Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

4.Nikt mi nie mówił( i do nikogo nie mam pretensji),że coś napiszą w dużym opracowaniu muratora i zaliczą L do rozwiązań energooszczędnych.Po prostu napisałem ,że jak na taki super system za kupę kasy z samymi zaletami to jakaś wzmianka o nim powinna być (przecież płacić poniżej 300zł/miesiąc za ogrzewnie prądem to system absolutnie energooszczędny)

 

Artykuły w pismach typu Murator w dużej mierze zależą od sponsorów.

Są to między innymi materiały bezpośrednio od producentów w postaci reklam, artykułów, wyjaśnień.

Część jest pewnie inspirowana np. udostępnieniem materiałów do testowania itp.

 

Wynika z tego, że na zawartość pism ma duży wpływ konieczność reklamy danych rozwiązań.

Legalett jest monopolistą i ma pełno zamówień. Dlatego też nie musi takich działań podejmować.

 

To moja subiektywna opinia...

Pozdrawiam,

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Piotrze szkoda miejsca na wątku ,żeby się przekomarzać bo pewnie można by bez końca.Ty mnie nie przekonasz ani ja ciebie.Wyraziliśmy swoje zdania ,myślę że wystarczy.

Jak będziesz pytał w L, to zapytaj nie tylko o mrówki bo różnego rodzaju żyjątek w ziemi jest tysiące

Masz rację, ale na działanie tych żyjątek jest podatny praktycznie każdy rodzaj domu. Legalett nie jest tu wyjątkiem.

Linki i zdjęcia podałem, aby zwrócić uwagę na ten problem, a nie po to żeby dyskawlifikować tą technologię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Henok , ale w innym stopniu ściana tradycyjnego fundamentu czy ława w ziemi a w innym styropian pod Legaletem są podatne na działanie tych czynników! A o to tu chodzi.Jeśli coś zezre styropian po Legaletem to cała idea Legaletu idzie w piz...I co wtedy żeby taką usterkę naprawić?????????[/u]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam. Ur 1978. Zona, syn Bartoszek, drugi synek w drodze :] zam. woj. mazowieckei. Prawie uzytkownik L. prawie, bo w tej chwili mam stan surowy. Legalet zarowno w plycie jak i w stropie. Sluze pomoca jesli byly by pytania dotyczace praca do tego etapu. Powody wyboru legaletu: 1. Ekspluatacja porownywalna do tradycyjnych systemow grzewczych w jakich zylem i zyje do dzis dnia, bezobslugowosc systemu, wygoda. Jesli w moim (dosc duzym domu) miesieczny koszt ogrzewania "czystym" pradem, bedzie wyzszy o 100 czy 200 od "brudnego" ekogroszku z ciaglym czuwaniem czy goroszek sie nie skonczyl, czy piec nie zuzywa go za duzo, czy sie nie wysypuje, czy nie zgasnie, czy nie zepsuje sie zmijka, przepali silnik w podajniku, padnie elektronika pieca, czy Pan na skladzie da mi pozadny towar czy groszek zmieszany wczoraj z kamieniem i podlany woda zeby byl ciezszy. Kolejna zaleta byl brak kaloryferow a tym samym wolnosc w projektowaniu okien, wiekszosc okien do samej podlogi, brak ograniczen aranzacji wnetrz zwiazanych z grzejnikami. Podsumowujac - wybralem legalet dla wygody - nie musi byc tanszy od innych systemow - zadolowe sie nawet kosztami zblizonymi do tradycyjnych systemow, ktore wbrew pozorom tez nie sa tanie. To tyle. Nie wytrzymam i dopisze - tomek131, w wiekszosci przypadkow budowa domu to "dorobek zycie", u mnie tez, pytan bez odpowiedzi tez kilka zostalo - na temat legalettu, wiary, zdrowia, spiskowych teorii dziejow - tak to juz jest. Na Twoim miejscu chyba bym sie zdecydowal na "znane i spradzone" techniki budowlane - ja ciaglej "wojny" z legalettem bym nie wytrzymal, na legalett nie mozna byc zdecydowanym w 90% - musisz byc pewny w 100%. Pozdrawiam wszystkich obecnych i przyszlych uzytkownikow L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Henok , ale w innym stopniu ściana tradycyjnego fundamentu czy ława w ziemi a w innym styropian pod Legaletem są podatne na działanie tych czynników! A o to tu chodzi.Jeśli coś zezre styropian po Legaletem to cała idea Legaletu idzie w piz...I co wtedy żeby taką usterkę naprawić?????????[/u]
Pod budynkiem o powierzchni parteru 100m2 i grubości izolacji 20cm jest 20m3 styropianu. Jeżeli nie zauważysz, w ciągu 10lat, że coś Ci ten styropian żre, to z ciebie za gospodarz. Jeżeli zaś zauważysz i nie zareagujesz, to znaczy, że Ci na tym domu nie zależy. Jeżeli tak się tego boisz, to nie problem zamiast posypki żwirowej pod płytą fundamentową dać warstwę chudego betonu. Zabezpieczy on Cie przed tego typu niespodziankami. Jeżeli do tego zadbasz o to, aby styropian był też zabezpieczony z boków, to czego masz się bać.

