Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nowoczesna stodoła w głębokim lesie ...


Recommended Posts

No i jesteś zadowolony , bo opinie tu ma kiepskie.

 

Ja mam LG Therma V II-generacji. Od pewnego czasu jest już LG Therma V III-generacji.

 

Jestem zadowolony , bo działa bezproblemowo i nie miałem żadnych problemów a koszty ogrzewania niskie ...

 

We wnętrzu widać że producent nie szukał na siłę oszczędności , bo mamy typową energooszczędną pompę Grunfosa , mamy wiele elementów z miedzi , mosiądzu i wiele elementów znanych producentów.

 

Jak kupowałem to wycenę lokalnej firmy miałem ponad 2000zł niższą niż wycena CNC na Panasonicu i to jeszcze na lepszych elementach.

Więc nie widziałem żadnego sensu dopłacać a na jakiś bajerach mi nie zależało.

 

Później zobaczyłem wnętrze Panasonic Aquarea H (plastik i własne rozwiązania Panasonica) i tym bardziej się cieszyłem , bo jakoś nie mam zaufania do plastiku i dziwnych rozwiązań (szybkozłączki) , bo później po gwarancji koszty naprawy są bardzo wysokie a czasami i naprawa nie opłacalna , bo nie ma zamienników ...

Ale oczywiście mogę się mylić.

 

Nie mam LG Thermy V III-generacji , więc nie mogę się o niej wypowiadać , ale te negatywy o jakich pisze CNC to szczerze mówiąc pierdoły.

Źle przetłumaczone menu ? Jak dla mnie tyle razy widziałem źle przetłumaczone na PL menu że jestem do tego przyzwyczajony i po prostu w razie wątpliwości można przestawić na język angielski , grzanie wody tylko do 45stopni ? Można grzać do wyższej ale trzeba mieć grzalkę w bojlerze i tyle. Ja grzeję do 45 stopni i nie widzę sensu po co grzać mocniej. W II-generacji było też ograniczenia chyba do 50 stopni i jakoś CNC kiedyś to nie przeszkadzało.

 

Ja bardziej sądzę że niechęć CNC jest raczej spowodowana niższych zyskiem przy sprzedaży obecnie LG i że może na innych pompach lepiej zarobić , więc wybiera i promuje to na czym ma większy zysk ..

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja proponuję zainwestować jednak w żaluzje fasadowe. Użytkuje takie od 2 lat i szczerze polecam. Mam profil Z90 i sterowane z przycisku. Jak chcesz troszkę zaciemnic pomieszczenie wystarczy minimalny ruch. Profil Z ma tez tą zaletę że przy zamknięciu jest bardzo szczelny i na w t w dzień możesz zrobić noc. Jeśli chodzi o mycie to myjka ciśnieniowa puanownica i szczotka z miękkim włosiem wystarczy. Przy okazji myje tak okna. Koszt może nie mały ale wybierasz kolor jaki zechcesz i pasował by do twojego domu. Zastanów się nad tym. Bo rolety to dla mnie lipa jest no i każdy ma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję zainwestować jednak w żaluzje fasadowe. Użytkuje takie od 2 lat i szczerze polecam. Mam profil Z90 i sterowane z przycisku. Jak chcesz troszkę zaciemnic pomieszczenie wystarczy minimalny ruch. ....

 

Swiroman - co to znaczy sterowane z przycisku? jaki masz system sterowania żaluzjami? Pytam, bo sam powaznie rozważam "fasadówki" tylko zastanawiam się nad sterowaniem. Wiem, że są systemy autoamtyki (też zastanawiam się), ale jak to w życiu, budżet musi się spinać nie można mieć wszystkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję zainwestować jednak w żaluzje fasadowe. Użytkuje takie od 2 lat i szczerze polecam. Mam profil Z90 i sterowane z przycisku. Jak chcesz troszkę zaciemnic pomieszczenie wystarczy minimalny ruch. Profil Z ma tez tą zaletę że przy zamknięciu jest bardzo szczelny i na w t w dzień możesz zrobić noc. Jeśli chodzi o mycie to myjka ciśnieniowa puanownica i szczotka z miękkim włosiem wystarczy. Przy okazji myje tak okna. Koszt może nie mały ale wybierasz kolor jaki zechcesz i pasował by do twojego domu. Zastanów się nad tym. Bo rolety to dla mnie lipa jest no i każdy ma

