Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowoczesna stodoła w głębokim lesie ...


Recommended Posts

Kurcze, ciekawe rzeczy tu piszecie. Ja się bałam o przegrzewanie salonu jednym szkleniem od pd-zachodu (3500x2250), ale póki co jest... zimno, choć słońce wpadające tym oknem może być dokuczliwe. Reku od dwóch tygodni wyłączony (robiłam pylące prace, oszczędzam reku i prąd ;)). Otwieram okna, żeby ciepło wpuścić do domu i ciągle chłodno. Oczywiście mowa o parterze (ok. 18*C). Tylko w miejscu tego dużego okna w salonie jest cieplej. Na poddaszu, tam gdzie okna połaciowe są od pd-zachodu, temperatura dobija prawie do 20*C. W tych dwóch oknach pewnie będziemy montować markizy zewnętrzne.

 

Na Twoim miejscu, kaszpir, też chyba bym się pokusiła o markizy zewnętrzne do okien połaciowych w salonie. Przyglądałam się im u sąsiadów, którzy od kilku lat je użytkują i mówią, że z markizami czuć ogromną różnicę. Mają zwykłe manualne i tam, gdzie się trudno dostać, zaciągają na całe lato drążkiem i mają spokój. Strasznie ciemno się nie robi, więc jest fajnie. Ja w upały otworzyłam okno dachowe i uderzyło mnie gorąco bijące od dachówek (nie muszę mówić, że były parzące). Szyba też była gorąca. Także na dwa okna (pd-zach) również planuję markizy. Ale to kiedyś. Na dużym szkleniu w salonie, też marzy mi się markiza zewnętrzna (najlepiej solarna :D) Ale to już zupełnie odległy temat. Najpierw trzeba się wprowadzić i ocenić rzeczywiste potrzeby.

 

Pozdrawiam :bye:

 

Ps. Cegły całkiem ładnie się prezentują. Czekam z niecierpliwością na ich zdjęcie w salonie. Ale widzę, że to nie prędki temat ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A może mając i pompę ciepła i wentylacje mechaniczną dokupiłbyś i włączyłbyś w obieg tzw.cooler. Jest to wymiennik ciepła / zimna pomiędzy pompą ciepła a rekuperatorem. Zamiast chłodzić podłogę co jest średnio skuteczne i mało przyjemne w odbiorze tzw . woda lodowa z pompy zostaje skierowana do coolera i chłodzi tam przepływające powietrze kierowane do wentylacji mechanicznej.A na zewnątrz pomyśl o markizie . Edytowane przez siinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może mając i pompę ciepła i wentylacje mechaniczną dokupiłbyś i włączyłbyś w obieg tzw.cooler. Jest to wymiennik ciepła / zimna pomiędzy pompą ciepła a rekuperatorem. Zamiast chłodzić podłogę co jest średnio skuteczne i mało przyjemne w odbiorze tzw . woda lodowa z pompy zostaje skierowana do coolera i chłodzi tam przepływające powietrze kierowane do wentylacji mechanicznej.A na zewnątrz pomyśl o markizie .

 

Kiedyś szukałem na ten temat informacji. Wielokrotnie trafiałem na informację, ze wentylacjia jest do wentylacji a nie do grzania czy chłodzenia... z chłodzeniem to np była mowa że będzie trzeba odgrzybiać kanały tak jak w samochodzie ale na mega dużo wiekszym poziomie = eksmisja z domu by się nie otruć.

 

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam obstawiam ten Twój dach za głównego winowajce. Tez mam na pietrze w tej chwili pod skosami 30 stopni. Dachowka ceramiczna, poddasze ocieplone. W 75 metrowym salonie mam 4 okna dwuszybowe plus dwie duze polaciówki i jest znosno, a to ten sam dach (mansardowy) ale pod innym kątem.

 

W moim domu bedzie na dole 5 nieqielkich okien z 3 stron swiata przez co bedzie OK.

 

Sam nigdy bym nie zrobil poddasza uzytkowego bo bardzo trudno walczyc z temperaturą. A zimą znowu przez mostki ciepło ucieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam obstawiam ten Twój dach za głównego winowajce. Tez mam na pietrze w tej chwili pod skosami 30 stopni. Dachowka ceramiczna, poddasze ocieplone. W 75 metrowym salonie mam 4 okna dwuszybowe plus dwie duze polaciówki i jest znosno, a to ten sam dach (mansardowy) ale pod innym kątem.

 

W moim domu bedzie na dole 5 nieqielkich okien z 3 stron swiata przez co bedzie OK.

 

Sam nigdy bym nie zrobil poddasza uzytkowego bo bardzo trudno walczyc z temperaturą. A zimą znowu przez mostki ciepło ucieka.

 

Możesz mieć dużo racji ...

