Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szukam kogoś ze żwirowym GWC z Krakowa lub śląska


Recommended Posts

Witajcie,

 

Zamierzam przebudować istniejący GWC rurowy (jest za krótki) i zastanawiam się nad alternatywą w postaci GWC żwirowego. Rozmawiałem z kilkoma firmami i słyszę że to "przestarzała technologia", rozsiewa bakterie, nic nie filtruje. Ja jednak z zasady nie wierzę facowcom i staram się wszystko sprawdzać a dodatkowo znalazłem publikacje, które twierdzą coś zgoła odwrotnego.

 

Szukam więc kogoś, kto chciałby sprawdzić swój GWC żwirowy pod kątem:

 

- Skuteczności filtracji dla PM 1.0, PM 2.5 PM 10;

- Zawartości bakterii oraz zarodników grzybów.

 

Chodzi mi o to, by po prostu wpaść i zmierzyć stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu na wyjściu GWC żwirowego specjalnym czujnikiem oraz pobrać próbę powietrza do badania laboratoryjnego (oczywiście ja ponoszę wszystkie koszty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Zamierzam przebudować istniejący GWC rurowy (jest za krótki) i zastanawiam się nad alternatywą w postaci GWC żwirowego. Rozmawiałem z kilkoma firmami i słyszę że to "przestarzała technologia", rozsiewa bakterie, nic nie filtruje. Ja jednak z zasady nie wierzę facowcom i staram się wszystko sprawdzać a dodatkowo znalazłem publikacje, które twierdzą coś zgoła odwrotnego.

 

Szukam więc kogoś, kto chciałby sprawdzić swój GWC żwirowy pod kątem:

 

- Skuteczności filtracji dla PM 1.0, PM 2.5 PM 10;

- Zawartości bakterii oraz zarodników grzybów.

 

Chodzi mi o to, by po prostu wpaść i zmierzyć stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu na wyjściu GWC żwirowego specjalnym czujnikiem oraz pobrać próbę powietrza do badania laboratoryjnego (oczywiście ja ponoszę wszystkie koszty).

 

Dlaczego Twój rurowiec jest "za krótki"?

 

Moim zdaniem lepiej zainwestować w dodatkową skrzynię filtracyjną na czerpni i zamontować w niej solidną baterię filtrów G4 i F7 a nawet HEPA?

Masz wtedy pewną i skuteczną filtracje.

 

A ze żwirowcem pewności nie ma:

- nie wiesz czy twoja centrala mu podoła

- jak długo będzie się opierał "Krakowskiemu powietrzu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

...Rozmawiałem z kilkoma firmami i słyszę że to "przestarzała technologia", rozsiewa bakterie, nic nie filtruje. Ja jednak z zasady nie wierzę facowcom i staram się wszystko sprawdzać a dodatkowo znalazłem publikacje, które twierdzą coś zgoła odwrotnego.

Szukam więc kogoś, kto chciałby sprawdzić swój GWC żwirowy pod kątem:

- Skuteczności filtracji dla PM 1.0, PM 2.5 PM 10;

- Zawartości bakterii oraz zarodników grzybów.

 

"...przestarzała..." tym lepiej bo sprawdzona po ponad 30 latach pracy. Z wszystkich GWC - najlepsza filtracja, małe opory, potrzebuje najmniej miejsca.

Ma jedną wadę - bez wypiętrzenia potrzebuje min. 1m ppt (pod poziomem terenu) bez wody gruntowej

 

"... rozsiewa bakterie, nic nie filtruje..."

http://taniaklima.pl/files/DFN2006_Pasaz_innowacyjny_B_Szponar.pps

Bezpłatną przeglądarką - Microsoft PowerPoint

W tej publikacji - jeżeli filtruje bakterie, alergeny, grzyby to i z pyłem sobie poradzi.

Tego rurowe GWC nie potrafią :-(

Chodzi mi o to, by po prostu wpaść i zmierzyć stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu na wyjściu GWC żwirowego specjalnym czujnikiem oraz pobrać próbę powietrza do badania laboratoryjnego (oczywiście ja ponoszę wszystkie koszty).

Nie ma sprawy zapraszam.

http://www.zumi.pl/2248188,Taniaklima_Pl_Fotowolt_Eu_Witold_Piecha,Myslowice,firma.html

Wcześniej prosze wybrac dzień kiedy jest największe stężenie pyłów

http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current/station_details/chart/814

Na smartfona prawie wszystkie większe miasta w Polsce:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.anddev.polishairpollution&hl=pl

Pozdrawiam

Witek

Edytowane przez witek_myslowice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ze żwirowcem pewności nie ma:

- nie wiesz czy twoja centrala mu podoła

- jak długo będzie się opierał "Krakowskiemu powietrzu"

 

Podoła w obu przypadkach:

- opór złoża przy pełnej wydajności (latem klimatyzacja) to 120Pa (wentylator kanałowy), zimą to jest ok 30-40% jego pełnej wydajności opór spada do ~ 50Pa - z tym każdy rekuperator sobie poradzi

- w sezonie grzewczym pył będzie osiadał na żwirze. Przyjdzie wiosna, ciepło i deszcze - 100%wigotności. Powietrze wpada do GWC napotyka (po zimie) na zimny żwir następuje punkt rosy i po żwirze leje się woda i spłukuje zanieczyszczenia do gruntu rodzimego pod GWC.

"Rurowcy" wtedy pompuja wode ze studzienek. Jeżeli nie pompują ("bo powietrze wysuszy wodę") to tym gorzej dla nich bo cały brud osiada na ściankach rur i "zaczyna żyć własnym życiem". Chyba że co kwartał (wg instrukcji GWC made in Rehau) bedą wymieniać na czerpni filtry np na "...G4 i F7 a nawet HEPA..."

