Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowoczesna stodoła w głębokim lesie ...


Recommended Posts

kaszpir007 Jak tam sprawa z kineticiem był serwis?

 

Dziś był serwis.

 

Na początku serwisant uważał że jest źle zamontowany , bo nawiew/wywiew do pomieszczeń powinien być inaczej , dopiero jak pokazałem mu że on jest lewostronny (czyli bypas i wyjście skroplin z lewej strony) i dodatkowo są oznaczenia wytloczone to dopiero wtedy uznał że mam rację :)

 

Serwisant miał dla mnie nowy ? rekuperator (choć patrząc po wersji firmware i ilość przepracowanych godzin w menu serwisowym to nie jest on nowy) , przerobiony do wersji lewej (u siebie też przerabiałem na lewostronny).

 

Serwisant wszystko posprawdzał i nie miał zastrzeżeń , jedynie co go zszokowało to to że jest pełno wody w nawiewie i zapewne ta woda zalewa wymiennik.

Ale rura termoflex izolowana , wrzutnia jest cała w styropianie , dodatkowo owinięta wełną ...

 

Powiedział że jest za krótka rura (obecnie 1m) i za słabo zaizolowana. Tyle że na początku rura była duuuużo dłuższa i szła w większości przez mocno zaizolowane poddasze (40cm celuozy) i też woda leciała. Później puściłem nową rurę , tym razem w ogrzewanej kotłowni i ten sam efekt.

Więc nie do końca w to wierzę , bo zamieniałem już wlot z wylotem i itd

 

Wymienił centralę i dodatkowo jeszcze dodaliśmy wełny i dodatkowo zaizolowany został nawiew z zewnatrz domu.

Teraz rura ma myślę że 10cm ocieplenia (jak nie więcej).

 

PO montażu nawiew wzrósł do 19 stopni i się ucieszyłem i pożegnałem z serwisantem.

Dodatkowo "nowy" mniej "świszczy" , czyli jest bardziej "szczelny" ..

Niestety widzę że znów zbiera się woda w wrzutni i temperatura nawiewu znów spadła i jest około 17 stopni :(

 

I mamy "powtórkę" z rozrywki :(

 

Nie mam pojęcia czemu skrapla się woda w nawiewie z zewnatrz domu.

 

W starym rekuperatorze (w starym domu) tego problemu nie było a też był w pomieszczeniu ogrzewanym a izolacja nawiewu były mocno standardowa.

 

Najgorsze że serwisant nie spotkał sie z takim czymś ..

Wygląda że woda z nawiewu zalewa mi rekuperator i siada sprawność .

 

Będę się kontaktował z Lindabem , może oni mają jakiś pomysł ?

 

PS. Rano u mnie -12 stopni za oknem , nawiew do pomieszczeń + 12 stopni :(

TRAGEDIA ..

 

Chwilę "przedmuchania" (tryb 100% mocy) i temperatura rośnie o kilka stopni i słychać jak woda "schodzi" z wymiennika ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A w domu miałeś też lewostronny? Może wymiennik też trzeba jakoś przekręcić?

 

Pozdrawiam

Karol

 

W instrukcji jest opisane co się robi i to zostało wykonane.

Z fabryki przyjechał do mnie nowy rekuperator w wersji prawej przerobiony przez fabrykę do wersji lewej.

Dodatkowo na kształtkach styropianowych są także opisy gdzie co ma być.

 

Serwisant sprawdzał i wszystko było ok. Wymiennik ma specjalne naklejki (znaczki) więc widać od razu czy jest dobrze zamontowany czy też nie ..

Serwisant był wczoraj u mnie sporo czasu...

 

Oczywiście po warunkiem że fabryka nie schrzaniła i nie ponalepiała źle naklejek ...

Ale tego nie podejrzewam i wszystko zostało zamontowane/złożone zgodnie ze "strzałkami" i innymi oznaczeniami ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś był serwis.

 

Serwisant wszystko posprawdzał i nie miał zastrzeżeń , jedynie co go zszokowało to to że jest pełno wody w nawiewie i zapewne ta woda zalewa wymiennik.

Ale rura termoflex izolowana , wrzutnia jest cała w styropianie , dodatkowo owinięta wełną ...

 

Powiedział że jest za krótka rura (obecnie 1m) i za słabo zaizolowana. Tyle że na początku rura była duuuużo dłuższa i szła w większości przez mocno zaizolowane poddasze (40cm celuozy) i też woda leciała. Później puściłem nową rurę , tym razem w ogrzewanej kotłowni i ten sam efekt.

