Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie

Moja sistra ma ściany z konkurencji praefy - http://www.fabrykadomow.eu z Tczewa, zamontowali jej styropian grubości 25 cm co jak twierdza dało U=0,18, na suficie 40 cm wełny drzewnej do tego okna ciepłe z montażem poza ścianą i zastosowali tą nową anhydrytową płytę grzewczą Mega Term też robioną przez nich, tylko u nich w płycie płynie woda, a ten anhydryt daje lepszą przewodność cieplną i wodę w rurkach się ogrzewa czymkolwiek nie tak jak w legalecie prądem, no i nie ma szumów. Siostra chwali bardzo ja też taki sobie zbuduje mam już od nich wycenie tylko czekam na decyzję z banku, męczę się z wnioskiem a zdolność mam sporą. Pozdrowionka :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

W Legalett też (powietrze akurat bo ono jest nośnikiem) ogrzewa się czymkolwiek-gazem,gazem z butli,olejem opałowym czy czym tam chcesz

Ale jak rzuciłem okiem to b.ciekawa propozycja , trzeba dowiedzieć się dokładniej bo strona słaba i lakoniczna, np Pref-bud ma dużo lepszą.Bardzo dobrze ,że konkurencja się rozwija.Zadzwonię sobie do tego Tczewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wogóle okonek to widzę na różnych forach dyskusje - np cztery osoby wymieniają się poglądami jakby ciut dziwną polszczyzną jaka to fajna jest Fabryka Domów w Tczewie tyle,że każda z tych osób ma to samo IP.Znowu kretyński marketing? Jestem na to tak wyczulony jak pies na kieŁbasę,normalnie z kilometra czuję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, normalnie jak wytrzymasz tę zimę bez decyzji o wyborze technologii, to na wiosnę powiem, Ci ile wyjdzie ogrzewanie w naszym typie domku w jednej taryfie - bo u nas przy dwóch taryfach instalują jakieś super elektroniczne liczniki, a one potrafią mierzyć każdy rodzaj energii (Może ktoś bardziej kumaty to wyjaśni - ja nawet nie próbuję, w każdym razie efekt jest taki, że więcej się płaci za prąd, w porównaniu ze standardowym licznikiem)

Fakt, nie zdecydowaliśmy się na montaż okien w ociepleniu, bo ms jakoś kosmicznie to sobie liczy. Ale wzięliśmy ich najcieplejszy wariant okien z ciepłą ramą i montażem ciepłym. Zobaczymy jak to wyjdzie. Póki co - jeszcze bez działającego rekuperatora (niech żyje zdolność podejmowania decyzji - nie możemy się zdecydować chociaż dostalismy dwie nawet ciekawe oferty - nikol 320 i stork 350) przy ostatnich niskich temperaturach w nocy paliłam w kominku i było całkiem fajnie. Dla zobrazowania wrażenia powiem, że efekt był taki jak w domu rodziców po tzw. przepaleniu węglem w kaloryferach. Nasz typ domku Tomku daje tę możliwość, że z salonu ciepło bardzo ładnie się rozchodzi. Jakby np, w salonie dać duże okna na całą ścianę i ustawić do południa, to ładnie się nagrzeje. POzdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego właśnie się boję przy prądzie,że zaraz coś wymyślą i nici z drugiej taryfy lub będzie sporo droższa.

HenoK jak będziesz miał chwilę przewiń do góry trochę wątek i napisz jak to z tym domem 7 litrowym albo ile mniej więcej poza drugą taryfą musiałyby chodzić agregaty w sytuacji powyżej opisanego przeze mnie domku.(130m parter praefa +20styro +30wełna strop)

Tylko to pewnie nie takie proste bo kto będzie wiedział jaka będzie zima.Może np dla temp 0 minus 10 i minus 20, albo jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK, a może inaczej ,prościej by było policzyć ,czy ja budując dom o parametrach wspomnianych powyżej zrobię go przynajmniej 7litrowym bo to by oznaczało 9100Kwh/130m powierzchni na rok,dajmy na to koszt prądu 0.30 wyszłoby 2700 za ogrzewanie za rok.Czy to też zle postawione pytanie
To co pisałem wcześniej jest cały czas aktualne. Jest to policzalne dla konkretnego budynku (kształt, wielkość i rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych, rodzaj wentylacji), konkretnej lokalizacji domu (strefa klimatyczna, lokalizacja względem stron świata). Oczywiście obliczenia opierają się na statystycznych danych z najbliższej stacji meteorologicznej, ale zazwyczaj ich wynik nie odbiega od rzeczywistości o więcej jak 20%.

