Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wybudowałem dosyć spory dom (3 kondygnacje) techniką trdycyjną - mur szczelinowy z silki, wewnątrz 18 cm potem 10 waty i 12 cm na zewnątrz. Stropy teriva. Po otynkowaniu - tynk cementowo wapienny i gładź gipsowa pojawiły się bardzo liczne pęknięcia! Zwłaszcza pod oknami mniej więcej w połowie szerokości oraz ukośne przy oknach pod kątem mniej więcej 45 stopni od narożników (prawie wszystkich na górnej kondygnacji i kilku na dolnej kondygnacji). Popękany jest również tynk na suficie i w kilku miejscach na ścianach. Zastanawiam się co jest tego przyczyną, co prawda tynk był robiony zimą i choć zawierał odpowiednie domieszki a pomieszczenia były dogrzewane różnica temperatur mogła być znaczna i nierównomiernie mógł oddawać wilgoć. Murarze też spaprali robotę tak, że tynk miejscami ma grubość 3-4 cm (aby wyprostować ściany). Niemniej jednak tynk nie wygląda na "odparzony", co więcej pod oknami wygląda na to, że pękły również cegły. Sam dom choć stoi na skarpie. z tej właśnie przyczyny był odpowiednio zabezpieczony - ława 80 cm zamiast 60 i z betonu 25 zamiast 20, dużo stali i cała ściana przy skarpie jest lana na żelaznej kratownicy z betonu tak więc z tej strony dom ma bardzo solidne podstawy. Istotną informacją może być fakt, że cegły (pióro-wpust) murowane były na zaprawie wapiennej bez łączeń bocznych.

Pęknięcia są niewielkie - tzn takie na szpilkę i na zewnątrz domu żadnych zarysowań nie ma - co sugeruje że nie jest to efekt złych fundamentów - ale zastanawiam się czy pęknięcia będą sie powiększać i co z nimi robić ??

Ktoś doradził mi tapetę szklaną, twierdząc że siatka wymaga nowego gipsowania a i tak pewnie pęknie. Czy to jest dobre rozwiązanie i czy problem nie będzie się powiększał. A może dom jest za ciężki.... czy ktoś miał taki sam problem ???

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22508-p%C4%99kaj%C4%85ce-%C5%9Bciany-co-z-tym-zrobi%C4%87/
Udostępnij na innych stronach

Cytat z "Buduj bez błędów": " często się zdarza, że mniej więcej w połowie szerokości ściany pod oknem pojawia się pionowa rysa mimo, że znajdująca się pod nią ściana fundamentowa nie jest uszkodzona. Sciana podokienna z pustaków, których boczne powierzchnie uformowane są we wpusty i pióra i spoiny pionowe nie wypełnione zaprawą. Skutek: odkształcenia wywołane zmianami temperatury powodują pękanie ściany, zwłaszcza, że wymurowana jest na poślizgowej warstwie izolacji przeciwwilgociowej. Głównym powodem jest jednak to, że w tak niewysokiej ścianie są przekroje, które przebiegają w znacznej części przez puste spoiny pionowe. Rada- wypełniać pod oknami spoiny pionowe zaprawą, albo w spoiny poziome kłaśc pręty zbrojące fi 3-4 mm. "
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22508-p%C4%99kaj%C4%85ce-%C5%9Bciany-co-z-tym-zrobi%C4%87/#findComment-395479
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję , chociaż trochę się uspokoiłem bowiem ktoś inny powiedział mi mniej więcej to samo. Zastanawiam się jednak co z tym zrobić. Ściany już stoją i są wygipsowane. Myślę że obkleje je tapeta z włókna szklanego tzw "glass-fazą". Martwię się jednak o to czy warstwa kleju pod tą tapetą będzie przepuszczał wilgoć - nie chciałbym mieszkać w konserwie.
Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/22508-p%C4%99kaj%C4%85ce-%C5%9Bciany-co-z-tym-zrobi%C4%87/#findComment-396217
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...