 

W starym domu mimo że mieliśmy tak 30-45cm wełny na poddaszu było bardzo gorąco a okna były w jednym 25 metrowym pomieszczeniu z trzech stron wschód/zachód i południe a w drugim 25 metrowym pomieszczeniu jedynie wschód/zachód i było bardzo też tam gorąco i też myślałem nad klimą ...

Dlatego też nie chcieliśmy domu z poddaszem ...

 

Myślę że dodatkowo nagrzewa nam wysoki sufit , ale w jakim stopniu ma wpływ nie wiem , bo jednak salon ma dużo przeszkleń .

 

Chcieliśmy wysoki sufit , chcieliśmy duże przeszklenia to trzeba trochę pokombinować ;)

 

Po prostu zamontujemy klimę w salonie i sądzę że problem się rozwiąże ..

 

Markizy na okna dachowe odpadają , bo nie ma tam dojścia , a na dach nie chce wchodzić. Gdyby było to zwykłe poddasze i dobre dojście to zapewne wybrałbym markizy zewnętrze a tak muszą starczyć zwykłe rolety wewnętrzne.

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie stosunkowo duże przeszklenia od południowego zachodu (15 m2). W tej chwili mam w domu w części dziennej 24 stopnie, a w części sypialnianej (okna głównie od wschodu i południowego-wschodu) 22 stopnie. Część dzienna odkryta do samego dachu (ponad 5m wysokości).

 

Oczywiście mam rolety zewnętrzne, których używam w największe słońce :) Ale jak narazie kompletnie nie widzę potrzeby klimy. Nie wiem skąd u Was tak wysokie temperatury o tej porze roku roku.

 

A co do dachu. Ja mam ocieplony pianą OK (25 cm). Może piana lepiej izoluje pomieszczenia wewnętrzne od nagrzanego dachu w porównaniu do wełny?

Edytowane przez MD.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mam rolety zewnętrzne, których używam w największe słońce :) Ale jak narazie kompletnie nie widzę potrzeby klimy. Nie wiem skąd u Was tak wysokie temperatury o tej porze roku roku.

 

W pierwszym zdaniu masz odpowiedz na swoje pytanie.

Moje 1 mieszkanie kupiłem na poddaszu, 4 okna dachowe, jedno normalne plus drzwi na balkon - wszystkie skierowane na południe. Miałem super rachunki za ogrzewanie zimą i tragedię latem. Przy budowie domu byłem mądrzejszy i mam rolety zewnętrzne w jasnym kolorze, chciałem antracytowe, na szczęcie człowiek od rolet przemówił mi do rozsądku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem ...

 

Nie jestem fanem rolet zewnętrznych ...

 

Nie chce siedzieć przy zasłoniętych roletach w ciemności , a tylko całkowicie zasłonięte mocno chronią przed przegrzewaniem.

Oczywiście można by przed wyjściem do pracy zamykać i po powrocie otwierać i zapewne powinno w pewnym stopniu pomóc , ale to samo mogę uzyskać i sądzę że w lepszym stopniu ustawiając klimę na np. 2 godziny chłodzenia przed przyjazdem z pracy.

Antywłamaniowość do mnie nie przemawia , bo te zwykłe rolety nie są w żaden sposób antywłamaniowe a zwykłemu złodziejowi jej sforsowanie zajmuje kilkanaście sekund.

 

U mnie słońce w salonie mam niemalże cały dzień , więc nie ma się co dziwić że się nagrzewa i sądzę że spory wpływ mają tu też okna dachowe.

Zamówiłem już rolety zewnętrzne na okna dachowe i sądzę że delikatnie to pomoże.

 

Ale tak jak pisałem sądzę że klima rozwiąże problem i to kilka razy taniej niż gdybym zamontował rolety wewnętrzne + markizy na okna dachowe i sądzę że efekt będzie dużo bardziej lepszy i bez egipskich ciemności ...

 

Co do parasola to pomysł warty przemyślenia , tym bardziej że o parasolu myślimy bo przydało by się jakieś zabezpieczenie przed słońcem na drugim tarasie (tym z narożnikiem) , bo tam słońce nas "dosięga" po godzinie 14.00 ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! Ile cię kosztowała PC wraz montażem?

I jeszcze jedno pytanie... Z tego co się dowiedziałem to w woj. śląskim ( u mnie) dofinansowania na PC są tylko, dla tych co wymieniając stare piece na PC, a dla tych co stawiają nowe domy z PC to już kasy nie ma... Jak wygląda sprawa u Ciebie?

Edytowane przez phantazm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W następnym tygodniu pojawi się u nas kojec dla psa. Niestety polegliśmy i stwierdziliśmy że jak jesteśmy w pracy to pies musi być w kojcu bo szkody robi coraz większe i nie mamy już sił. Oczywiście szkody tylko jak nas nie ma w domu ..