Patrząc na to z Twojego punktu widzenia, to nic tylko bunkry betonowe trzeba zacząć budować. Broń Boże żadnej izolacji, bo każda jest podatna na zniszczenie przez przebrzydłe twory natury : robactwo, ptactwo, gryzactwo ;).

 

Nikt tu nie twierdzi, że jest to system idealny. Ma swoje wady i zalety, jak każdy inny.

Jeżeli Twoim zdaniem wady przewyższają zalety, to daj sobie z nim spokój. Dom można wybudować na wiele różnych sposobów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Henok - Ty merytoryczny widzę jak zawsze.Masz rację generalnie.Chciałem nawet właśnie pisać ,żeby pod styropian wylać ze 3cm betonu zazbrojonego i na to dać styropian i boki też wypadałoby obrobić.

Wszystko ok,tylko przesłanie moich wątpliwości było generalnie takie -dlaczego taka firma jak Legalett nie wzięła do tej pory pod uwagę zabezpieczenia styropianu?Tak oczywistej ,maleńkiej w całym ujęciu a jakże jednocześnie istotnej rzeczy?ALe już nie skupiajmy się na moim pytaniu bo wynika ono z faktu ,że ja jestem przekonany ,że styropian zostanie zjedzony,także skupiając się na nim wrócimy do punktu wyjścia.

Może tylko jedno malutkie pytanie-jeśli okaże się dobrym gospodarzem i zobaczę ,że coś zezarło mi styropian bo L idzie pełną parą a w chałupie zimno to co zrobię dalej...?Granat?Bomba? I budować drugi dom?

3City zgadzam się ze wszystkim,ale jeśli masz duży dom i twierdzisz,że zapłacisz 100czy 200zł więcej za prąd niż grzejąc węglem to w/g mnie możesz się boleśnie rozczarować.Ten system też ma agregaty grzewcze ,termostaty itp więc też ma się co psuć...Ale o tym szkoda gadać bo to nie wada ,wszystko się psuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - jakże się ożywiło tutaj.

Tomasz napisał:

Ty mnie nie przekonasz ani ja ciebie.Wyraziliśmy swoje zdania ,myślę że wystarczy.

3City, podobnie jak kilka innych osób wcześniej, mądrze to skomentował:

Na Twoim miejscu chyba bym się zdecydował na "znane i sprawdzone" techniki budowlane - ja ciągłej "wojny" z legalettem bym nie wytrzymał, na legalett nie można być zdecydowanym w 90% - musisz być pewny w 100%.

 

Podzielam, Twoje zdanie Tomaszu, co do tego, że wystarczy moich prób wytłumaczenia Ci, że nie mam zamiaru Ciebie do niczego przekonywać.