Bez konkretnych obliczeń więcej jak Ci wcześniej napisałem nie jestem w stanie wywnioskować. Nawet dom 7-litrowy inaczej będzie zbudowany w I, a inaczej w IV strefie klimatycznej. Dom o zwartej bryle (tzw. kostka) będzie wymagał mniej zabiegów niż dom o rozbudowanej bryle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego właśnie się boję przy prądzie,że zaraz coś wymyślą i nici z drugiej taryfy lub będzie sporo droższa.

HenoK jak będziesz miał chwilę przewiń do góry trochę wątek i napisz jak to z tym domem 7 litrowym albo ile mniej więcej poza drugą taryfą musiałyby chodzić agregaty w sytuacji powyżej opisanego przeze mnie domku.(130m parter praefa +20styro +30wełna strop)

Tylko to pewnie nie takie proste bo kto będzie wiedział jaka będzie zima.Może np dla temp 0 minus 10 i minus 20, albo jak

II taryfa z pewnością pozostanie. Co najwyżej może być inaczej realizowana. Może być wykonana tak, że to dostawca energii będzie decydował, kiedy można włączyć odbiorniki o większej mocy (np. ogrzewanie) i zdalnie będzie włączał takie odbiorniki energii. Niektóre grzejniki, czy np. pompy ciepła są do takiego systemu już przygotowane.

Tak jak napisałem w poprzednim poscie - takie parametry nie wystarczą, aby określić czy dom będzie 7-litrowy. Taki sam dom w Szczecinie może być 5-litrowy, a w Suwałkach, czy w górach będzie miał ponad 7-litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie - to mój pierwszy post na tym forum :-)

Byłem dziś na targach budowlanych w Katowicach, gdzie pan z firmy abakon zachęcał mnie do fundamentu z systemem grzewczym.

Jedna rzecz mi umknęła - czy jeśli grzejemy głównie w nocy (tańszy prąd), to oznacza, że w nocy mamy cieplej niż w dzień ? Wiem, że oddaje zakumulowane ciepło w dzień, ale i tak chyba w nocy jest cieplej. Tymczasem u mnie w sypialni grzejnik w nocy mam wyłączony także zimą - lepiej się śpi...

Pozdrawiam

owp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK,przepraszam dopiero teraz ten artykuł z linku wyżej przeczytałem.Nie wiem ,czy ja go nie widziałem czy jak.Bardzo ciekawa sprawa.Chyba gdzieś w muratorze coś przeglądałem ,z czego pobieżnie czytając wynikało ,że okna to nie aż tak istotna strasznie rzecz.Z tego artykułu wyniką jednak, że przy dobrej izolacji ścian,stropu(czy ew dachu w poddaszu użytkowym)i fundamentu a nie zadbaniu o okna i drzwi WSZYSTKO daje w łeb.Przy okazji wynika ,że budując dom powiedzmy w miarę energooszczędny dawanie więcej niż 20cm styro na ściany i 30cm wełny w strop (czy dach w użytkowym) i powiedzmy 30 pod płytę absolutnie mija się z celem bo w tym momencie słabe okna i drzwi będą główną przyczyną strat ciepła.Czyli 30cm pod płytę,20cm na ścianę,30cm w strop ciepłe okna i drzwi i mamy dom myśle spokojnie 7litrowy.Możesz mniej więcej powiedzieć ile musiałby L pracować na dobę w tej sytuacji,cz wystarczy 2 taryfa ?Na oko nie.Gdyby dołożył reku może...

 

Uważasz ,że autor artykułu ma rację w 100%?Po co te miliony dyskusji na forach.Recepta jest prosta.Max 30 pod płytę,max 20 na ściany,max30 w strop dobre okna i drzwi i masz pewność ,źe dom nie puści cię z torbami oraz ,że poniesione wydatki mają szansę zwrócić się w rozsądnym terminie.Proste.

 

Styropian tak chłonie wilgoć?bardziej niż wełna??Muszę jeszcze raz przeczytać bo może nie skumałem czegoś

 

Jest jeszcze sprawa reku ale o to zapytam na odpowienim wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz mi umknęła - czy jeśli grzejemy głównie w nocy (tańszy prąd), to oznacza, że w nocy mamy cieplej niż w dzień ? Wiem, że oddaje zakumulowane ciepło w dzień, ale i tak chyba w nocy jest cieplej. Tymczasem u mnie w sypialni grzejnik w nocy mam wyłączony także zimą - lepiej się śpi...

Nie do końca tak. Fundament zaczyna nagrzewać się o 22, najwyższą temperaturę osiąga nad ranem. Wstaje się więc w ciepłym mieszkaniu.

W praktyce są tylko niewielkie wahania temperatury, max 1-2 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważasz ,że autor artykułu ma rację w 100%?Po co te miliony dyskusji na forach.Recepta jest prosta.Max 30 pod płytę,max 20 na ściany,max30 w strop dobre okna i drzwi i masz pewność ,źe dom nie puści cię z torbami oraz ,że poniesione wydatki mają szansę zwrócić się w rozsądnym terminie.Proste.