 

Ale przy Z90 ZTCW myjką umyjesz je tylko z jednej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściciel domu, dał znać, że ma dylemat odnośnie rolet, ale usunął wpis, ponieważ sprawa już nieaktualna. Jednak kilka osób wypowiedziało się w temacie ;)

Po usunięciu wpisu, rzeczywiście może to wyglądać, jak męczenie nieistniejącego problemu. Ale to wszystko w dobrej wierze było ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaszpir, jedno mnie zastanawia. Piszesz, że lubisz spać w nocy przy otwartych oknach, że ciągle wychodzisz z domu przez okno tarasowe. Powiedz jak się to ma do went mech? Powinno się przecież jak najmniej zakłócać obieg powietrza wymuszony przez went

 

Jak to ma się do WM ? Nijak. Wentylacja cały czas działa niezależnie czy mam otwarte okna , czy wychodzę na zewnątrz :)

 

Największe korzyści WM ma w sezonie grzewczym. Wtedy dostarcza nam świeże powietrze i usuwa zanieczyszczone przy minimalnych stratach ciepła.

Poza sezonem grzewczym odzysk ciepła nie ma większego znaczenia a nawet jest niekorzystny. Poza sezonem najbardziej zależy mi na sprawnym wywiewie , bo wilgoć trzeba usuwać cały rok.

 

Poza sezonem grzewczym możemy sobie pozwolić na wpuszczanie do domu dużo więcej powietrza nic w sezonie grzewczym , więc czemu nie korzystać , tym bardziej że lokalizacja temu sprzyja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściciel domu, dał znać, że ma dylemat odnośnie rolet, ale usunął wpis, ponieważ sprawa już nieaktualna. Jednak kilka osób wypowiedziało się w temacie ;)

Po usunięciu wpisu, rzeczywiście może to wyglądać, jak męczenie nieistniejącego problemu. Ale to wszystko w dobrej wierze było ;)

 

Usunąłem wpis , bo dotyczył on czy warto kupić rolety z ręcznym mechanizmem :) Sprzedawca wybił mi to z głowy , bo za duże rolety i nie jest to komfortowe a takie manualne sterowanie też pięknie nie wygląda :)

 

W poniedziałek będzie montaż klimy. Jak uda się schłodzić salon o kilka stopni to sądzę że problem zostanie rozwiązany. Jednak przygotowuje się na "plan awaryjny" jakby okazało się że klima nie do końca się sprawdzi tym bardziej że nie chce aby działała cały czas to wtedy jest plan awaryjny czyli montaż rolet zewnętrznych. Mam już wybranego wstępnie dostawce rolet zewnętrznych w dość atrakcyjnej cenie .

 

Rolety u nas były by zamykane rano a otwierane jak wrócimy z pracy. Miały by chronić przed nagrzewaniem od słońca i to bylo by ich główne zadanie.

 

Żaluzje fasadowe są za drogie i poza nowocześniejszym wyglądem nie widzę żadnych zalet , no może jedyna i najważniejsza że można regulować ilość docierającego światła oraz zapewniające widoczność , tylko pytanie czy nie kosztem wtedy sporo gorszej ochrony przed nagrzewaniem ?

 

Bo zapewne roleta jak i żaluzja największą ochronę przez przegrzewaniem zapewnia wtedy gdy jest całkowicie zamknięta ...

 

Ale do tematu wrócę w następnym tygodniu , zobaczmy czy klima da radę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak wrócę szybciej do tematu i trochę "ponudzę".

 

Żaluzje fasadowe podobają się żonie , mnie tak sobie , ale i tak bardziej się podobają i pasują z wyglądu na stylu domu ..

Zarówno czy to rolety czy żaluzje były by montowane na murze a nie we wnęce (powód takie że mamy moskiteiry i nie chcemy z nich rezygnowac).

 

Plus rolet zewnętrznych że całkowicie zaciemniają , powstaje poduszka powietrzna pomiędzy oknem a roletą i powinno to gwarantować najlepsza ochronę przed przegrzewaniem , hałasem oraz ucieczką ciepła w zimę.

Minus takie że są "pancerne" więc zapewne najlpesze sterowanie to przez silnik więc raczej ręczne sterowanie odpada przy dużych roletach oraz to że całkowicie zaciemniają i odcinają od widoków za oknem ...