Za niecałe 2 tygodnie będziemy mieli montaż klimatyzacji (Gree Lomo 3,2kW). Czekamy z niecierpliwości na montaż , bo zrobiło się gorąco ..

Co ciekawe nie będzie nam montowała firma która montowała nam pompę a firma z innej miejscowości. Wyszła spora różnica w cenie więc wybraliśmy inną firmę.

 

Tak ciepłego kwietnia i maja nie pamiętam ...

Ale też marzec był mocno kapryśny (olbrzymie wahania temperatur i wiele roślin i krzewów nam nie przeżylo :(

W ogródku pojawiły się już pierwsze zielone truskawki. Poprzednio truskawki mieliśmy zawsze pod koniec czerwca , ale teraz mamy różne odmiany i sporo bardziej słoneczne miejsce. Wygląda że w tym roku będziemy mieli własne czereśnie (choć oczywiście zapewne ilości symboliczne) i inne owoce.

W warzywniku posadziliśmy też ziemniaki (2 odmiany) , ciekawy jestem czy wyrosną :)

 

Niestety padły nam pomidory , bo w tym tygodniu niespodziewanie mieliśmy jeden dzień ... przymrozku :(

 

Śpimy już przy otwartych oknach , na zewnątrz słychać tylko cykady ...

Trochę czuję się jakby to był czerwiec-lipiec a nie maj ...

 

Jestem ciekawy jak poradzi sobie klimatyzacja i czy da radę schłodzić salon.

Boję się jednak że będę musiał posłuchać żony ;) i jednak zdecydować się na montaż rolet zewnętrznych aby ograniczyć nagrzewanie pomieszczeń , tyle że jak już to musiałby by być to wersja montowane na mur , bo mamy moskitiery i nie chce z nich rezygnować ani płacić ponownie dużo drożej za zintegrowane moskitiery , tym bardziej że te co obecnie kupiliśmy też kosztowały sporo kasy.

Rolety dla mnie to ostateczność , bo nigdy nie byłem ich fanem i nigdy mi się nie podobały , ale jak będzie potrzeba ...

 

Na razie za "klimę" robią pootwierane okna wieczorami i nocami , które ładnie wentylują dodatkowo dom.

 

Dodatkowo planuję jeszcze zwiększyć grubość ocieplenia poddasza. Odezwał się do mnie człowiek który ma regranulat styropianu i zastanawiam się czy nie kupić z 10m3 regranulatu i jeszcze wysypać na poddaszu . Mam na poddaszu jeszcze leżące niepotrzebne płyty OSB które planuję pociąć na mniejsze kawałki i zrobić z nich takie jakby "obramowanie" istniejącej "podłogi" na poddaszu tak aby dookoła można bylo jeszcze dołożyć ocieplenia.

Powód ?

Mimo że mam wsypane 40cm celuozy to widać legary i sądzę że też to pewien mostek i wolalbym aby legary były przykryte ociepleniem także , choć oczywiście wszędzie nie będą , bo na poddaszu jest też położona podłoga.

 

Zastanawiam się jednak czy ma to jakiś sens ekonomiczny i ewentualne zyski "energetyczne" będą jakieś , czy będzie jak to mówią .. kupa świetnej niepotrzebnej nikomu roboty :D

 

 

Ufff , ale się rozpisałem ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U ciebie słychać cykady a u mnie dziki i czasem samoloty, ale tragedii nie ma.

Moim zdaniem granulat styropianu niewiele wniesie, bo drewniane legary nie są potężnym mostkiem cieplnym, nie zaszkodzi ale też niewiele pomoże. Lepiej kasę przeznaczyć na rolety, bo coś czuję że ten wydatek i tak Cię nie ominie. Budując dom zwracałeś uwagę na to aby ciepło nie uciekało, a teraz masz sytuację, że przez okna Ci wchodzi a ma problem z wyjściem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam rolety ale drugi raz bym ich nie założył - przede wszystkim nie podoba mi sie zaciemniane całkowite domu - po to jest dzień by było jasno :-)

W okolicy jest dom z pięknymi żaluzjami fasadowymi.... wygląd super, mały ruch żaluzji i już słońce się odbija ale w środku nadal jest jasno.

Jedyne co mnie zastanawia to czyszczenie tego wynalazku:-)

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawcy mówią, że karcherem, tylko delikatnym ciśnieniem. Problem jest tylko z lamelkami "Z", które chciałem u siebie, bo te składają się tylko w jedną stronę i można umyć tak ich zewnętrzną stronę. Lamelki "C" można umyć tak z obu stron. Rolety mam obecnie i zgadzam się z Tobą :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...