tanie ogrzewanie ciepłej wody latem. Zimą niestety cała energia potrzebna do ogrzania ciepłej wody pochodzi z sieci elektrycznej.

Najpierw przy pomocy energii elektrycznej musisz ogrzać powietrze w domu, aby pompa ciepła mogła za jego pomocą ogrzać ciepłą wodę.

Dotyczy to najprostszej wersji - pompy ciepła stojącej np. w pomieszczeniu gospodarczym. Przy bardziej rozbudowanej wersji, gdy pompa ciepła podłączona jest do systemu wentylacji i wykorzystuje ciepłe powietrze, które i tak byłoby wyrzucone na zewnątrz, ma to już trochę większy sens. Musisz tylko wziąć pod uwagę to, że ta pompa ciepła dla prawidłowego działania potrzebuje 250m3/h.

 

Jaką wentylację przewidujesz w swoim domu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziękuję wszystkim za podjęcie tematu. Henryku wentylacja będzie typowa, czyli grawitacyjna. Boruta1 ta pompa ciepła też jest tylko do cwu. Ale dzięki Tobie znalazłam o podobnych parametrach z firmy Buderus, Logafix WPT 300M jest tańsza od VITOCAL 160-A.

Jeżeli zdecydowałabym się na tą pompę, to znalazłaby się ona w pomieszczeniu gospodarczym, w którym i tak będzie będzie podłączony legalett, więc zimą byłoby to ciepło wykorzystane do cwu. Myślałam też o podłączeniu nawiewu z kominka do tego pomieszczenia w dni nieogrzewane przez legalett. Czy to rozwiązanie legalett na prąd i pompa ciepła do cwu ma jakiś sens? Czy ta wersja jest lepsza od gazowej? Co w przypadku kiedy zdecyduję się za kilka lat na zaadoptowanie poddasza, jak je ogrzewać? Przy gazie nie byłoby problemu.

Ma ktoś dobry pomysł na inne rozwiązanie? Pomocy.

Pozdrawiam,

Anna

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...