Więc nie do końca w to wierzę , bo zamieniałem już wlot z wylotem i itd

 

Wymienił centralę i dodatkowo jeszcze dodaliśmy wełny i dodatkowo zaizolowany został nawiew z zewnatrz domu.

Teraz rura ma myślę że 10cm ocieplenia (jak nie więcej).

 

Podatkowo "nowy" mniej "świszczy" , czyli jest bardziej "szczelny" ..

Niestety widzę że znów zbiera się woda w wrzutni i temperatura nawiewu znów spadła i jest około 17 stopni :(

 

I mamy "powtórkę" z rozrywki :(

 

Nie mam pojęcia czemu skrapla się woda w nawiewie z zewnatrz domu.

 

W starym rekuperatorze (w starym domu) tego problemu nie było a też był w pomieszczeniu ogrzewanym a izolacja nawiewu były mocno standardowa.

 

Najgorsze że serwisant nie spotkał sie z takim czymś ..

Wygląda że woda z nawiewu zalewa mi rekuperator i siada sprawność .

 

Zestresowałeś mnie tą sytuacją i teraz zastanawiam się jak zaizolować te nieszczęsne rury. Do tego czerpnię mam na ścianie, na której wisi reku, także też jest mega krótka.

To światło w ścianie to moja czerpnia. Pod nią będzie rekuperator.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=406649

 

Wyrzutnia przechodzi do drugiego pomieszczenia:

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=406650

 

Przykrywać jeszcze jakąś izolacją te rury?

 

Dziwna sprawa :o Czekam na pozytywne rozwiązanie tej zagadki ;)

IMG_2475.jpg

IMG_2474.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś był serwis.

Na początku serwisant uważał że jest źle zamontowany , bo nawiew/wywiew do pomieszczeń powinien być inaczej , dopiero jak pokazałem mu że on jest lewostronny (czyli bypas i wyjście skroplin z lewej strony) i dodatkowo są oznaczenia wytloczone to dopiero wtedy uznał że mam rację :)

Może jednak tak mu zamieszałeś że przytaknął? No bo coś musi być nie tak, skoro działa ŹLE. Przeanalizuj to ponownie na spokojnie.

 

Serwisant wszystko posprawdzał i nie miał zastrzeżeń , jedynie co go zszokowało to to że jest pełno wody w nawiewie i zapewne ta woda zalewa wymiennik.Ale rura termoflex izolowana , wrzutnia jest cała w styropianie , dodatkowo owinięta wełną ...

 

Powiedział że jest za krótka rura (obecnie 1m) i za słabo zaizolowana. Tyle że na początku rura była duuuużo dłuższa i szła w większości przez mocno zaizolowane poddasze (40cm celuozy) i też woda leciała. Później puściłem nową rurę , tym razem w ogrzewanej kotłowni i ten sam efekt.

Więc nie do końca w to wierzę , bo zamieniałem już wlot z wylotem i itd

 

To mi się kupy kompletnie nie trzyma. Najpierw piszesz o nawiewie, a potem o wyrzutni. Miało być jak rozumiem o czerpni? Czy jednak o wywiewie? Druga kwestia, aby w kanale pojawiła się woda musi ciepłe i wilgotne powietrze wpaść na zimną powierzchnię gdzie musi wystąpić punkt rosy. Przy czerpaniu powietrza z zewnątrz, stosunkowo suchego, wpadającego na coraz cieplejszy kanał (no bo w domu) nawet jeśli ten jest zawieszony w betonie (też pewnie cieplejszym niż powietrze, a nawet jeśli zimniejszym to nie na tyle aby wystąpił punkt rosy) bez izolacji, nie może dać takiego efektu. Jedyne miejsce skąd może się brać woda to z wymiennika na WYWIEWIE, względnie z kanału wywiewnego przy wyrzutni jeśli reku jest wyjątkowo mało sprawny, czyt. nie odprowadza poprawnie wody, albo powietrze w domu jest bardzo wilgotne.

 

PS. Rano u mnie -12 stopni za oknem , nawiew do pomieszczeń + 12 stopni :(

TRAGEDIA ..

Jak tragedia? Ponad 100% sprawności z tego wychodzi... :p Chyba że w domu masz 35sC :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem on działa bez grzałki (bo chyba nie ma jej ten model) przy -12 stopniach? Może w tej chwili ze względu na temp zachodzą inne problemy, które dają podobne symptomy.

Czemu ma nie działać? Działać będzie, nawet z lepszą sprawnością, acz może szybciej zarastać wymiennik szronem. Im niższa temp. na zewnątrz tym siłą rzeczy niższą temperaturę da na anemostatach w domu jeśli nie ma dodatkowej nagrzewnicy za reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak tak mu zamieszałeś że przytaknął? No bo coś musi być nie tak, skoro działa ŹLE. Przeanalizuj to ponownie na spokojnie.