To Ty "musisz być pewny w 100%" - no, może w 99%. :D

Pozdrawiam serdecznie wszystkich, dziękując szczególnie Henrykowi i Adamowi za fachowe, życzliwe i własne przemyślenia w omawianym temacie.

Piotr

PS Legalett nie odpowiedział - pewnie pracują w terenie i nie czytają e-mail, wszak sezon jeszcze mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wyszło mi, że prąd nie taki straszny (pod warunkiem ogrzewania wody pompą ciepła) a gaz wcale nie taki tani wyjdzie biorąc pod uwagę rozliczenie roczne oraz koszty inwestycji. Decyzja podjęta i kropka. Będzie legatett na prąd i pompa ciepła firmy Buderus Logafix WPT 300M do ogrzewania C.W.U. ze względu na niższe koszty eksploatacyjne niż w przypadku podgrzewania wody gazem, pojedyńcze koszty stałe- tylko za prąd, niższe koszty inwestycji a poza tym w lecie nawiew z pompy ciepła może klimatyzować domek, w zimie nawiew na zewnątrz domu. Dopływ ciepłego powietrza rozwiąże też podłączenie nawiewu z kominka do pomieszczenia w którym będzie pompa. Można też w UM w Ochronie Środowiska starać się o dofinansowanie, u mnie jest to 23% na pompę i jej montaż. Zobaczymy jak sprawdzi się ta konfiguracja. Wierzcie mi, że nie była to łatwa decyzja i długo się nad tym zastanawiałam ale myślę że to dobra decyzja. Zresztą zweryfikuje ją czas.

http://www.buderus.lublin.pl/-logafix-wpt-300m-c5c2i72.htm?PHPSESSID=8097dddc60d39fed6b555122cdfb4275

I co o tym sądzicie???

:wink:

Pozdrawiam,

Anna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anno, liczyłaś pewnie ile kosztowałaby opcja (w Twoim wypadku) podciągnięcia gazu i zakupu chyba droższych o 3 lub 4 tys agregatów Legalettu do gazu(o tyle chyba są droższe te do gazu w porównaniu z tymi do prądu) a ile kosztował będzie Legalett na prąd +ta pompa.

1 Jaka wyszła różnica

2 Ta pompa zimą nie podgrzewa wody chyba (jeśli nie pali się w kominku)

3 Rekuperacji nie stosujesz , gdyby zastosował to czy pompa podgrzeje wtedy wodę bez kominka zimą?

 

Mnie się wydaje ,że najrozsądniejsza opcja to Legalett na gaz z rekuperacją.Ale mogę się mylić.Może fachowcy coś jeszcze podpowiedzą..Wydaje mi się ,że za prąd zapłacisz miesięcznie do 40 procent więcej, a co jeśli zajdzie potrzeba dogrzewania w 1 taryfie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ,że za prąd zapłacisz miesięcznie do 40 procent więcej, a co jeśli zajdzie potrzeba dogrzewania w 1 taryfie?

Tutaj : http://nth.waw.pl/index.php/ekonomia-porownanie-kosztow

masz porównanie kosztów ogrzewania w przypadku energii elektrycznej i innych jej nośników. Jak się okazuje gaz wcale nie wychodzi tak tanio, jeśli weźmiesz pod uwagę konieczność czyszczenia kominów, przeglądów okresowych, sprawności kotła gazowego, opłat stałych w abonamencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się zgadzam np cena gazu płynnego,którego używam w firmie.Koszt 2.50brutto to bzdura.Najwyższa cena jaka była to 2zł brutto.Norma to 1.8-1.9brutto.Do tego dlaczego propan skoro np mieszankę propan butan-taka jak do samochodów(musi być tylko parownik bo butan poniżej 0 nie paruje)można kupić za 1.22 brutto w sezonie do września powiedzmy.Mamy już 50procent taniej niż w tym zestawieniu!.