Edytowane przez witek_myslowice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry, mozesz Pan podać jakie są średnie koszty wybudowania takiego zwirowego wymiennika do malego domu o kubaturze okolo 300m3.

Czy to złoze nie trzeba wyienic na przyklad po 10 latach ? obok miejsca gdzie chce sie budowac jest paru trucicieli wiec sie mocno zastanawiam nad takich rozwiazaniem. Warunki glebowe - dobre, glownie piach, dojazd tez OKI.

 

Jesli to jakis klopot prosze o wiadomosc prywatna.

 

Czy moze sie wypowiedziec jakis użytkownik czy zrobilby zwirowe GWC jeszcze raz - i le go to mniej wiecej kosztowalo, jak czesto trzeba wymienniac filtry na czerpni rekuperatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien dobry, mozesz Pan podać jakie są średnie koszty wybudowania takiego zwirowego wymiennika do malego domu o kubaturze okolo 300m3.

Sposoby i koszty wykonania GWC - przyjmuję 400m3/h - jeżeli nie ma duzego przeszklenia od południa i zachodu (powyżej 20% w tym okna dachowe x 3-5).

Jest kilka sposobów wykonania GWC od czerpni do ściany budynku:

1. Inwestor jest tzw.Kierownikiem Budowy: organizuje: zakup materiałów, dorywcze zatrudnienie pracowników, brygadzisty i wynajęcie sprzętu

2. Inwestor organizuje zakup materialów i zatrudnia tzw. Kierownika Budowy który ma kilku pracowników, (budowlaniec z kilkoma ludzmi)

3. Inwestor zatrudnia firmę i nic go nie interesuje (z możliwością nadzoru projektowego)

4. Inwestor wybiera jak wyżej pkt.1,2,3 i zatrudnia mnie w roli nadzoru projektowego. Moja obecność na budowie daje Inwestorowi pewność że GWC został zrobiony w sposób najlepszy - gwarantujący uzyskanie najlepszych parametrów.

Koszty wykonania pkt:1. 2. 4. - Koszt wykonania (materiały, robocizna) stosunkowo tanio ok 4-5tys.zł. Ceny żwiru w RP o granulacji 16-32 kształtują się w przedziale 40-100zł/t i jak tu określić cenę jego budowy. Przy średniej cenie można przyjąć że żwir to ok 50% kosztów budowy

Pkt 3 - najdroższe rozwiązanie - koszt 10-15tys.zł.

W większości przypadków wynajęcie sprzętu jest w gestii Inwestora lub jego Przedstawiciela - zna lokalne warunki

 

Czy to złoze nie trzeba wyienic na przyklad po 10 latach ? obok miejsca gdzie chce sie budowac jest paru trucicieli wiec sie mocno zastanawiam nad takich rozwiazaniem. Warunki glebowe - dobre, glownie piach, dojazd tez OKI.

Badania które były wykonane po 13 latach pracy (link do prezentacji jest wyżej) wskazują że parametry powietrza po przejściu przez GWC nie zmieniły się po tylu latach pracy. Inna jego nazwa to "samoczyszczący filtr żwirowy". Gdyby żwir nie był płukany przez skropliny to po 13latach parametry były by o wiele gorsze. Najstarszy działający żwirowy GWC od 30lat działa w Busko-Zdroju w kompleksie uzdrowisk

 

Czy moze sie wypowiedziec jakis użytkownik czy zrobilby zwirowe GWC jeszcze raz - i le go to mniej wiecej kosztowalo, jak czesto trzeba wymienniac filtry na czerpni rekuperatora

Przepraszam że sie powtarzam pod innym tematem już te linki są:

Warto też poznać opinie użytkowników żwirowych GWC:

http://taniaklima.pl/files/ankieta1.jpg

http://taniaklima.pl/files/ankieta2.jpg

http://taniaklima.pl/files/ankieta3.jpg

http://taniaklima.pl/files/ankieta4.jpg

Na 100% by zbudowali.

 

"...jak czesto trzeba wymienniac filtry na czerpni rekuperatora..."

Dzwoni Klient i pyta kiedy ma wymienic filtry reku... bo w instrukcji że trzeba je wymieniać co 6mies. Miał tzw workowe - mówi że są czyste i co ma robić, czy wymieniać?

Bez komentarza

Pozdrawiam

Witek

Edytowane przez witek_myslowice
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że średnia temp.W okresie grzewczym to coś koło 5stopni to zalaczajac gwc możemy uzyskać jakieś 2do3 stopni więcej na nawiewie od instalacji z samym rekuperatorem tylko pytanie ile potrzebujemy energi na pracę tego gwc czy ta dodatkowa energia nie zezre tych 2 stopni oczywiscie tych -20stopni to nie biorę pod uwagę bo to obecnie skrajny przypadek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że średnia temp.W okresie grzewczym to coś koło 5stopni to zalaczajac gwc możemy uzyskać jakieś 2do3 stopni więcej na nawiewie od instalacji z samym rekuperatorem tylko pytanie ile potrzebujemy energi na pracę tego gwc czy ta dodatkowa energia nie zezre tych 2 stopni oczywiscie tych -20stopni to nie biorę pod uwagę bo to obecnie skrajny przypadek.

 

GWC nie służy do ogrzewania powietrza o temp 0C i powyżej.

Jego zadanie to ograniczać spadki temperatur duże i małe poniżej 0C do zasilania rekuperatora.

Przy temp 0C i więcej można korzystac z powietrza bez GWC i Masz rację a nawet dalej już powyżej 0C to nie ma sensu.

Edytowane przez witek_myslowice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...