 

Jak tragedia? Ponad 100% sprawności z tego wychodzi... :p Chyba że w domu masz 35sC :>

 

Co ty Myjk lewą noga dziś wstałeś czy co ???

Bo same czepianie zamiast czegoś konkretnego ...

 

Jest takie coś jak instrukcja i jest tam napisane jak się "zmienia" wersję. Nie jest to nic szczególnie skomplikowanego. Po prostu się odwraca całe 'wnętrze" i przekłada elektronikę. Wszystko jest opisane w instrukcji , dodatkowo na obudowie i na kształtkach styropianowych sa odpowiednie opisy , naklejki i itd , więc nie wymaga to jakiś wielkich zdolności ...

 

Serwisant to nie był serwisant z fabryki a z zupełnie innej firmy której "robotę" zleca dystrybutor. Miał u mnie pojawić się ktos inny a przyjechała inne osoba która nie do końca "specjalizowała" się w tych rekuperatorach ...

 

Przyjechała z nowym rekuperatorem aby wymienić.

 

Poza tym były 2 sztuki. Jedna moja która sam 'przerabiałem" i druga w kartonie z fabryki już przerobiona i fabryka przerobiła identycznie jak ja , więc nie ma mowy o jakiejkolwiek pomyłce ..

 

Co do nawiewów to używam często skrótów myślowych ;)

 

Chodzi o nawiew z zewnatrz , czyli z czerpni. Z tego wejścia leje sie woda i zalewa rekueprator.

 

Odzysk jest fatalny bo zakłądając że jest około 22 stopni w pomieszczeniu (wywiewane powietrze z domu) , nawiew z czerpni -12 stopni a nawiew do pomieszczeń jest +12 stopni to chyba coś nie tak , jak wystarczy chwilę "przedmuchać" i temp rośnie do 17-18 stopni.

 

W domu mam higrometry i wilgotnośc wynosi około 30-40% max.

 

Naprawdę jak nie masz nic ciekawego do dodania to moze daj sobie spokój komentowaniem tutaj ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem on działa bez grzałki (bo chyba nie ma jej ten model) przy -12 stopniach? Może w tej chwili ze względu na temp zachodzą inne problemy, które dają podobne symptomy.

 

Napiszę w wielkim skrócie. Cudów nie ma ...

jest elektronika która steruje płynnie silnikami i przy mrozach obniża obroty tak aby nie zamarzł wymiennik ..

Ale oczywiście powyżej pewnej temperatury wyłącza się całkowiice nawiew z zewnatrz a działa jedynie wywiew na zewnątrz i w ten sposób odmraża się wymiennik. Jak się odpowiednio odmrozi to wtedy ponownie wraca nawiew ...

 

Zapewne to że stoi w ogrzewanym pomieszczeniu tez pomaga bo sama obudowa też super grubej izolacji nie ma ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, jak woda mozevskraplac sie WEWNĄTRZ kanału czerpni, skoro to powietrze wpadając do domu się OGRZEWA i oddala od punktu rosy ?

Moze się rosić na zewnątrz kanału, ale nie ma to wplywu na obecność wody wewnątrz jednostki.

Woda, jeśli juź może dostawać się kanałem idącym do WYRZUTNI, albo z kanalu ze zuzytym, wilgotnym powietrzem wyciąganym z pomieszczeń, jeśli nie jest izolowany, a ma spadek w kierunku jednostki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę w wielkim skrócie. Cudów nie ma ...

jest elektronika która steruje płynnie silnikami i przy mrozach obniża obroty tak aby nie zamarzł wymiennik ..

Ale oczywiście powyżej pewnej temperatury wyłącza się całkowiice nawiew z zewnatrz a działa jedynie wywiew na zewnątrz i w ten sposób odmraża się wymiennik. Jak się odpowiednio odmrozi to wtedy ponownie wraca nawiew ...

Zapewne to że stoi w ogrzewanym pomieszczeniu tez pomaga bo sama obudowa też super grubej izolacji nie ma ...

 

Dzięki. Klarownie to wyjaśniłeś. @fotohobby też swoje dorzucił. :) Nie próbowałeś wzywać tego serwisanta z powrotem? Zna już sytuacje może dojdzie co i jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Klarownie to wyjaśniłeś. @fotohobby też swoje dorzucił. :) Nie próbowałeś wzywać tego serwisanta z powrotem? Zna już sytuacje może dojdzie co i jak...

 

Serwisant został oczywiście poinformowany. Drugi ten co miał u mnie być i który bardziej się zna tych rekuperatorach także.