 

Styropian tak chłonie wilgoć?bardziej niż wełna??Muszę jeszcze raz przeczytać bo może nie skumałem czegoś

 

Jest jeszcze sprawa reku ale o to zapytam na odpowienim wątku

A o czym ja wcześniej pisałem. Trzeba zadbać o wszystkie elementy budynku. W praktyce sprawdza się w pierwszej kolejności te elementy, które przynoszą największe straty energii, oraz te, gdzie koszt zmniejszenia zużycia energii jest najmniejszy. W te elementy warto inwestować najbardziej.

 

Są różne odmiany styropianu. Żaden sam w sobie nie jest materiałem higroskopijnym.

Jeżeli jedna w jego obrębie wystąpi tzw. punkt rosy, to może dojść tam do okresowego zawilgocenia. Przy nieodpowiednim doborze warstw w przegrodzie wilgoć ta może nie zanikać, a kumulować się w kolejnych sezonach.

Dotyczy to nie tylko styropianu, ale także innych materiałów izolacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli moje rozumowanie budowy domu o rozsądnych kosztach eksploatacji przy rozsądnych kosztach inwestycyjnych (bez ambicji budowania domu 3litrowego czy pasywnego) czyli max 30cm styro pod Legalett max 20cm styro na ściany max 30cm wełny w strop do tego ciepłe okna i drzwi (tu myślę o ciepłych w sensie bez jakiś szaleństw, które byłyby 3krotnie droższe od standardu)Legalett na gaz plus zwykła wentylacja jest poprawne??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli moje rozumowanie budowy domu o rozsądnych kosztach eksploatacji przy rozsądnych kosztach inwestycyjnych (bez ambicji budowania domu 3litrowego czy pasywnego) czyli max 30cm styro pod Legalett max 20cm styro na ściany max 30cm wełny w strop do tego ciepłe okna i drzwi (tu myślę o ciepłych w sensie bez jakiś szaleństw, które byłyby 3krotnie droższe od standardu)Legalett na gaz plus zwykła wentylacja jest poprawne??
Moim zdaniem lepszym podejściem jest obliczenie sumy kosztów inwestycyjnych i eksploatacji za okres np. 10lat. Po porównaniu kilku wariantów jasno widać, który bardziej się opłaca.

Oczywiście życie może nas zaskoczyć, o czym przekonali się ci, którzy 10lat temu zainwestowali w kotłownie olejowe :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,ale korzystając ze twego doświadczenia w zakresie energooszczędności czy parametry które podałem są w/g ciebie z grubsza właściwe?Styro na ściany 20 cm bo to praefa -grubość ściany tylko 15cm.Pod Legalett w standardzie robią 20cm styro,być może wystarczy bo sama idea fundamentu płytowego ma zmniejszać straty do gruntu.W strop 30cm wełny.Noi chyba jednak gaz bo nie muszę się przejmować taryfami ,zresztą koszt Kwh z gazu to 0.19 (ktoś tak podawał gdzieś tutaj) a z prądu w II taryfie 0.31gdzieś.To jednak różnica jak z grubsza 0.2 do 0.3 czyli ponad 40%.Niech będzie nawet 20% jak gaz zdrożeje to jednak dalej 20% czyli 1/5 ,dość sporo.Noi jak powiedziałem C.W.U i obiadek na gazie a nie na prądzie.Went zwykła w tym układzie.Do tego wszystkiego oczywiście w miarę ciepłe okna i drzwi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,ale korzystając ze twego doświadczenia w zakresie energooszczędności czy parametry które podałem są w/g ciebie z grubsza właściwe?Styro na ściany 20 cm bo to praefa -grubość ściany tylko 15cm.Pod Legalett w standardzie robią 20cm styro,być może wystarczy bo sama idea fundamentu płytowego ma zmniejszać straty do gruntu.W strop 30cm wełny.Noi chyba jednak gaz bo nie muszę się przejmować taryfami ,zresztą koszt Kwh z gazu to 0.19 (ktoś tak podawał gdzieś tutaj) a z prądu w II taryfie 0.31gdzieś.To jednak różnica jak z grubsza 0.2 do 0.3 czyli ponad 40%.Niech będzie nawet 20% jak gaz zdrożeje to jednak dalej 20% czyli 1/5 ,dość sporo.Noi jak powiedziałem C.W.U i obiadek na gazie a nie na prądzie.Went zwykła w tym układzie.Do tego wszystkiego oczywiście w miarę ciepłe okna i drzwi
Z grubsza są to właściwe parametry przegród. Teraz trzeba policzyć straty przez poszczególne przegrody, straty na wentylację i będziesz wiedział, czy jest to korzystne rozwiązanie, czy może jest lepsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o styropianie,cytat dosłowny z ostatniego dodatku muratora o budowie domów energooszczędnych

 

UWAGA! Styropian może ulec z czasem biodegradacji.Wtedy zmniejsza sie jego objętość,a w drzwiach powstają nieocieplone obszary-mostki termiczne-przez które ucieka z domu ciepło.