Po drugie porównywanie gazu ziemnego z drugą taryfą jakoś też mnie nie przekonuje bo gazu można używać cały dzień a drugiej taryfy powiedzmy pół dnia.Więc może porównać cenę gazu ze średnią ceną prądu (w drugiej i pierwszej taryfie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drugie porównywanie gazu ziemnego z drugą taryfą jakoś też mnie nie przekonuje bo gazu można używać cały dzień a drugiej taryfy powiedzmy pół dnia.Więc może porównać cenę gazu ze średnią ceną prądu (w drugiej i pierwszej taryfie)
Akurat w budynku z systemem Legalett jest to jak najbardziej uzasadnione. Wykorzystując akumulacyjność płyty fundamentowej można grzać w większości w II taryfie (80-90%), podobnie jest z przygotowaniem ciepłej wody.

Pisałem też o tym tutaj : http://forum.muratordom.pl/post3605658.htm#3605658 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek131, ja wyszedlem z takiego zalozenia: zakladam agregaty na prad bo sa wygodne i nie potrzebuje dodatkowych istalacji (piece itp), nie jestem jednak szejkiem z Arabii Saudyjskiej, wiec jesli legalett zaskoczy mnie wysokimi rachunkami za prad - oddaje agregaty i wymieniam je na wymienniki - doplata do jednego wymiennika 1k PLN. To wlasnie byl kolejny argument,ktory w moim przypadku przewazyl na korzysc legalettu - MAM ALTERNATYWE bez burzenia scian, kucia, prowadzenia rurek. Oczywiscie legalett moze podac nieprowdziwa informacje - ale na pytanie ilu uzytkownikow zamienilo agregaty na wymienniki ciepla, pada odpowiedz "w ciagu 16 lat dzialalnosci legalettu w Polsce chyba dwoch inwestorow". Mocno wierze w to, ze nie bede tym trzecim ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie legalett moze podac nieprowdziwa informacje - ale na pytanie ilu uzytkownikow zamienilo agregaty na wymienniki ciepla, pada odpowiedz "w ciagu 16 lat dzialalnosci legalettu w Polsce chyba dwoch inwestorow". Mocno wierze w to, ze nie bede tym trzecim ;)
To nie jest za dobry wyznacznik (przy zakończonej inwestycji dokładanie kotłowni gazowej i nowych agregatów, to spory wydatek, mało kto się pewnie na niego decyduje). Bardziej istotne było ilo inwestorów ma w nowych budynkach zainstalowane agregaty zasilane z kotła gazowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie legalett moze podac nieprowdziwa informacje - ale na pytanie ilu uzytkownikow zamienilo agregaty na wymienniki ciepla, pada odpowiedz "w ciagu 16 lat dzialalnosci legalettu w Polsce chyba dwoch inwestorow". Mocno wierze w to, ze nie bede tym trzecim ;)
To nie jest za dobry wyznacznik (przy zakończonej inwestycji dokładanie kotłowni gazowej i nowych agregatów, to spory wydatek, mało kto się pewnie na niego decyduje). Bardziej istotne było ilo inwestorów ma w nowych budynkach zainstalowane agregaty zasilane z kotła gazowego.

 

HenoK - dla mnie to byla wazna informacja. Ja np. na etapie budowy mam wszystko przygotowane do przejscia z pradu na wode - w budynku gospodarczym miejsce na piec, poprowadzone odizolowane rury itp - nie byl to wielki koszt. I jesli w moim domu bede placil wysokie rachunki za prad, przejde na wymienniki. Informacja potwierdzila to, ze rachunki placone za prad nie sa na tyle duze/katastroficzne, ze ludzie masowo decyduja sie na zamiane agregatow na wymienniki. dla przykladu, widzialem rachunek w sezonie grzewczym z domku 120m, gdzie wszystko bylo na prad (kuchnia, CWU) 520/miesiac. Wlasciciel dzieli to 170media - 350 legallet - pytanie - ile zaoszczedzi wlasciciel, jesli wymieni system na piec i wegiel/ekogroszek (gazu nie mial)? Rozmowa konczy sie stwierdzeniem - W nosie mam te 100zl oszczedznosci jesli postawiny obok siebie bezobslugowy system elektryczny i brudny wegiel itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rachunki za prąd widziałeś ,ale nie widziałeś może ile wydał na drewno do kominka :lol:

No ja też muszę ze 40-50m ciągnąć gaz ,ale jakoś nie mogę do tego prądu się przekonać.Zresztą ogrzewanie to jedno a wtedy i CWU i kuchenka , wszystko na prąd.

Piotrze może pomieszkam z tobą miesiąc zobaczymy ile wydajesz naprawdę na prąd do L Jeśli potwierdzi się co mówiłeś zrobimy z tego artykuł ,że pewien niedowiarek po wykłócaniu na forum internetowym zamieszkał u gościa który miał L i się przekonał....Pójdzie na pierwszą stronę Muratora,zamówienia w L skoczą o 150% , i my też coś "ogryziemy"przy okazji

:lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

niewierny Tomaszu wynegocjowałam cenę na pompę na kwotę netto 7200 i 1000 montaż. Prąd wychodzi taniej z tą pompą, zadzwoń do technika z Buderusa i dowiesz się dokładnie o możliwościach podłączeń tej pompy do CWU. Różnicę w cenie inwestycji pomiędzy prądem a gazem podam później. Idę opić umowę, żeby dobrze się budowało.

Heniek dzięki za tą stronkę:

http://nth.waw.pl/index.php/ekonomia-porownanie-kosztow

 

Za wikipedią: W języku potocznym niewierny Tomasz stał się synonimem sceptyka.

Tomek Ty tak po prostu musisz, masz to w imię wpisane.

Pozdrawiam,

Anna :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałaś "prąd wychodzi taniej z tą pompą" tzn koszt inwestycyjny wychodzi taniej czy policzyłaś z kimś ,że koszt użytkowania wyjdzie taniej jeśli będzie Legalett plus ta pompa niż Legalett na gaz bez tej pompy??

Niewierny nie niewierny , zwał jak zwał zawsze boję się jednej rzeczy - wydaje kupę kasy (w tym wypadku wydaje w zasadzie nieodwracalnie) a potem się okazuje ,że popełniłem fatalny błąd i gdybym mógł drugi raz decydować zrobiłbym inaczej.Dlatego dokonując poważniejszego zakupu zawsze wszystko sprawdzam tak dokładnie jak mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze może pomieszkam z tobą miesiąc zobaczymy ile wydajesz naprawdę na prąd do L Jeśli potwierdzi się co mówiłeś zrobimy z tego artykuł ,że pewien niedowiarek po wykłócaniu na forum internetowym zamieszkał u gościa który miał L i się przekonał....Pójdzie na pierwszą stronę Muratora,zamówienia w L skoczą o 150% , i my też coś "ogryziemy"przy okazji

Dobre sobie. :) Widzę, że dobry humor masz to już jest dobrze.

Co do mieszkania u mnie, to nie wiem czy żona i dzieci zaakceptowałyby takiego niedowiarka w swoim gronie. :D Ewentualnie "poddasze" na strychu właśnie ocieplonego garażu. :) :-?

Artykuł w "Muratorze" na pierwszej stronie to świetny pomysł... po warunkiem, że zapłacisz najpierw Redakcji kilkadziesiąt tysięcy za taką reklamę. :(

A na "ogryzanie" czegoś przy okazji 150% nie ma co liczyć. Właścicielem Legalett jest Szwed i dla niego, to że ktoś napisał artykuł to biznes tego, co go sobie napisał. W Szwecji nie ma takiego czegoś jak rabaty, znizki itp. Jest ustalona cena i nie ma dyskusji.

Pozdrawiam serdecznie i tak wesoło proszę nadal trzymać.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...