Na razie nie mają pomysłu . mają się kontaktować z producentem i przyjadą ponownie ...

 

Na razie rekuperator działa na minimum , nawiewa do 12 stopni i tyle :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a skropliny masz prawidlowo odprowadzone? moze wezyk jest przytkany / zagiety?

 

Na początku miałem skropliny wyprowadzone do butelki 5L bo podejrzewałem że coś nie tak może właśnie być tutaj ..

Sporo wody leciało ...

 

Teraz mam wykonany własnoręcznie syfon *tzw rurowy". Serwisant był , sprawdzał i żadnych zastrzeżeń nie miał.

Syfon sprawdzałem i idealnie działa.

 

Nie mam pojęcia co się dzieje .

 

Dziś jeszcze pomierzę temperatury na anemostatach nawiewnych i wywiewnych , ale raczej sądzę że nie tutaj jest problem ..

 

Jedna osoba z dużym doświadczeniem powiedziała mi że winny jest bypass i najlepszy rekuperator jest bez bypassu a bypass w rekuperatorze jest ok ale pod warunkiem że jest GWC.

 

Podobno mój stary Sentinel nie miał bypassu , ale z drugiej strony chyba wszyscy Ci co kupili Kinetica mają wersję z bypassem i problemów nie mają , więc zapewne gdzieś indziej jest problem ..

 

Czekam co powie serwis i co zrobi ...

 

Bo niestety z tego co wyczytałem nie jestem pierwszy z takim problemem , pierwszy był "Beskidziak" ktory miał podobne problemy i u niego pomogła wymiana rekueperatora na inny i problem zniknął ...

 

Dziś jeszcze spróbuję zmienić czerpnię z wyrzutnią. Po zamianie przewód czerpni będzie dłuższy (z 3-4m) a przewód do wyrzutni - krótki (z 1m).

 

Zapewne nic to nie zmieni :(

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jest moze problem z wymiennikiem, nastawy nastawami, bajer automatyki pokazuje co pokazuje a w rzeczywistosci nie dziala. moze wymiennik za bardzo sie szroni przy zbyt wysrubowanych parametrach pracy i po odtajeniu wilgoc nie nadaza z odprowadzeniem. nie wiem tak sobie gdybam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o Twoich problemach z rekuperatorem, dziś okazało się że mój tez nie jest sprawny bo rano na podłodze kałuża. Wytarłem wodę, zazwyczaj ustawiam parametry pusty dom, dziś tego nie zrobiłem, w ciągu dnia tel. do firmy która mi to zamontowała. Po 2 godzinach tel., z informacją, że skontaktuje się ze mną serwis producenta ( Thessla Green ) i ustali jak rozwiązać problem. I przy okazji mały bonus do firmy - gratisowy przegląd pompy ciepła i instalacji wentylacyjnej. Pare osób z forum oglądało moją budowę i 1 zdecydowała się na montaż w tej samej firmie, jej właściciel docenił moje rekomendacje.

 

Mam nadzieje, że nasze problemy zostaną szybko rozwiązane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wczoraj po pracy "pomiary" temperatury.

 

Dodatkowo zmieniłem nawiew z wywiewem , czyli nawiew (czerpnia) był około 3-4m a wywiew (wyrzutnia) około 1m. Żadnej różnicy.

 

Temperatura Wywiewu z pomieszczeń - 21,8 stopnia (na rekuperatorze)

Temperatura Wywiewu z pomieszczenia - 22,8 stopnia (w najzimniejszym pomieszczeniu - wiatrołap)

 

Temperatura Nawiewu do pomieszczeń - 11,8 stopnia (na rekuperatorze)

Temperatura Nawiewu do pomieszczenia 1 - 15,5 stopnia (najdalszy anemostat)

Temperatura Nawiewu do pomieszczenia 2 - 14,7 stopnia (najbliższy anemostat)

 

Wiec chyba nie najgorzej ...

 

Niestety nawiew do kitu.

 

Pomiary robiłem jak było tak -4 stopnie . Później temp. nawiewu do pomieszczeń spadła do 8 stopni ...

Teraz na zewnątrz jest - 11 stopni ...

 

PS. Dziś rano u mnie -12 stopnie, nawiew spadł do 5 stopni.

 

Tragedia.

 

Wysłałem emaila do sprzedawcy i nich serwis usunie problem a jak nie ma pojęcia co się dzieje z rekuperatorem to niech wymienia a jak nie to będę żądał odstąpienia od umowy , oddam im rekuperator i niech oddają kasę i kupię coś innego , może trochę droższego ale takiego które nie będzie mnie kosztowało tyle nerwów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...