 

Tak,chodzi o styropian w drzwiach zewnętrznych.

Ciekawe ,jak długo jeszcze Legalett będzie chował glowę piasek i udawał,że problem nie istnieje.Bo póki co robi to przynajmniej od 2005r ,wtedy zauważyłem pierwsze pytania od forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ,jak długo jeszcze Legalett będzie chował glowę piasek i udawał,że problem nie istnieje.Bo póki co robi to przynajmniej od 2005r ,wtedy zauważyłem pierwsze pytania od forumowiczów

Tomaszu!!!

Podaj mi proszę gdzie mogę przeczytać, że Legalett twierdzi iż styropian nie ulega biodegeneracji. Masz jakieś dziwne źródła informacji i chyba tylko Tobie znane z forum. Zrozum wreszcie, choć mam coraz większe wątpliwości czy jest to możliwe, że pracownicy Legalett mają mnóstwo obowiązków i nie mają czasu na czytanie takich czy innych forów internetowych. A tym bardziej na odpowiadanie na pisane tamże listy i nie jest im to do pracy potrzebne.

Jak masz problem dzwoń do nich, pisz na ich e-mail, a nie pisz, że "chowają glowe w piasek". Murator niczego nowego nie pisze, bo wiadomo o tym, że w pewnych warunkach (np. pod wpływem promieni słonecznych, w jakiś drzwiach zewnętrznych) styropian ulega zmianom i o tym pisaliśmy już tu kilka razy. Podobnie jak pisaliśmy o tym, że nie znane są przypadki, aby styropian zastosowany w fundamencie Legalett uległ zniszczeniu, bo...

Po co piszesz na tym forum poświęconym doświadczeniom mieszkańców Legalett skoro mimo upływu kilku przynajmniej miesięcy, nadal brak Ci podstawowej wiedzy na temat technologii Legalett? Krytykujesz coś czego nie znasz? Jaki to ma sens? Lubisz się ośmieszać? Czy to jakaś forma "sepuku" albo dowartościowywania siebie poprzez krytykanctwo i obrażanie innych? :roll:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że pracownicy Legalett mają mnóstwo obowiązków i nie mają czasu na czytanie takich czy innych forów internetowych. A tym bardziej na odpowiadanie na pisane tamże listy i nie jest im to do pracy potrzebne.

Mają za to Ciebie,który broni ich jak niepodległości,miałeś to wpisane w umowę czy jak? :lol:

 

 

pisaliśmy o tym, że nie znane są przypadki, aby styropian zastosowany w fundamencie Legalett uległ zniszczeniu, bo..

...bo nikt nie ma go tak długo pod płytą i nie wie co się tak naprawdę z nim stanie? :lol: Bo gwarancja jest na 30 lat a potem....a wybuduj se drugi dom?

 

Po co piszesz na tym forum poświęconym doświadczeniom mieszkańców Legalett skoro mimo upływu kilku przynajmniej miesięcy, nadal brak Ci podstawowej wiedzy na temat technologii Legalett?

Oświecisz mnie i wyprowadzisz z mroku niewiedzy o Ty dysponujący jedynie słuszną wiedzą? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem na etapie wyboru projektu domu jednocześnie zastanawiam na czym postawić ten dom.

Jednym z rozwiązań jakie biorę pod uwagę to płyta fundamentowa z ogrzewaniem zaizolowana podobnie jak legalett z tą różnicą że pod i na styropianie chcę zastosować folie budowlaną. W moim przypadku myślałem o instalacji wodnej wykonanej z rur PEX-a jeszcze nie wiem jaka średnica. Moim zdaniem tu nie ma co się popsuć skoro rura jest w 1 kawału i łączy się tylko z rozdzielaczem jak w podłogówce, z tą różnicą że tu grzejemy całą płytę podobnie jak w przypadku powietrza.

 

Zastanawiam się tylko czy to rozwiązanie nie będzie droższe od powietrznego, a może tańsze.

 

Zastanawiał się ktoś nad takim rozwiązaniem

 

Pozdrawiam

 

Krylu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Krylu

Pomysł ciekawy tylko:

...z tą różnicą że pod i na styropianie chcę zastosować folie budowlaną

Czy brałeś pod uwagę, że woda z betonu będzie szła w górę? (np. niechcący zalejesz podłogę i wilgoć...)

Po to w Legalett nie ma folii pod styropianem ani pod podłogą, by ewentualna woda mogła "wyparować" i to w kierunku gruntu (pospółki), a nie podłogi.

Pozdrawiam serdecznie

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...