 

Żaluzje z tego co czytam mogą ulec zniszczeniu przy silnych podmuchach wiatru . Nie ograniczają ucieczki ciepła przez okna w zimę (albo minimalnie) , nie są tak wytrzymałe jak rolety na zniszczenie , ale są lekkie więc bez problemu chyba można sterować ręcznie. Mozna też regulować dopływ światła i widzeć co się dzieje przez okna ...

 

Ale jak wygląda ochrona przez słońcem i przegrzewaniem pomieszczeń. Przy rolatach jest poduszka i całkowiice odcięcie do słońca więc bardzo mocno chronią przed przegrzewaniem pomieszczeń a jak to wygląda przy żaluzjach ?

 

Czy tylko całkowicie zamknięte żaluzje chronią przed przegrzewaniem ? A jak są lamelki ustawione w pozycji otwartej to też chronią w takim samym stopniu czy wtedy już tylko idealnie.

 

Zależało by mi na jak najlepszej ochronie przed przegrzewaniem , ale bez ciemnicy i bez braku widoczności przez okna ...

 

Dodatkowy "plus" w przypadku żaluzji to że sa bardziej lekkie , więc sądzę że sterowanie ręczne też mogło by być a dla mnie wtedy to duuuuużo mniej roboty i problemów.

 

Czy ktoś użytkuje żaluzje fasadowe i mógłby podzielic się swoimi doświadczeniami ?

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie używam, ale planuję żaluzje. Podchodzisz do tego binarnie. Albo będę chronić przed przegrzaniem, albo nie. Ale to nie rolety. Ustawiasz przecież położenie lamelek, które wpływają na ilość wpadającego słońca i jednocześnie światła. A to z kolei wpływa na przegrzewanie lub nie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaluzje bardzo chronią przed przegrzewaniem przeglądanie pomieszczenia. Przy rozłożonych żaluzjach czy li w pozycji poziomej na podłodze tworzy się oceń od nich. Zależnie od tego ile chcemy światła. Bardzo dużą powierzchnię zasłaniają i wystarczy jak są otwarte i juz sie tak nie nagrzewa. Jak chcesz przyciemnic lub trochę intymnosci zamykasz bądź przymykasz i trwa to chwilę. Dlugo tylko sie składają cale do kasety ale to norma.

Jeśli chodzi o sterowanie ja mam elektryczne z przyciskami góra dół jak do rolet. Można też zrezygnować z przycisków to instalujesz moduły radiowe i sterujesz z pilota. Pilot może mieć taką kulkę do regulacji żaluzji. Jej ruch przeklada sie na obrót żaluzji. Jest to opcja najdroższa. Ja zrobiłem sterowanie na przycisk w kazdym pokoju przy wlaczniku światła.

Odnośnie mycia. Ja używam myjki ciśnieniowej i nic sie nie dzieje. Żaluzje są aluminiowe w kolorze ral 7016 jak okna. Lance myjki przykładam bardzo blisko i nic sie nie dzieje. Miękka szczotka płyn z pianownicy i ogień. Od 2 strony sie praktycznie nie budzą mowie o profilu z90.

Jeśli chodzi o wiatr to przy porządnej wichurze zostawiam otwarte nie chowam ich. Bo jak sie zamknie to wiatr napiera i słychać delikatne stukanie z prowadnic ale to tylko dzieci słyszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie żaluzje i nie wymyślaj. Zrezygnuj z klimy bo to niezdrowe i kosztowne w użytkowaniu. Przy WM to zimno nie będzie ciągle uciekało? :) Jak się zdecydujesz na automatykę to możesz zainstalować czujnik światła czy przegrzania, który to czujnik sam tak ustawi lamele zby było OK.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie żaluzje i nie wymyślaj. Zrezygnuj z klimy bo to niezdrowe i kosztowne w użytkowaniu. Przy WM to zimno nie będzie ciągle uciekało? :) Jak się zdecydujesz na automatykę to możesz zainstalować czujnik światła czy przegrzania, który to czujnik sam tak ustawi lamele zby było OK.

 

 

Rozumie że w samochodzie nie masz klimy i nie używasz ? Klima to świetne rozwiązanie , pod warunkiem że jej się prawidłowo używa , a z tym u wielu jest problem :)

 

Wielokrotnie w domach widziałem klimatyzator i nie jest obecnie to coś dziwnego i luksusowego. Pamiętam jak wiele lat temu klimatyzacja w samochodzie była jakimś zbytkiem i dziwactwem a obecnie chyba każdy samochód ma w standardzie klimę i chyba nikt nie kupi już samochodu średniej klasy bez klimy ...

 

Przecież przy WM jest odzysk ciepła więc ilość "traconego" ciepła jest dużo niższa niż przy zwykłej wentylacji (grawitacyjnej) , wiec chyba to nie jest wielki problem.

Plusem WM będzie dodatkowe rozprowadzenie tego powietrza po domu. Oczywiście w pewien ograniczony sposób , ale zawsze ..

 

Co do żaluzji fasadowych to jest to jeszcze większy wydatek niż rolety zewnętrze i muszę być pewien że wydatek kilkunastu tysięcy ma sens , bo w przypadku salonu może się okazać że efekt ograniczenia nagrzewania może zostać zniweczony przez duże okna dachowe a na okna dachowe nie mam pomysłu (w piatek instalowałem na nich rolety wewnętrzne) bo są one za wysoko i montaż markiz zewnętrznych odpada.

Odpada bo nie ma szansy abym je zamontował od zewnątrz i mógł je później zwinąć jak jest taka potrzeba (np. ochrona przed wiatrem).

 

A jakby nie patrzeć klima z montażem za 2500zł wyjdzie kilka razy taniej niż żaluzje zewnętrzne z montażem

Przy klimie mam pewność że salon zostanie schłodzony i sądzę że skuteczniej niż przy żaluzjach ...

 

Ale jedno drugiego nie wyklucza i może się okazać że także zdecyduje się na żaluzje lub rolety zewnętrzne.

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że pomieszczenia nagrzewa ci słońce nie cieple powietrze (chyba ze masz okna otwarte) żaluzje skutecznie zatrzymuja promienie słoneczne i ciepło zostaje na zewnątrz. Ja mam okna z MS passiv 3szyby profil 92mm z pianą w środku (cale okno ma współczynnik 0.7) i nie czuje ciepła od żaluzji. Ale uważam że z klimatyzacją to dobry ruch. Tylko ciekawe jak z rachunkami za prad będzie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że pomieszczenia nagrzewa ci słońce nie cieple powietrze (chyba ze masz okna otwarte) żaluzje skutecznie zatrzymuja promienie słoneczne i ciepło zostaje na zewnątrz. Ja mam okna z MS passiv 3szyby profil 92mm z pianą w środku (cale okno ma współczynnik 0.7) i nie czuje ciepła od żaluzji. Ale uważam że z klimatyzacją to dobry ruch. Tylko ciekawe jak z rachunkami za prad będzie

 

Wiesz klima jest klasy A++ , max zużycie prądu 1,4kW. Chce ją ustawić aby schładzała pomieszczenie od 13-15.00 (w taniej taryfie) aby było tanio i aby po powrocie do domu bylo chłodniej. Więc zbyt kosztowne nie powinno to być.

Przy założeniu zużycia 1,4kW na godzinę (to jest maksymalne zużycie pradu przy chłodzeniu) , 2 godziny dziennie w taniej taryfie i 30dniu chlodzeniu wychodzi poniżej 30zł na miesiąc , więc niezbyt drogo a sądzę że nawet 2 godziny chłodzenie coś tam pomoże.

 

Na razie włączyłem bypass na rekuperatorze i też leci chłodniejsze powietrze z wentylacji.

Dodatkowo nocą schładzam dom (pootwierane okna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam na, którą stronę masz te okna. Ale jeżeli po wyłączeniu klimy o 15 dalej będzie świeciło w ich stronę słońce, to nie spodziewam się cudów.

 

Ja też się cudów nie spodziewam , a na pewno nie przy tak krótkim czasie działania klimy.

Ma ona schłodzić do jakiejś akceptowalnej temperatury a później zacznie oczywiście ponownie rosnąć , ale zapewne już wolniej . Wieczorem i tak będą już pootwierane okna więc będzie napływała chłodniejsze powietrze.

 

Ale jak będzie się zobaczy.

 

Jak okaże się że klima to za mało i nie jestem do końca zadowolony to będzie montaż rolet/żaluzji i wtedy klima zapewne sporo wspomoże :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...